Vajon mi a tökéletes first look titka? Ez a magyarra csak nagy körülírással lefordítható kifejezés a menyasszony és a vőlegény esküvő előtti találkozását jelzi, egészen pontosan azt a pillanatot, amikor a vőlegény először látja meg a menyasszonyt teljes ünnepi díszben. De vajon hogyan tudunk ideális körülményeket teremteni hozzá? Cikkünkben ennek jártunk utána hazai esküvői szolgáltatók segítségével.
A first lookról
Hogy egy esküvőnek melyik a legizgalmasabb része, azt hosszú sorokon keresztül lehetne csak összemérni, és akkor is tumultus lenne a dobogó holtversenyzői között. De hogy melyik a legemlékezetesebb pillanata, abban már nagyobb lenne a konszenzus.
A Valódi esküvők rovatunkban szereplő Daalarna menyasszonyok vallomásai alapján a leginkább várt momentum a nagy napon a „first look”, vagyis az első pillantás perce. Elvégre beszélhetünk bármekkora eseményről, impozáns helyszínről, álomszerű dekorációról, pótolhatatlan násznépről…mégiscsak ez az, amire leginkább készülünk.
Persze nem volt ez mindig így. A first look, avagy első találkozás története hosszú évekre nyúlik vissza, amikor az esküvő nem volt több a párok életében, mint szüleik üzleti egyezsége. Mivel a fiatalok nem kaptak döntési jogot az életük összekötését illetően, gyakorta csak az esküvőn találkoztak először, és sokszor ott is csak a szertartás végén vethették az első pillantást egymásra.
Ekkor került le a fátyol a menyasszony arcáról, és már nem volt opció a hátra arc. Ma ennek a pillanatnak egy sokkal ünnepibb és meghittebb formája él – legalábbis a fejlettebb társadalmakban –, ami megkérdőjelezhetetlenül a legmeghatóbb pillanatok egyikeként vonult be a történelembe.
Abban viszont, hogy melyik az első pillantás tökéletes formája, már élesednek az egymásnak csapódó vélemények. Mindannyiunk fejében ugyanis más kép él a tökéletes first look-ról: van, aki csak kettesben szeretné megélni ezt a pillanatot, mások kizárólag az oltárnál az anyaszentegyház, az anya és az anyós előtt tudják elképzelni. Egyeseknél túlcseng a hollywood-i hatás és a dramaturgia, mások a maga egyszerűségében álmodják meg ezt a pillanatot.
A végletek álláspontjai között olykor kibékíthetetlen ellentétek állnak, ezért végét vetve a menyasszonyokban felmerülő tanácstalanságnak, a szakma jeles képviselőivel, különböző szemszögeket alapul véve beszélgettünk arról, hogy több száz esküvővel a hátuk mögött mik az ő meglátásaik a tökéletes first lookot illetően.
Tóth Alexandra, esküvőszervező
„Az elmúlt évek tapasztalatai alapján kétféle látásmód alakult ki bennem a first lookról. Az egyik, amikor a pár a szertartáson pillantja meg egymást először – legyen az a templomban, ahogy a menyasszonyt édesapja, vagy közeli családtagja kíséri az oltárhoz, vagy legyen szó a polgári szertartáson való bevonulásról. Ezt személy szerint azért szeretem, mert itt a pár már felfokozott érzelmi állapotban van, ott van mindenki, akit szeretnek, az összes vendég csak miattuk jött el… majd meglátják életük párját, ahogy bevonul. Nagyon sokak szemébe könny szökik tőle, én imádom ezt a verziót, nagyon megható.
Sokszor viszont még ennél is érzelmesebb az, amikor a pár a szertartások előtt külön találkozik egy csendes helyen, ahol a menyasszony hátulról megérinti a csokrával várakozó vőlegény vállát, aki megfordul, majd meglátja élete szerelmét. Csak ők vannak ott az adott pillanatban – ez a pillanat tényleg csak az övék. Na jó, meg egy picit a fotósé és videósé, de ezt muszáj megörökíteni. Ráadásul sok vőlegény ekkor hatódik meg igazán.
