Szokás mondani, hogy az okos ember a saját hibáiból tanul, a bölcs másokéból. Ebből a tanulságból ihletet merítve összeszedtünk 10+1 olyan bakit, ami gyakori vendég az esküvőkön, és egy listába fűzve jótanácsként adjuk tovább számotokra, hogy ti már felkészülten vágjatok bele az esküvőtök szervezésébe, és legfeljebb csak örömkönnyeitek legyenek a nagy napon.
Túl hosszú szünet a szertartás és a vacsora között
Az egyik legklasszikusabb malőr, ami előfordulhat egy esküvőn, hogy indokolatlanul hosszú „szünidőt” számolunk különböző napirendi pontok között – jellemzően a szertartás és a vacsorát összekötő időszakra.
Egy egyházi, polgári vagy szertartásvezető által celebrált szertartás általában külön-külön 20-40 percet vesz igénybe, míg a misével egybekötött egyházi szertartás másfél órát. Ha a szertartásnak a vacsora helyszíne, vagy ahhoz közel eső lokáció ad otthont, nem kell időt hagynotok egy El Caminóra, csupán a gratuláció időtartamával és a közös fotókkal kell kalkulálnotok. Ez eltérő lehet a vendégek létszámától függően, így támaszkodhattok arra, amit az esküvőszervezőtök, ceremóniamesteretek, vőfélyetek, vagy pedig a helyszín rendezvényszervezője javasol.

Nincs elegendő idő a sminkre és a hajra
Az előző ellentéte; szeretjük azt hinni, hogy egy menyasszonyi smink és haj éppen csak több idő, mint egy átlagos szombat esti készülődés. Ez korántsem így van, hiába sürög-forog körülötted egy barátnőkből, anyukákból és szolgáltatókból álló hadsereg. Ilyenkor célszerű másfél órát számolni a sminkre, és újabb másfél órát a hajra, így közben pedig még arra is lesz időtök, hogy a fotós elkészítse rólad a „getting ready” képeket.

A napi étkezések mellőzése
Ennek a kiváltó oka nem feltétlenül az, hogy nullás méretet érj el egy nap alatt, csupán az izgalom és a sok impulzus miatt háttérbe kerül az, hogy még az evésre is jusson időd. Ahhoz viszont, hogy egész nap bírd szusszal, elengedhetetlen, hogy legalább egy kis adagot egyél, és megfelelő mennyiségű vizet fogyassz.

Hosszú időre nyúló fotószünet
Ha lehetőségetek van rá, a kreatív fotózást célszerű külön napra időzítenetek, így elkerülhető, hogy órákig várassátok a vendégeiteket. Természetesen ez a nap rólatok szól, és az a fontos, hogy az elképzeléseitek megvalósuljanak, ugyanakkor nincs az a barfood mennyiség, ami képes száz embert hosszú órákra lekötni.
Abban az esetben, ha csak az esküvőtök napján tudtok fotózkodni, igyekezzetek inkább többször, de kevesebb időre elszakadni a vendégektől. Ezekben az időszakokban tökéletesen tud működni egy-egy játék: próbáljátok ki például a lufipostát, ahol a meghívottaitok kedves üzeneteket írhatnak nektek, vagy helyezzetek ki egy selfie gépet és hozzá egy vendégkönyvet.

Játékok túlszervezése
Sok pár félelme, hogy a vendégek majd unatkoznak az esküvőjükön, ezért biztos ami biztos, teletűzdelik a nap második felét mindenféle szórakoztató elemmel, játékkal, kihívással. Ez a jelenség hajlamos átfordulni a másik végletbe, és egy ponton olyan ívet képes felvenni, ami már fárasztó lehet a többiek számára. Nem baj, ha készültök egy-egy játékkal, de ha azt látjátok, hogy jól halad a vacsora, mindenki szórakozik a buliban, nem kell tíz percenként a nullára lehalkítani a zenét, és lejátszani egy videót a babafotóitokról és közös nyaralásaitokról, sem pedig programra tűzni egy sokadik játékot. A legvégén épp ez szakítja majd meg a bulit.

