Ági és Peti különleges, A nagy Gatsby stílusát idéző esküvőjéről már beszámoltunk nektek a Secret Stories Valódi esküvők rovatában. A pár a nászutat sem tervezte klasszikusra: 2019 őszén megkerülték a Földet összesen 13 állomást útba ejtve, mindezt két és fél hónap alatt kivitelezve. Íme a világkörüli nászút 10+1 legemlékezetesebb élménye!
Ági és Peti így foglalják össze a világ körüli út állomásait:
2019. szeptember 20-án 05:45-kor indultunk el Budapestről Lisszabonba, és 2019. december 4-én 01:55-kor érkeztünk meg Dubaiból a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérre. Az útvonal, amit bejártunk ennyi idő alatt:
Budapest -> Lisszabon -> New York (-> Washington DC -> New York) -> San Francisco -> Honolulu -> Oszaka -> Manila (-> Coron -> Manila) -> Bali -> Szingapúr -> Sydney -> Kuala Lumpur -> Kochi -> Dubai -> Budapest
Ebből Lisszabonban 4, Washingtonban – ahol az egyik barátunkat látogattuk meg – 2, New Yorkban 4, San Franciscóban 5, Oahun 8, Oszakában 4, Fülöp-szigeteken 6, Balin 11, Szingapúrban 4, Sydneyben 6, Kuala Lumpurban 4, Indiában 5 és Dubajban szintén 5 éjszakát töltöttünk. Összesen hetvenhét és fél órát utaztunk repülővel, nyolc órát busszal és vonattal, és körülbelül 52760 kilométert tettünk meg.
Mindketten szeretjük a legókat, a szuperhősöket és a Star Warst. Az esküvőn a gyűrűinket egy lego Han Solo és Leia hercegnő tartotta, és őket a világkörüli nászút állomásaira is elvittük és lefotóztuk a legtöbb helyszínen.
Íme a világkörüli nászút top élményei:
1. A japán emberek mentalitása
Peti: Az egyik kedvenc nászutas történetem Oszakába nyúlik vissza. Aznap zuhogott az eső, amely elől egy whiskey bárba ültünk be – illetve egész pontosan csak kívülről a pulthoz, bentre nem lehetett bemenni. Mikor ülőhelyet kerestünk, a szállodából hozott ernyővel véletlenül megütöttem egy japán úriembert, majd a nyakába borítottam az összes vizet az ernyőmről. Erre ő felajánlotta a saját székét, mivel már csak egy szabad hely volt, mi pedig ketten voltunk.
Ági: Valóban nagyon kedves mindenki; a szállásunkon és és az utcán is tényleg szinte mindenki próbált segíteni – még annak ellenére is, hogy sokan nem tudnak angolul. Nagyon magával ragadó a kultúra és az épületek, Kiotóban több templomban is jártunk, nagyon finomakat ettünk és az egyik helyen egy fiatal fiú becsületkassza jelleggel gyönyörű japán kézírással felírta a nevünket és a szerelem szót egy rizspapírra.
Tippek: Szállás Oszakában, japán kalligráfus: @toshi_bsk51, Osaka Universal Studios. Olvass még többet Japánról ide kattintva.
2. Kalandok Hawaii-on
Ági: Hawaii-on számtalan természeti csodával lehet találkozni. Voltunk például a Kualoa Ranch-en, ami többek közt a Jurassic Park, az új Jumanji, a Kong Skull Island, az Éhezők viadala és sok más film forgatási helyszíne is, láttunk csodás vízeséseket, voltunk Észak-Amerika legnagyobb homokdűnéjén, ahol félórás hajóút megtétele után egyszercsak térdig érő vízben találtuk magunkat.
Peti: Számomra emlékezetes maradt a cápák közti merülés is. Pár éve igyekszem szembe menni a félelmeimmel, hogy bebizonyítsam magamnak, a legtöbb ilyen aggodalmam alaptalan. A cápáktól való félelmem gyerekkorom óta elkísért, ezért ennek a leküzdése értelemszerűen rajta volt a listámon. Bár ketrec nélkül nem ugrottam volna be közéjük, a merülés a végére mégiscsak pozitív emlékeket hagyott maga után.
Ági: Én azért nem bántam, hogy kijöhettünk onnan. 🙂 Számomra nagyon jó élmény volt a Koko Crater Railway Trailhead túra is. Első körben a Diamond Headet másztuk meg, ami alapjaiban véve egészen könnyed volt, gyakorlatilag egy flip-flop papucsban végigjártuk az utat. Ezzel a lelkesedéssel vágtunk neki a Koko Head vulkánnak is – viszonylag kevés vízzel, és sok alábecsüléssel. Erre a valaha katonai támpontként használt hegyre nagyon meredek úton, vasúti támfákon keresztül lehet felsétálni, ami zömmel nincs is megfelelően karbantartva. Utólag jó érzés, hogy végigcsináltuk, de volt, hogy a helyiek is kérdően néztek ránk, amiért bevállaltuk.
Peti: Azért itt volt egy enyhén megalázó pillanat, amikor egy 60 év körüli japán néni egyszer elment mellettünk felfelé, mikor mi lefelé jöttünk, majd ismételten eljött mellettünk lefelé jövet is, mikor mi még továbbra is úton voltunk a hegy lábához. Az alján találkoztunk ismét, amikor ő újra felfelé vette az irányt.
Ági: Számomra van még egy Hawaii-hoz köthető kulináris élmény: A Kono’s streetfood étteremben ettünk egy isteni slow-roasted pulled pork szendvicset. A húst hihetetlenül puhára sütik, és colsow-val és uborkával szendvicsekbe téve szolgálják fel. Nagyon finom volt; ráadásul, ha magadra tetováltatod a logójukat – ami egy szörfdeszkán lévő malac –, akkor életed végéig ingyen ehetsz náluk.
Tippek: szállás Oahun, egyéb tippek itt. Olvass még többet Hawaii-ról ide kattintva.
3. Privát lokáció a Fülöp-szigeteken
Peti: Esztétikailag talán a Fülöp-szigetek volt a legszebb desztináció a nászút alatt. Palawan szigetcsoporton belül Coron-Busuanga szigeteken voltunk. Bármerre néztünk kristálytiszta volt a víz, rengeteg csodás sziget vett körül minket és a korallok közt úszhattunk tengeri teknőssel is.
A szállásunkra megérkezve fillipinó élő zenével és frissítővel fogadtak a recepción, ahonnan a medence felett elnézve a tengert látja az ember, igazi nászutas élmény volt az egész hét, amit itt töltöttünk. A Busuanga Bay Lodge búvárbázis is, illetve szerveznek privát hajóutakat számos gyönyörű szigetre. Például a hotelhez tartozik egy kisebb, privát sziget, ahol összesen kilencen voltunk, hat vendég és a háromfős személyzet volt a segítségünkre. Az egész napot ott töltöttük all inclusive ellátással mindössze fejenként hatezer forintért (részletek itt).
4. Napfelkelte Balin
Ági: Gyönyörű napfelkeltéket és naplementéket láttunk Balin. Ez volt az első alkalom, hogy a Föld déli féltekén voltunk, és teljesen más az éjszakai égbolt is. Az Indonéziához tartozó szigeten két aktív vulkán van: a Mount Agung közelmúltban történt kitörése miatt le van zárva, a Mount Baturt viszont jelenleg is meg lehet mászni, nem minősíthető különösképp veszélyesnek. Befizettünk egy vezetett napfelkelte túrára, ami egészen sötétben való mászást kívánt – annak minden előnyével; mert néha jobb, ha nem látod, hogy merre sétálsz. Hogy időben odaérjünk, éjfélkor kellett felkelnünk, amit egy jópár kilométeres autóút követett sofőrrel, majd hajnali 3-4 óra között egy elemlámpával a vezetőt követve gyalog elindultunk felfelé. Fent még vártunk egy órát, kaptunk reggelit, amihez a főtt tojást a vulkán hőforrásaiban főzték meg, majd gyönyörködhettünk a napfelkeltében. Érdekes volt, hogy az első fénysugarakkal együtt a kráterben élő majmok is megindultak. Nem nagyon van vízforrás a környéken, ezért megtanulták, hogy ha jönnek a turisták – vízkészlettel feltankolva –, akkor azt mesterien ellophatják. A napfelkelte után még körbesétáltuk a krátert, majd vissza a vulkán lábához.
Egy másik jó reggeli élmény volt, amikor Lovinába mentünk delfintúrára. Találtunk egy hajóst, aki a delfineket és a természetet tisztelve viszi ki az embereket reggel, így nem a tömegben, hanem nyugodtan, az állatokat nem zavarva tudtunk a delfinekkel úszni a reggeli nap fényében.
Tippek: szállás itt, sofőr/idegenvezető: Wayan +6281999524770, delfintúra Edivel: +6285237477172 vagy katt ide. Olvass még többet Baliról ide kattintva.
5. Ausztrália természeti csodái
Peti: Ausztráliában csodás vidékek vannak, számomra a Blue Mountains nemzeti park volt az egyik legkülönlegesebb látvány. A nevét a kékes színű végtelen növénytakaróról kapta a terület. Találtunk egynapos kisbuszos túrát (szervezők: Ken with Dave & John), ahol többek közt a Three Sisters sziklaformációt és a Jamison völgyet látogattuk meg. Itt utaztunk a világ legmeredekebb siklójával, ami még mindig azon a útvonalon közlekedik, amit régen a völgyben dolgozó bányászok hoztak létre. Kisbusszal egész nagy területet bejártunk, majd a túra végén az idegenvezető még a boomerang és a digeridoo használatát is bemutatta.
Ági: Hihetetlen élmény volt olyan állatokat is látni élőben, amelyekre máshol nincs nagyon lehetőség – például koalát, kengurut, wombatot. Sydneyben a Taronga Zoo vezetett túráján vettünk részt, ahol meséltek az őshonos állatokról, illetve bevittek a színfalak mögé, ahol etethettünk és megfoghattunk olyan állatokat, amikről eddig csak hallottunk, pl. hangyászsünt vagy a világ legkisebb erszényes állatát.
Tippek: szállás, túrák: AirBNB, gasztronómia itt és itt. Ide kattintva egy ausztrál Daalarna ruhás esküvőről olvashatsz.
6. Teaültetvények és gasztronómia Indiában
Ági: Én imádtam az indiai ételeket és a teaültetvényeket Munnarban. Ez egy hatalmas zöld hegyvidék, tele teacserjével, amikről az emberek kézzel szedik le az értékes részeket.
Peti: Dél-Indiában, Kochiban volt a szállásunk, ahol szerencsére előre foglaltattunk transzfert a repülőtérről, a sofőr pedig teljes mértékig nyitott volt a kérdéseinkre. Sőt, kiderült, hogy a szállodától a későbbi túráinkra is őt fogják hívni, ha igényt tartunk rá. Számomra ő volt a legjobb sofőr, akivel találkoztunk: ő ajánlott számos helyet a környéken, amit érdemes megnézni, olyan éttermekbe vitt el, amit sosem találtunk volna meg, és meglepetésként csinált rólunk egy közös fotót, amit rányomtatott egy bögrére, hogy egy kis emlékként vigyük majd haza. Tanácsos egyébként kikérni a helyi érdekességekben, látványosságokban a taxisok véleményét – sokszor onnan jönnek a legjobb tanácsok, ahol nem is számítasz rá. Vicces volt még itt egyébként, hogy míg otthon az őzveszélyre figyelmeztetnek a táblák, addig itt “ugyanez” a vadveszély állhat fenn, csak a jelzésen egy elefánt szerepel.
Szállás itt , sofőr: Das +919895184988
7. Street food Szingapúrban és Malajziában
Peti: Imádtuk, hogy Szingapúrban egy piacon is ehetsz Michelin-csillagos ételt. A világ első Michelin-csillagos street food kifőzdéje a Chinatown Smith streeti piacán található: Liao Fan Hawker Chan, ahol szójaszószos csirkét ettünk rizzsel. Körülbelül 20-30 percet kellett sorba állnunk, az étel finom volt, és persze más, mint egy Michelin-csillagos étterembe beülni, de pont ez volt benne a különleges. Miközben sorban álltunk, észrevettük, hogy van egy másik Michelin-csillagos hely is emellett, a Zhong Guo La Mian Xiao Long Bao, ahol baót árulnak, ezt szintén megkóstoltuk, és ez nekünk jobban ízlett.
Malajzia is a gasztronómiájáról híres, itt nagyon sok mindent meg lehet találni az utcai árusoknál, ettünk duriánt, amit imádtunk, és rengeteg nagyon fűszeres tengeri herkentyűt egy halászfaluban. Lett egy törzshelyünk is Kuala Lumpurban, ahol mindig Happy Hour van és a legfinomabb koktélt (Giallo Goblin) itt ittuk.
8. Global Citizen Fesztivál New Yorkban
Ági: A legérdekesebb, hogy erre nem is készültünk tudatosan. Épp a Top of the Rock-on, azaz a Rockefeller Center tetején voltunk New Yorkban, amikor láttam, hogy egy színpad van felállítva a Central Parkban. Nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy milyen esemény van készülőben, ezért amint lehetett, rákerestünk, és szerencsénkre találtunk is rá még jegyet. Így történt, hogy hallhattuk élőben a Queen-t, a OneRepublic-ot, Pharrell Williams-t és Alicia Keys-t, aki a New York című dalát is előadta, amitől mindketten libabőrösök lettünk, ahogy a Central Park közepén a több ezres tömeg együtt énekelte. Az egész fesztivál a környezetvédelem, az emberi jogok és a női egyenjogúság mellett állt ki, ahol olyan nevek szólaltak fel, mint Leonardo DiCaprio, Hugh Jackman és az ENSZ elnöke. (https://www.globalcitizen.org/en/festival/)
Ide kattintva a Daalarna tippjeit olvashatod a legjobb New York-i helyekről.
9. Sivatagi túra Dubajban
Ági: Őszintén? Ide nem vágytunk annyira, ez volt az utolsó állomás, és már kicsit elfáradtunk, de érdekes volt látni ezt a várost is, és a sivatagi túrát biztosan nem hagytuk volna ki.
Peti: Itt többféle lehetőség közül választhattunk; a mi döntésünk a Platinum Heritage túráira esett. Ez volt ugyan a legköltségesebb, viszont ezzel olyan helyszínre tudtunk elmenni, ahová csak nekik van belépésük, és egyszerre kisebb csoportokat visznek. A sivatagban található rezervátumokhoz az angolok által használt, felújított, 60 éves Land Roverekkel vittek körbe, ahol különböző bemutatókkal készültek. Kaptunk friss vizet saját fémkulacsban amit hazavihettünk a túra végén, teát, tevetejet majd később friss vacsorát (tevehússal), amelyet frissen, előttünk készítettek el. Közben lehetett vízipipázni és táncbemutatókat nézni – mindezt körülbelül 20 főre nézve, a többi túrán akár több száz ember is összetorlódhat egy táborban.
Naplemente után még kivittek minket egy rövid tevegelésre, ahol már szinte semmilyen fényszennyezés nem volt. Bámulatos volt nézni magunk fölött a csillagos eget, és a tevék árnyékát a homokban.
Olvass még többet Dubajról ide kattintva.
10. Szabadság-szobor New Yorkban, Lincoln emlékmű Washington DC-ben, Golden Gate híd San Franciscóban
Ági: Hihetetlen élmény volt élőben látni ezeket a jellegzetes építményeket. New Yorkban a Szabadság-szoborral kapcsolatosan máris megjegyeznék két hasznos tanácsot: az egyik, hogy ha valaki szeretne felmenni a szobor tetejére, akkor érdemes már előtte egy hónappal jegyet foglalni. Másrészt pedig rengeteg időt ölel fel a Liberty és az Ellis szigetek bejárása, ezért ezzel célszerű kalkulálni. De ha valakinek nem sikerül jegyet foglalni a szigetekre, az éjjel-nappal közlekedő Staten Island-i komppal ingyenesen elhajózhat a szobor mellet.
Szintén nagyon emlékezetes volt San Franciscóban végigsétálni a Golden Gate hídon, Washington DC-ben pedig a Lincoln emlékmű lépcsőjén felsétálni, és végignézni a National Mall parkon a Capitoliummal és közepén a Washington emlékművel. A Washington emlékműbe ingyenesen fel lehet menni, viszont szintén előre kell jegyet foglalni, vagy aznap reggel 7-re odamenni, mert 8-ig elfogynak a jegyek. A parkban még számos híres és ingyenes múzeum van, amikre szintén érdemes időt szánni (Washington Monument).
+1 Focimeccs Lisszabonban
Peti: Nagy focirajongó vagyok, Cristiano Ronaldo az egyik kedvenc játékosom, ezért nem is kellett hosszasan gondolkodnom, hogy ellátogassunk-e egy focimeccsre. Két opciónk volt: az egyik a Sporting CP, ahonnan Ronaldo elindult a világhírnév felé, a másik opció pedig az SL Benfica volt, ami Fehér Miklós magyar vonatkozása miatt volt érdekes. Végül az előbbi mellett döntöttünk, amelyre eszméletlenül jó áron lehetett jegyet szerezni, ezért bátran ajánlom mindenkinek. Ráadásul Ágit is sikerült elvinnem élete első focimeccsére.
Még több infó Portugáliáról ezen a linken.
Ha tetszett nektek a világkörüli nászút élménybeszámolója, és további képekre vagytok kíváncsiak, azokat itt megtaláljátok: @hanandleiaaroundtheworld és @sengazso