„Az utolsó nyári hétvégén rendeztük meg esküvőnket az etyeki Hernyák Birtokon. A fiatalos, mégis tradicionális zsidó szertartás könnyeden elegáns, lendületes, minden apró részletében szerethető volt. Elképesztően jól éreztük magunkat, hálásak vagyunk, hogy családunk és barátaink köztük sokan, akik csak miattunk külföldről ideutaztak, megélhették velünk ezt a csodálatos, szeretetetteli napot.” – Valódi esküvőket bemutató rovatunkban ezúttal Virág és Márton nagy napját mutatjuk meg nektek.
Így ismerkedtünk meg
Hét ével ezelőtt együtt írtuk alá a szerződésünket egy légitársaságnál, a közös munkát egy három és fél hetes külföldi kurzussal indítottuk, és még az odaúton is egymás mellé kaptunk helyet a repülőgépen, így egyből volt pár óránk beszélgetni. Hazatérésünk után még majdnem nyolc hónapba telt megértenünk, mi is történik kettőnk között annak ellenére, hogy elég hamar éreztük, hogy ez egy különleges és nem csak baráti kötődés.
Az utazás, a repülés azóta is fontos szerepet tölt be a közös életünkben.
A lánykérés
A lánykérés sokat váratott magára. Hat éve éltünk már együtt, amikor megtörtént. (Nem sietjük el a dolgainkat.) 🙂 Marci és a barátok elmondásából tudom, hogy régóta tervezgette már, a megfelelő alkalomra várva meglepetéstervel készült, amiben több barátunknak szerepe lett volna. A lánykérés végül spontán történt meg, a korona időszakában nagyon sok időt töltöttünk otthon, hiszen munkánk a repüléshez kapcsolódik, ami ekkor teljesen leállt.
Emlékszem, éppen egy sorozatot néztünk Netflixen, a Chef’s Table-t, amikor egy híres séf arról beszélt, hogy élete legfontosabb döntéseit sok-sok tervezgetés után mindig spontán hozta meg, és elmesélte azt is, hogy telefonon kérte meg a felesége kezét. Ekkor lezajlott köztünk egy beszélgetés a lánykérésekről és azokról a férfiakról, akik Marcival ellentétben nem várnak sok évig a nagy kérdéssel. Azt mondta, lehet, hogy okosabbak mert még nem tudják igazán, mire mondanak igent a lányok. Ekkor én elütöttem egy viccet, hogy azonban én már pontosan tudom, így nemet is mondhatok…de hát ez majd egyszer kiderül.
Utólag elmesélte, hogy ekkor már otthon volt a gyűrű, és itt érezte, hogy nem várhat tovább.
Pár óra múlva levitte a kiskutyánkat sétálni. Amikor visszajött, elmesélt egy elég kusza, de hihető történetet pár fiatalról a parkban, illetve hogy ott talált valamit. Eléggé megijedtem, mert azt hittem, valami baj történt, úgy elsápadt. Aztán elővette a gyűrűt a zsebéből, megkérte a kezem, én pedig a kedvenc pizsamámban mondtam neki igent. Nagy meglepetés volt, mert sok minden eszembe jutott, mit találhatott a parkban, de erre nem számítottam.

Az elképzelt álomesküvő
Amiben biztosak voltunk, hogy a koronavírus első éve után szeretnénk egy felhőtlen, távolságtartás-mentes napot, ahol együtt lehetünk a családtagjainkkal és a barátokkal. Mindenképpen szerettünk volna élőzenét is, hiszen a megelőző időszakban semmilyen közösségi program nem volt lehetséges, szóval már csak ezért is nagyon vártuk.
Ami még biztos volt, hogy hagyományos zsidó szertartás keretein belül fogjuk összekötni az életünket.
Mindketten egy könnyeden elegáns esküvőt képzeltünk el, amiben valóban megjelenik valami, amitől mi vagyunk. A repülés például a megismerkedésünk óta központi szerepet tölt be az életünkben, szóval mindenképpen bele akartuk csempészni a tematikába. Valahonnan innen indultak az elképzeléseink.
Tudj meg még többet a hagyományos zsidó szertartás elemeiről ebben a cikkünkben.
Az ideális helyszín
Az eljegyzést követően nem sokkal elkezdtük keresni a megfelelő helyszínt. Voltak elképzeléseink egy természetközeli, nyár végi kertiparti hangulatról, amely csak a mi vendégeink előtt nyitott – semmiképpen nem akartunk olyan helyszínt, ahol az esküvővel egy időben számunkra idegeneknek is nyitva állnak a kapuk. Az etyeki Hernyák Birtok volt az első helyszín, ami még a novemberi szürke hidegben is elvarázsolt minket a Füvészkert épületével. A környezet hangulata illett az elképzeléseinkhez, és itt ismerkedtünk meg Landesz Katalinnal, az esküvőszervezőnkkel is. Katival és a birtokkal nagyon éreztük, hogy ez lesz az. Utána felmerültek még helyszínötletek, de igazából mindketten tudtuk, hogy ezt már elsőre eldöntöttük.

Az esküvő megszervezése
Decemberben vettük fel a kapcsolatot újra Katival, gyakorlatilag onnantól indult be a tervezés/szervezés. Sokan mondták nekünk, hogy nincs szükség esküvőszervezőre, mi azonban ismerjük magunkat, illetve a munkánk is hektikus (különösen a járvány időszakában), így biztosak voltunk benne, hogy szükségünk lesz egy szakértőre, ami szuper döntés volt.
A Creative Weddings csapatának hála, egy olyan napot varázsoltak nekünk, ami minden apró részletében kidolgozott volt, kívülről azonban nem merevnek, hanem könnyednek és harmonikusnak hatott.
Bő hét hónapunk volt az esküvőszervezésre, melynek első pár hónapjában még korlátozások voltak. A ceremóniamesterünket, Dunai Misit is online ismertük meg, és sok más egyeztetés is online zajlott. Mindeközben a saját légitársaságunk nem járt Budapestre: hogy munkánkat megtartsuk, ki lettünk vezényelve külföldre, mindig éppen oda utaztunk, ahol járat volt a nagyvilágban (Anglia, Németország, Grúzia, Ukrajna, Szerbia, Ciprus, Izland). A rövid, itthon töltött periódusok idejére Katiék megszervezték nekünk a találkozókat a szolgáltatókkal, és rendszerezték a teendőinket, folyamatosan kapcsolatban voltunk, úgyhogy nagyon hálás vagyok nekik. Ha épp kétségbe estem, kaptam tőlük egy átfogó képet, hogy éppen hol állunk.
Sosem gondoltuk volna, mennyi apró részlettel jár egy nap megtervezése.
A szolgáltatók kiválasztása önmagában hatalmas feladat, pedig azt gondolná az ember, hogy csak rá kell bökni. Katiéknak hála, válogatottan kiváló csapatunk lett, egytől-egyig magas színvonalú, megbízható, hozzáértő társaság, akikkel öröm volt dolgozni, nyitottak voltak az ötletekre, mi pedig hálásak vagyunk a tanácsaikért. A visszajelzésekből is egyértelműen kiderült, hogy jól döntöttünk.
Nekünk szerencsére nem kellett áttennünk a dátumot, így is elég volt izgulni és várni, hogy éppen milyen korlátozások jönnek-mennek. Biztosra akartunk menni, ezért az előző év nyári időszaka alapján kijelöltünk egy dátumot, ami picit lutri volt, de szerencsére majdnem mindenki velünk tudott végül ünnepelni. Még külföldről is, pedig egészen az esküvő előtti pár napig is bizonytalan volt sok minden, a folyamatosan változó beutazási szabályok miatt.Összeségében mi szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen nem kellett dátumot módosítanunk, és végül minden a tervek szerint meg is valósulhatott.

Az esküvői dekoráció
A dekorációról csak hangulati elképzelésünk volt, és bőszen ráfeküdtem a Printerest-inspirációk gyűjtögetésére. A repülős-utazós tematika gondolata foglalkoztatott minket, de nem akartuk eltúlozni: valami nagyon harmonikusan elegáns dologra vágytunk. Miután megvolt a helyszín, igazából adott volt a Hernyák Birtok Füvészkertje, aminek szuper a stílusa: az üvegház a szőlőben van, de mégsincs ott. A környezet, adottságait kidomborítva önmagában öltöztet. A kevesebb néha több alapon amit nagyon fontosnak tartottunk, az a fények voltak.
Kevesebb virágban gondolkodtunk, de a pasztell színű pampafű az elejétől fogva nagyon tetszett. Dekorosunk a Natural Wedding Decor volt – ismét egy olyan szolgáltató, akiknél nagyon azt éreztük, hogy ez csak jó lehet. Odavoltam a korábbi munkáikért, nagyon örültem, hogy megismerhettük Emesét, aki nagyon ráérzett az elképzeléseinkre, így még a megálmodott hatást is felülmúlta a valós dekor látványa. Meghívóinkat, a teljes grafikát és még a hüpét is Emeséék készítették a teljes virágrészleggel (csokrok, kitűzők, hajdíszek, stb.), talán pont ezért volt remek az összhang.
Az eukaliptusz és a pasztell pampafű dominált, és ebbe a nagyon természetes közegbe sikerült a grafikán és az apró részleteken keresztül behozni a repülés tematikáját.
A meghívónk egy boarding pass volt, amin egy QR-kóddal lehetett elérni a visszajelző honlapunk paneljét. Sok mintát láttunk, de a Natural Weddinghez híven ez is finom volt, letisztult –Marcival egyikünk sem kedveli a túldíszített dolgokat.
Az ültetőkártyák maguk voltak a vendégajándékok, bőröndcímkék formájában. Amit külön kiszeretnék emelni még a dekorból az a hüpe. A hüpe a hagyományos zsidó szertartás elengedhetetlen kelléke esküvőkön, egyfajta baldahin. Ezt Emeséék készítették nekünk: monumentális volt, csodálatos díszítéssel.

Az ételek
A Hernyák Birtok kizárólagos cateringese a Waldorf Gastro, de egy pillanatig sem akartuk volna őket lecserélni. Mi peszketáriánusok vagyunk, tehát halat eszünk, de húst nem. Ennek ellenére megbeszéltük, hogy a jó esküvő egyik alappillére az, hogy a vendégeink egy jót ehessenek. Szerettünk volna nekik kedvezni, így megegyeztünk, hogy lesz hús.
A menü kapcsán azt tudtuk, hogy nem feltétlenül hagyományos menüt szeretnénk, inkább picit fiatalosabb irányt, így a kombinált grillvacsora mellett döntöttünk. Éjféli menünek pedig pizza és kenyérlángos volt.
Zsidó szertartás volt, de nem kóser ételeket választottunk, ennek ellenére figyeltünk pár alap dologra, hogy egyetlen vendégünknek se legyen kényelmetlen: ilyen volt például a disznóhús kerülése.
A Waldorf nagyon nyitott volt és profi, mindenre tudtak alternatívát ajánlani, az étel pedig hibátlan volt, nagyon sok vendégünk megdicsérte. Nagyon magas színvonalú volt a catering szolgáltatás, mindenre odafigyeltek. Ami egészen meglepett és jólesett, hogy ránk, mint menyasszony és vőlegény, külön figyeltek, és minden szabad pillanatban állt valaki mögöttem egy frissítővel vagy egy finom falattal.
Torta és desszertek
Desszerteket is rendeltünk a vacsora részeként, amit kiegészítettünk az Egy csipet torta kínálatából, ahonnan a tortakollekciónk is érkezett. Natúr, letisztult tortáik műalkotások, valóban dekorelemként is emelték az este színvonalát, a minőségéről nem is beszélve.
A tortaízek kiválasztása az egyik legnehezebb feladatnak bizonyult. Amikor megkóstoltuk a választható ízeket, mindegyiket szerettük volna. Aztán végül három ízvilág mellett döntöttünk (sós karamell-krémsajt, málna-pisztácia-csokoládé és az Egy csipet csokija), illetve egy mindenmentes torta is csatlakozott a három tortából álló kollekcióhoz (mangó-kókusz). Desszertpultunkat további édességek ékesítették, amik nem csak nagyon finomak voltak, de mutatósak is.

