Kedves Daalarna menyasszonyunk, Dóri és párja, Peti különleges esküvőjéről néhány hónappal ezelőtt olvashattatok nálunk. Dóri most egy izgalmas beszámolóval jelentkezik, amelyben a dél-amerikai álomnászútjukról (Peru, Bolívia és Chile) mesél nektek, és tanácsokat ad, hogyan érdemes megszervezni egy ismeretlen országba történő utazást.
“Egy nyaralás megszervezése rengeteg kutatással, szervezéssel és türelemmel jár. Egy ismeretlen országba történő utazás során olyan dolgokra is gondolnunk kell, amire nem feltétlenül számítanánk egy európai utazásnál. Ennek a cikknek az a célja, hogy megosszam veletek tapasztalatainkat, hátha találtok benne olyan hasznos ötleteket, segítséget, szempontokat, melyet fel tudnátok használni egy életre szóló utazás megszervezésénél, ami történetesen a nászutatok.
Országok kiválasztása
Az első lépés meghatározni, hogy mennyi időre szeretnétek elutazni, hová és melyik kontinensre. Nekünk három hetünk volt összesen a nászútra, és Dél-Amerikát szerettük volna ezalatt jobban megismerni. Azt tudtuk, hogy az egész kontinenst nem tudjuk bejárni, így leszűkítettük utazásunkat Perura, Bolíviára és Chilére. Miután meghatároztuk az országokat, utánanéztünk, hogy melyik helyre mikor érdemes menni az időjárás szempontjából. Az élményt nagyon elronthatja a rossz időjárás vagy a látnivalók kihagyása. Mi február végétől mentünk március közepéig, amikor az országokban nyár vége van. Ez az időszak esősebb, mint az április-októberi időszak, amikor is a legtöbb turista megy ezekbe az országokba. De mi el akartuk kerülni a tömeget. Limában, Atacamában és Santiagóban ekkor 30 fok és verőfényes napsütés volt, így csak Uyuninak, Patagóniának és Cuscónak kellett jobban utánanézni, hogy megéri e akkor menni.
Mivel kíváncsiak voltunk az Uyuni sósivatagra – akkor amikor vizes -, így reménykedtünk benne, hogy abban a pár napban, amikor Patagóniában és Cuscóban vagyunk, nem fog esni. Szerencsénkre egy csepp eső se esett.
Bázisok napi programjainkhoz
Miután megvannak az országok és az időszak is, amikor utazni szeretnénk, jön a legkomolyabb kutatást igénylő feladat: mit érdemes megnézni az országokban? Először is meg kell határozni, hogy milyen jellegű programok érdekelnek benneteket. Mi nagyon szeretünk a természetben lenni, túrázni, természeti látványosságokat megnézni, így aktív nászutat szerettünk volna szervezni. Több napi keresgélés után mind a három országban bejelöltem minden olyan látnivalót, ami számunkra érdekes lehet dél-amerikai nászutunk során. Ezt az internet segítségével tettem meg, olyan kulcsszavakat használtam mint a “Peru must see…”, “Peru hidden gems…”. Rengeteg utazási blog van az interneten, fórumok, ahol utazók leírják a saját tapasztalataikat.
Ezután jön a szortírozás, ugyanis el kell fogadni, hogy nem minden látnivalót tudunk megnézni, ha csak limitált az időnk.
A “mit érdemes megnézni” kérdésnél nem elég csak azt figyelembe venni, hogy mit szeretnétek megnézni, de azt is hogy a kiválasztott látnivaló az adott országban hol helyezkedik el, hogyan lehet megközelíteni, belefér-e időben és pénzben az esetleges kitérő. A látnivalók bejelölése után tiszta képet kaptunk arról, hogy körülbelül melyik országban hol vannak azok a gócpontok ahol sok látnivaló van és pár nap alatt sok szépet láthatunk. Mi ezért mindig csillagtúrát szoktunk csinálni. 3-4 napot töltünk egy városban és onnan a lehető legtöbb látnivalót bejárjuk. Ez alapján döntöttünk Peruban – Limánál és Cuscónál, Bolíviában – Uyuninál, Chilében – San Pedro de Atacamánál, Santiagónál és Puerto Natalesnél.
Amikor meghatároztuk a főbb városokat, amiket szeretnénk bázisként használni utazásunkhoz, nyilván azt is figyelembe vettük, hogyan lehet az egyik helyről elutazni a másikra, mennyi időt venne igénybe, mennyibe kerülne, mennyi látnivaló van a környéken.
A limitált idő miatt úticéljaink közti közlekedésként mi a repülés mellett döntöttünk, ugyanis a buszozás/vonatozás jóval lassúbb ezekben az országokban, mint Európában és a határokon való átkelés is több órát vesz igénybe. Így ezt a fajta utazási módot azoknak ajánljuk, akiknek több ideje van vagy csak egy országot szeretnének 2-3 hét alatt bejárni, mert ez egyben pénztárca kímélőbb és kalandosabb is lehet. Cuscóból Aguas Calientesbe vonattal mentünk, amire jegyet a PeruRail kínál.
Napi programok
Miután leszűkítettük utazásunkat a főbb bázisokra és megnéztük, hogy hogyan tudunk eljutni egyik bázisról a másikra, következhet annak a megtervezése, hogy hogyan tudunk nap mint nap közlekedni és hogy miket érdemes megnézni. Mi előszeretettel használtuk a Getyourguide nevezetű oldalt, ahol rengeteg egy vagy akár több napos szervezett utat találhattok. Ezek a szervezett utak azért is jók, mert a szálláson vesznek fel és ott tesznek le, ebédet, túravezetőt kaptok. Internetes keresgélés után mi jobbnak láttuk nem autót bérelni Peruban és Bolíviában, így ott maradtunk az egynapos, szervezett programoknál, amiket gyorsan le is tudtunk foglalni. Beírtuk, hogy Cusco a keresőbe és rengeteg program között válogathattunk.
A legtöbb program ugyanolyan, csak más cég szervezésében, így például mi tudtuk, hogy a Szivárvány hegyet meg szeretnénk nézni, megnéztük, hogy melyik iroda milyen csomagot ajánl és mennyiért, milyenek az értékelések és ez alapján választottuk ki a megfelelő programot. Cuscoban és Uyuniban is ezt az elvet követtük. Limában nem volt erre szükség, mert ott csak egy napos városnézést terveztünk, amit egyszerűen magunk is meg tudtunk szervezni. Egyébként a városnézős programokat úgy szoktuk megszervezni, hogy letöltjük az adott város offline térképét és azon minden látnivalót, ami számunkra izgalmas bejelölünk és ahogy a kedvünk tartja úgy nézzük meg őket. Ha templomot vagy múzeumot néznénk meg értelemszerűen a nyitvatartásra is érdemes figyelni.
Chilében is lehetett volna a getyourguide-os elvet követni és minden nap egy irodával menni, de ebben az országban jobbak az útviszonyok, így itt autót béreltünk. Az autóbérlést a reptéren érdemes intézni, ugyanis ide fogtok érkezni. Otthon le tudjátok foglalni a számotokra szimpatikus autót majd a voucher, hitelkártya és útlevél bemutatását követően oda is adják a kocsit tele tankkal (ezt érdemes meg is nézni), amit majd tele tankkal kell visszaadni. Az esetleges hibákon végigvezetik a vevőt, de a biztonság kedvéért mi is szoktunk egy részletes videót csinálni, ahol minden kis hiba jól látszódik, hogy a leadásnál ne legyen konfliktus és a foglalót is visszakapjátok. Atacamánál és Patagóniánál nem minden sarkon van egy benzinkút, csak a nagyvárosban, így érdemes minden reggel tele tankkal elindulni, mert a látnivalók akár több száz kilométerre is lehetnek. Mi naponta 200-300 kilométert vezettünk.
Minden látnivalónál érdemes megnézni, hogy lehet-e online megvenni a jegyet. Ez azért is nagy segítség, mert akkor nem kell aznap sorban állni, illetve pl. a Machu Picchunál korlátozva van, hogy egy nap hány ember látogathatja meg.
Repjegyek
Miután megvannak a programok érdemes egy Excel táblázatban leírni, hogy melyik napunk hogyan is néz ki. Mi a bázisok közötti utazásra egy-egy teljes napot szántunk. Amikor látjuk, hogy hány naponta kellene utaznunk, akkor elkezdünk repjegyeket keresni. A két nagy utazás (Budapest – Lima, Santiago – Budapest), amikor jó áron volt, azt vettük alapul, és onnan kezdtük el keresgélni az országok közötti repjegyeket.
Utazása válogatja, de mi nem szeretjük a gurulós bőröndöket, mert sokszor nagyon megnehezíti az utazást, így mindig egy kb. 10 kg-os backpackkel és egy kisebb hátizsákkal utazunk.
Nem érdemes rengeteg ruhát vinni, mert minden szálláson általában van lehetőség pénz ellenében mosatni. Számunkra a legfontosabb dolgok a: túracipő, esőkabát, naptej, kalap, napszemüveg, papucs, túrazokni, túrapulcsi, túrapólók voltak. Néhány csinibb cucc bőven elég. A repjegyek után jönnek a szállások, majd a szállások után lefoglalhatjuk az autókat és a getyourguide-on az egynapos programokat, illetve a többi belépőt (pl. Machu Picchu).
Szállások
Szállásoknál a legfontosabb ismérvek számunkra a +9-es értékelés, jó megközelíthetőség, központ közelsége, reggeli lehetősége. Nekünk minden szállásunk tiszta, kényelmes volt. A személyzet barátságos, segítőkész. Sokszor nem beszéltek angolul, de egy kis mutogatás, google fordító használatának segítségével mindent meg tudtunk beszélni.

Étel/ital
Mi reggelit mindig kértünk a szállásokon, így mindig teli hassal, nyugodtan indultak a napjaink.. Ha hajnalban mentünk valamilyen programra, akkor előző este mindig megbeszéltük a szállással, hogy csomagoljanak nekünk reggelit. Szintén internetes keresgélés után minden városba megtaláltuk, hogy mit érdemes mindenképpen kipróbálni és melyik éttermek szolgálják a legjobb ételt. Ezt is Google térképen bejelöltük. és esténként csak választanunk kellett, hogy éppen hova ülünk be vacsorázni. Palackozott vizet ittunk mindig, és azzal is mostunk fogat a biztonság kedvéért. Mosatlanul semmilyen gyümölcsöt nem ettünk meg, így szerencsére semmi gondunk nem volt nyaralásunk során.
Egyéb fontos dolgok
Miután a repjegyeket, szállásokat, programokat lefoglaltuk, autóbérlést elintéztük, már csak pár apróságra van szükségünk. Meg kell néznünk, hogy kell e vízum az adott országba, amit ezen az oldalon meg is tudtok nézni. Az oltásokkal kapcsolatosan a Nemzetközi Oltóközpontnál tudtok érdeklődni. Utazásunk során mi az ATM-ből való pénzfelvételt preferáltuk, mert általában jobban váltanak mint a helyi pénzváltók. Ezt mindig a reptéren vagy nagyobb bankokban elhelyezett ATM-nél intéztük el. Igyekeztünk – ahol lehet – bankkártyával fizetni és csak ritkán készpénzzel. A hitelkártyát nagyon sok étteremben, szálláson elfogadják. Taxiban és kisboltokban nem.
Az Über mindegyik országban kiválóan működött, így mi azzal közlekedtünk. SIM kártyát, 3-5 GB internettel mindig a reptéren vettünk. Érdemes azt is megnézni, hogy melyik ország milyen elektromos aljzatot használ. Mi beszereztünk egy univerzális aljzatot, így azt minden országban gond nélkül tudtuk használni. Mi a biztonság kedvéért minden belépőt, autóbérlési és getyourguide vouchert kinyomtattunk amellett, hogy mobilon is letöltöttük, mert sok esetben csak a papíros verziót fogadták el.
És akkor a szervezés után lássuk, hogy nekünk hogyan is nézett ki a dél-amerikai utazásunk. A napok az aktív napokat jelöli, a többi napot utazással töltöttük.
Lima (1 nap): Miraflores, Plaza de Armas de Lima, Cathedral of Lima, Huaca Pucllana, Kennedy Park, Mercado Indio
Csodálatos, pezsgő város, lenyűgöző óceánparttal. A városnak kettő fő látnivalója van a Miraflores környéke és az óváros. Mivel relatíve nagy távolságok vannak, így mi a két fő célunk között Überrel közlekedtünk.
Cusco (3 nap): 1. Tambomachay, Q’enco Archaeological Complex, ChocoMuseo, Rodadero, Saqsaywaman, 2. Ollantaytambo, Maras, Moray, Chincero (getyourguide), 3. Szivárványhegy (getyourguide)
Cusco 3500 méteren helyezkedik el, így az érkezésnél egy kicsit megszédültünk a magaslati levegőtől, de ez pár óra alatt nekünk el is múlt. A biztonság kedvéért a Szivárvány hegyi túrát az utolsó napunkra tettük, mert 4200 méterről mentünk fel 5100 méterre. A Szivárvány hegyi túra volt az egyik legcsodálatosabb része utazásunknak, bár kicsit pechesek voltunk, mert mire a Szivárvány hegyhez értünk köd volt, így éppen hogy csak pár percre láthattuk, de az odavezető út kárpótolt minket mindenért.
Aguas Calientes (2 nap): 1., érkezés vonattal Cuscoból, este városnézés, 2. Machu Picchu
Aguas Calientes nagyon kicsi város, ami a turizmusra rendezkedett be, így szinte csak éttermekből, szállodákból és piacból áll. A Machu Picchuhoz busszal lehet eljutni, ami negyed óránként megy a hídtól. Mi a jegyet az előző este vettük meg a buszokhoz közel, ami jól ki van táblázva. A Machu Picchu varázslatos látványt nyújt és olyan mintha visszacsöppentünk volna a múltba. Megunhatatlan volt gyönyörködni benne. Idegenvezetőt mi nem kértünk, de mi nagyon felkészültünk, hogy miket is nézünk meg, mert nincsen kitáblázva, így elronthatja az élményt ha nem tudjátok mit is láttok. Egy úton lehet csak menni és visszafordulni nem lehet, 4 órát lehet bent eltölteni, ami bőven elég. Érkezéskor rögtön a csodálatos panoráma tárul elénk, ahol a híres fotók is készülnek, itt érdemes elidőzni és gyönyörködni, mert utána már nem térhettek vissza.
Reggel általában ködösebb az idő, így mi 9-kor mentünk be, amikor kristálytiszta volt az ég, és ki tudtuk élvezni a látványt.
Uyuni sósivatag (1 nap – getyourguide)
Csak szervezett túrával lehet meglátogatni a sósivatagot. Csodálatos és egyedülálló élményt nyújt a végeláthatatlan sósivatag, amit a naplemente tett felejthetetlenné.
San Pedro de Atacama (3 nap): 1. Laguna Chaxa, Laguna Tebinquiche, Ojos del Salar, Laguna Cejar, Valle de la Luna, 2. El Tatio, Machuca, Puritama, 3. Miscanti Lake, Laguna Miniques, Piedras Rojas, Laguna Tuyajto
Utazásunk legváltozatosabb pár napját töltöttük Atacamában. Itt a világ harmadik legnagyobb gejzírmezőjétől kezdve a vulkánokon, flamingókon, sós lagúnákon, magaslati tavakon át a Mars völgyig mindent megtaláltok. Kihagyhatatlan!
Santiago (2 nap): 1. San Cristóbal Hill, La Moneda Palace, Costanera Center, Bellavista, Santa Lucía Hill, 2. Valparaiso (getyourguide)
Aranyos, nyüzsgő város szép parkokkal és jó éttermekkel, bárokkal.
Puerto Natales (2 nap) 1. Laguna Amarga, Cascada Rio Paine, Mirador Salto Grande, Mirador Cuernos, Lago Grey gleccser túra, 2. Mirador Base Las Torres túra
Patagónia már a képek alapján is egy csoda volt nekünk, de élőben látni, egyszerűen leírhatatlan. A nemzeti parkot egyszerűen meg lehet közelíteni Puerto Natalesből, majd a rangerektől kapott térképpel jártuk be a parkot. Az első napunk fénypontja a gleccser túra volt, ami hihetetlen látványt nyújtott. A nemzeti park jeleként is ismert három torony testközeli látványa a türkizkék tóval pedig második napunkat koronázta meg. Ez egy 22 kilométeres túra (oda-vissza), aminek a nagy része csak hegymenet. Jó kondiban lévő embereknek ajánlom, de a látvány minden fájdalomért kárpótol.
Félúton van egy camping, a legtöbben két nap alatt mennek fel, de egy kora reggeli indulással egy nap alatt is megjárható.”
És a ti nászutatok milyen volt? Ha szívesen beszámolnál róla, írj nekünk az info@secretstories.hu címre! Kövess minket az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért!