„Esküvőnket a vidéki, falusias hangulat és a régi népi hagyományok által kívántuk átitatni, ezért szerettem volna, ha ez a ruhámban is megjelenik, amit tökéletesen sikerült megvalósítani a Daalarna FOLK kollekciójának hála. Azt kell, hogy mondjam, olyan esküvőnk lett, amiről nem is mertem álmodni. A ruhámtól végig el voltak ájulva, és nem csak a lányok, de a srácokat is levette a lábukról.” – Következzen most valódi esküvőket bemutató sorozatunkban egy különleges falusi lakodalom: Lilla és Ferenc nagy napja!
Hogyan ismerkedtetek meg?
2013-ban Debrecenben kezdtünk mind a ketten az orvosin. Egyikünk sem ment el gólyatáborba, mert éppen nyaraltunk, és a gólyákat, akik lemaradtak a táborról, javarészt egy csoportba osztották, így találkoztunk mi is. A sok közös kapcsolódás miatt hamar egymásra találtunk a 3-as csoporton belül. Sokat lógtunk együtt a kezdetektől fogva, a gólyabálon pedig már egy párt alkotva jelentünk meg. Mindez már több mint kilenc éve volt…
Milyen volt a lánykérés?
Nagyon bensőséges volt. A természetben, a kis falunk határában, napnyugta után nem sokkal történt, a számomra legkedvesebb kis ösvényen.
Mi volt a lakodalom koncepciója, milyen napot képzeltetek el magatoknak?
Az alapkoncepciónk az volt, hogy az esküvőt a népi hagyományok megidézésével a vidéki, falusias hangulat járja át. Mindemellett az elsődleges szempontok között szerepelt, hogy mindenki a lehető legjobban érezze magát a nagy napunkon, ezért próbáltuk azokra a momentumokra helyezni a hangsúlyt a szervezés során, amitől a hangulat ténylegesen a tetőfokára hág. Fontos extra információ, hogy mi és a férjemék is négyen-négyen vagyunk testvérek, és mind a két családból mi voltunk az elsők a gyerekek között, akik megházasodtak. Szóval nem szabadott gyengén belekezdenünk a testvérek sorában.
A hagyományokat mindenben igyekeztünk felidézni: volt vőfélyünk, bolondmenyasszonyunk, bolondmenyecskénk, törtünk kalácsot és grillázstortát, volt menyecsketánc, lakodalmas menet, illetve a menü is a régi falusi lakodalmakat idézte fel, a vendégváráson disznótorost kínáltunk, de volt a vacsorán húsleves, éjfélkor pedig nyilván töltöttkáposzta. A köszönőajándékunk népies madaras motívummal gravírozott fakanalak voltak.
Hogyan, mennyi idő alatt szerveztétek meg az esküvőt?
Mivel régóta határozott elképzeléseink voltak a lakodalomról, illetve sok szempontból szerencsésnek mondhatjuk magunkat a szervezést illetőleg, a lényegi részét megközelítőleg két-három hét alatt kiviteleztük, és utána már csak az apróbb finomítások maradtak hátra.
Hogyan választottátok ki a helyszíneket?
Kezdetben saját háznál tartott, hagyományos, sátras lakodalom volt az álmunk, amilyen a szüleinknek is volt. Sajnos ahogy tervezgettük, rá kellett jönnünk, hogy a mi életvitelünk mellett ez nehezen valósítható meg, sokkal több szervezést igényel, és a nagy napon is sokkal több aggodalommal járna. Esküvőszervezőt sem szerettünk volna felbérelni, hiszen sok mindenről merőben más elképzelésünk volt, mint az esküvők többségén az megszokott. Ezért felmerült bennünk kompromisszum gyanánt az otthonunktól 15 percre található Merlot Borhotel, mint esküvőnk lehetséges színtere. Mellette szólt, hogy természetközeli az elhelyezkedése, profi, rutinos, fiatal csapattal dolgoznak, nem messze található, és csodálatos panorámát szolgáltat az otthonunkként szolgáló domboldalakról. Végül ezt az egy helyszínt néztük meg, és mellettük is tettük le a voksot. A lehető legjobb döntést hoztuk meg ezzel.
A templomi szertartásunk pedig az egy éve otthonunkat is adó apró falucskában, Abodon került megrendezésre a görögkatolikus templomban, ahol ökumenikus esküvőnk volt (mivel jómagam református vagyok, a férjem pedig görögkatolikus). A falunk templomában egyébként már több mint tíz éve nem tartottak esküvőt a fiatalok nagyobb városokba való elköltözése miatt, ezért igazán meghitt és különleges érzés volt ezt a sok éves kihagyást megtörni.
