Hogyan lehet egy életet megköszönni? Mivel lehet kifejezni a hálánkat mindazért, amit a szüleink tettek értünk? Világra hoztak, felneveltek, iskoláztattak, ha kellett az éjszaka közepén takaróba csavartak, és rohantak velünk az orvoshoz, vagy tejbegrízt csináltak, amikor átfagyva hazaértünk a korizásból? És hogyan köszönd meg, hogy ugyanezt megtették azért az emberért is, akivel összekötöd az életedet? Ajándékok örömszülőknek 2019-ben.
Sokat foglalkoztam ezzel a kérdéssel az esküvőm előtt, mert nem akartam csak úgy letudni ezt a feladatot is. Úgy éreztem, nem elég egy üveg egyedi címkés bor, vagy valami a tutiszuperajeszok.hu-ról. Olyat szerettem volna adni, ami értéket képvisel, ami évek múltán, egy masszívabb Marie Kondo-zás után is a “sparks joy” kategóriában marad majd. Ha megvan már az új, a régi, a kék és a kölcsönholmi, akkor íme néhány tipp a “valamit az örömszülőknek” kategóriához is.
Valami #lowwaste
Egy esküvő minden kompromisszum, törekvés ellenére is inkább fenntartható vagy környezetbarát lehet, #zerowaste maximum nagyvonalakban. Hiába dolgoztok helyi vállalkozásokkal, természetes, lebomló anyagokkal és minél csomagolásmentesebben, ez a nap nem arról szól majd, hogy mindenki gyalog vagy bicajjal érkezik, a befőttesüvegben hozott borsólevesét eszi, aztán közösen elássátok a maradékot a hátsó kertben egy marék kukaccal. Viszont ettől még az ajándékaitoknak nem kell a pazarlásról szólnia.
Először is nézz körül otthon, dolgozz olyan anyagokkal, amik rendelkezésedre állnak. Szedj össze egy-egy fotót életed minden évéből, és készíts belőle albumot. Akár néhány sort is írhatsz mindegyik kép alá: “emlékszel, mennyire szerettem azt a rövidnadrágot?” vagy “ebben az évben tört el a kezem” vagy “a diplomaosztóm, ami nélkületek nem sikerült volna”.
Az albumhoz is próbálj minél kevesebb hulladékot termelni, kösd egy régi könyv borítójába, az oldalakhoz pedig használj fel minden egyes elrakott, “majd jó lesz még valamire” papírlapot.

Ha egy fokkal megúszósabb ajándékban gondolkodsz, akkor írj egy levelet hasonló tematikával. Idézz fel egy-egy emléket minden évedből, ami a szüleidhez kapcsolódik, és vesd papírra. Vagy fesd le a szülői házat. De hímezhetsz is, annak most hatalmas reneszánsza van, főleg a fa hímzőkeretes alkotásoknak.
Esetleg nézz körül a padláson porosodó társasok között, és csinálj valamit az ott lapuló, rég elfeledett Scrabble betűiből. Ha mindenképp vennél valamit, az legyen használt vagy újrahasznosított, újraértelmezett, mint például Hitka Viktória tányérjai, bögréi a NOS-ban. Vagy csinálj te magad egyedit, apukád vagy apósod beszólásaiból.

Ültethettek fát is, például egy szép magnóliacsemetét a családi kertbe vagy az esküvő helyszínéhez közeli parkba, köztérre is (persze a helyi önkormányzat engedélyével). Ezáltal közösen rakjátok le az új családfa alapjait. Aztán minden egyes unoka születésekor egy újabb facsemete kerülhet az első mellé.
Vagy felkerekedhettek, közösen összeszedhetitek a szemetet és lenyírhatjátok a füvet a faluban vagy kerületben, ahol az esküvő lesz, utána pedig beülhettek egy vacsorára vagy fröcsire a környéken. Kérj mindenkitől egy pólót, amit aznap viselne, és hímezz vagy írj rájuk valami egyenüzenetet az alkalomra, például: “Adrienn & Dávid 2019.04.20.” vagy egy klasszikus “tiszta udvar, rendes ház” feliratot. Máris van mit a családi ereklyés dobozba tenni.
Még több green wedding tippért kattints ide!
Valami maradandó
Nem emlékszem mit adtam anyukám szülinapjára 5 éve, de arra igen, hogy mennyire pityergett, amikor meglátta az Eiffel-tornyot, ahová együtt mentük el. Vagy milyen jó volt hallgatni, amikor apukám az első repüléséről mesél, amit szintén tőlem kapott ajándékba. Az élmények egy életre szólnak, még akkor is, ha a “nagy napon” csak egy levelet vagy kupont kapnak róluk a szülők.
Ez persze mindig függ egy kicsit a szülők érdeklődésétől, de valami nagyon karakteridegen eseményt is választhattok, nem baj, ha egy kicsit kilép mindenki a komfortzónájából. Zöldteakóstoló vagy matcha workshop a Zhao Zhou-ban? Hőlégballonos sétarepülés a Balaton fölött? Miért ne?


A szülőknek sokszor mindegy is, mit csináltok, csak együtt legyetek. Akár két csapatra is oszthatjátok magatokat az esküvő előtt: a menyasszony az anyukákkal a Cloé Home Studio virágdoboz tervezős csajos délutánjára vagy The Fanatic Calligrapher kalligráfia workshopjára megy, a vőlegény pedig ugyanaznap repülőgép-szimulátort vezetni vagy tandemugrani az apákkal. Este egy közös vacsorán mehet az élménybeszámoló, a fotókból pedig készíthettek egy-egy albumot, amit az esküvőn adtok majd át.
De egy feszes, kés-villa-nyakkendős vacsora helyett kirándulni, “erdőterápiára” (shinrin-yoku) vagy szalonnát sütni is elmehet mindkét család, nem feltétlenül fehér abrosz fölött kell megismerkedniük az örömszülőknek.
Valami kézzelfogható
Ha az ember felmegy az Etsy-re, az minimum 1-2 órás időtöltés, és a végén nagyon könnyű a fenekére verni a megtakarított pénzünknek. Spórolj meg egy adag csomagolást, szállítást és extra postaköltséget magadnak, és ahelyett, hogy egy menő, amerikai szörföslány vegán jáderoller üzletébe fektetsz, inkább támogass magyar művészeket, dizájnereket.
A vasárnapi ebédek, bevált receptek vagy “az az egy dolog, amit apu tud, de azt nagyon” minden család életében megtalálhatók. Enni kell, és együtt enni jó.
A nagymama forgácsfánkja vagy mézes krémese mellett idővel helyet kaphatnak újabb finomságok is, mint például a képmásotokból készült édes vagy sós kekszek, a hedonistáknak házi oreók. Válasszatok egy kedvenc közös képet magatokról, küldjétek el a Copypastry csapatának, akik a kért színben, 3D nyomtatóval hívják elő egyedi sütiformátokat.
Persze nem csak a képmásotokból, a nevetekből is születhet értékes, kreatív ajándék. Az Artphabet lézervágott papírból készült egyedi, monogramos alkotásai egyszerre természetesek és letisztultak, egy rusztikus vidéki házban, a kandalló tetején is pont olyan látványosak, mint egy modern, minimál fővárosi lakásban. Vehetsz egy darabot a saját neved kezdőbetűjével a saját szüleidnek (a párod nevével pedig az ő szüleinek), de adhatjátok mindkettőtök nevét mindkét szülőpárosnak is.
Az apukám igazi analóg arc, csak azért van okostelefonja, mert rátukmáltam, és mert tudja, hogy anélkül nagyon drága lenne a Svájcban élő lányával naponta csevegnie. Talán ő örült a legjobban a Super8Love zsebmozinak, ami az egyik ajándékunk volt. Felvettünk egy 10 másodperces videót, amiből egy kis, pörgethető füzet készült, amit bármikor elővehetnek és “lejátszhatják” a szüleink, ha épp nincs kéznél valamelyik digitális ketyeréjük, és hiányzik nekik a mosolyunk.
Róla viszont nehezen tudom elképzelni, hogy teleírja majd a kérdezz-felelek stílusú emlékkönyvet, ami a másik ajándékunk volt. Inkább anyuból nézem ki, hogy egyik karácsonykor ott lapul majd ugyanez a könyv a fa alatt, mert megválaszolt magáról minden egyes kérdést, amit helyettünk fogalmazott meg a szerző. Ezáltal mindig ott lesz az élete és a gondolatai a polcon, nem csak nekünk, de a mi gyermekeinknek, unokáinknak is.