A menyasszonyi ruha
Én nem tudtam, hogy Daalarna ruhát szeretnék, igazán határozott elképzelésem sem volt. Csak azt tudtam, hogy valami finom, romantikus ruhára vágyom, amiben van csipke. Amikor először elkezdtem nézegetni, megakadt a szemem pár Daalarna ruhán. Egyszerűen más volt a képek hangulata és a ruhák stílusa, mint amiket lát az ember. Ezek után elég hamar észrevettem, hogy már csak Daalarna kollekciókat nézek.
Bejelentkeztem – ekkor még maszkos-covidos idők voltak. Nagyon figyeltek arra a szalonban, hogy az ember betartsa a járványügyi előírásokat, és mégis jól érezze magát. Úgy jöttem ki, hogy tudtam: Daalarna ruhám lesz.
Nagyon segítőkészek voltak és türelmesek, hamar kiválasztottuk, melyik fazon az, ami jól állhat és mi az, ami tetszik. A második alkalommal pedig megtaláltuk a csipkét, amibe beleszerettem.
A Daalarna felnőtt életem tündérmeséje, minden alkalmat imádtam: a varroda épülete, az illat, az egész attitűd magával ragadó volt, nagyon szerettem próbákra járni.
Amikor átvettem a kész ruhát, amellett, hogy bennem volt az izgatottság, hogy nemsokára viselhetem és a vőlegényem is meglátja, igazán el is szomorodtam, hogy véget érnek ezek a filmbe illő látogatások.
Az első pillantás
A férjemnek persze rengeteget meséltem a próbákról, de a ruháról próbáltam azért nem beszélni. Amikor megpillantotta, azt mondta, meseszép. Többször elmondta, hogy valóban nagyon különleges minden részlete, finom és tökéletesen illik hozzám.
A legjobb barátnőm végigkísérte a ruha kiválasztását az elkészüléséig, és teljesen le volt nyűgözve, rengeteg visszajelzést kaptam, hogy csodálatos a ruha, mennyire különleges a csipkéje és hogy passzol hozzám. Ami lenyűgöző volt, hogy egy hihetetlen ruhaköltemény volt rajtam, ami szuperkönnyű és kényelmes is, nem csak gyönyörű.
A kiegészítők
A cipővel nagy gondban voltam. Elég alacsony vagyok, szóval mindenkeppen magas sarkút szerettem volna viselni. Kezdetben keresgéltem pár prémium esküvői márka között, de gyakran van problémám a cipőmérettel, és itthon nem mindegyik márka képviselteti magát. Ugyan manapság már a netes rendeléseknél szuperek a visszaküldési feltételek, de a Covid miatt eléggé lassultak a dolgok, úgyhogy nagyon sokáig húztam a dolgot. Aztán úgy döntöttem, biztosra megyek. Nagyon szeretem a Ralph Lauren magas sarkúkat, mert kifejezetten kényelmesek, ismerem a méretezést, illetve a honlapjukat is, így onnan rendeltem egy visszafogott, arany szandált. Azt gondolom, jó döntés volt, illett az összképbe.
Ékszereket nem nagyon szerettem volna. Általában sem hordok, illetve a zsidó szertartás közben a menyasszony a fátyol alatt nem viselhet ékszert, mert ő annak a napnak az ékszere, királynője. Így megtartva a hagyományt és nem elvéve a csipke ékét, a szertartást követően egy Zsanett Kincses bedugós fülbevalót választottam kiegészítőként.
A hajam a ruha kiválasztása után kezdett összeállni a fejemben. A nyitott hátú csipkeruha mindenképpen valamilyen lazábban feltűzött félkonyot („low bun”) szerettem volna, amit egy kis élővirággal díszítettünk, a sminkem pedig a dekorhoz hasonlóan a naturális irányt követte. A hétköznapokban is minimálisan sminkelek, nem szerettem volna valami olyat mutatni, ami nem én vagyok. Nagyon tetszett a végeredmény.
Zene
Korábban említettem, hogy a vírushelyzet miatt különösen akartuk, hogy legyen élőzene is, így a welcome fogadás alatt, illetve a szertartás után a Flóra & Bálint Acoustic játszott. Nagyon közel áll a szívünkhöz a stílus, nem ismertük őket korábban, de csodahangulatot teremtettek, nagyon élveztük, hogy velünk voltak.
A buliért, illetve a hang- és fénytechnikáért pedig Paál Márton felelt, aki hihetetlen bulit csinált, nagyon érezte, mikor mire vágyik a társaság. A buli már a nyitótáncunk előtt, szinte a vacsora közben elindult és hajnali háromig töretlenül tartott. Hihetetlen volt a sok energia, amit a barátainktól kaptunk.
Pár vendégünk külföldről jött, úgyhogy nagyon jó volt együtt látni mindenkit, különösen az elmúlt év után. Ez valahogy adott egy hatalmas extra lökést mindenkinek.
A legszebb emlékek
Csupa jó emlékem van. Nagyon izgultunk az eső miatt, de megúsztuk. A szertartás alatt kisütött a nap, és emlékszem, hogy annyira jó volt mindenkit meglátni, annyi szeretet és kedvesség vett minket körül, egy csoda környezetben. Nem vagyok túl objektív, de nekem egy álomszerű nap volt, ahol egyszerűen minden összeállt.
Emlékszem ahogy Flóra énekelt, kint gyülekeztek a vendégek, én pedig bent várakoztam, hogy megkezdődjön a szertartás, és már akkor szuper volt a hangulat, ami beszűrődött hozzám. Az egész nap annyira kellemes volt, felszabadult, hogy az utána lévő napokban “post-wedding” szindrómát állapítottam meg magamnál. 🙂
Nagyon nagy energiatöltetet kaptunk aznap: látni, mennyi mindenki támogatja az embert és szereti. Sok külföldi barátunkkal a Covid miatt hosszú ideje nem találkoztunk, így önmagában ez nagyon sokat hozzátett ahhoz a naphoz.
A tradicionális zsidó szertartás része, hogy hét áldást mondanak ránk az általunk kiválasztott emberek – nagyon kedves emlék, ahogy ott állok és hallgatom őket.
A csokordobás pillanata is meghatározó. Nem csokrot dobtam, mert nem akartam virággal dobálózni (illetve olyan csodálatos volt a csokrom, hogy szerettem volna, ha megmarad nekem), így horgoltattam egy repülőt, ami a légitársaságunk gépét ábrázolta, és ezt dobtam el.
Nagyon sok apró momentum jut most eszembe, mert nagyon kedves számomra az a nap. Igazán minden úgy alakult, ahogy szerettük volna. A szertartás hagyományai, a zsidó esküvői szokások végig kísérték az egész napot, mindemellett fiatalos volt és modern.
Ami miatt izgultam és amit megváltoztatnék
Nagyon tartottam a nyitótánctól. Csodálatos koreográfiát tanultunk meg, amit sikerült is elrontanunk: kihagytunk belőle egy részt, de igazából még ez is egy kedves emlékként maradt meg.
Sokat gondolkodtam rajta, mit válaszoljak, hogy ne tűnjek mázasnak, de az esküvő kapcsán nem tudok rossz emléket mondani. Másnap el kellett válnunk egy nagyon szeretett kiskutyától, akire egy évig vigyáztunk a Covid miatt, most pedig a gazdája el tudta vinni őt. Ez egy picit keserédessé tette azt a hétvégét.
Nászút
Nászútra Japánba szeretnénk utazni, ahova jelenleg a vírushelyzet miatt nem tudunk egyenlőre. Nem tudjuk, mikor lesz rá lehetőségünk, reméljük minél hamarabb, vagy legalább a következő cseresznyevirágzás idején.
Menyasszonyi ruha: Daalarna, Ékszer: Zsanett Kincses, Helyszín: Hernyák Birtok - Füvészkert, Esküvőszervező: Creative Weddings by Landesz Kati, Ceremóniamester: Dunai Misi - The Wedding MC, Dekor: Natural Wedding Decor, Fotó: Simon Teodóra, Film: Rotera Wedding Film, DJ: Paál Márton, Zene: Flóra & Bálint Acoustic, Catering: Waldorf Gastro & More, Édesség/torta: Egy csipet torta, Fotósarok: Photofun Company, Vőlegény ruhája: Novossadi szabóság
Te is szeretnél szerepelni rovatunkban? Küldd be nekünk Daalarna ruhás esküvődet ide kattintva. Még több esküvői beszámolót találsz ezen a linken, vagy kövess minket az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért!