Egy esküvőt általában sok-sok hónapos (vagy akár éves) szervezés előz meg, nem csoda tehát, ha egyre több pár szeretné, ha a nagy nap nem csak egyetlen napból állna. Külföldön már teljesen megszokottak, itthon pedig egyre divatosabbá válik a többnapos esküvő vagy esküvői hétvége, amikor is magát az esküvőt megelőzi és/vagy követi egy kis felvezetés, illetve levezetés a vendégsereggel. Cikkünkben megosztunk veletek néhány pro és néhány kontra érvet is, hogy könnyebben el tudjátok dönteni, számotokra mi lenne az optimális választás.
+ Tovább tart az esküvői mámor
Amikor a Valódi esküvők rovatban megkérdezzük a Daalarna menyasszonyokat, mit csinálnának másképp, ha ma lenne a nagy napjuk, nagyon sokan válaszolják, hogy legszívesebben megállítanák az időt, hogy tovább tarthasson az ünneplés, vagy egyenesen kijelentik, hogy bárcsak többnaposra szervezték volna, hogy ne múljon el egy szempillantás alatt. Ha tehát már most úgy érzitek, hogy egyetlen nap nem lesz elég a szeretteitek körében, akkor mindenképpen érdemes hosszabbításon gondolkodni. Nemcsak azért, hogy meghosszabbítsátok magát az ünneplést, hanem azért is, hogy több időt töltsetek együtt a számotokra legfontosabb emberekkel.
Ha belegondolsz, az esküvőt leszámítva szinte nincs is olyan alkalom, amikor egyszerre ennyi ember egy helyen van a szeretteitek közül. Ez pedig egy igazán erős érv a többnapos esküvő mellett.

+ A vendégek is könnyebben rá tudnak hangolódni a nagy napra
Egy jól megszervezett, többnapos esküvő olyan, mint egy izgalmas hosszú hétvégés kiruccanás. A vendégeid is élvezni fogják, hiszen – ellentétben az egynapos esküvőkkel – itt nem kell rohanni, van idő megérkezni, kipakolni, felfedezni a környéket, és úgy igazán ráhangolódni a nagy napra. A külföldről érkezett barátok és rokonok pedig valószínűleg kimondottan hálásak lesznek azért, hogy két-három napra is meg van oldva a szállásuk. Ami még fontos szempont, hogy egy teljes, együtt töltött hétvége egészen biztosan jobban összehozza a vendégsereget is, akik közül sokan egyáltalán nem ismerik egymást.
Ki tudja, lehet, hogy új barátságok vagy akár szerelmek szövődnek a segítségetekkel?
+ Több szabadidő
A nagy nap általában nagyon feszített a sok-sok program miatt: utazás, vendégfogadás, templomi szertartás, polgári szertartás, csoportfotók, vacsora, tortavágás, menyecsketánc és a sort még hosszan folytathatnánk. Nem csoda, hogy maga a pár és sok esküvői vendég is kimondottan stresszesnek és fárasztónak éli meg ezt a napot, és gyakran alig várják, hogy véget érjen a sok program. Ha azonban többnapos esküvőben gondolkodtok, máris sokkal lazább hangulatban telhet maga a nagy nap, hiszen van idő ráhangolódni és kipihenni is – nektek és a vendégeknek egyaránt. Arról nem is beszélve, hogy egy többnapos esküvőn a tradícióktól is könnyebben eltérhettek vagy akár kiegészíthetitek azokat, például hajókázással, borkóstolóval, medencés partival – a lehetőségeknek csak a fantáziátok (és persze a pénztárcátok) szabhat határt.
Többnapos esküvő – tippek Tökéletes opció például, ha egy ottalvós-odautazós helyszínt választotok, ahova egy szombati esküvő esetében már pénteken megérkezhet a násznép (vagy egy része). Ez lehet egy Magyarországon belüli, de akár egy külföldi helyszín is – előbbinél nyilván több, utóbbinál kevesebb vendégben érdemes gondolkodnotok. Pénteken este már lehet indítani egy közös vacsorával, ahol megismerhetik egymást a vendégek, és kicsit összecsiszolódhatnak másnapra. Szombaton pedig mindenkinek van ideje kényelmesen készülődni, és igazán megélni veletek a pillanatokat, arról nem is beszélve, hogy a partiból sem kell elsietniük, hiszen helyben van a szállás. Ha pedig a vasárnapi hazaindulást még megelőzi egy közös reggeli vagy medencézés, ahol megosztjátok egymással az élményeket, az igazán meg tudja koronázni a tökéletes esküvői hétvégét.

– Magasabb költségek
Ha a negatívumokról ejtünk szót, akkor természetesen az első, ami mindenkinek eszébe jut, a többnapos esküvő magától értetődően magasabb költségei. A nap végén természetesen az esküvőtök büdzséje a legfontosabb, ha azonban ragaszkodni szeretnétek a többnapos megoldáshoz, akkor érdemes a vendégek létszámából faragni. Ezek mind nagyon személyes preferenciák, ezért a végső döntést is csak ti tudjátok meghozni.
Sokat segíthet, ha belegondoltok abba, hogy tíz év múlva hogyan szeretnétek visszaemlékezni a nagy napotokra, és megpróbáltok ehhez az elképzeléshez igazítani mindent.
– Kevesebb vendég tud eljönni
Bizony-bizony, ha többnapos esküvőt szerveztek, akkor számolnotok kell azzal, hogy nem minden esküvői vendég fog kitörő örömmel lelkesedni az ötletért. Ennek sok oka lehet természetesen: a kisgyerekesek nem tudják megoldani ilyen hosszú időre, nem tudnak szabadságot kivenni péntekre, túl szoros az időbeosztásuk, stb. Arról nem is beszélve, ha úgynevezett destination weddingben gondolkodtok, tehát egy másik országba szervezitek az esküvőt, akkor egészen biztos, hogy csak a legközelebbi családtagokra és barátokra érdemes számítani. Itt is az a legfontosabb, hogy mérlegeljétek, nektek mi a legfontosabb, illetve kik nélkül nem tudjátok elképzelni életeteknek ezt a fontos napját. Alternatív megoldásként egyébként egy folytatásos esküvő is szóba jöhet, ami azt jelenti, hogy két esküvőt szerveztek két különféle időpontban: egyet egy nagyon szűk körben, például egy egzotikus szigeten, egy másodikat pedig Magyarországon, a tágabb baráti és családi körrel együtt megünnepelve.

– Kevesebb kettesben töltött idő
Természetesen számolnod kell azzal is, hogy egy két- vagy háromnapos esküvőn sokkal kevesebb alkalmatok lesz a meghitt, kettesben töltött pillanatokra. Mivel ti lesztek az esemény középpontjában, ez természetesen nem meglepő: mindig lesz valaki, aki beszélgetésbe elegyedik veletek, esetleg közös fotót szeretne készíteni. Ugyanakkor a közös időről sem kell feltétlenül lemondanotok, csak érdemes tudatosan, előre egyeztetve betervezni a hétvégébe ezeket a pillanatokat.
Bárhogyan is döntötök – többnapos esküvő, folytatásos esküvő vagy egyetlen nagy nap mellett – a lényeg, hogy a számotokra legmegfelelőbb opciót válasszátok!
További cikkek a témában:
- “Nem volt B-tervünk” – Sára és Attila kétnapos esküvői fesztiválja
- 22 kérdés, ami segít a tökéletes esküvői helyszín megtalálásában
- Esküvői helyszín kisokos
- 7 dolog, amire ügyelj, mielőtt lefoglalnád az esküvőd helyszínét
- Milyen menyasszonyi ruhát válassz az esküvői helyszíned stílusához?
- Hogyan szervezd meg az esküvőd Thaiföldre? Íme néhány ötlet!
- Csak ti ketten, távol az elvárásoktól: Az egzotikus esküvők varázsa
- Kövess minket az Instagramon is exkluzív tippekért!