Mosonyi Vera tájépítész mérnökként végzett a Corvinus Egyetemen, majd tíz évvel később úgy döntött, hogy megvalósítja nagy álmát, és a virágkötészet felé vette az irányt. 2015 óta már esküvői dekorációkat is készít, és a második év sikere nyomán 2017-ben megalakult virágkötő vállalkozása, a Floresse. Nagyinterjúnkban Vera a kisvállalkozói lét szépségei és nehézségei mellett az aktuális esküvőidekor-trendekről, kedvenc növényeiről és arról mesélt nekünk, mi köti össze azokat a párokat, akik vele szeretnének dolgozni az esküvőjük különféle dekorelemein.
Tájépítészetet tanultál – hogyan vezetett az út a virágkötészetig?
Tájépítészként, tervezőirodában nem dolgoztam soha. Nem vonzott a hazai gyakorlat és nem tudtam elképzelni a családom nélküli életet. Először szakmaközelben a Főkertnél töltöttem fél évet majd egy nagy állami útépítő cégnél helyezkedtem el. Tíz éven keresztül kezeltem EU-s pályázatokat és folyamatosan útkeresésben voltam, mivel tudtam, hogy kreatív foglalkozásra van szükségem. 2011-ben egy kedves baráttól ajándékba kapott Ikebana könyv felnyitotta a szememet. Hirtelen összeállt minden: gyermekkori emlékeim, egy tíz éves koromban elvégzett tanfolyam a szakma egy nagy öregjénél, Kokics Tibornál, az édesanyámmal közös (forma)nyelvünk, a meglévő növényismeret – minden egy irányba mutatott.
Először gyakorlati helyen tanultam be: egy évig minden hétvégén kisegítettem egy virágboltban.
Utána elvégeztem az OKJ-s tanfolyamot, hogy legyen „végzettségem”, de ez szakmailag már nem sokat adott. A kötészeti stílust és annak technikai hátterét magamnak kellett kialakítanom és sok-sok más helyről megtanulnom. Ezzel együtt már elkezdtek az ismerősök ismerősei megkeresni. 2015-ben alakult ki, hogy lesz egy Floresse nevű saját vállalkozásom.
Hogyan jött a Floresse, mint márkanév?
Az ötlet és a név körülbelül azonos időszakban keletkezett. Az OKJ-s tanfolyamon ismertem meg az első társamat, akinek végül a kötészet nem lett mestersége, de akkor szerettünk együtt dolgozni. Közös úton gondolkodtunk, de az általa elképzelt irányok nem indultak be és kevesebb időt is tudott fordítani a megvalósításra, mint én. Az ő lánya találta nekünk a spanyol hangzású szót, amikor együtt ötleteltünk.
Hamar lettél sikeres az új területen, vagy fokozatosan építkeztél?
Amikor felmondtam, vakon ugrottam. Maximum három hónapra előre láttam, de mivel már minden porcikám idegenkedett a korábbi munkámtól és egyáltalán az állami cégek légkörétől, tudtam, hogy az egészségem érdekében meg kell tennem. Meglepően hamar jöttek az első kis megkeresések, amik szépen lassan bővültek.
Amint felszabadítottam az erőforrásaimat, minden körém rendeződött.
Ha egy üzleti tervvel léptem volna ki, az nagyon nem tudott volna pozitív mérleget mutatni, mert szinte üres zsebbel vágtam bele. Anyagilag sajnos még a család sem tudott segíteni. Pont annyi felkérés mindig érkezett, hogy meg tudjak élni, és fél éven belül már nem is igazán volt okom aggodalomra, mert elég nagy lett a kör, akik időnként gondolnak rám, és szívesen tovább is ajánlanak. Abban az évben már tizenegy nagyobb esküvőt dekoráltam.
Teljesen egyedül dolgozol?
Édesanyám és a férjem a fix segítségeim – ők évek óta benne vannak a háttérmunkában. Gyakran voltak mellettem tanoncok és segítők. A két legjobb vidékre költözött, őket nehezebben tudom rávenni, hogy vegyenek részt egy-egy rendezvényen mostanában, de van utánpótlás: most egy másodéves egyetemista tanul be, aki nagyon ígéretes. Örülnék, ha hosszú távon tudnánk együtt dolgozni.
