Nagy örömünkre júniustól enyhültek a szabályozások az esküvőkkel kapcsolatban: vidéken és Pest megyében most már hivatalosan meg lehet tartani a 200 fő alatti esküvőket. A szabályok betartása (szociális távolságtartás, fertőtlenítés, stb.) azonban komoly kihívás elé állíthatja az esküvői szolgáltatókat és a násznépet egyaránt. Madarász Zsuzsi esküvőszervező (Green Wedding by Madarász Zsuzsi) mesél arról, hogyan alakulnak az esküvők 2020-ban, illetve hogy a munkájában ő hogyan éli meg ezt a rendhagyó helyzetet:
Talán sosem volt ennyire aktuális, hogy harmóniában legyünk a környezetünkkel, mint a koronavírus járvány idején. Régóta kavarodnak bennem a gondolatok, miként tudnám röviden, tömören megfogalmazni, hogy milyen új kihívásokkal kellett szembenéznünk esküvőszervezőként az elmúlt, eddig soha nem tapasztalt napokban és világban. A kihívások mellett új érzéseket, új lelki viszonyításokat is tapasztaltam mind magamban, mind az ügyfeleimen és természetesen az esküvős kollégák köreiben is.
De kezdjük is az elején: Azok közé a szerencsés szervezők közé tartozom, hogy nekem 2020 is hozott már két gyönyörű, gondtalan, csak a szokásos feladatokat felvető csoda esküvőket. Most utólag azt érzem, hogy a szokásosnál is többet adtak nekem ezek a boldog pillanatok, együttlétek a párokkal, hiszen egy szervezőnek egyszerűen lelki és fizikai szükséglet ez a fajta adrenalin aznap, és a szervezés keretében a mosolygós beszélgetések esküvő előtt.
A márciusi esküvőmnél még semmi itthoni korlátozás nem volt, de folyamatosan latolgattuk a lehetséges forgatókönyveket, bújtuk a híreket. Aztán egy csapásra „megoldódott minden”, hiszen meghozták a döntéseket, szigorításokat, ami nagy segítség volt nekem, mert nem kellett konfrontálódni senkivel, hogy szerintem miért nem kellene megtartani az esküvőt, ami 100 fő feletti.

Utána megtapasztalhattam sajnos azt is, amikor minden meg van szervezve, és az esküvő előtt egy héttel bejön a szigorítás, hogy nem lehet már 100 főnél kisebb esküvőt sem szervezni. Ilyenkor az ember, legalábbis én, próbálja vigasztalni és biztosítani a párt arról, hogy bármikor is legyen megtartva, de ott leszünk az esküvőjükön, és ugyanolyan gyönyörű lesz, csak később.
Március közepétől jöttek a telefonok, nehéz döntéseket kellett meghozni sok párnak.
A legnehezebb a tanácsadásban a bizonytalansági faktor volt, hiszen nem mer az ember semmit ígérni, ekkor jöttünk rá igazán, hogy mostantól tényleg semmi nem biztos. Talán ez az egyik legfontosabb tanulság, amit ez az időszak hozott.
Jöttek a higgadt, teljes körű átszervezések rengeteg plusz munkával, de kit érdekelt ez ilyenkor, csak legyünk már túl ezen az időszakon. A, B, C tervek születtek. „A-terv” volt az eredeti dátum, „B-terv” volt egy késő nyári, kora őszi dátum, „C-terv” volt egy 2021-es konkrét dátum. A naptárjaink tele lettek foglalásokkal, de mind kérdőjelekkel.
Ebben az időszakban végig azon aggódtam, hogy vajon mindenkinek szóltam-e mindhárom tervről, és vajon én is beírtam-e magamnak a naptárba mindet, nehogy valaki kimaradjon. Furcsa érzés, hogy még igazán el sem kezdődött az idei évi szezon, már tele van szinte a 2021-es naptáram is.
Az egyik legfontosabb szempont ezeknél a módosításoknál az volt, hogy ugyanazt a szolgáltatói csapatot tudjunk magunkkal vinni a „B” és „C” dátumnál is, mint eredetileg. Gyönyörű Google Drive táblázatok születtek… 🙂

