“Kedves Dalaarna, nagyon sokat beszélgettünk a ruhapróbák során, hogy milyen is lesz a mi nagy napunk. Mindig nagy szeretettel és érdeklődéssel fogadtátok a beszámolóimat, így bátorkodtam jelentkezni erre a felhívásra. Úgy gondolom, hogy a mai modern, felgyorsult világban nagyon nem jellemző már a hagyományok betartása. Nos, a mi esetünkben ez nem így volt. Mivel a férjemmel mind a ketten hagyományőrző táncegyüttesben táncolunk, evidens volt, hogy mind a ketten népviseletben fogunk a nagy napon tündökölni. Palócország legkáprázatosabb menyasszonyi viseletét vehettem fel a templomi szertartáson, az álpolgárin pedig egy gyönyörű Dalaarna ruhát viseltem. Természetesen ennyi pompa után menyecskeruhám nem volt, az egész esküvőt a kiválasztott Daalarna ruhában mulattam végig. Kiemelném, hogy még egy erdélyi mezőségi néptánc sem okozott problémát benne.” Valódi esküvőket bemutató rovatunkban ezúttal Andrea és Márk hagyományokban gazdag esküvőjének részletei következnek, amelyet 2022 szeptemberében tartottak.
Hogyan ismerkedtetek meg?
2013-ban úgy döntöttem, hogy belépek a Muzsla néptáncegyüttesbe, ami helyileg Pásztón található. Akkoriban nem volt nagy jelentősége a találkozásunknak, mert Márk már oszlopos tagja volt az együttesnek. Két év elteltével az egyik fellépésünk után odajött hozzám, és megkérdezte, hogy nem megyek-e el a házibulijára. Mondanom sem kell, nagyon meglepődtem, és kicsit megijedtem, de vonakodásom ellenére igent mondtam. Azóta is sokat emlegetjük azt az estét, és a tánccsoport sokszor felhozza azt a bizonyos házibulit.
Milyen volt a lánykérés?
A lánykérés napja, 2021. december 31-re esett. Hét esztendeje vagyunk együtt, és az utóbbi pár évben sokszor beszélgettünk a házasságról, így már nagyon vártam, hogy feltegye a nagy kérdést, de mivel az év utolsó napja volt, és semmi jelét nem adta, hogy ez idén megtörténik, így hozzákezdtem a szilveszteri buli előkészületeihez. A nap folyamán láttam, hogy egy kicsit feszült, de betudtam annak, hogy buliba megyünk. Aznap délután megkért, hogy a szokásosnál kicsit csinosabban öltözzek fel, és mivel 2021 októberében a bátyámék esküvőjén koszorúslány voltam, azt a ruhát vegyem fel, mert szerinte abba gyönyörű vagyok.
Gondolkodtam egy sort, mert hát nem egy szilveszteri bulira alkalmas ruháról van szó, de aztán felvettem, mégiscsak a páromnak szeretnék tetszeni. Mire elkészültem, észrevettem, hogy Márkon már öltöny van, és romantikus hangulatot varázsolt a lakásban. Töltött egy pohár bort, majd egyszer csak letérdelt, és megkérdezte: „Hozzám jössz feleségül?”
Mi volt az esküvőtök koncepciója, milyen napot képzeltetek el magatoknak?
Nos, ezt elég nehéz leírni, mert a néptáncosoknál nem egy átlagos esküvőről beszélhetünk. Az igazi hagyománykövetőknek nagyon fontosak a régi hagyományok, mi is ezt a vonalat próbáljuk képviselni. Szerettük volna azt a szeretetett nyitottságot, önfeledt örömöt átadni a családnak és a barátoknak, mint amit mi érzünk egy-egy fellépés után. Ezért mi egy nagy, hagyományos, sátras lakodalmat álmodtunk meg magunknak élőzenével. Az egyházi szertartáson népviseletben mondani ki az igent, a polgárin pedig a mai korhoz igazodva öltönyben-menyasszonyi ruhában. A lakodalmas menüt is a régi magyar konyha alapján, kondérokban főzve.
Hogyan, mennyi idő alatt szerveztétek meg az esküvőt?