Őszintén, én mindkettőt nagyon szeretem. Teljesen mások ugyan, de mindkettő tobzódik az érzelmekben.
Ha külön first look fotózást tartunk, akkor úgy érdemes időzíteni, hogy mikor már elkészült a vőlegény és a menyasszony, és megvolt a fotózás a koszorúslányokkal is, akkor a párral a szertartás előtt körülbelül egy órával találkozunk a megbeszélt helyen, ahol a vőlegény a fotós és a videós stábbal érkezik, a menyasszonyt pedig általában én viszem autóval. Az utolsó percekben jelzem a fotósnak és a videósnak, hogy hamarosan érkezünk, addig ők háttal beállítják a vőlegényt, hogy kicsit se leskelődjön, és már mehetünk is.
A fotózás végén a pár külön indul el a templomba, vagy a polgári szertartás helyszínére, hiszen a menyasszonyt nem látja a násznép a bevonulás pillanatáig. Őt visszacsempésszük a szobájába, vagy a templom előtt a klímás, vagy épp fűtött autóban várakozunk a bevonulásig.”
Bánhegyi Barbara, szertartásvezető
„Személy szerint az egyik kedvenc pillanatom, ha ez az élmény megmarad a szertartás bevonulására. Tudom, hogy szervezés szempontból sokat segít, ha a first look még előtte, tervezetten a fotózáson történik, de hiszem azt, hogy teljesen más hangulatot kap, ha ez a ceremónián történik. Gondoljatok csak bele, 50-150 ember épp helyet foglal a szertartáshoz, mindannyian a menyasszonyra várnak. A vőlegény idegesen áll előttem egyik lábáról a másikra támaszkodva; egyedül van, osztozik a násznép izgatott várakozásában. Pár perc késés, némi hatásszünet, majd felhangzik a zene, és a távolból megjelenik egy fehér sziluett. Ott jön élete szerelme, akit jó esetben élete nagy napján akkor lát meg először. Ugye, hogy van ebben valami romantikus?!
A menyasszony ideges, most látja a násznépet és a szertartás helyszínt a maga végleges formájában először, lopva körbe néz, de inkább csak arra koncentrál, hogy nehogy hasra essen amíg odaér. Neki szinte ideje sincs felfogni ennek a pár percnek a fontosságát, de a vőlegény, aki már egy ideje vár rá, minden lépést rögzít a fejében, ahogyan közelebb ér hozzá a menyasszony. Minden hatás, a zene, a csoda, az örök hűség, amit fogadni készülnek átjárja az egész lelkét, mire a szeretett nő megteszi ezt a pár lépést, és pillantásuk egybeforrhat, kezük összekapcsolódhat. Többé már a vőlegény nincs egyedül.
A saját esküvőmön könnyes volt a férjem szeme mire odaértem, és ez a kép örökre belém égett. Az esküvőkön sok minden szól inkább a menyasszonyokról, kár is tagadni. De ez, ez a vőlegények pillanata. Ne szalasszuk el! És jó tanács? Mindig legyen nálunk zsepi!”
Jánossy Noémi, fotográfus
„Nekem személyes kedvencem ez a pillanat az esküvőkön. Én ilyenkor mindig megkérem a párt, hogy csak hárman vagy négyen legyünk jelen – beleértve a videóst is –, hiszen ilyenkor tudnak a párok igazán feloldódni és önmaguk lenni. Fontos, hogy elég időt szánjuk rá, ami azért sarkalatos, mert ezekre a pillanatokra általában a felöltözés után, de még a ceremónia előtt kerül sor. Épp ezért sokszor nem tudjuk elnyújtani a fotózást a legjobb fényekig, bár igaz az is, hogy a nyári esküvőknél már egyre nagyobb arányban választanak a párok későbbi időpontban szertartást. Délután 4-5 órától kezdve pedig sokkal könnyebb dolgunk van; csodálatos fények segítenek minket, hogy minél különlegesebb hangulatú first look képek születhessenek.