Kik hatnak rád a legerőteljesebben?
Főleg angolszász minták befolyásolnak a szakmában mai napig. Vannak nagy kedvenceim mindig, aktuálisan Zita Elze, Kristen Griffith, Nikki Pierce, Miss Pickering, Vervain Floral Design, a Selva vagy Mary Lennox, Kim Wright…
Ha az a kérdés, hogy mi inspirál, akkor az a válasz, hogy főleg más művészeti ágak trendjei: kerámia, üveg, építészet, belsőépítészet, festészet, zene, ékszer és ruha is megmozgat.
Mi a Floresse mögött álló filozófiád? Meg tudnád fogalmazni néhány mondatban?
Tájépítész szemmel nézem a növényeket. Közelebb a szívemhez ezért azok állnak, amik hazai termesztésből kerültek ki. Minél kisebb ökológiai lábnyommal szeretek élni és dolgozni is. Nagy eséllyel olyan növényeket fogok együtt használni, amik egy kertben vagy üvegházban is azonos vagy hasonló feltételek mellett tudnának egymás mellett élni. Látszik egy növény textúráján és habitusán is, hogy milyen igényei vannak, általában nem tudom figyelmen kívül hagyni ezt, mert zavarja a szememet pl egy trópusi levél mellé helyezett rózsa.
Nem csak színeket illesztek és tömeget formálok, hanem ennél finomabbra igyekszem hangolni a kompozíciókat.
A Floresse dekorációk és csokrok természetes hatású, ha tetszik általában vintage, romantikus vagy vadvirágos, esetleg festői, modern, akár minimál, de minden esetben szerkesztett, szabályosan kötött, a helyszínhez és alkalomhoz illeszkedő kompozícióként működő alkotások, akár elegáns, akár hétköznapi, akár bohém alkalomra készülnek.
Miért szereted az esküvőket, illetve az esküvőkön való munkálkodást?
Minden pár és minden esküvő más, soha nem lehet megunni. A helyszínek önmagukban is változatosságot jelentenének, de mivel minden párral meg is ismerkedünk kicsit ahhoz, hogy személyre szabott lehessen a dekoráció, ez végtelenül színessé és sokrétűvé teszi ezt a munkát.
Hogyan látod az aktuális esküvői trendeket itthon? Mennyire dominál a személyre szabottság és mennyire a trendkövetés a nagy napon?
Minden menyasszony azt válaszolja, hogy személyre szabott megoldásra vágyik, ha megkérdezed tőle, de az a tapasztalatom, hogy végül leggyakrabban egy olyan megoldásban találnak megnyugvást, amit már láttak valahol. És ezzel nincs semmi baj.
Az egyik nagy kedvenc még mindig a greenery: zöld levelek uralta dekor hazai növényekből vagy trópusi levelekből, esetleg eukaliptuszokkal, csak fehér virágokkal kötve. Kezd egyre népszerűbbé válni a vadvirágok használata, mely külföldön már évek óta hódít. Gyönyörű, bohém, színpompás vagy éppen letisztult, vintage dekoráció ugyanúgy készíthető belőlük. A laza vagy a strukturált kötési stílus, ami ezeknek jól áll, nemes virágokkal is működik.
Vannak kifejezetten trendi növények is. Jelenleg a bazsarózsa, a boglárka, az angol rózsafajták, a hortenzia és a liziantusz a kedvencek. Tavasszal a tulipán és a hunyor, ősszel pedig az extra dáliák és krizantémok. Az eukaliptusz használata zöldként szintén trend. Rengeteget tud dobni a dekor összhatáson, ha az elérhető 4-5 fajta eukaliptuszból dolgozunk és ezt a türkiz szín vastag texturát láttatjuk, vagy adjuk a virágok háttereként. Népszerű a pampafű és minden fűféle – a mezítlábas esküvők vadvirágos stílusát most egy közép-amerikai flórából merítő divatirányzat kezdi kiszorítani.
Egyre gyakoribb a szárazvirágok használata, bár ezt csak az igazán vagány párok vállalják be egyelőre. Mondhatjuk, hogy részben környezettudatosság vezérli ilyenkor az alkotót és persze a menyasszonyt, aki választja, ami persze csak akkor igaz, ha hazai, festetlen növényeket használunk.
Elvétve találkozhatunk a könnyed, majdnem szoborként szerkesztett kompozíciókkal, laza struktúrákkal egy súlyponti rész körül. Ezek gyakran a “zöldek” teljes elhagyásával, csak virágfejekből vagy festett, fátyolvékony levelekből, például aszparáguszból készülnek. Ilyen kompozíciókat nem csak csokorként, vázába vagy tálba lehet készíteni, hanem asztal fölé vagy fogadótérbe függeszteni is elképesztően hatásos. Az aszparágusz térhódítása azért is jellemző, mert ahogy a divatban, úgy a kötészetben is megjelent a ’90-es évek és minden, ami ehhez az időszakhoz tartozik.
Magyarországon még nem általános igény, de a környezettudatosság a dekorációk szempontjából is egyre fontosabb.
Nem csak az alapanyagok beszerzésével és a működés optimalizálásával, hanem kötési technikák tudatos megválasztásával, például a tűzőhab helyett drótvázak használatával lehet törekedni arra, hogy kevesebb hulladék és szennyeződés keletkezzen a dekoráció készítése közben.
Neked személy szerint melyik a legkedvesebb növényeid, ha esküvői dekorról van szó?
Nagyon sok kedves növényem van. Angol rózsák, bazsarózsák, szarkalábak, inkaliliomok, scabiosa, dáliák, tátikák, violák vannak talán legelöl a sorban. Az angol vidéki kert stílusa áll hozzám leginkább közel formailag is; ami puha szirmokkal, lágy hatású textúrákkal játszik és vonalvezetésében természetes. Olasz és angol termesztők növényeiből dolgoznék szívem szerint, mert ők járnak legelöl a kedvenceimmel, de szerencsére itthon is van néhány termesztő, akik a külföldi trendeket követik és különleges színeket és sziromformákat igyekeznek tartani pl egy egyszerű dáliából is – az ilyenek mindig rabul ejtenek.
Hogyan képzeljük el azokat a menyasszonyokat, akik téged kérnek fel az esküvői dekorációjuk megálmodására? Szerinted mi köti össze őket?
Talán a természetesség. Ami nem feltétlenül azt jelenti, hogy földszín ruhákban festetlenül jelennek meg a menyasszonyok, sokkal inkább azt, hogy mentesek a mesterkélt viselkedéstől, egyenes emberek. Ha nincsenek elképzelései a dekorról, vagy nem szeretne vele sok időt foglalkozni, akkor is egyértelműen meg tudja ezt fogalmazni és könnyen szót értünk. Gyakran érkeznek már kész mood boarddal, ami mentén el tudunk kezdeni egyeztetni. Ha nincs ilyen, akkor kérdezek és megismerem kicsit őket és a tervezett rendezvényt. Ilyenkor igyekszem a ruha és a helyszín stílusához is illeszteni a csokrot és a dekorációt.
Ha 2022-ben lenne az esküvőd, milyen dekort és színvilágot álmodnál meg magadnak?
Nehéz kérdés – helyszínhez, évszakhoz és napszakhoz választanék színeket valószínűleg – de ha illene oda és abban az időszakban, akkor korall színek pinkekkel, talán kevés naranccsal és barnával, réz és kerámia kiegészítőkkel.
Meg tudod fogalmazni, hogy mi az a plusz, amit a virágkötészet ad neked?
Leginkább ahhoz tudom hasonlítani, mintha egy új nyelvet tanultam volna meg vele. Ezen a nyelven meg tudom fogalmazni a megbízók és az esemény karakterét, hangulatát, érzéseit. Elég nagy szókincset ad a változatos növényvilág ahhoz, hogy lefordítsam, amit üzenni szeretnének egy adott alkalommal. Egy esküvő esetében, kicsit meg kell ismernem a párt. Minden új feladat ettől olyan izgalmas – emberi történetek miatt, amiknek ilyen módon, a megbízók bizalma által, részesei lehetünk.
Olyan alkat vagyok, akinek szívesen és könnyen nyílnak meg az emberek; egy esküvő kapcsán ez a bizalom kulcs tud lenni a sikerhez.
Ha szeretnétek még több információt megtudni a Floresse szolgáltatásairól, akkor kattintsatok ide a weboldalért, az info@floresse.hu e-mail címen pedig szeretettel várja megkereséseiteket.