Madarász Zsuzsi, a Green Wedding alapítója és tulajdonosa tíz éve dolgozik esküvőszervezőként, fő profilja a zöld esküvők szervezése. Zsuzsi szerint a zöld esküvő egy olyan trend, amely tíz éve még ritkának és különlegesnek számított, manapság azonban már egyre többekben merül fel az igény arra, hogy az esküvőjük fenntartható módon valósuljon meg, különösen a koronavírus-járvány óta. Cikkünkben most 5 tippet osztunk meg veletek a környezetbarát esküvők szervezésével kapcsolatban.
1. A DIY nem feltétlenül környezetbarát
„Azt fontos leszögezni, hogy a „csináld magad” esküvő nem feltétlenül tartozik környezetbarát esküvők kategóriájába. Lehet az természetesen, és mindenképpen alacsonyabb költségeket igényel, de attól, hogy a barátok, rokonok készítik az ételt és a dekorációt, még egyáltalán nem biztos, hogy kisebb terhet ró a környezetre, mint egy hagyományos esküvő” – mondja Zsuzsi.
Válasszunk régi, már nem használatos anyagokat és természetes alapanyagokat, melyeket a zöld esküvő hangulatának megfelelően díszítsünk fel. A nehezebben, időigényesebb dekorációkat bízzuk szakemberre, aki rendelkezik megfelelő tudással és anyagokkal.
2. Beltér helyett kültér
A helyszínnel rengeteget lehet nyerni környezetvédelmi tekintetben. „Szerintem a helyszín az esküvők Alfája és Ómegája” – mondja Zsuzsi. Egy tökéletes helyszínen nem kell sok dekoráció, nem kell hozzáépíteni, kevesebb dolgot kell odaszállítani – ez pedig nem csak kisebb stresszel, hanem jóval kisebb ökológiai lábnyommal is jár.”
Zsuzsinak van egy tízes listája arról, mi az, aminek egy lakodalmon meg kellene valósulnia ahhoz, hogy zöldnek legyen nevezhető, és szerinte, ha ebből már két-három dolgot ki lehet pipálni, sokat tettek a környezet védelméért. Az egyik ilyen pont az, hogy a zöld esküvőt lehetőség szerint kültéren tartsák – a friss levegőn ünneplés ráadásul a Covid-járvány miatt sokaknak plusz biztonságot is adhat.
3. A létszám is zöldít
A környezettudatos esküvők hagyományosan kisebb esküvők, Zsuzsi szerint 50-70 fő felett már nehéz igazán zöld esküvőt szervezni. Mivel a koronavírus-járvány elhozta a kis esküvők reneszánszát, mostantól valószínűleg egyre több pár él a mini-, mikro- és szöktetéses esküvők lehetőségével. Ezekkel az új opciókkal egy korábbi cikkünkben is foglalkoztunk már, amelyeket ide kattintva olvashattok el.
Menyasszonyi ruha inspirációk kis esküvőre – Ebben a cikkünkben menyasszonyi ruha inspirációkat ajánlunk kis létszámú esküvőkre.
4. Környezetbarát esküvők vs. zero waste
„Teljesen hulladékmentes esküvő nincs. Törekedni lehet rá, és nagyon sok fantasztikus megoldás van, amely abba az irányba visz, hogy minél inkább tiszteletben tartsuk a környezet védelmét. Ilyen például a karbonkiszámítás – ez egy bonyolult egyenlet, amellyel kiszámítható, hogy az adott esemény során mennyi szén-dioxidot juttatunk a légkörbe, és hogy ennek semlegesítésére mennyi facsemetét kell ültetni. Olyan apróságokkal is zöldebbé tehetjük a menyegzőt, mint hogy rizs helyett kölest szórunk a párra – azt ugyanis fölcsipegetik a madarak” – tanácsolja Zsuzsi.
5. Minőség a mennyiség felett az ételeknél
Az étel-ital esetében a fő irányvonal a minőségre törekvés a mennyiség helyett. Egyre népszerűbbek a street food vagy food truck megoldások, és a Green Weddingnek például arra is van megfelelő terve, hogy a végül fel nem szolgált ételeket hogyan juttatjuk el a rászorulóknak.
Az USA-ban egyre nagyobb trend a vegán esküvő, ez itthon még elég nehezen lenne kivitelezhető, mert sokak elvárják a húsos ételeket, de ebben az esetben is sokt tehetünk a környezetért, ha a régióból szerezzük be a húsos alapanyagokat. (Olvass még többet a vegán esküvői cateringről Steiner Kristóffal készített cikkünkben.)
Még több tipp a környezetbarát esküvők szervezésével kapcsolatban ebben a cikkünkben. Maradjatok velünk, mert a Daalarnánál egy izgalmas meglepetéssel készülünk azoknak a menyasszonyoknak, akiknek kis létszámú esküvő az álmuk – hamarosan jelentkezünk a részletekkel! Addig is kövessetek minket az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért, és nézzetek körül a Daalarna weboldalán is!