A nagy nap egyik legmaradandóbb tárgyi emlékei kétségtelenül az esküvői fotók, érdemes ezért különös gonddal kiválasztani a fotóst, aki megörökíti az esküvőtök pillanatait. Sajnos gyakran előfordul, hogy a pár kizárólag megérzések vagy ajánlás alapján választ, a végeredmény pedig csalódás és krokodilkönnyek. Cikkünk abban próbál segíteni nektek, hogy az esküvői fotóitokat sok-sok év múlva is örömmel és elégedettséggel nézzétek vissza, és úgy érezzétek, hogy a lehető legjobb döntést hoztátok az esküvői fotós kiválasztása során.
Ne spóroljátok meg a kutatómunkát
Az esküvői fotós kiválasztása, ugyanúgy, ahogy az összes többi szolgáltató esetében, egy alapos kutatómunkával kezdődik. Ezt nem szabad lespórolni, ha fontos nektek a végeredmény, márpedig miért ne lenne az? Kezdhetitek ismerősök ajánlásaival, a Secret Stories szolgáltatóajánlójának és Valódi esküvők rovatának böngészésevel, esetleg más módokon.
Különösen ajánljuk, hogy ne csak egyetlen Instagram képet nézzetek meg egy-egy esküvőről: szenteljetek alapos figyelmet azoknak az összeállításoknak, ahol egy esküvőt teljes egészében megtekinthettek. Így ismerhetitek meg ugyanis az adott fotós stílusát, és ez alapján lesz lehetőségetek átgondolni, hogy a stílus, hangulat és színvilág harmóniában van-e a ti saját esküvői fotókról alkotott elképzeléseitekkel.
Találkozzatok személyesen is az esküvő előtt
Ha a személyes találkozás nem megvalósítható, természetesen egy Skype-hívás is megfelelő lehet. A lényeg, hogy megismerhessétek egymást annyira a döntés előtt, hogy biztosan érezzétek, passzol a kommunikációs stílusotok, személyiségetek egymáshoz, és át tudjátok beszélni a főbb elképzeléseket.
Sokan dolgoznak például művészi, klasszikus vagy dokumentarista stílusban, illetve sötétebb, élénkebb vagy lágyabb tónusokkal, kevesebb vagy több utómunkával, esetleg sok fekete-fehér fotót készítenek. Tehát nem csak az a feladatotok, hogy a legjobb fotóst válasszátok ki a nagy napra (erre kiváló módszer a barátok személyes ajánlása vagy a Facebook-értékelések), az is ugyanilyen fontos, hogy hasonlítson az ízlésetek.
Ennek alaposabb megismerésére tehát tökéletes lehetőség a személyes találkozó, amelyre a fotós olyan fotókkal is készül, amelyek esetleg nem találhatók meg a weboldalán. Ezeket látva rögtön tudtok reagálni egymásra és kérdezni, így könnyebben választ kaphattok a kérdéseitekre, mint egy kötöttebb e-mailezés során.
Készíttessétek vele a jegyesfotóitokat
Ma már rengeteg pár készíttet jegyesfotókat az esküvőt megelőzően, és adja magát az ötlet, hogy miért ne készíthetné el ezeket a fotókat a leendő esküvőfotósotok? Persze ehhez az is szükséges, hogy jó előre gondolkodjatok, és a nagy nap előtt legalább egy évvel elkezdjétek az esküvőfotós kiválasztását is.
Ha tehát minden jól alakul, akkor még elég időtök van az esküvő előtt egy hangulatos jegyesfotózásra, ahol munka közben is megismerhetitek a fotósotokat, összecsiszolódhattok. A fotós gyakorolhat rajtatok a nagy napra, megtalálhatja a hozzátok illően legelőnyösebb beállításokat, és nem utolsó sorban, ti is barátkozhattok az érzéssel, milyen az, amikor egész nap a középpontban vagytok.
Menjetek biztosra egy csekklistával
Természetesen mindenki számára más és más pillanatok a legfontosabbak a nagy napból, és lehetetlenség mindenre kiterjedően megörökíteni a nagy napot – különösen igaz ez akkor, ha egyedül és nem párban, esetleg csapatban dolgozik a fotós.
Fontos ezért, hogy előre jelezzétek neki (írásban!), melyek azok a pillanatok, események, beállítások, amelyekről alaposabb dokumentációt szeretnétek. Ez például lehet a csokordobás pillanatai, az első tánc mozzanatai, a nagymama házi süteményei, a nagybácsi egyedi pálinkás üvegjei vagy esetleg a kiskutyátok cukiságai a nagy nap során.
8 fotótípus, amelyeken a legszebben mutat a menyasszonyi ruha – Ide kattintva néhány fotótípust mutatunk korábbi Daalarna menyasszonyaink esküvői fotói közül, amelyeken a legszebben mutat az esküvői ruha.
Alaposan olvassátok át a szerződést
Talán ez az egyik legfontosabb lépés az esküvői fotós kiválasztása során. Reméljük, hogy a szerződéskötés minden esetben alap, és nem kell erre külön figyelmeztetnünk titeket. Azt azonban mégis szereténk hangsúlyozni, hogy alaposan, betűről betűre tanulmányozzátok a szerződést, mielőtt aláírjátok.
A szerződéskötés során sose felejtsétek el, hogy ti vagytok a megrendelők. Tehát nem egy kreatív fotózáshoz önkénteskedtek ingyen képekért, hanem fizettek egy szolgáltatásért. Ugyanakkor ha nem rögzítitek a szerződésben a megállapodásotok minden egyes kritikus pontját, akkor később nagyon nehéz lesz számonkérni olyan dolgokat, amikre nincs írásos bizonyítékotok.
Ne feledjétek, az esküvői fotós kiválasztása a kutatómunkával keződik: nézegessétek szuper esküvői fotósok munkáit Esküvői szolgáltatóajánlónkban vagy Valódi esküvők rovatunkban. Cikkünk alapját a The Knot magazin írása adta.