Nagy örömünkre júniustól enyhültek a szabályozások az esküvőkkel kapcsolatban, a szabályok betartása (szociális távolságtartás, fertőtlenítés, stb.) azonban komoly kihívás elé állíthatja az esküvői szolgáltatókat és a násznépet egyaránt. Legutóbb egy esküvőszervező, majd pedig két helyszín mesélt nekünk arról, hogyan alakulnak számukra az esküvők 2020-ban, most pedig Huszka Petra fodrász, Torkos Rita (smink, tánc, virág), valamint a Herendi Gábor Events & Weddings (szertartásvezető, ceremóniamester, esküvőszervezés) válaszait olvashatjátok.
Huszka Petra – Fodrász
Fodrászként átgondoltnak kell lennem, hiszen mindenképpen a menyasszony közelében vagyok, sőt hozzá is kell érnem a munka során. Én nagyon odafigyelek ezekre a dolgokra: maszkot hordok, fertőtlenítek, és nem megyek sok ember közé, hogy óvjam a környezetemet. Amikor dolgozom egy esküvőn, akkor is maszkot húzok, és a legtöbb időt a vendég mögött igyekszem tölteni, így is megóvva őt. Az érintést nem tudom kizárni, de azt be tudom vezetni, hogy a helyiségben, ahol dolgozom mindig friss legyen a levegő, és csak ketten legyünk bent, amikor szépül a vendégem.
Nem könnyű helyzet most ez nekünk, szolgáltatóknak, de megpróbáljuk a legjobbat kihozni belőle.
Kattints ide Huszka Petra blogjáért, amit a Secret Stories-on vezet.
Torkos Rita – Smink, tánc, virág
Az idei esküvőszezon engem is nem várt kihívások elé állított. Tavasszal több párosommal elkezdtük a táncórákat, és teljes gőzerővel készültünk a nagy napra, amit március közepén abba kellett hagynunk. A táncórák teljesen nem álltak meg, több párommal online folytattuk a felkészülést. Ezek az órák persze nem lehetnek olyan hatékonyak, mint amikor személyesen gyakorolhatunk, de így is sikerült mindenkinek webkamerán keresztül is elsajátítani az újabb lépéseket, és egy kis további önbizalmat is lehetett gyűjteni az esküvő előtt. Május végétől pedig már újra a táncteremben találkozhattunk, ügyelve a higiéniai előírásokra. A táncóráim során általában én is eltáncolom mindkét féllel a koreográfiát, mind a lány, mind a fiú lépéseket, viszont a kialakult helyzetben a távolságot megtartva most elsősorban csak a szóló tánc maradt, mint oktatási technika.
A smink szolgáltatásomat a járványhelyzetben természetesen teljes mértékben szüneteltettem, és csak május végétől nyílt újra lehetőségem esküvői sminket készíteni. Most mindig van nálam maszk és kesztyű, az ecseteim és a sminktermékeim tisztán tartására és a higiéniára pedig ugyanúgy figyelek, mint mindig. Az összes vendégemet arra kérem most is, hogy a megszokott arcápolási rutinját a próbasmink, az esküvő és a fotózás előtt is különös gonddal végezze el.
A virágos megrendeléseimet illetően nem történt nagyobb változás, eltekintve attól, hogy borultak a naptárba beírt dátumok. Készülünk az idei esküvőkre, előre tervezünk, és már egyeztetjük a jövő évi dekorációkat is.
Úgy gondolom, hogy az esküvői programtervben rendszerint beütemezett gratulációk fogadására szánt időt más kreatív elfoglaltsággal is eltöltheti a násznép. Én biztatom a párosaimat, bárhogy is alakult az esküvőszervezésük, hogy ne rágódjanak azon „mi lett volna, ha”, hanem nézzenek előre.
Tegyék félre a számmisztikára alapozott dátumválasztást, és koncentráljanak arra, hogy minél meghittebb legyen a nagy nap bármikor is kerüljön rá a sor. Akár szoros ölelésben, akár a szeretteink 1,5 méteres közelségében.
Benya Eszter és Herendi Gábor – Herendi Gábor Events & Weddings
Mi a Herendi Gábor Events & Weddings-nél úgy gondoljuk, hogy a jelenleg fennálló biztonsági intézkedések, a szociális távolságtartás az esküvőkön nagyban megváltoztatják az esküvők kimenetelét, így szervezőként nemcsak megnehezítik a munkánkat, de nagyobb felelősséget is rónak ránk.
A 1,5 méteres védőtávolság betartása egy esküvőn szinte lehetetlen, hiszen az esküvő a közös örömről, ölelésekről, érzelmekről szól, amelyet a jegyespár és a vendégeik együtt szeretnének megélni. Minden esetben arra biztatjuk a párjainkat, hogy konzultáljanak a vendégeikkel és az ő hozzáállásukat, véleményüket megismerve hozzák meg végleges döntésüket, arra vonatkozóan, hogy még az idén megtartják-e az esküvőt vagy esetleg későbbi időpontra helyezik át.
Amennyiben az esküvőt még az idén nyáron szeretnék lebonyolítani, és az esküvő időpontjában még érvényben lesz a 1,5 méteres védőtávolság betartása, esküvőszervezőként feladatunknak érezzük, hogy a lehető legkreatívabb módon oldjuk meg ezt a nem egyszerű kihívást. Természetesen ennek határt szabnak külső tényezők, mint például a helyszín, időjárás, büdzsé, stb., de igyekszünk a lehető legjobban kiaknázni a lehetőségeket.
A párokkal elsődlegesen a felmerülő problémákat elemezzük ki, hogy mit, hol és milyen formában lehet kivitelezni. Ezen kívül átbeszéljük, hogy hány idősebb vendéget érinthet különösen a védőtávolság betartatása, ők milyen feltételek teljesülése esetén éreznék magukat biztonságban. Ezután a legnagyobb kérdés mindig a helyszín adottságai. Milyen lehetőségek vannak arra vonatkozóan, hogy például a ceremóniát vagy a vacsorát a lehető legjobban oldjuk meg, hiszen nagy valószínűséggel az idősebb vendégek ezeken az eseményeken még szívesen részt vennének. Ezek után konzultálunk az esküvői szolgáltatókkal, ők milyen szabályok betartásával dolgoznak, milyen intézkedéseket vezettek be, annak érdekében, hogy betartsák a szabályokat.
Elnézve az esküvői szolgáltató piacot, mindenki nagyon felkészült és rugalmas erre a nem mindennapi helyzetre, így az ő részükről az esküvők biztonságos kivitelezése biztosan nem okoz majd problémát.
Ezek után már csak a vendégek azok, akiknek saját egyéni döntésük kell, hogy legyen az, hogy részt kívánnak-e venni az esküvőn, illetve ott milyen távolságot kívánnak megtartani. Lehetséges, hogy emiatt a vendégek végső létszáma változni fog, de jelenleg a párjaink között végzett felmérés szerint a most megkérdezett vendégek 90-95 százaléka eljönne a jelenlegi szabályok mellett is az esküvőkre.
A jelenlegi kényszerhelyzet tükrében pedig számos nagyon sok jó ötlet merült fel, csak néhány példa közülük: arcmaszk, mint köszönőajándék; megkülönböztetett jelvény vagy karszalag azoknak a vendégeknek, akik a védőtávolságot szeretnék tartani; idősebb és a fiatalabb korosztály szétültetése, arcmaszk használat menyasszonytáncnál, ami picit bizarr, de akár lehet nagyon vicces is…. minden csak hozzáállás kérdése.
Mi szervezőként mindenesetre igyekszünk a legfelkészültebbek lenni a biztonság megvalósítása terén, ceremóniamesterként pedig aktuális humorral tudjuk majd „elcsapni” a szokatlan helyzetek élét.
Azoknak a pároknak, akik pedig az esküvő áthelyezésére kényszerültek, vagy mégsem érzik az elképzeléseikhez azonosnak a betartandó szabályokat, őket arra bátorítjuk, hogy gondolkodjanak egyedi alternatívákban. A koronavírus járvány idején indítottuk el Hétköznapiesküvő néven új Facebook oldalunkat, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Sokan megrettennek egy hétköznapi (szerdai, csütörtöki és a kakukktojás vasárnapi) esküvő ötletétől, de számos jó példa bizonyította már azt, hogy az esküvő sikere nem a tökéletes körülményektől függ, hanem attól, hogy a jegyespár mindehhez hogyan viszonyul, így nem kell akár még egy évet csúsztatni az esküvőt, illetve ha alapvetően sincs már más választásuk, hiszen a jövő évi hétvégék nagyon sok szolgáltató naptárjában beteltek már.
Koronavírus előtt, alatt és után is mi mindig azon dolgozunk, hogy az esküvő ne
legyen hétköznapi, most kapott csak igazán aktuális jelentést Herendi Gábor
szójátéka, vagyis: Ugye te sem egy hétköznapi
lagzit szeretnél?
Akkor legyen az esküvőd hétköznap!
Úgy véljük, a 2020-ban megtartott esküvők már alapvetően nem lesznek hétköznapiak, de ha mindezek rugalmassággal és egy kis kreativitással párosulnak, biztosak vagyunk benne, hogy minden tekintetben szép emlékekkel lesznek tele.
Minden egyes 2020-as és 2021-es évi jegyespárnak, legyen az bármikor, bárhol és bárhogyan is az esküvője, nem hétköznapi esküvőt kívánunk!
Kövesd a Secret Stories-t az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért, vagy nézz körül Valódi esküvők rovatunkban.