A polgári a szabad ég alatt, csodálatos panorámával körülölelve került megrendezésre. Minden annyira tökéletes volt, mint a filmekben, és ezt nem én, hanem a férjem mondta, de igaza van teljesen. A vonós négyes gyönyörűen játszott, a szellő kellemesen lengedezett, a felhők pedig festőien keretezték a szertartást. A szülőköszöntő ajándék egyedileg, fazekassal készített népi fali tányér volt személyre szóló idézetekkel.
Mi volt az álmotok a dekorra, a meghívókra és a grafikára vonatkozóan?
Szerettük volna azáltal személyesebbé tenni az ünnepet, hogy a dekorációt, a csokrokat, a bokrétákat és a meghívókat is mi magunk készítettük el, és ennek hála még inkább a miénknek éreztük magát a helyszínt is. Mivel nagy családban nőttünk fel mind a ketten, sok dolgot ki tudtunk szervezni, nagy segítségünkre voltak a többiek. A meghívónkat szintén mi magunk terveztük meg. A dekorációt igyekeztünk a környező természethez igazítani, a nagy része eleve onnan származott. Azért is volt számunkra mindez fontos, mert gyermekként az esküvőket megelőző napon mi is gyakran segítettünk a díszítésben, és ezek a kedves emlékek ezáltal felelevenedhettek a mi nagy napunkon.
Mi volt a catering koncepciója, milyen ételeket választottatok a vendégeknek?
A vendégvárás során egyértelmű volt, hogy disznótoros lesz a menü, ami nagy sikert aratott. A vacsora során az előétel az elmaradhatatlan húsleves volt, a felénk jellegzetes töltelékkel tálalva. A főételt az alapján állítottuk össze, hogy mi milyen fogásokat szeretünk, illetve azt is szem előtt tartottuk, hogy mindenki találhasson benne olyan elemet, ami a kedvére való. Éjfélkor, a tortával egy időben érkezett meg a hagyományoknak megfelelően a töltött káposzta, valamint aki még úgy látta jónak, egy kis marhapörkölttel is megbirkózhatott.
A kalocsai mintás menyasszonyi torta és a sütemények jelentős része a szomszédos település cukrászdájában készült.
A torta három emelet magasan tornyosult, erdei gyümölcs, karamell és meggyes csokoládé ízekben. A menyecsketánc végén grillázs tortát is törtünk, a széthulló apró darabok jelképezték a jövőben boldogságban együtt töltött éveink számát. Nagy szerencsénkre a Borhotel konyhája kiváló ételekkel látott el minket, és senki sem szenvedett hiányt az ételek tekintetében. Bőséges volt a felhozatal, ami szintén a legfontosabb szempontok egyike egy falusias esküvőn.
Hogyan esett a választásod erre a különleges Daalarna esküvői ruhára? Milyen élményeid vannak a ruhapróbákról?
A FOLK kollekció már megjelenésétől fogva rabul ejtett. Az utóbbi időben, még jóval a lánykérés előtt határoztam el, hogy melyik darab lesz közülük nagy valószínűséggel az igazi. Az első ruhapróbámon ettől függetlenül szinte mindenféle fazont kipróbáltam, hátha mégis meglepetés ér. Viszont miután felpróbáltam őket, továbbra is csak azt az egy modellt tudtam elképzelni magamon, egyértelműen az volt „a ruha”. Annyira különlegesnek éreztem benne magam.
Megidézte a régi idők menyasszonyait, de mégis valahogy mai volt ez egész.
Végül a FOLK kollekció két darabját párosítottuk össze, amivel meg inkább népiesebb vonalat kapott az esküvői ruhám. Amikor először megláttam, teljesen odavoltam érte, hiszen tökéletesen engem tükröz, és persze ilyen soha senkin nem volt még ezelőtt, és ettől igazán egyedivé vált.
Nagyon imádtam viselni, mert nem botladoztam benne a midi fazonnak hála, csodálatosan pörgött tánc közben, folyton csak ezt hordanám. Nem is tudtam volna másban elképzelni magam, az megalkuvás lett volna, és arra nem vagyok hajlandó.
A fotózásra két nappal a lakodalom után került sor a falunk melletti domboldalakon, és annyira jó érzés volt újra menyasszonynak lenni a ruhámban, mindenkinek ajánlom ezt a módszert. Jelenleg azon vagyok, hogy legközelebb még hova vehetném fel ezt a csodaruhát.
Mit szóltak a ruhához a vendégek és a férjed?
A férjem nem számított rá, hogy ilyen ruhára esik a választásom, azt gondolta, hogy sellő fazont fogok viselni. Szerinte is különleges voltam benne, egyszerre autentikus és mai, és ami az egyik legfontosabb, hogy elnyertem vele a tetszését.
Büszke volt rá, hogy ilyen menyasszonyi ruhát a jelenlévők közül még senki sem látott, és ahogy ő mondta, nem is hiszi, hogy fognak.