Őszinte leszek, édesapám betegsége miatt előrébb kellett hoznunk a nagy napunkat. Márciustól kezdve kezdtük el szervezni, de szerencsémre volt segítségem, és így a nagy aggodalmak ellenére minden tökéletesen ment.
Hogyan választottátok ki a helyszínt?
A helyszín kiválasztása szerintem minden párnak hatalmas kihívás. Az elvárásaink viszonylag nagyok voltak, ugyanis sátras lagzit manapság nemigen tartanak, valamint a násznép létszáma sem volt kevés. Számos keresés után beugrott, hogy az egyik táncos társunknak ezen a helyszínen volt a bűvös 30. születésnapja, és mennyire beleszerettünk akkor ott abba a helybe. Így május közepén egy helyszínbejárás után egyből tudtuk mind a ketten, hogy ez lesz a mi lakodalmunk helyszíne. A Mátra és a Cserhát vette körül ezt a kicsiny települést, és pluszként egy tó is rendelkezésünkre állt.
Mi volt az álmotok a dekorra, a meghívókra és a grafikára vonatkozóan?
A meghívót a magyar népmesék ihlették, a díszes cirádák, a gerlepár, és legény-leány motívumok mind szerepelnek rajta.
A dekorációnál kértem, hogy nagyon letisztult egyedi, egyszerű, de mégis mutatós legyen. Az én kedvenc virágom a napraforgó, így a dekorossal egyeztetve e köré és a hagyományok köré építettünk mindent.
Mi volt a catering koncepciója, milyen ételeket választottatok a vendégeknek?
Ahogy azt már említettem is, az ételek is mind hagyományos régies ízek voltak, kondérokban, valamint kemencében készítve. Tyúkhúsleves, marhapörkölt, sült kacsa lilakáposztával, sültes tál és az elmaradhatatlan éjféli töltött káposzta. A sütemények közül külön kiemelendő Pásztó-Hasznos településről az idősebb generáció által készült isteni finom hasznosi rétes (mákos, túrós, meggyes, répás). A menyasszonyi tortánál egy kicsit megtörtük a hagyományt, ugyanis az alsó szint ámbár csokoládés volt, de a felső szint levendula és csokoládé ízekben pompázott.
Hogyan esett a választásod erre a különleges Daalarna esküvői ruhára? Milyen élményeid vannak a ruhapróbákról?
Az első ruhapróbán megannyi ruhát felpróbáltam, és ott sikerült megtalálnom az álomruhát, vagyis akkor még azt hittem, így meg is beszéltünk a segítőmmel egy második alkalmat, amikor visszajövök, és még egyszer felpróbálom, levesszük a méreteket, stb.
Elérkezett a második alkalom, mikor újra találkoztunk, és láttam, hogy a segítőm, Niki a kiválasztott ruha mellé hozott nekem egy különleges másik ruhát, mert úgy vélte, ezt is nézzem meg, mielőtt végleg igent mondok. Mondanom sem kell, hogy meglepődtem, hogy ilyen kedves és mindenre figyel. Gyorsan felvettem, és amint kiléptem benne, édesanyámnak folytak a könnyei, belenéztem a tükörbe, és igazi menyasszonynak éreztem magam.
A ruhapróbák nagyon kellemesen teltek. Mindig, amikor meséltem a nagy napunkról, éreztem, hogy ők is olyan lelkesek, mint én.
Mit szóltak a ruhához a vendégek és a férjed?
A vendégek imádták, hogy egy ilyen gyönyörű és különleges menyasszonyi ruhát viseltem, és nem tudtak betelni a látvánnyal. A férjem szóhoz sem jutott, gyöngéden megölelt, és csak annyit mondott: „Csodálatosan szép vagy.”
Mesélsz kicsit a többi részletről is a megjelenéseddel kapcsolatban?
A mi esküvőnkről egy dolgot elárulhatok: háromszor öltöztem át, és mind a háromszor máshogyan volt a frizurám, valamint a kiegészítőim is mind mások voltak.
A templomban rimóci népviseletben mentem férjhez: itt a lányok pártát viselnek, egybe fonják a hajukat, és rozmaringból egy koszorút (kört) tűznek közé, majd a fonat végére szalagot kötnek. Kiegészítőként 12 soros fehér gyöngy kalárist viselnek, amin egy-egy rózsavirágszál látható. Kezükben keszkenő, virágcsokor.
A polgári esküvőnkön már félkontyban volt a hajam egy szép kis menyasszonyi hajdísszel. Valamint a hagyománynak megfelelően valami régi-új-kölcsön-kék.
A harmadik öltözésem a nyitótánc miatt történt, ugyanis kalotaszegi viseletbe öltöztem át, és ott is figyeltünk arra, hogy minden nagyon autentikus legyen. Mivel már asszony lettem, így fejkendőt kaptam, ezzel is jelezvén, hogy asszony vagyok. A népviselet eredeti kalotaszegi viselet, amit még kézzel varrtak, így súlya is volt.
Ha 5 szóval kellene jellemezned, milyen volt az esküvőtök?
Néptánc, hagyomány, boldogság, mulatság, vigadalom-lakodalom.
Melyek voltak a legemlékezetesebb pillanatok és legszebb élmények?
- A református fogadalomtétel egymásnak.
- A szertartásvezető összefoglalója a mi kapcsolatunkról.
- Nyitótánc.
- A szüleink boldog, önfeledt mulatozása.
Milyen volt a zene? Meddig tartott a parti?
Olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az esküvönkön megadatott, hogy két zenekar is játsszon. Az alapzenekarunk, akiket felkértünk, a retrótól a mai slágereken át a mulatósig mindent játszott, és jelen volt a néptáncegyüttesünk zenekara is.
A nyitótáncunkat a Muzsla néptáncegyüttes zenekara, a Pásztó Folk Band kísérte. A mulatság szerintem még mai napig tartana, ha nem szólunk a násznépnek reggel 5 órakor, hogy most már záróra van.
Mi volt, ami miatt a leginkább izgultál az esküvő előtt?
Az időjárás. Roppant rossz idő volt a lagzit megelőző pár napban, és rendesen rettegtem, hogy esni fog.
Volt rossz emléked vagy olyan részlet, amit megváltoztatnál utólag?
Az esküvőszervezőnkkel készítettünk egy forgatókönyvet, amihez tényleg igyekeztünk tartani magunkat, de sokszor ez nem sikerült, és emiatt volt pár újra tervezés. Természetesen a násznép ebből nem érzékelt semmit, csak mi tudtuk, hogy ez most nem úgy lesz, ahogy elképzeltük. Annyit változtatnék rajta, hogy a kreatív fotózást is a nagy napra tettem volna.
Sikerült elutaznotok nászútra, vagy még várat magára?
A nászút projekt várat még magára, mert közben új álláslehetőséget kaptam.
Hogy érzed, változott-e valami azóta, hogy férj és feleség lettetek?
A nevemen kívül szerintem csak annyi, hogy most már nem a vőlegényem/menyasszonyom, hanem a férjem/feleségem megnevezést használjuk.
Dekor, virág, esküvőszervező, szertartásvezető: Szidónia Wedding, Fodrász: Hajdara Tamás, Gyűrű: SCHMIDT Óra-ékszer, Menyasszonyi ruha: Dalaarna, Smink: Fekete Vanda, Torta / sütemények: Au pif - by Tari Eszter, Videó: Nagy Krisztián, Vőfély/ceremóniamester: Sill Gábor (Lagzi-Team), Vőlegény öltöny: MrSale öltönyüzlet, Zenekar / DJ: Party Dance Band, Pásztó Folk Band, Viselet: Rimóc - Margit néni, Fotós: Zomborszki-Takács Gábor, Helyszín: Mátraszőlős, Sőregi Szabadidőpark, Ételek: Laci bácsi konyhája
- Te is szeretnél szerepelni rovatunkban? Küldd el nekünk Daalarna ruhás esküvődet ide kattintva.
- Egy díjmentes Daalarna ruhapróbára jelentkeznél? Infók itt.
- Még több esküvői beszámolót találsz ezen a linken.
- Ha még esküvő előtt állsz, de keresed a tökéletes szolgáltatókat, klikk ide.
- Kövess minket az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért!