Kétségtelen, hogy a 2020-as esküvőszezon nem várt kihívások elé állította az idei párokat. Most induló cikksorozatunk középpontjában az újratervezés áll: esküvői szolgáltatókat kérdeztünk arról, hogy milyen megoldási javaslataik, bátorító üzeneteik vannak azok számára, akiknek 2020-ra van kitűzve az esküvőjük. Elsőként Benes Anita, a Daalarna tervezője válaszolt, ezúttal pedig Dunai Misi ceremóniamester és szertartásvezető (The Wedding MC) osztja meg gondolatait a Secret Stories olvasóival:
Szerencsés vagyok, úgy érzem. Olyan pároknak mondtam igent ceremóniamesteri felkérésre, akik látják, hogy a megoldás kulcsa a kölcsönös kompromisszumokban rejlik.

Ezt a mindenkinek nehéz és embert próbáló helyzetet folyamatos és intenzív kommunikációval tudjuk csak kezelni. Vannak menyasszonyok, akiknek érződik hangjából, leveleiből a kétségbe esés. Ilyenkor úgy kell tudnunk megnyugtatni őket, hogy tapasztalati alapú tanácsokat adunk nekik, optimistán, de a jelen racionális helyzetből indulva ki. Nem szabad hitegetni őket, hiszen mi, akik ebben a szakmában dolgozunk, nem vagyunk szakértők ebben a mindenki számára új kihívásban. Mi az esküvők dinamikáját, a hétköznapi rendezvények sajátosságait, a késő őszi és a téli esküvők előnyös oldalait tudjuk csak nekik elmondani (és persze a kompromisszumokat), de a végső döntést sosem sugallanám vagy hoznám meg helyettük.
Szerencsére a párjaim (gyakran hallgatva a kollegiális ajánlásokra) remek szolgáltatókból állították össze szolgáltatói csapatukat, akikkel személyes emberi és szakmai viszonyunk is van, így akár a háttérben, csoportban kommunikálva is tudunk határozottabb, gyorsabb és hasznosabb döntéseket hozni, megoldást és alternatívát javasolni a felmerülő problémákra.
De nem csak a párokat illeti dicséret. A helyszínek, fotósok, dekorosok, ceremóniamesterek, filmesek és mindenki, aki az adott napon csak egyetlen rendezvényt tud teljes szívvel kiszolgálni felismerték, hogy csak együtt, csapatban gondolkodva lesz megoldás erre a helyzetre.

Ez intenzív kommunikációt kíván, de van egy leírhatatlan közösség-kovácsoló ereje is. Ezzel (ha más aspektusokból nem is) de mindenképpen a teljes szakma jól fog járni. Fogjuk fel csapatépítő tréningnek, aminek a gyümölcsét azok a párok fogják learatni, akik bíztak bennünk, nem csak, mint egyén, hanem mint értük dolgozó csapat is.
Az én párjaim július végéig vagy találtak fix alternatív dátumot – nem riadva meg a késő őszi, a téli, de akár a hétköznapra eső dátumok lehetőségeitől sem. Cserébe megspórolják a teljes eddigi szervezési befektetett energiát (és nem ritkán a foglalóként már befizetett a pénzüket is), de legfontosabb, hogy a teljes választott csapatukat megtarthatják.
A nemzetközi párok, akik nem, vagy csak ritkán tudnak az országba látogatni ebben a helyzetben, kiemelten a segítségünkre vannak szorulva.

Ilyenkor – ha van szervezőjük – természetesen az ő kezében van az irányítás, de olyan is van, hogy nekünk, a csapattagoknak kell támaszul szolgálnunk a biztosítási ügyektől a jogi segítségen át egészen a dátumegyeztetésig, tanácsokkal, ajánlásokkal, ötletekkel. Olyan feladatokat kapunk a sorstól, amikből biztosan tanulunk és még jobbá válhatunk, de ilyen sűrűségben embert próbálóak, ezért sok megértésre is van szükség minden oldalról.
Ilyenkor azt gondolom, újraértékelődik az esküvőszervezők szerepe is.
Én azt is tanácsolnám, hogy amennyiben a halasztás mellett dönt a pár, és viszonylag komplex, nem egy helyszínes esküvő az álmuk – bármilyen készültségi helyzetben vannak – érdemes megfontolni egy profi, valódi piacismerettel rendelkező szervező bevonását is a tervezésbe. Hihetetlen együttműködést látok most az ő körükben is, a szakma egyik szegmense sem fogott olyan látványosan össze, mint ők. Ezért – minimum – kalapemelést érdemelnek szerintem!
Optimista vagyok. Biztos vagyok benne, hogy az összes olyan esküvőt, amit a vírus-helyzet miatt kell későbbre, akár késő őszre, akár tavaszra, hétvégére vagy hétköznapra halasztani, egy egészen különleges összetartozás érzet fogja átjárni, ami szinte magától repíti sikerre a rendezvényt. Ezen felül az is teljesen biztos, hogy az így megtartott, emberszámba vett és a pár bizalmába fogadott csapat is erején felül is teljesíteni fog, hogy megszolgálja a párok bizalmát. Ahogy az imént említettem: én optimista vagyok.