Nagy Adrien, a Rienne márka alapítója és Benes Anita neve a kollekciók és ékszerek megálmodása kapcsán már hosszú évek óta összecseng. Adri műhelyében készülnek ugyanis a Daalarna ruhákhoz megálmodott Rienne kreációk, ami a kampányfotókból és a divatbemutatóról már ismerős lehet számotokra. A Daalarna és a Rienne közös életéről, és a FOLK kollekciókhoz készített ékszerekről Adri mesélt nekünk. Íme a párta újragondolva.
Adri és Anita jól összeszokott párosként lát már hozzá a közös projektekhez, és egyfajta szimbiózisban álmodják meg azokat a darabokat, amik a későbbiekben egymás munkáinak – és legfőképp azok viselőjének – sajátosságait és szépségét emelhetik majd ki. Olyan ez, mint amikor egy koreográfiából előadás lesz, receptből étel, kottából zene.
Mindig kicsit kettős terep a már megszokott, rég fennálló dolgok újragondolásának vizeire evezni. Egyfelől benne van a lehetőség, hogy az adott tárgy vagy jelenség egy friss és modern formát öltsön fel, de megvan annak is a veszélye, hogy valami bármennyire szeretne új köntösben életre kelni, inkább félárbocra engedett reprodukciója lesz a kiindulási alapnak.
Te hogyan közelítetted meg ezt a témát?
Én nagyon szeretek a régi dolgokból merítkezni, új formába önteni őket. Ha visszatekintek a korábbi évekre, magát a Rienne Creations létrejöttét és az első kreációkat is a magyar hagyományok, a gyöngy munkák inspirálták. A hazai népművészet mindig is nagy hatással volt rám és közel állt hozzám, még akkor is, ha konkrétan nem nyúltam vissza az egyes elemeihez, vagy ha annak szabályait alapjában írtam át. Még a Gombold újra versenyek idején kiegészítőtervezőként egy olyan pályázattal indultam, amelynek részei olyan nyakláncok voltak, amelyek formájukat egyfajta „lefordított” pártából kapták, de a későbbiekben is készültek olyan munkáim, amiket ez a hívószó keltett életre. Ez a téma számomra kifogyhatatlan inspirációs forrás.
Mit lehet tudni a pártákról?
A gyöngyös fejdíszek, koszorúk és párták a polgári, illetve a magyar népi viseletben hagyományosan nem csak a menyasszonyi öltözékhez kötődtek. Már a 14. században feltűntek, de feltehető, hogy már honfoglalásunk idején is hordtak pártát .
A mi generációnk már nosztalgiával nyúl vissza hozzájuk, a nagy és látványos fejdíszek hangsúlyos szerepet vívtak maguknak a mai trendekben. Ez egy szép kapcsolódása a jelennek és a múltnak, amibe jól bele lehet építeni a magyar hagyományokat és a népi viseletet.
Anitával évek óta dolgoztok együtt összeszokott párosként – nem túloznék, ha azt mondanám, hogy egy sajátos szimbiózisotok van már a tervek születése során. Mi ennek a titka, hogyan működik köztetek a munka?
A FOLK kollekció talán már a negyedik közös projekt volt, amin dolgoztunk. Amikor Anitában megformálódik az új kollekció gondolata, és hozzálát a tervezéshez, akkor mindig találkozunk és egyeztetünk az ékszerekről. Szerencsés része ennek az, hogy mindig egy hullámhosszon vagyunk. Például már rég szerettem volna visszanyúlni a selyemvirágokhoz, valamint a párta gondolata is motoszkált már bennem – igaz ezen kívül még konkrétumokat nem dolgoztam ki. Ekkor keresett meg Anita azzal, hogy tervez egy FOLK kollekciót, amihez újragondolt pártákat álmodott meg. Ekkor éreztem azt, hogy na ez pontosan az, amivel én is foglalkozni szeretnék.
A munka során az egyeztetések után első körben az alapanyagokat mutatja meg számomra Anita, majd mikor elkészülnek az első mintadarabok, az ékszerekben is igyekszem azt követni, amerrefelé tart a kollekció. Sokat viszont nem konzultálunk; bármennyire szentimentálisan hangzik, nagyon jól egymásra tudunk hangolódni, és nagyon jól tudunk együtt dolgozni. Sokszor azt érzem rajta, hogy már annyira megbízna bennem, hogy számára az is rendben lenne, ha csak a bemutató napján látná először a fejdíszeket. Nagyon sokat jelent számomra ez a bizalom.
A művészekkel kapcsolatban – márpedig a te szakmád is művészet – az embereknek egy idealista kép él a fejében az alkotói szabadságról, és az egymással vívódó, folyton cikázó ötletekről. Nem szab ennek korlátokat vagy akár kötöttséget, ha egy olyan „strict” téma köré kell épülnie a tematikának, mint a magyar népviselet?
Egy művésznek mindig van inspirációja, ez egy tudatos folyamat. Sok része ösztönös és tanítható – ezt szeretném én is átadni a diákoknak az egyetemen. Alapvetően persze minden tervezés egy kötetlenebb inspirálódási, gyűjtési időszakkal indul, amikor kirajzolódik az a fő témakör, amire fel lehet fűzni egy kollekciót. Viszont ezek sosem jelentenek határokat vagy korlátokat, sőt, sokkal inkább segítik a munkánkat.
De valószínűleg azért sem éreztem a téma konkrétságából adódó kötöttségeket, mert annyira szeretem ezt a világot, hogy bármikor szívesen nyúlok vissza hozzá, és értelmezem át annak alaki és anyagi szabályszerűségeit. Például a hagyományos párták teljesen más alapanyagokból és technikákból készültek, más volt a felépítésük és a színük.
Hogyan látod, mennyire nyitottak a hagyományos elemekre a menyasszonyok?
Érdekes, hogy mikor az első fotók megjelentek, nagyon sokan írtak; sőt a legtöbb megkeresés a legnagyobb, leghangsúlyosabb darabokra érkezett, ami valójában 3 különálló fejdíszből állt.
Volt például olyan menyasszonyom, aki azzal keresett meg, hogy megőrizte a nagy- és dédmamájának a pártáját, és szeretné, ha ahhoz hasonló, modern, de színes változatot készítenék el a részére. Ez a mi napig egy olyan projektként maradt meg az emlékeimben, ami az egyik legkedvesebb számomra, imádtam elkészíteni. De akadt olyan is menyasszony is, akinek fekete menyasszonyi ruhája volt, amihez egy szürke-fekete színű Jimmy Choo cipőt választott. Ehhez megrendelte a nálam elérhető legnagyobb fülbevalót, amit ugyanilyen színben kért. Mindig örülök, ha születnek ilyen egyedi ötletek, és ha valaki szívesen nyúl a bevállalósabb ékszerek után.
Mit lehet tudni a Daalarna FOLK kollekciójához párosított ékszerekről? Mesélj picit róla!
Ismét tudtam selyemvirággal és gyönggyel dolgozni, aminek nagyon örültem, illetve átemeltem több alapanyagot, motívumot a divatékszer kollekciómból is, amiket a pártaékszerekben keltettem új életre. Ugyanakkor alapvetően formailag és anyaghasználatban ez a kollekció nagyban különbözik a korábbiaktól: kicsit nagyobb, magasabb ékszereket készítettem, és megjelent az a rétegeződés, ami a magyar hagyományos pártákra is jellemző.
Nézd meg a teljes Daalarna FOLK kollekciót ide kattintva, ezen a linken pedig a Rienne Bride Instagram oldalát találod.