Biztosan sokatokhoz eljutott a hír, hogy a gyönyörű énekesnő, Dallos Bogi egy egyedi tervezésű Daalarna alkalmi ruhában vett részt a Moët & Chandon Effervescence eseményén a budapesti Operaházban. Bogi – aki tavaly szintén Daalarnában mondta ki az igent szerelmének, Puskás Petinek – csak úgy ragyogott REBELLE kollekciónk különleges, csipkepillangókkal díszített darabjában ezen a különleges alkalmon. Sokakat meglepett ugyanakkor egy online portál írása „Dallos Bogi több mint 700 ezer forintos ruhában ment szórakozni” címmel, amelyben nyilvánosságra hozták a ruha méretre készítésének árát, azt is sugalmazva, hogy vajon hogyan lehet fenntartható egy 714 ezer forintos estélyi ruha? Mi, a Daalarnánál büszkék vagyunk arra, hogy ruháink nem filléres tömeggyártással, hanem budapesti varrodánkban, személyre szabottan készülnek, ezért úgy döntöttünk, hogy Benes Anita, a Daalarna tulajdonosának és tervezőjének segítségével részletesen elmagyarázzuk ebben a cikkben, hogy pontosan milyen költségekből áll össze egy személyre szabott Daalarna ruha ára.

Milyen tényezőktől függ egy személyre szabott Daalarna ruha ára?
A Daalarna ruhák haute couture minőségben, egyedi megrendelésre, személyre szabottan készülnek a márka budapesti varrodájában, a legjobb minőségű alapanyagok felhasználásával. Egy Daalarna ruha ára elsősorban a kiválasztott fazonoktól, alapanyagoktól és a választott technológiai megoldástól függ. Ezek alapján az alábbi tényezők határozzák meg, hogy mennyibe kerül egy Daalarna ruha:
1. Az alapanyag költsége
Benes Anita kizárólag európai, jellemzően olasz, francia és angol cégek alapanyagaival dolgozik. A legelismertebb nemzetközi divatházak – Dior, Valentino, Alexander McQueen – is ezekről a helyekről rendelnek. A Daalarna menyasszonyi és alkalmi ruhák legmeghatározóbb alapanyagai a csipke, a selyem, a tüll, a hernyóselyem düsessz, a szatén és az organza. A kiegészítők egy része Japánból, a gyöngyök és kristályok az osztrák Swarovskitól érkeznek a márka budapesti varrodájába.
„Számunkra a legfontosabb, hogy nagyon magas minőségű alapanyagokkal dolgozunk. Az alapanyagaink 85-90 százaléka Európából érkezik, nagyon magas tudású szakemberek tervezik és készítik őket különféle kézműves varró, gyöngyöző és festő technikákkal. Ezek mind olyan kis szériás gyártások, amelyek nyilvánvalóan megdrágítják az alapanyagot, ami így sokkal szebb, különlegesebb és egyedibb lesz, de az sem utolsó szempont, hogy könnyedebbek, így jobb érzés viselni őket, mint egy hagyományos alapanyagot. Az sem mellékes szempont, hogy a speciális gyártási technológiáknak köszönhetően sokkal környezetkímélőbb módon készülhetnek ezek az anyagok – ennek a hozzáadott értéke pedig olyan magas, ami szintén tovább drágítja az alapanyag költségét. Ezek a cégek egyébként gyakran a megrendelők igényeire szabják az alapanyagokat: nem ritka, hogy kimondottan nekünk készítik el a választott darabot egy bizonyos színváltozatban vagy valamilyen variációban.
Ez mind garancia arra a nagyon magas minőségre, amihez mi, a Daalarnánál húsz éve ragaszkodunk.
Érdekesség ugyanakkor, hogy az esküvői ruháink akár kedvezőbb árúak is lehetnek, mint az alkalmi ruháink, pontosan azért, mivel a Daalarna fő profilja az esküvői ruha méretre tervezése, így a nagy számok törvénye alapján (például nagyobb mennyiségű alapanyagot rendelünk be kedvezőbb áron) néha sokkal kisebb költség társul hozzá, mint egy alkalmi ruhához.”
A Daalarna menyasszonyi ruhák pontos árairól ebben a cikkünkben olvashattok részletesen.

