Időről időre visszaköszönaz 1920-as évek stílusa, legyen szó öltözködésről, zenéről vagy dekorációról. Dósa Győző (Beloved esküvői fotó) is a húszas évek Angliájában találta meg a hozzávalókat legújabb inspirációs fotózásához, amelyet rajta kívül még számos hazai esküvői szolgáltató –köztük a Daalarna –tökéletesített. Cikkünkben interjút olvashattok Győzővel a fotózás kulisszatitkairól és a gyönyörű esküvői inspiráció végeredményét is megcsodálhatjátok.
Mióta foglalkozol esküvői fotózással és miért ez a témakör áll hozzád a legközelebb?
Még 2013-ban vettem részt életem első esküvőjén fotósként. Egy ismerősöm gyorsan megszervezett esküvőjére kellett fényképész és én voltam kéznél. Akkor még teljesen más témák érdekeltek, de ott valami átkattant bennem. Azóta pedig nincs megállás.
Attól a ponttól tulajdonképpen az érzelmek állnak az objektívem célkeresztjében. Véleményem szerint egy fényképnek akkor van értéke, ha érzelmet kelt benned. Lehet szép egy kép, lehet tökéletes a kompozíció, de ha nem mozgat meg, akkor nagyon rövid életű lesz. Az esküvők azért szuperek, mert rengeteg az érzelmes pillanat.
Hogyan jött az esküvői inspirációs fotózás ötlete?
Esküvői fotósként az álmomat élem meg, hiszen azzal foglalkozhatok, ami a szenvedélyem. Rengeteg esküvőn vehetek részt, amiért nagyon hálás vagyok. Rengeteg inspiráció ér, így elkerülhetetlenül nekem is kialakulnak bizonyos ideálok a fejemben. Ez a fotózás is egy ilyen ideál életre keltése volt.
Miért szereted ezeket a fotózásokat?
Két dolog miatt. Egyrészt a résztvevő szolgáltatóknak csak a fantáziája és kreativitása szab határt, hogy mit tud kihozni a megálmodott témából. Másrészt azért is szeretjük a styled shootokat, mert ilyenkor megmutathatjuk, hogy szerintünk hogyan néz ki egy álomesküvő. Milyen ruhákban, dekorációban, helyszínben, sütikben gondolkozunk. Reményeink szerint sok menyasszonynak tudunk inspirációt nyújtani, hogy még boldogabbak legyenek az esküvőn.
Miért éppen az 1920-as évek, a Gatsby és a Downton Abbey a téma? A fotózás inspirációját bemutató leírásod alapján úgy tűnik, eléggé a magadénak érzed ezt a világot.
A Downton Abbey az egyik kedvenc sorozatom. Egy angol grófi család életét mutatja be a huszadik század első pár évtizedében. Azért tetszik az általa közvetített életérzés, mert csupa olyan dolgot tartalmaz, ami mára sajnos kezd kikopni az életünkből: lojalitás, elegancia, tartás, fennköltség.
Mesélnél egy kicsit részletesebben a koncepcióról? Hogyan állt össze a közreműködők csapata?
A Downton Abbey-ből megismert 1920-as évek angol nemesi párját szerettük volna megjeleníteni némileg igazítva korunk elvárásaihoz. Ez egy rendkívül izgalmas korszak volt: még ott volt a pompa és a hagyományok, de már elkezdték megkérdőjelezni a viktoriánus kor furcsa kötöttségeit. Az art deco („Gatsby”) stílus is elkezdett beszivárogni az Egyesült Államokból, jöttek a flitteres ruhák, a gyöngysorok és a dzsessz.
“A fotózás ötletével először a Daalarnát, azaz Benes Anitát kerestem meg. Ezután következett a többi szolgáltató. Mivel igyekszem folyamatosan követni a hazai szereplők munkáit is, így viszonylag egyértelmű volt számomra, hogy kiket szeretnék felkérni az együttműködésre. Bár rengeteg különböző szolgáltatóval találkozhatnak itthon a párok, viszonylag kevés olyan van, aki tényleg a legmagasabb elvárásoknak is megfelel. Hálás vagyok, hogy ilyen résztvevői voltak a csapatnak!”
Mit tudhatunk a párról, akik a fotókon szerepelnek?
Almát és párját Salomé (Toboz Művek) ajánlotta a figyelmembe, ők együtt tanultak dekoratőrséget. Almának épp a korra jellemző gatsby-s frizurája és rendkívül karakteres arca van. Szerencsére Leventének is jól állt a grófi szerep. Mindenképpen egy valódi párral szerettem volna együtt dolgozni. Szerintem így sokkal természetesebb és őszintébb az egész. Valódi érzelmeket szeretek megjeleníteni.
Külön kiemelted, hogy az anyag 90 százalékban filmre lett fotózva. Ezek szerint közelebb hozzád az analóg fotózás, mint a digitális?
Az analóg fényképezőgépekre az én korosztályom még pont emlékszik a gyerekkorából. Nincs semmi hókusz-pók, befűzöm a gépbe a filmet mint régen és arra fotózok. Az USA-ban egyébként a legfelkapottabb esküvői fotósok közül többen (Jose Villa, Jonathan Canlas, Erich McVey) kizárólag analógot használnak és így fotóznak végig esküvőket. Itthon ezt nagyon kevesen engedhetik meg maguknak.
És hogy miért jobb, mint a digitális? Egyrészt valahogy sokkal több az élet a filmben. Gyönyörűek az árnyalatok és a textúrák. Időtlen. Másrészt teljesen más szemléletmódot igényel. Míg sok digitális fotós ész nélkül ezrével lövi a képeket, a film gondolkodásra ösztönöz. Egy tekercs filmen 36 kocka van. A költségek is magasak, így minden képet át kell gondolni fejben, mielőtt az ember lenyomja a gombot.
Ha egy pár felkér az esküvőjük fotózására, akkor szereted, ha hasonló inspirációs képeket mutatnak neked, vagy ez inkább gátol a szabad munkavégzésben?
Hála Istennek olyan párokkal dolgozom, akik tökéletesen megbíznak bennem és értékelik, amit csinálok, így nem próbálnak ilyen módon befolyásolni. Nagyon fontos, hogy minden pár megtalálja a hozzá illő fotóst. Ugyanis a fényképésznek is megvan a saját stílusa, amiből nem nagyon tud kibújni, még szánt szándékkal sem.
„Mire vágyunk ebben a rohanó, egyre felszínesebb világban? Előkelő eleganciára napjaink egyre szörnyűbb divatkatasztrófái helyett. Valódi szerelemre és hűségre, nem pedig múló flörtökre. Biztonságra és nyugalomra. Meg persze egy kis jazz-re. Ezekre az érzésekre alapozva teremtettük meg ezt az esküvői inspirációs anyagot. És mi lehetett volna jobb inspiráció az 1920-as évek angol arisztokrata életénél? Ha ismered a Downton Abbey című angol sorozatot, tudod, hogy miről beszélek. Hatalmas főúri kastélyok gyönyörű parkokkal övezve. Ruhacsere a vacsora előtt, majd társalgás a szalonban étkezés után. Ezüstös csillogás és az amerikai art deco (“Gatsby”) stílus fokozatos beszivárgása.” – Dósa Győző, Beloved esküvői fotó
A teljes esküvői inspiráció képanyagát ezen a linken nézhetitek meg. Az alábbi esküvői szolgáltatók működtek közre az 1920-as évek stílusában készült fotósorozatban:
Fényképek és koncepció: Beloved esküvői fotó
Esküvői ruhák: Daalarna – Benes Anita
Esküvői dekoráció: Natural Wedding Decor
Esküvői meghívók és grafikák: Toboz művek
Esküvői torták és sütemények: Egy csipet torta
Férfi esküvői ruhák: Kele’man férfi divatáru szaküzlet’
Esküvői fejdíszek: Bridal Mirage – egyedi esküvői kiegészítők
Gyöngy ékszerek: karikagyuru.com
Esküvői smink: Godó Kriszta Make-up artist
Esküvői frizura: Bernáth Tímea,Wood Hair
Székek: Amerikaiszek.hu
Modellek: Alma VetlenyiésLevente Zékány
Szőrme: Zita Filomena Csabai
Esküvői helyszín: Andrássy kastély, Tóalmás
Fotólabor: Carmencita Film Lab, Spanyolország
Kattints ide valódi esküvői történetekért! Lájkold a Secret Stories Facebook oldalát, hogy mostantól még több titkos történetről értesülj az esküvők világából!