Hasznos tipp, hogy ha gyerkőc is van a családban, én mindig arra bíztatom a párt, hogy kérjék meg valamelyik családtagot, hogy vigyázzon rá, hiszen ezt a pillanatot érdemes csak kettejüknek megőrizni. Aztán természetesen a kreatív fotózáson már teljes lehet a csapat.
Én leginkább ezt a first look megoldást szeretem, mert itt minden pillanatot el tudunk csípni – szemben azzal, ha a pár a szertartáson találkozik először. Utóbbinál ugyanis számos buktató van: egyrészt rengeteg impulzus éri a párt, ezért nem tudják megélni ezt a pillanatot úgy igazán. Ráadásul ebben a néhány másodpercben annyi reakcióra kell ügyelnie a fotósnak – ami egy szempillantás alatt történik –, hogy óhatatlanul elveszhet olyan reakció és érzelem, amit hiba lenne nem megörökíteni.
Egy szó, mint száz, a first look számomra két ember őszinte, érzelemdús találkozásáról szól, ahol a pillanat megélése a cél az egyébként is rohanós napban. A pároknak ezért mindig azt javaslom, hogy engedjék el magukat, hagyják, hogy elragadják őket az érzelmek, és ne féljenek attól, hogy elérzékenyülnek. Különösen igaz ez a menyasszony és a smink kérdésére – ez mind olyan „probléma”, ami áthidalható. De ezek az ölelkezések, érintések, rácsodálkozások vissza nem térő érzéseket (és képeket) adnak a párnak.”
Pallagi Ákos, ceremóniamester
„A „first look” szakkifejezés alatt közkeletűen azt a pillanatot értjük, amikor a vőlegény először pillantja meg menyasszonyát öltözékében. A magyar lakodalmi hagyományokban ez a kikérés része. A néprajzi lexikon így ír erről: „A vőlegény tisztségviselői és násznépe kíséretében érkezik a menyasszony házához, ahol zárt kapu fogadja, s erőszak, alkudozás, igazoltatás, esetleg találós kérdések megfejtése után engedik be. Olykor álmenyasszonyok bemutatása után vezetik elő a menyasszonyt. A népi hagyományokat mellőző, polgári jellegű esküvők más eseményeihez hasonlóan ennek a momentumnak a kiemelése is a fotó- és videográfusok szakmai szempontjainak köszönhető. A „first look” az elkészítendő anyag részévé, „ajánlati elemévé” vált, így emelve már-már elvárássá az érzékelhető és megörökítendő érzelmek megjelenését.
A fotós szempontok miatt (környezet, fényviszonyok, körülmények) az első találkozás időzítése és helyszínválasztása sok esetben leválik az esküvő természetes folyamatáról, ami nem egyszer összhangban van a jegyespároknak azzal a törekvésével, hogy vendégeik, családtagjaik lehetőleg ne legyenek jelen az esküvő ezen meghatározó eseményekor.
Ceremóniamesterként legfontosabb feladatom a nap résztvevői számára emlékezetes pillanatokat teremteni. Azt javaslom, igyekezettek az első találkozást olyan körülmények között megejteni, hogy meg tudjátok osztani ezt az élményt azokkal, akikkel együtt szeretnétek átélni a legfontosabb perceket! Ilyen alkalom lehet maga a bevonulás is. Emellett természetesen nagyon fontos az is, hogy a fotó- és videográfus kollégák méltó emléket állíthassanak a pillanatnak. Kérjétek ceremóniamesteretek vagy esküvőszervezőtök segítségét, hogy ez az epizód is elképzelésetek szerint alakulhasson!”
Kövesd a Secret Stories-t az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért!