Megváltoztatnád a neved a házasságkötés után, de nem tudod, hogyan kezdj neki? Összegyűjtöttünk pár hasznos tippet, amelyek segítségével könnyen eligazodhatsz az esküvői ügyintézés adminisztratív teendőinek rengetegében.
Esküvői ügyintézés #1: A házasságkötési szándék bejelentése
Kezdjük az alapoktól! A jegyespár legfontosabb első feladata a házasságkötési szándék bejelentése bármely helyi anyakönyvi hivatalban, hiszen polgári esküvő hiányában nem születhet törvényes házasság. Az eljárás illetékmentes és mindenki számára elérhető szolgáltatás, amelynek megtételéről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet készít. A házasságkötési szándékot legkorábban egy évre előre lehet bejelenteni, ugyanis a jegyzőkönyv felvétele és a házasságkötés időpontja között az eltelt idő nem lehet több 1 évnél, ellenkező esetben az eljárást meg kell ismételni. Ezt követően a ceremónia időpontját a pár az anyakönyvvezetővel egyezteti, ami – jegyzőkönyv felvételének időpontjához képest – legkorábban 30 nap múlva tűzhető ki.
Esküvői ügyintézés #2: Nyilatkozattétel a házasság utáni névváltoztatáshoz
A házasságkötési szándék bejelentése mellett az anyakönyvvezetőnél előzetesen kell nyilatkozni továbbá arról is, hogy hogyan szeretnénk viselni a nevünket a nagy nap után. Érdemes elgondolkodnunk rajta, hiszen minkét fél szabadon élhet ezzel a lehetőséggel, és a férj vagy feleség nevének felvétele, vagy az összekapcsolt vezetéknév viselése sok esetben még jobban megerősítheti a kapcsolatot. Természetesen a polgári szertartás előtt még lehet változtatni az elképzelésen, utána viszont egy házassági névviselési forma módosítására irányuló kérelmet kell benyújtani, melynek díja 3000 forint. A kérelmet korlátlan mennyiségben felhasználhatjuk, azonban érdemes tudni, hogy a házassági névviselési forma megváltoztatása rengeteg adminisztratív ügyintézéssel jár, ezért célszerűbb még a boldogító igen előtt kitalálni, hogyan szeretnénk felvenni kedvesünk nevét.
Esküvői ügyintézés #3: Névváltoztatási lehetőségek
Természetesen a lánykérés után (de akár előtte is) eljátszadozunk a gondolattal, hogyan szólítsanak minket a házasságkötés után, vagy egyáltalán szeretnénk-e felvenni a férjünk nevét, és ha igen, milyen formában. Elmondható, hogy a párok többségénél az ara lesz az, aki névváltoztatásra adja a fejét, azonban jó, ha tudjuk, hogy a másik nem képviselői is bátran választhatnak több variáció közül a maguk számára. Már csak emiatt is érdemes ismerkednünk a lehetőségeinkkel, ha fontolgatjuk a névváltoztatást az esküvőt követően. Íme néhány opció, amik közül válogathatunk:
Névváltoztatási lehetőségek nők számára:
- Minden marad a régiben (pl. Kovács Anna)
- Felveszed a férjed teljes nevét (pl. Nagy Boldizsárné)
- Felveszed a férjed nevét és a sajátodat is megtartod (pl. Nagy Boldizsárné Kovács Anna)
- Felveszed a férjed családi nevét és a sajátodat is megtartod ( pl. Nagyné Kovács Anna )
- Felveszed a férjed családi nevét (pl. Nagy Anna)
Névváltoztatási lehetőségek férfiak számára
- Nem történik változás (pl. Nagy Boldizsár)
- Felveszed a feleséged családi nevét (pl. Kovács Boldizsár)
Névváltoztatási lehetőség mindkét fél számára
- Összekapcsoljátok a családi neveiteket (pl. Nagy-Kovács Anna és Nagy-Kovács Boldizsár)
A különféle névváltoztatási lehetőségekről részletesen írtunk ebben a cikkünkben, érdemes azt is elolvasni, hogy teljes képet kapj a témában.
Esküvői ügyintézés #4: Adminisztratív teendők
Természetesen az anyakönyvvezető celebrálásával történik meg a hivatalos polgári esketés, amely során hivatalossá válik a házasság. Ezt követően megigényelhetjük a házassági anyakönyvi kivonatot, amellyel igazolni tudjuk az esküvőnk törvényességét. Ennek azért van jelentősége, mert az elkövetkezőkben minden hivatalos iratunkat az itt feltüntetett névvel kell kiállítani, emellett csak ennek birtokában tudunk új papírokat kérni.
Azon okmányok listája, amiket ki kell cserélni a házasságot követően:
Személyi igazolvány
Különös figyelmet kell fordítanunk a személyi igazolványunkra, mert az anyakönyvi névváltoztatás után 8 napunk van kezdeményezni annak cseréjét. A személyi elintézése azért is fontos, mert e nélkül mást nem lehet megváltoztatni. Az igazolványt az okmányirodában vagy a kormányablaknál lehet igényelni, évente egy alkalommal díjmentesen. Fontos, hogy a házassági anyakönyvi kivonatot is vigyük magunkkal, mert csak úgy tudjuk elintézni a vele kapcsolatos papírmunkát.
Szerencsére a többi irat megváltoztatásánál nincsenek ilyen szigorú határidők, így, ha elkészült az új személyi, az egyéb dokumentumok cseréjének intézéséhez is nekikezdhetünk. De miket is kell pontosan megváltoztatni?
Lakcímkártya
A lakcímkártya ügyintézés bármelyik okmányirodában elvégezhető feladat, ahol a lakcímbejelentő lap kitöltésével jelezhetjük óhajunkat a névváltoztatásról. A procedúra teljesen díjtalan, és személyes igénylés esetében azonnal kézhez kaphatjuk az új kártyánkat.
Adókártya
Először is a NAV honlapján megtalálható T34 elnevezésű adatlapot kell hozzá kitölteni. Ezt vagy Ügyfélkapun keresztül, vagypapíralapon, postázva, illetve személyesenkell eljuttatni Magyarország bármely NAV ügyfélszolgálatára. Az esküvő utáni névváltoztatás esetén egy alkalommal ingyenes az igénylése, azonban ezt követően 3000 Ft illetéket kell fizetnünk.
TAJ kártya
Amennyiben a TAJ kártyánkon szereplő családi vagy utónevünk megváltozik, a házassági névváltoztatás indoklásával, a lakóhelyünk/tartózkodási helyünk szerinti kormányhivatalnál igénylőlapon kell a kártya adatmódosítását kérnünk. Az eljárás ebben az esetben ingyenes, de fontos magunkkal vinni egy személyazonosításra alkalmas igazolványt, illetve a lakcímkártyánkat, amiken már az új nevünk szerepel. A kérelemnek a kormányhivatalba történő beérkezése után számított 60 napon belül elkészül az okiratunk.
Jogosítvány
A családi állapot változásából eredő névváltozás miatti okmánycsere a házasságkötéskor illetékmentes, ezért fontos felmutatni a házassági anyakönyvi kivonatunkat, amely igazoló okiratként funkcionál számunkra. Emellett legyen nálunk a személyink, lakcímkártyánk és a sikeres vizsga tényét tanúsító, közlekedési hatóság által kiállított vizsgaigazolás. Új jogosítvány kiállítása az illetékes járási vagy kerületi hivatalnál kérelmezhető személyesen. Ha ezeket mind elintéztük, akkor nyolc munkanapon belül már kézhez is kaphatjuk az új jogsinkat.
Útlevél
Az
útlevelünk sem lehet kivétel, így a többi hivatalos iratunkkal
együtt le kell cserélnünk. Természetesen ezt a dokumentumot is személyesen
bármelyik okmányirodánál, útlevélhatóságnál vagy konzuli tisztviselőnél meg
tudjuk igényelni, azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy az új útlevelünk
kiállítása költségekkel jár. Általában 5, illetve 10 évig érvényes
magánútlevelet lehet igényelni, melyeknek 7500 és 14000 forint az illetéke.
Emellett plusz költségek merülhetnek fel, ha soron kívüli, sürgősségi vagy
azonnali eljárást kérelmezünk, amelyeknek lefutási ideje az általános 20 naphoz
képest jóval rövidebb.
+1 tipp az útlevéllel kapcsolatban: Ha az esküvő után rögtön nászútra indulunk, érdemes várni az útlevél cseréjével. Ugyanis, előfoglalás esetén minden foglaláson a régi, saját családi nevünk szerepel, és ki szeretne emiatt kellemetlenségekkel szembetalálkozni a mézeshetek alatt?
További adminisztratív teendők
Miután a legfőbb iratainkon már az új nevünk szerepel, ne feledkezzünk meg a bankkártyánkról, biztosítási dokumentumainkról, a közműszolgáltatói papírokról, illetve a földhivatalt is értesítenünk kell, ha ingatlannal rendelkezünk, hogy a csekkek már a házasság után viselt nevünkre érkezzenek. Az ezekkel kapcsolatos eljárások menete és költsége helyenként eltérő lehet, így a legegyszerűbb, ha felkeressük saját szolgáltatónkat bővebb információért.
Legvégül cseréljük le az egészség-, kafetéria- és kedvezménykártyákat, valamint a törzsvásárlói kártyákat, és előfizetési adatainkat is módosítsuk. Ha mindez megvan, akkor bátran kijelenthetjük, hogy végeztünk a házasság utáni névváltoztatás procedúrájával.
Tovább böngésznél az esküvői ügyintézés adminisztratív teendőinak dzsungelében? Akkor olvasd el ezt a cikkünket is a névváltoztatással kapcsolatban. Inspirálódj velünk még többet az esküvőről ebben a rovatban vagy Pinterest és Instagram oldalainkon!