A világ számos pontján élő gyermeknek minden nap egy küzdelem. Küzdelem az élelemért, az egészségért, a biztos jövőért, magáért az életért. Ahhoz, hogy ez megfékezhető legyen, külső segítségre van szükség. Egy olyan háttérre, amely globálisan képes szembenézni a problémákkal. Ehhez nyújtott segítséget néhány magyar divattervező. Dolls for UNICEF – Jótékony babák
Az UNICEF-et az ENSZ Közgyűlése hozta létre 1946-ban azzal a szándékkal, hogy a II. világháború borzalmait átélt gyermekeket étellel, ruhákkal és gyógyszerekkel támogassák. Az eredetileg ideiglenes jelleggel létrejövő szervezet mandátumát végül 1953-ban határozatlan idejűre módosították, így folytathatta tovább tevékenységét annak érdekében, hogy a gyermekek védelemhez, egészségügyi ellátáshoz, oktatáshoz, megfelelő táplálkozáshoz és lakhatáshoz való alapjogát érvényesítse.
Magyarországon 1975 óta van jelen az UNICEF szervezeti formában. Az UNICEF Magyar Bizottság elsődleges feladata az adományszerzés, továbbá figyelmet szentelnek a gyermekjogi programokra is, melynek célja az alapvető jogokra történő figyelemfelhívás, azok ismertetése, védelme és a támogatásra való ösztönzés. Alakulásuk óta megannyi programmal járultak hozzá, hogy elsődleges céljukat – a gyermekhalandóság nagy számának csökkentését – elérhetőbbé tegyék. Ezekben több alkalommal hírességek működtek közre, nevüket adva ahhoz, hogy a kampányok minél szélesebb kör számára váljanak ismertté.
Idén ősszel – francia mintára – divatbabák kerültek a jótékonysági kampány középpontjába. Az eredetileg Franciaországban megvalósult ,,Frimousses de Créateurs” elnevezésű kezdeményezéshez híres divattervezők, művészek, ékszerészek társultak és terveztek dizájn babát, majd a kampányt egy jótékonysági árveréssel zárták, az onnan befolyt összeget pedig a szudáni Darfur térség áldozatainak ajánlották fel. A programban számos alkotó munkája mellett megvásárolhatóak voltak a Louis Vuitton, Dior, Lanvin, Gucci, Elie Saab, Chanel és a Dolce & Gabbana kreációi is.
Most a magyar divattervezőké a színtér, egészen pontosan tizenegy tervezőé, akik munkáikkal segítenek előcsalogatni a bennünk rejlő gyermeket, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a szervezet segítséget nyújtson a még veszélyben élőknek. A ,,Benned élő gyermek” kollekciót Daalarna, Léber Barbara, Luan by Lucia, Je Suis Belle, USE unused, Slang Slang, Romani Design, Tomcsányi Dóri, Matyodesign, Manuéla és a Manier Szalon munkája valósította meg. A babaruhák mindegyike magában hordozza az adott tervező stílusjegyeit, vagy az épp aktuális kollekció egy szeletét.
Benes Anita a Flower kollekció mintáját és textúráját ötvözte a ruháira jellemző formával, a végeredmény pedig olyannyira bájos lett, hogy legalább annyira megdobogtatja egy kislány szívét, mint egy divatra érzékeny felnőtt nőét. Azt hiszem, a márkára használt “időtálló” jelző most új tartalommal telt meg – legyen az ember akárhány éves, ezek a babák nem ismernek korhatárt.
A babákat a 2015. november 20-i árverés előtt hazai hírességek fogadták jelképesen örökbe. A Daalarna baba gyámjai Liptai Klaudia és Ördög Nóra lettek. A Hotel Kempinski Corvinusban rendezett licitáláson végül Vajna Tímea ajánlotta a legtöbbet a tavasztündérre hasonlító babáért, a licit azonban online folytatódott, mivel Tímea az összeg felajánlása után újból árverésre kínálta fel a játékot.
