Hogyan képes megváltoztatni pár gombnyomás egy egész szakmát? Milyen formában értelmezték újra a divatmarketing vagy éppen selfbranding fogalmát a közösségi oldalak? Ezúttal a közösségi média által lefektetett új játékszabályok kapcsán kerestem a válaszokat. A teljesség igénye nélkül, a számok bűvöletében.

A közösségi média hatása a divatra
A divatvilág korábban sem a lazsálásról és lassú tempójáról volt híres, elvégre a nagy divatházak már rég bemutatták azokat a kollekciókat, melyeket mi jövő télen fogunk viselni (vagy pontosabban sok esetben azok kedvezőbb árú mutációit). Mostanra azonban fokozottan megnövekedett mind a vásárlói, mind pedig a szakmai, piaci igény a márkák és termékeik kapcsán, mely szituáció kialakulásában eddig is nagy szerepet játszott a közösségi felületek futótűzként való elterjedése. Átalakult a mérték, újradefiniálták a marketing fogalmát és a látszólag emberi kapcsolatokat összekötő platformok elsődleges hírdetési felületekké váltak az egész világon.
Talán az egyik legfontosabb tényező, amely változtatásra és egyúttal alkalmazkodásra készteti a divatipart az a befogadók ingerküszöbének ugrásszerű emelkedése. Akár egy akciófilmnél, a divatiparban is egyre több “robbantásra” és “akcióra” van szükség ahhoz, hogy felfigyeljenek a fogyasztók egy-egy tervezőre, művészre vagy éppen magazinra. Ahhoz pedig még inkább, hogy az ezekhez kapcsolódó projektek sikeresen végződjenek. Utóbbi helyzetét különben sem könnyítette meg az online magazinok megjelenése, hiszen az önjelölt szakértők nemcsak a való életben, de a webes világban is akadnak szép számmal. A kérdés tehát jogos: van-e létjogosultsága a valódi professzionalizmusnak egy olyan világban, ahol egy Instagram profil által a “digital influencer” jelzőt (mint fiktív foglalkozást) bármely, nagyobb követői számmal rendelkező civil magára aggathatja?
Csupaszítsuk le a témát, beszéljenek a számok! – Gondolhatják magukban a még régi szabályok szerint játszó PR és marketing szakemberek. Vajon beszélhetnek a számok hitelesen, ha azok jelentősége ugyan nem csökkent, csupán a kontextus (na de az elképesztő mértékben)? Egy londoni fotózáson elismert és rendkívül híres modellel volt alkalmam dolgozni. Többször szóba került a jelenlegi nemzetközi rendszer a divatmenedzsment, meg úgy egyáltalán a munkamorál szakmán belül. Elmondása szerint az elmúlt 5-7 évben teljesen megváltozott a felállás. 18 évesen fedezték fel, most 25 éves – mégis sokszor érik őt is váratlan feltételek a felkérések során. Hogyan megy egy modell casting a divat fővárosaiban?
A közösségi média hatása a divatra
Méretek, referenciák és persze a csattanó: a követők száma a Facebook, Instagram és Twitter profilokon (utóbbi leginkább csak az amerikai piac jellegzetessége). Létezhet az, hogy egy modell, tervező vagy bármilyen a divatszférában munkálkodó expert csupán egy szakmai szempontból abszolút nem releváns felület miatt kap vagy nem kap meg egy munkát? Igen. 2016-ra elértünk arra a szintre – amely egyfajta “természetes” szűrőként is működik -, hogy egy erős koncepció, kreatív meglátások és korábbi tapasztalatok nem elegendőek a sikerhez.
A szakmaiság háttérbe szorulása alapjaiban véve nem új jelenség, azonban maga a felgyorsult folyamat mégis új értelmet nyer. A “nem baj, hogy gagyi, de legalább hozza a számokat” típusú hozzáállás szintén régi nóta (ugyanígy az is, hogy sajnos legtöbbször a minőség nem egyenesen arányos a számokkal). Mégis miért érezhetjük mindezt sokkal intenzívebben virtuális “bőrünkön”? Mindenki össze van kötve mindenkivel. Bárkit elérsz egy kattintással. Ha egy márkával, modellel vagy divatesemény szervezőivel szeretnéd felvenni a kapcsolatot, percek alatt megteheted (pont ezért vesztették el sok helyen a divatorientált rendezvények varázsukat). Az egyszerűbb utak pedig több együttműködést és egyúttal több jól látható megjelenést és online jelenlétet hozhatnak magukkal bárki számára.
Mi a végső konklúzió? Livestream az élet. Nincs olyan dolog, amit ne követhetnénk az online világban és ne kereshetnénk rá pillanatok alatt. Ugyanez érvényes a magánszemélyekre is, akik előtt túl sok opció nem áll a sikeres érvényesülés okán a divat eltérő szakterületein. Ha keveset mutatsz, unalmas vagy, ha beavatottá avanzsálod a követőidet, céltáblává válhatsz. Itt az ideje felvenni a kesztyűt!