2. A ráfordított munkaórák
Nagyon fontos tényező egy egyedi tervezésű alkalmi és esküvői ruha árának megállapításakor a ráfordított munkaórák száma, azaz hogy hány ember és pontosan hány óra alatt készíti el az adott ruhát. Ez rengeteg tényezőt foglal magában, csak néhány példa:
- A ruha kiválasztásának folyamata személyre szabott stílustanácsadással és konzultációval a Daalarna szalonban.
- A tervezés és a személyre szabás folyamata.
- A szabásminta szerkesztése.
- A ruha tényleges megvarrása és a kézimunka (pl. hímzés, gyöngyözés).
Benes Anita: „Egy átlagos ruha elkészítésén legalább hét-nyolc munkatársunk dolgozik a Daalarna műhelyben, egy-egy kolléga pedig négy-öt ruhánál többet nem tud elkészíteni egy hónapban.”
“A Daalarna ruhák nagyon időigényes, aprólékos kézimunkával készülő darabok, amelyek egytől egyig évszázados tudást, szakértelmet és hozzáadott értéket képviselnek. Úgy gondolom, hogy annak a munkának, amit a Daalarnánál képviselünk, igenis nagy értéke van a mai világban. Pontosan ezért tettem a munkatársakat – szó szerint – a kirakatba legújabb, ETERNITY kollekciónk sajtóbemutatóján, hogy betekintést adjunk ennek a különleges, ma már eltűnőben lévő szakmának a rejtelmeibe.”
Esküvőd lesz? Hasznos tanácsok az első ruhapróba előtt.









3. Munkakörülmények
Szintén nem elhanyagolható tényező egy Daalarna ruha ára kapcsán, hogy a Daalarna ruhák egytől egyig Budapesten készülnek, ahol több mint 40 alkalmazottat foglalkoztat a cég. Magasan képzett magyar szakemberek szabják, varrják, díszítik a ruhákat, hogy minden egyes Daalarna vendég a legszebbnek érezhesse magát akár a nagy napon, akár élete egy fontos eseményén. (Ha kíváncsi vagy arra, hogy kik ők, akkor ebben a cikkünkben megnézheted a csapat egy részét.)
Benes Anita: „Fontosnak tartom, hogy Budapesten készülnek a ruháim és magyar szakembereknek adok munkát – remélem, hogy ez nemcsak számomra ad hozzá a ruháim értékéhez.
“Azt vallom, hogy ha nemcsak a magam, hanem a kollégáim munkáját is megbecsülöm, akkor a megfelelő körülményeket is megteremtem a számukra. Ez a szemlélet ma sokkal inkább jellemző az üzleti világra: nézzük csak meg, milyen szépek a bankok vagy a Prezi irodája, ahhoz képest, ahogy egy külvárosi varroda kinéz. Pedig számomra ugyanolyan értékes, sőt a szubjektív szempontjaim szerint értékesebb egy varrónő munkája, mint egy szoftvermérnöké. Háromgyerekes anyaként nem tudnám elviselni, hogy az én ruháimat gyerekek varrják vagy gyöngyözzék Ázsiában embertelen körülmények között, pedig anyagilag sokkal jobban megérné, mint fenntartani egy negyven főt foglalkoztató céget Budapest belvárosában. Sok cég beszél fair trade kereskedelemről, de szerintem kevesen valósítják meg ténylegesen, a gyakorlatban is. Ha baleset van, probléma merül fel, akkor többnyire hárítanak. Pedig bármelyik nagy multinacionális vállalat megengedhetné a profitjából, hogy Bangladesben olyan varrodát építsen fel, ami emberi körülményeket teremt, mégsem teszik.”

4. A belvárosi szalon fenntartása
„A belvárosi Daalarna szalont télen fűtjük, nyáron hűtjük, hogy ideális munkakörülményeket biztosítsunk a munkatársaknak. Fontosnak tartom, hogy kényelmes formaruhát biztosítsak nekik, és hogy olyan épületben dolgozzanak, ahol egészséges a levegő. Mondok egy példát. A szalonban a járvány előtt is fontos volt a higiénia és a tisztaság, de a Covid óta ez az igényünk még inkább felerősödött. Mivel mind a vendégek, mind a csapatom biztonsága elsődleges számomra, ezért például minden egyes helyiségben működik egy speciális, professzionális légtisztító berendezés is, ami a lehető legbizonságosabbá teszi a működést és a vendégek ruhapróbáit azáltal, hogy a baktériumok, vírusok és gombák 99,9 százalékát kiszűri.
Emellett természetesen az sem mellékes, hogy a vásárlókat milyen környezetben fogadjuk.
A Daalarna szalonban vendégeink nem csak egy tökéletes ruhát kapnak, hanem egy olyan élményben is részesülnek (a rájuk irányuló százszázalékos figyelemtől az őket körülvevő környezetig), amit azt gondolom, hogy mindenkinek érdemes megtapasztalnia életében néhányszor akár a nagy nap, akár más, különleges alkalmak előtt – legyen az akár egy esemény az Operaházban. Daalarna vendégnek lenni tehát jóval többet jelent egy szép ruha megvásárlásánál.”
5. Egyéb tényezők
Benes Anita: „És végezetül, muszáj megemlítenem azt a szintén nem elhanyagolható tényt, hogy Magyarországon Európa többi országához képest kiemelkedően magas általános forgalmi adó van, amit szintén meghatározó tényező egy Daalarna ruha ára kapcsán.”
A személyre szabott esküvői ruhák előnyei – Daalarna menyasszonyok tippjei.

Mi a fenntarthatóbb?
Ezek után újra felmerül a kérdés, hogy vajon melyik megoldás a fenntarthatóbb, ha esküvői vagy alkalmi ruháról van szó?
„Én azt gondolom, hogy az a fajta technológia, amire az utóbbi időben ráállt a világ, és ami miatt hozzászoktunk, hogy fillérekért meg lehet kapni egy tárgyat, legyen az akár egy ruha, az nem fenntartható hosszú távon. Büszke vagyok arra, hogy még mielőtt divat lett volna a fenntarthatóságból, én már azelőtt is így gondoltam, hiszen ezek a szempontok a Daalarna megalapításának első napjától, 2002 óta jelen vannak a cég filozófiájában. Igenis úgy gondolom, hogy az embereknek nincs szükségük húsz-harminc alkalmi ruhára egy szezonban, ugyanakkor viszont az a néhány ruhadarab, ami fontosabb eseményekre szükséges, az igenis olyan alapanyagokból és technológiai tudással készüljön, aminek köszönhetően aztán évek múlva is divatos és viselhető marad.
Az egyik nagyon kedves vásárlóm például több mint 20 éve viseli a ruháimat (már a Daalarna megalapítása előtt is a kliensem volt), és pont nemrég csodálkoztam rá, hogy az egyik eseményünkre egy olyan alkalmi kabátban érkezett, ami a Daalarna legelső, 2002-es kollekciójában volt megtalálható. Rendkívül büszke vagyok arra, hogy egy húsz évvel ezelőtt készített ruhát, ami ma már szinte vintage darabnak számít ebben a felgyorsult világban, 2022-ben valaki bátran felvehet egy elegáns partira. Számomra pontosan ez a fenntartható érték: amikor valami, amit 20 évvel ezelőtt készítettünk, most is szépnek, értékesnek, időtállónak, és nem utolsó sorban divatosnak hat.
Az igazán jól megtervezett, jó minőségű darabok véleményem szerint pont ilyenek: éveken keresztül értéket tudnak képviselni, és nincs olyan érzése az embernek rájuk nézve, hogy idejét múltak vagy használtak.

Ez azonban – hogy visszautaljak az előzőekre – egy olyan szaktudást igényel, aminek ára van. Mi, a Daalarnánál egy ruhát nem tíz perc alatt varrunk meg, ráadásul, ahogy már említettem, több mint 40 fővel dolgozunk, ezért nem elvárható, hogy egy általunk készített ruha pár ezer forintért kerüljön ki a piacra, hiszen ebben az esetben nyilvánvalóan nem tud mögötte lenni az a magas szintű tudás, minőség, hozzáadott érték, amiért valóban érdemes pénzt adni. Számomra nagyon fontos, hogy olyan darabokat hozzak létre, amelyek aztán nem a szemétdombon végzik, hanem egy gardrób büszkeségei lesznek, és akár még a következő generáció is tudja viselni őket. Ez az, amit az ügyfeleink megfizetnek, ha a Daalarnánál választanak magunknak ruhát életük egy-egy fontos eseményére.
Természetesen azzal is tisztában vagyunk, hogy ma Magyarországon, a jelenlegi helyzetben sokan nem engedhetik meg maguknak a legkülönlegesebb alapanyagokat és fazonokat a legújabb kollekcióinkból.
Mivel semmiképp sem szeretnénk, hogy valakinek ilyen okokból kelljen lemondania az érzésről, hogy Daalarna menyasszony lehet, két megoldást is kitaláltunk vendégeink számára. Egyrészt a Daalarnánál már évek óta minden évben tartunk egy jótékonysági vásárt, amelyen a régebbi kollekciók esküvői és alkalmi ruhái kedvezményes áron megvásárolhatóak. Emellett pedig megálmodtam egy olyan esküvői kapszulakollekciót is, amelynek darabjai csak a magyar közönség számára elérhetőek a budapesti szalonunkban. Ebben a kollekcióban már 450 ezer forinttól elérhetőek bizonyos modellek, így őszintén remélem, hogy mindenki, aki Daalarna ruhában szeretne férjhez menni, megtalálja nálunk a számításait.”
További kérdésed van a Daalarna ruhákkal kapcsolatban? Írj nekünk, örömmel válaszolunk!