Nem megfelelő időzítés a ruhaválasztásban
Mi pontosan tudjuk, hogy milyen fontos a ruha a nagy napon, és lényeges az is, hogy időben gondoskodj a kiválasztásáról. Ugyanakkor nem ideális az sem, ha ez az első a teendői listádon. A ruhaválasztást befolyásolhatja az esküvőtök helyszíne, stílusa, mérete, a táncotok koreográfiája, és sok más olyan apróság, ami a végleges döntéshez hozzátehet. Ideális esetben 4-6 hónappal az esküvő előtt érdemes ellátogatnod hozzánk.

Elmarad a helyszínnel való egyeztetés
A helyszínnel való tárgyalások nem merülnek ki abban, hogy milyen szabad dátum áll rendelkezésükre és hány fő befogadására képesek. Nagyon sok olyan apróság van a cateringtől kezdve a dekoráción át a gyerekek megőrzéséig, amire érdemes kérdésekkel felkészülnötök. Például hasznos, ha érdeklődsz arról, hogy van-e valamilyen dekorációs kelléke a helyszínnek, ezzel is megkímélve magatokat fölösleges kiadásoktól.

Szolgáltatók vacsorájának hiánya
Udvariassági körnek tűnhet, de valójában sokkal több lakozik amögött, hogy vacsorával kínálod-e a szolgáltatóidat vagy sem. Egyfelől biztosan ti sem szeretnétek kimerült csapatot látni magatok körül, másfelől pedig épp ők azok, akik azon dolgoznak egész nap, hogy a napotok tökéletes legyen. Érdeklődj az esküvőd helyszínétől vagy a megbízott catering szolgálatódnál, hogy tud-e biztosítani külön szolgáltatói menüt, illetve megkínálhatjátok őket azzal a vacsorával is, amit ti is kértetek a násznépnek.

Nincs helye a nászajándéknak
Gyakran előfordul, hogy a nászajándékok kérdését a párok nem kommunálják megfelelően, pedig a vendégeknek az erre való iránymutatás iránti igénye benne van a top5 kérdésükben. Jellemző, hogy nincs külön helye a nászajándékoknak, és hogy nincs egy konkrét időpont vagy időszak, mikor a átadhatnák őket – ez pedig sokszor vezet ahhoz, hogy a legváratlanabb időpontban támadják le a párt a meglepetésekkel.
Ha terveztek menyasszony vagy menyecske táncot, akkor kérjétek meg, hogy a borítékokat azidő alatt adják át nektek; minden mást pedig a gratuláció során. Ha a tánc elmarad, akkor pedig célszerű mindent a gratuláció idejére időzíteni, egyúttal kinevezni egy pontot, ahol az ajándékokat gyűjtitek.

Túl sok DIY ötlet
A „csináld magad” ötletek szuperül működnek, mindaddig, amíg nem az utolsó hétre tömörülnek össze. Nem egy olyan eset van, amikor a menyasszony készülődés helyett még termet dekorál, vagy az utolsó éjszakát is a köszönőajándékok elkészítésével tölti – és higgyétek el, nem így szeretnétek tölteni ezeket a perceket. Ha szívesen gazdagítanátok a saját munkátokkal az esküvőtök részleteit, az nagyon különleges tud lenni, de ha tudjátok magatokról, hogy elvesznétek a részletekben és minden az utolsó pillanatra maradna, inkább kérjétek szakmabeli szolgáltató segítségét.

„Kötelező” beszélgetések
Jellemzően a nagyobb létszámot átfogó esküvőknél sok pár izgul azon, hogy minden vendégre jut-e majd elegendő ideje, ezért a vacsora alatt körmeneteket járnak, hogy meglegyen az összes tiszteletkör, amit szükségesnek éreznek. Ilyenkor teljesen ideális, ha egyszer – például a leves és a főétel között – körbementek, és váltotok néhány szót a vendégekkel, nem szükséges állandó mozgásban lennetek, mert így pont a kettőtök közös ideje fog csorbát szenvedni.