A násznép többi tagja is folyamatosan dicsérte a viseletemet, egyaránt elnyerte a férfiak és a nők tetszését (“Ilyet még nem is láttam korábban, annyira gyönyörű és annyira illik hozzád”, “Csodálatosan szép vagy, mint egy kis tündér”, “Ragyogsz ebben a ruhában”).
Mesélsz kicsit a többi részletről is a megjelenéseddel kapcsolatban?
Mivel a ruhám már önmagában is nagyon mutatós volt, nem akartam túlzó kiegészítőket vagy hatalmas frizurát. Egy gyöngyökből és porcelán virágokból készült tiarát viseltem, ezzel megidézve a régi idők pártáját, valamint egy hozzá illő, egyszerű igazgyöngy fülbevalóra esett a választásom. A hajamat és a sminkemet a testvérem barátnője készítette az egyik barátnőm segítségével, ahogy a körmeimet is.
A célom a minél természetesebb hatás elérése volt.
Nem kellett sminkeshez, manikűröshöz vagy fodrászhoz igazodnom, ami nagy könnyebbség volt, sokkal több időm maradt minden másra. A hajamba végezetül Daalarna fátyol került a templomi szertartás idejére.
Ha 5 szóval kellene jellemezned, milyen volt az esküvőtök?
Bensőséges, hagyománytisztelő, megújuló, féktelen, emlékezetes.
Melyek voltak a lakodalom legemlékezetesebb pillanatai és a legszebb élmények?
Amikor megláttuk egymást az esküvőnk napján talpig díszben. A szép templomi és a polgári ceremónia, melyeket úgy éltünk meg, mintha valami romantikus filmben mi lennénk a főszereplők. A kanálcsörgés a tányérokon. A családunkkal és a barátokkal való közös ünneplés minden pillanata, amit, ha lehetne, még nagyon sokszor újra játszanék.
Milyen volt a zene? Meddig tartott a lakodalom?
A templomi és a polgári szertartás alatt vonósnégyes zenélt, ami nagyban emelte az ünnep színvonalát. A templomba igazi lakodalmas menetben vonultunk fel, miközben a férjem legkisebb öccse kísért, a nagyobbik öccse pedig harmonikázott. A polgári ceremónián a bevonulásra a zenét például az egyik kedvenc fantasy filmünkből választottuk, ami elnyerte mindenki tetszését.
A vacsora előtt került sor az első táncunkra immár mint férj és feleség, de nem készültünk külön koreográfiával, így a tökéletlen önmagunkat adhattuk. Ekkor már a szülőfalumból származó öttagú tánczenekar játszott, és meg sem álltak egészen hajnal 5 óráig. Nagyon jó hangulatot varázsoltak, folyamatosan telítve volt a táncparkett a násznéppel.
Sokan mondták a vendégek közül, hogy soha nem maradtak még ilyen sokáig eddig egy lakodalomban sem, amit nagy elismerésnek könyveltünk el.
Mi volt, ami miatt a leginkább izgultál az esküvő előtt?
Azon, hogy esni fog az eső, és ezen nagyon, mivel polgári szertartásunk a szabad ég alatt tartottuk. Pénteken este még esőt mutatott az előrejelzés, de végül egy szem sem hullott.
Volt rossz emléked vagy olyan részlet, amit megváltoztatnál utólag?
Biztos voltam benne, hogy lesz ilyen, de nincs semmi, amit megváltoztatnék utólag, alig hiszem el, de minden úgy sikerült ahogy szerettük volna, sőt…
Sikerült elutaznotok nászútra, vagy még várat magára?
Autóval mentünk a nászutunkra. Firenzében megálltunk egy napra, de Bud Spencer szülővárosa, Nápoly volt a végső célunk. A sok pizza és pisztáciafagyi után végigkocsikáztunk a szépséges Amalfi-parton is.
Hogy érzed, változott-e valami azóta, hogy férj és feleség lettetek?
Az eddig eltöltött kilenc évünket méltóan megkoronázta a házasságunk, kifejezve ezzel is egymás iránti elköteleződésünket. Kimondhatatlanul jó érzés, hogy a férjemnek szólíthatom, ő pedig a feleségének hív.
Bodolai Photo Studio (Bodolai Márton) - fotó, Esküvőnk története (Szőke Mátyás) – videó, Molnár Sándor- vőfély, Origo-M – tánczenekar, Perla Quartet- vonósnégyes, Merlot Borhotel-helyszín, Menyasszonyi ruha: Daalarna
- Te is szeretnél szerepelni rovatunkban? Küldd el nekünk Daalarna ruhás esküvődet ide kattintva.
- Egy díjmentes Daalarna ruhapróbára jelentkeznél? Infók itt.
- Még több esküvői beszámolót találsz ezen a linken.
- Ha még esküvő előtt állsz, de keresed a tökéletes szolgáltatókat, klikk ide.
- Kövess minket az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért!