A lánybúcsú annyiféle köntösben és megítélésben jelenhet meg, mint amennyi esküvő létezik: bohókás, részletgazdag, utazós, vicces, kihívásokkal teli, partikirálynős, pihentető, kreatív, túldíszített, minimál, szűkkörű és világraszóló. Legyen azonban bármilyen, jó megragadni minden olyan alkalmat, amellyel akár kicsit is meghosszabbíthatjuk az esküvőhöz kötődő szép pillanatokat, érzéseket és érzelmeket. Elvégre olyan sokat készülődünk arra az egyetlen napra, hogy igenis kijár egy kis plusz ünneplés, ami szintén hozzátehet ahhoz, hogy felejthetetlen közös élményekkel gazdagodjunk.
Ha már fel is csaptad a jegyzetfüzeted, hogy végigvezesd, mire lesz szükséged, állj meg egy pillanatra. Gondolj csak bele, hogy mennyi olyan részlet kíséri végig ezt a napot, amelyre valójában nincs is szükséged. Vagy ami egészen egyszerűen valójában nem tesz hozzá ahhoz, hogy jól érezzétek magatokat, mégis a szokások miatt nehezen engedjük el. Pedig egy kis plusz odafigyeléssel és gondossággal nem csak magadnak, de a környezetednek is jót tehetsz, miközben új programokat és lehetőségeket fedezhettek fel. Szóval, készen álltok egy igazi friss, egyedi környezetbarát lánybúcsúra? Ha igen, mutatjuk, hogy milyen ötleteink vannak számodra!
Meghívók
Már az első lépcsőfoknál, a meghívók kiküldésénél is szemmel tarthatod a környezettudatosságot. Manapság már egyre nagyobb területen hódít ezen a fronton a digitális technika: készülhetsz például egy saját honlappal, ahol feltüntetheted a főbb információkat, tudnivalókat, tippeket. Csinálhatsz külön menüpontot, ahol mindenki rögzítheti a rá vonatkozó válaszokat, például, hogy jelen tud-e lenni, milyen ételérzékenysége van, vagy akár azt, hogy milyen zenének örülne a legjobban. De a honlap páratlan megoldás lehet egy külföldi út előtt is, ahol gyűjtőkosárként rögzíthetsz minden olyan részletet, amely az utazásra, és a külföldi programokra vonatkozik. Abban az esetben, ha az informatikai tudások megmaradt az internet felhasználói szintű ismereténél, leteheted a voksod a közösségi oldalak mellett is, ahol pillanatok alatt létrehozhatsz egy eseményt vagy zárt csoportot.
Ha pedig mindez ellenére inkább a papír erejében, és a klasszikus meghívó varázsában hiszel, válassz újrahasznosított papírlapot!

Helyszín
A helyszín kiválasztásakor törekedjetek arra, hogy olyan lokációra essen a választásotok, amely önmagában is esztétikus, vagy profilját tekintve nem igényel jelentősebb díszítést. Így a grandiózus dekoráció elhagyásával nemcsak költséghatékonyabbak lesztek, de nem is keletkezik sok hulladék az eltakarításukkor.
Szuper opció például egy olyan rendezvényhelyszín vagy étterem, amely mind enteriőrben, mind kellék készletben rendelkezik olyan díszítőelemmel, ami ünnepibb hangulatot teremt, vagy például választhattok olyan helyszínt is, ahol tevékenységüket tekintve minden adott egy lánybúcsús programhoz. Ez lehet akár egy spa, akár egy főzőiskola – ötletekben ne szabjatok korlátokat magatoknak!
Vendégváró falatok
A menü kiválasztásánál törekedj arra, hogy lehetőleg olyan ételeket válassz, amelyek szezonálisak és helyi termelőktől, gazdaságoktól származnak. A „farm to table” szemlélettel nemcsak az ő munkásságukat támogatod, de hozzájárulsz ahhoz is, hogy minél kevesebb utat tegyenek meg az alapanyagok.
Dekoráció
A fő csapásirány a zöld lánybúcsú medrében, hogy ne készíts olyan dekorációt, amellyel indokolatlan mennyiségű hulladékot termelsz. Használd a fantáziádat és a kézügyességedet: készítsetek DIY dekorelemeket, vágott virág helyett válasszatok cserepes növényeket, és kölcsönözzétek mindazt a kelléket, amelyre lehetőségetek adódik.

Ajándékok a koszorúslányoknak
Ha szeretnéd meglepni a koszorúslányaidat, válassz olyan ajándékot, amely időtálló, praktikus és személyre szabott. A paletta persze nagyon széles, a monogrammal ellátott ékszerektől akár egy cserepes növényig; a lényeg, hogy olyan meglepetéssel készülj, amely ténylegesen a barátnőid örömére válik, és nem végzi majd a szekrény alján, majd a hulladéktárolóban.
Adományozz!
Úgy érzed, hogy mindened megvan, amire szükséged van, és amire igényt tartanál? Bátran kommunikáld ezt a koszorúslányaid felé, és kérd tőlük, hogy azt az összeget, amelyet ajándékra fordítanának, szánják inkább egy nemesebb célra. Ez a kezdeményezés az esküvőkön is egyre nagyon térben hódít, vétek lenne nem kiterjeszteni a lánybúcsúra is.
Az adományozást – más formában – te is tovább viheted. Ha például beszereztél néhány dekorációt, amire már nincs szükséged, keress neki gazdát a barátaid körében, vagy a közösségi oldalakon! Számos olyan menyasszonynak készült zárt csoport van, ahol a nők óriási hálával fogadnák ezeket a kellékeket; tedd szebbé az ő napjukat is.
Ide kattintva még több tippet találsz arról, hogyan valósítsd meg a gyakorlatban.

Környezetbarát programok
Szomjazol az olyan programokra, amelyek egy új, színes, sőt még tudatos lehetőséget is teremtenek arra, hogy elbúcsúztasd a házasság előtti éveidet? Ha nem töltenéd az időtöket egy zárt szórakozóhelyen, vagy nem stílusod a klasszikus lánybúcsús menetrend, akkor itt az ideje, hogy felkerekedjetek, és rendhagyó dolgokkal ünnepeljétek meg ezt az alkalmat.
Magyarországon megannyi csodálatos borvidék található, ahol ellátogathattok egy borkóstolóra, részt vehettek főző- vagy koktélkészítő kurzuson, ellátogathattok egy sminkes workshopra, vagy elkészíthetitek a saját bio szépségápolási terméketeket is. A lehetőségek tárháza végtelen, és szerencsénkre egyre több alternatíva van a piacon.

Ügyeljetek a hulladékkibocsátásra!
Manapság a legtöbb termékre igaz az, hogy még a csomagolás is külön be van csomagolva. Gondolj akár csak egy egyszerű hétköznapi bevásárlásra, vagy arra, hogy ha online rendelsz egy apróságot. Jelenleg az egyik legnagyobb probléma az emberi léptékben szinte nem is mérhető, óriási műanyagkibocsátás, amely érint téged, engem, mindenkit. Ma már a hulladéktermelésről beszélni nem egy légből kapott téma, vagy divatos közéleti kérdés, hanem egy olyan globális helyzet, amely nemcsak a jövőnkre van kihatással, hanem gyakorta már a jelenünkre is. Ezért (is) kiemelkedően fontos, hogy a mindennapok megszokásain túl tudatos legyél egy olyan eseményen, ünnepélyen is, amely az életednek az egyik legfontosabb szakaszát jelenti.
Ezt kezdheted az alapoknál is: például hogy milyen üdítővel kínálod meg a vendégeidet; nem meglepő módon a folyamatosan növekvő hulladékért többek között az eldobható palackok a felelősek. A boltok polcain kapható termékek között azonban alapvető különbségek bújnak meg, az erre való odafigyeléssel, és minimális gondossággal pedig te is nagyon sokat tehetsz a változásért. Tudtad például, hogy a Vöslauer – Ausztria piacvezető márkájaként – már 15 éve azon dolgozik, hogy megoldást találjon az újrahasznosítás kérdésére, és nyersanyagok felelős felhasználására? Ennek a folyamatnak a részeként dolgozták ki a 6 lépésből álló rePET technológiát, amely lényegi keresztmetszete, hogy az anyag nem vész el, csak átalakul. Így lényegében a folyamat egy körforgást fed le, hiszen az újrahasznosított PET-flakonokból egy újabb palackot nyerhetünk, mellyel elérhetjük, hogy minden rePET palack 100%-ban újrahasznosított műanyagból készüljön a fóliáktól kezdve a címkéken át a palackokig.

Az újrahasznosított csomagolásra való átállás Ausztriában már tavaly októberben kezdődött, idén áprilistól pedig a magyar üzletekbe is megérkeztek az első, már 100%-ban rePET alapanyagból készült Vöslauer ásványvizes palackok. Érdemes viszont említést tenni arról is, hogy 2018 augusztusában a márka az Európai Unió 50 környezettudatos vállalatának egyikeként hozzájárult az EU műanyag-stratégiájához is, és önkéntesen elkötelezte magát az újrahasznosított anyagoknak a magasabb mértékű felhasználása mellett. Ez annyit tesz, hogy a jelenlegi 3300 tonna rePET használatot 2025-re 5500 tonnára növelik, amellett, hogy addigra a vállalat 100%-osan szén-dioxid semleges lesz a mostani, 60%-os arányt meghaladva.
Ugye, hogy megéri egy kis plusz figyelem?!
Ha szívesen olvasnál arról, hogyan ültetheted át a fenti gondolatokat az esküvőd napjába is, pillants rá a #környezetbarát témában írt további cikkeinkre ide kattintva!