Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a klímaváltozás, az állatokkal való törődés, a káros anyagok kibocsátásának visszaszorítása, a fenntarthatóság, az újrahasznosítás. A téma szóbeli rotációja azonban a valóságban mégis nagyobb, mint a folyamat gyakorlati körforgása. A környezetvédelem mellett szót emelni trendi és jól csengő dolog, viszont a változás és egyben a változtatás igazi kulcsa sokkal inkább a cselekedeteinkben és az odafigyelésben rejlik. Jellemző viszont, hogy míg a közvetlen környezetünkben, életterünkben nincs érezhető negatív hatás, addig olyan távoli, megfoghatatlan dolognak érezzük a messzebbi területeket érintő (társadalmi) problémákat, földrajzi jelenségeket, katasztrófákat, amelyet nem feltétlenül tekintünk szívügyünknek. Elvégre mindenki ismeri azt az emberi magatartást, hogy amit nem látunk, az olyan mintha nem is lenne. A globális változások viszont itt vannak a küszöbön, és elérkezett az idő, hogy végre odafigyeljünk rájuk.
Gondoltad volna, hogy 1970 óta a gerinces állatfajok populációi 60%-kal csökkentek? Hogy 1990 és 2015 között 129 millió hektárnyi erdő tűnt el a bolygónkról? Hallottál már arról, hogy a jelenlegi fogyasztásunkat tekintve úgy élünk, mintha 1,7 Föld állna rendelkezésünkre? Tudtad, hogy 1950 óta a világ óceánjaiból közel 6 milliárd tonna halat és egyéb tengeri élőlényt fogtunk ki, a tengeri madarak körülbelül 90%-ának gyomrában pedig műanyag hulladékok találhatóak? Gondolnád, hogy a koralloknak már a felét elvesztettük, noha azok körülbelül 200 millió embert óvnak meg a hatalmas viharoktól? Számok, amelyek nem tűnnek többnek egyszerű statisztikai adatoknál, de minden szám mögött egy olyan mögöttes tartalom bújik meg, amely kihatással van mindegy egyes élőlényre – ránk is.
A tudatosság megjelenhet az egészen apró dolgokban, és világméretű kezdeményezésekben egyaránt – ki ki a maga szintjén vethet számot, segíthet és tehet előrelépést, legyen magánszemély, politikai vezető, vállalkozás vagy globális szervezet.
Környezetvédelem az esküvőkön
Manapság az esküvők is gyakran összeforrnak a környezettudatossággal és a jótékonysággal. Gondolj csak például Harry herceg és Meghan Markle nagy napjára, akik arra kérték a vendégeiket és rajongóikat, hogy azt az összeget vagy meglepetést, amelyet nászajándékként részükre szánnának, inkább juttassák el az általuk megjelölt szervezeteknek.
Hasonló kezdeményezést ti is indíthattok, ha tudjátok, hogy a szeretteitek úgysem érkeznének üres kézzel, ti pedig mentesítenétek magatokat a sokadik kristály pohárkészlettől és más konyhai eszköztől, miközben valami igazán jót tehettek másokkal.
Szép gesztus az is, ha az esküvőtöket nemcsak a szociális érzékenység, hanem a környezettudatosság jegyében is szervezitek. Erről ebben a cikkünkben olvashattok bővebben.
Már nem kell külföldön divatos szokások után kutatnod, itthon is szuper szakemberekre, megoldásokra és lehetőségekre bukkanhatsz, ha az esküvődet a „green wedding” jegyében szeretnéd szervezni.
Vedd számba a főbb pilléreket, és tervezd tudatosan a nagy napodat! Ha lehetőséged van rá, szervezd olyan helyszínre az esküvőt, amely már önmagában is elkötelezett a természetvédelem mellett. Csakugyan fontos tényező a dekoráció is, amely számos olyan ötletet tartogat, amelyet környezetbarát módon tudtok megvalósítani. A rusztikus, vintage hangulat jegyében nyúljatok bátran a nagyszülők kincseihez, ha pedig a greenery stílus közel áll hozzátok, válasszatok cserepes növényeket, kis pozsgásokat asztaldíszként, amelyet egyúttal köszönőajándékként is ajándékozhattok a vendégeiteknek. Ha a voksotokat a vágott virágok mellett tennétek le, akkor is ügyeljetek arra, hogy méltó utóéletet éljenek: vigyétek el őket például idősek otthonába, vagy más szociális intézménybe, garantáltan nagyon hálás tekintetekre leltek majd.
Ha nem riadtok vissza az online jelenléttől, készítsetek esküvői weblapot! Egy honlap számos feladatot át tud vállalni, ráadásul egy egyszerűen követhető, centralizált rendszert kaphattok vele kézhez. Helyettesíti a „Save the date”-et, a meghívót és a visszajelző kártyát, egyúttal informálhatod a vendégeidet a menüről, a helyszínről, szállásról, és minden más hasznos körülményről, amely az esküvőtökhöz kötődik.
A tudatosságot növelheted az esküvői menü- és italkínálattal is. Igyekezz olyan alapanyagokat és hozzávalókat választani, amelyek szezonálisak és regionálisak. Így nemcsak az adott vidék különlegességeit ismerhetik meg a vendégeitek, de támogatod a helyi közösségeket is.
Egy esküvőn az italfogyasztásnál elsősorban nem csak az alkoholra kell gondolnod. Legalább ilyen fontos, hogy elegendő folyadékot biztosíts a vendégeidnek, kiváltképp a nyári forróságban tartott esküvőkön.
Biztosan nem mondunk újdonságot azzal, hogy a műanyag palackok viszont milyen veszélyt jelentenek a környezetre, főként egy olyan eseményen, ahol tucatszámban kerülnek a hulladékgyűjtőkbe. Épp ezért kiemelkedően fontos, hogy figyelmet szenteljetek erre is.
Fogyassz Vöslauer terméket az esküvődön is a fenntarthatóbb jövőért!
A Vöslauer – Ausztria piacvezető márkájaként – zászlóshajójára tűzte ki fenntarthatóság és környezetvédelem címszavakat, amelynek keretében a hulladékmennyiség csökkentésével, egyúttal újrahasznosítás eszközével veszi fel a harcot napjaink egyik legégetőbb problémájával szemben. A Vöslauer a kulisszák mögött már évek óta azon dolgozik, hogy megoldást találjon a problémára. Míg sok országban csak az EU szigorodó műanyag-stratégiája kényszeríti rá a gyártókat a csomagolóanyagok újragondolására, a Vöslauer már mintegy 15 évvel ezelőtt intenzíven kezdett foglalkozni az újrahasznosítással és az értékes nyersanyag-műanyag felelős használatával. Ennek keretében nemcsak a szelektív hulladékgyűjtés kerülhetett fókuszba, hanem a felgyülemlett műanyagok újrahasznosítása is.
A Vöslauer már most is legalább 60%-ban újrahasznosított alapanyaggal dolgozik, céljuk azonban, hogy a rePET technológia kialakításával a teljes csomagolást illetően – a fóliáktól a címkéken át a palackokig – ezt az arányt 2025-re 100%-ra növeljék. Ezzel a vállalat teljes egészében szén-dioxid semleges lesz, amely iránymutató lehet az egész iparág számára; így valósulhat meg ugyanis a 100%-os újrahasznosítási körforgás.
Az átállás Ausztriában tavaly októberben kezdődött, idén áprilistól pedig a magyar boltok polcaira is megérkeztek az első, már 100%-ban rePET alapanyagból készült Vöslauer ásványvizes palackok. Ennek megalkotásával valódi mérföldkőhöz érkeztünk, mely mögött rengeteg idő és fejlesztés áll, nem utolsó sorban pedig nagyban hozzájárul a természeti erőforrások megóvásához.
De hogyan is zajlik ez a folyamat?! A szelektív hulladékgyűjtés során a sárga kukákban és zsákokban összegyűjtött PET-palackokat az új nyersanyag kinyerése céljából újra feldolgozzák. Így óvják a nyersanyagforrásokat, és minimalizálják az energiafelhasználást. A gyűjtőállomásokról elszállított PET-palackokat színek szerint szétválogatják, majd nagy bálákba préselik össze őket. Egy ilyen bála megközelítőleg 250 kilogrammot nyom, és körülbelül 10 000 PET-palackot tartalmaz. A PET-anyagot megtisztítják a szennyeződésektől, majd kis darabokra aprítják fel. A világ legmodernebb eljárásával a darabokat alaposan, mégis víztakarékos módon megtisztítják, ezután pedig granulátumot készítenek belőlük. Így létrejön egy élelmiszerrel való érintkezésre alkalmas újrahasznosított anyag, amelyből új palackokat lehet majd előállítani. Az italgyártásban használt PET-előformáknak sok elvárásnak kell megfelelniük: ilyenek többek között az élelmiszerbiztonsággal, a funkcionalitással, a súllyal és a kezelhetőséggel kapcsolatos előírások.
A Vöslauer nyújtásos fúvóformázó gépei hő és nyomás segítségével a helyszínen felfújják a rePET-előformákat, ezután pedig feltöltik a palackokat. A gyárlátogatáson ezeket a lépéseket, illetve további izgalmas folyamatokat is meg lehet tekinteni. A tudatosság pedig nem áll meg a gyártásnál – a Vöslauer és a partnerüzemek közötti rövid útvonalak, a kötöttpályás szállítmányozás gyakori használata és az elektromos járműflottára történő átállás már folyamatban lévő első tesztjei minden egyes palack ökológiai lábnyomának csökkentéséhez hozzájárulnak.