Újabb megoldandó feladat volt nekem a jogi háttér tanulmányozása, pontos ismerete, hiszen félinformációkból, hamis hírekből nem volt hiány. Ezt nem csak szervezőként, de jogászként is fontos feladatomnak tekintettem.
Volt egy bizonyos bejelentés, hogy augusztus 15-ig biztosan nem lehet nagy rendezvényeket szervezni, kivéve az esküvőket, vagy hogy június 2-a után megtartható minden 200 fő alatti esküvő a szabályok megtartása mellett. Örömmel hívtak páran, hogy hallottam-e a jó hírt… Ezekben az esetekben én mindig a higgadtságra, türelemre intek mindenkit, ahelyett, hogy kapkodva visszacsináljunk mindent, és azon problémázzunk majd, hogy a helyszínen megvalósítható-e az asztalok közötti megfelelő távolság, és hasonló szabályok.
Inkább menjünk a biztosra, hiszen a vendégek fejével is érdemes gondolkodni. El mer-e jönni, maszk nélkül mer-e lenni legalább a fotók erejéig, egyáltalán tudna-e felszabadultan ünnepelni velünk? Ehhez pedig igenis szükség van több hét elteltére, mert nem a szabályokon, hanem az emberek jóérzésén múlik a nagy nap.
A többi esküvőszervező kollégával együtt tanakodtunk, kormányrendeleteket töltöttünk le, és próbáltuk értelmezni a szabályozásokat, hogy tőlünk tényleg jó információt kapjanak a párok.
Ráadásul olyan problémák is feljöttek, amikkel mi eddig egyáltalán számoltunk, és igenis megvalósíthatatlanná teszik az esküvő megtartását. Gondolok itt a tengeren túl élő párokra, vagy a külföldi vendégekre, akik sokszor nagyon nagy hányadát teszik ki a vendégseregnek, és nagyon nem mindegy, hogy 80 vagy 20 csak magyar vendégre tudunk számítani, a pár egyáltalán haza tud-e jönni. Hallottam olyan esetet, ahol a külföldi munkaadó megtiltotta, hogy hazautazzon a pár a saját esküvőjére.

Vagy gondoljunk a nagyszülőkre, idősebb rokonokra és arra, hogy nem ugyanaz úgy ünnepelni, hogy megölelhetjük egymást, önfeledten bulizhatunk, ahelyett, hogy esküvőre készített maszkokban, egymástól másfél méter távolságban álldogálunk és feszengünk.
Úgy érzem, hogy egy szervezőnek ezt a lelki részt is kell éreznie, és ne csupán a paragrafusok által biztosított lazításokat hajtogassuk.
Van egy Ausztráliában élő párom, akikkel teljesen egyetértettem abban, hogy nekik tényleg biztonságosabb az, ha rögtön 2021-re toljuk el az esküvőt, mert lehetséges, hogy itthon, vagy náluk kint jól alakulnak a dolgok (ezt nem tudhattuk még március, áprilisban), de mi van akkor, ha nem tudnak ők maguk hazarepülni, vagy nem engedik őket vissza. Ezeket a problémákat mindegyik szolgáltatóval sikerült megbeszélnünk, akikkel régóta és sokat dolgozom együtt.
És most itt vagyunk június elején, és leírhatatlan az az öröm, hogy újra dolgozhatunk, személyesen találkozhatunk egymással, és úgy tűnik, hogy a legtöbb esetben a B-terv dátumon meg tud valósulni az esküvő. Örökre belém fog égni az az első „külsős hivatalos munkanapom”, amikor pontosan két hónap teljes bezártság és home office után elmehettem helyszínbejárásra, és ismét találkozhattam azokkal a kollégákkal, akikkel olyan sok időt töltünk, és valósítunk meg együtt menyasszonyi álmokat!
Végezetül pedig a legfontosabb dolog, amit az elmúlt két hónapban tanultam, hogy a harmónia a természettel, a minket körbevevő világgal milyen fontos. Őrizzünk meg minden jót, amit kaptunk és tanultunk ebben az időszakban, legyünk elkötelezettek amellett, hogy egy fenntartható világot építsünk, és ezt tükrözze a nagy nap is! Annak idején ezért kezdtem bele a green wedding szervezésbe, és ezek a napok csak megerősítettek benne.
A ruhádat kiválasztottad már, de hiányzik még néhány esküvői szolgáltató a tökéletes esküvőhöz? Nézz körül esküvői szolgáltatóajánlónkban ide kattintva! Kövesd a Secret Stories-t az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért!