Egy esküvő többnyire az a hely, ahol zéró tolerancia van a közös koccintás elkerülése ellen. Az alkohol ugyanis legalább olyan stabil eleme a napnak, mint a menyasszony és a vőlegény, hiszen amióta világ a világ, a vendégek alig várják, hogy egy jót ünnepeljenek a párral. A szórakozásnak természetesen nem kötelező eleme és feltétele a tüzes víz, de mint ahogyan jellemzően minden nemzetnek megvan a maga alkoholos itala, úgy az esküvők is elképzelhetetlenek a tradicionális koccintások nélkül. Elvégre ahogyan a mondás is tartja, a jó történetek általában nem egy tál saláta fölött kezdődnek.
A bulitokon mindig lesznek sofőrök, gyerekek, nénik – akik csak a sütőrumot ismerik, és olyan típusok is, akik úri gőggel adják a tudtodra, hogy nem kell számukra alkohol ahhoz, hogy jól érezzék magukat. Van viszont a társaságnak egy másik, döntő százaléka, aki nem a cukormentes, bio limonádéért áll sorba a bárpultnál; továbbá mindig lesz olyan barátotok is, aki egy korábbi összejövetel után megfogadta, hogy soha többet nem fogyaszt szeszes italt, aztán mégis ő barátkozik össze először a pincérrel.
A kulcs – fogyasztóként – természetesen mindig a mértékletesség; de ha vendéglátóként tanácstalan vagy, hogy mennyi az annyi, a konyhában sem működsz “érzésed szerint”, és szükséged van egy kis iránymutatásra, akkor mi örömmel leszünk a segítségedre.
Matematikai magasságokat súroló képletekkel ugyan nem szolgálhatunk a vendégszámra leosztott pontos adatok tekintetében, de íme néhány tanács, amelyet érdemes megfogadnod, ha ötleted sincs, hogyan és mivel készülj.
Tematika, mint befolyásoló tényező
Még az elején érdemes hangot adnunk annak, hogy a helyszínek és a catering szolgáltatók az esetek többségében kész csomagajánlatokkal fogadnak titeket, amely az alkoholtartalom és a kínálat szerint változhat. Az első feladatotok tehát azt mérlegelni, hogy a vendégeitek milyen italokat fogyasztanak szívesen.
Másfelől az sem elhanyagolható, hogy az esküvőtök milyen tematika szerint épül fel. Ha például valamilyen kis plusszal készültök, akkor válasszátok ahhoz az italokat is. Egy szilveszteri esküvő például elképzelhetetlen pezsgőbár nélkül, a gatsby hangulatot fokozzák a koktél-, rum-, gin-, és whiskey variációk, egy borászaton tartott ünnepély pedig elképzelhetetlen bőséges borkínálat nélkül.
Meghatározó lehet az évszak is: nyáron például hűsítő egy koktél és közkedvelt a jéghideg sör, télen pedig a bor – akár forralt verzióban – igazi favorit. De szuper long drinkek készülhetnek egy őszi esküvőre is, amelyhez korábbi cikkünkben találhattok alternatívákat.
Ötletek a költséghatékony megoldásokhoz
Ha a helyszín arra lehetőséget biztosít, gondoskodhattok ti magatok is az italok beviteléről. Ennek előnye, hogy ha okosan és átgondoltan állítjátok össze hozzá a bevásárlólistát, lehetőségetek lesz szűkebbre húzni a költség listát. Választhattok például olyan koktélokat, amelyeknek az összetevőit röviditalként, aperitifként is fel tudjátok szolgálni – így könnyen kaphattok kettő az egyben megoldást.
Hasznos tipp: elöljáróban mindig érdeklődjetek a helyszínen, hogy van-e olyan mixerük, bártenderük, aki el tudja készíteni ezeket a kevert italokat, továbbá van-e elegendő személyzetük, aki a kiszolgálást vállalja. Ha a kérdésekre pozitív választ kaptok, ne mulasszátok el az árajánlat kérését sem.
Fordítsatok hangsúlyt az időzítésre is
Opcionálisan az előző ponthoz kapcsolható az italbár megnyitásának időzítése is – ez is mozgásteret adhat a költségek előzetes monitorozására. Például ha a “korlátlan” italcsomag biztosítását kéritek a szolgáltatótól, akkor is adódhat megkötés az időintervallum tekintetében. Érdemes ezért egy kicsit számolni a welcome fogadás kezdetével.
Csakugyan jelentősége van annak – és nem csak anyagi az vonzatában –, hogy mikortól szolgáltok fel alkoholos italokat. Nem szerencsés például egy egyházi szertartás előtt teljes szélességében elérhetővé tenni a kínálatot; senki sem szeretne két miatyánk között olyan barátokat, akik a bulinegyedben érzik magukat.
Az időzítéshez kapcsolódik továbbá az esküvő napjának datálása is: egy hétköznapi esküvőn jellemzően kevesebb alkoholt fogyasztanak a vendégek… ugyanitt le a kalappal azok előtt, akik másnap megjelennek a munkahelyükön. Jár nekik a hónap dolgozója cím.
Számok törvénye: Mennyi alkohol fogy el egy esküvőn?
Pontos statisztika nem létezik, hiszen az alkoholfogyasztás násznépenként, nemzetiségekként, életkorként eltérő. Mindig lesz olyan, aki majd nem fogyaszt szeszes italt, de vétek lenne erre alapozva kevesebb létszámmal számolni. Elvégre lehet, hogy a listán szereplő gyerekek inkább a gyümölcslé másik halmazállapotát választják, és nem a pálinkát, viszont mindig lesz olyan vendég is, aki kétszer annyit fogyaszt, mint egy átlagos ember.
Ennek függvényében javasoljuk, hogy kalkulálj a teljes létszámmal, és azt oszd le 50 százalék borra, 30 százalék röviditalra, 20 százalék sörre. Ez egy száz fős vendégseregnél, körülbelül 8 óra időtartamban 200 adag bort, 80 adag sört és 60 adag röviditalt jelent. Ezeket pedig ízlés szerint tovább variálhatod: növeld a választékot többfajta borral, csapolt vagy üveges sörrel, valamint a már fentebb is említett röviditalokból kevert koktélokkal.
Ital kontra szolgáltatók
Ne feledkezzetek meg a szolgáltatóitokról sem, gondoskodjatok számukra is megfelelő italcsomaggal. Fontos viszont, hogy ők bár bulihangulatban dolgoznak, de mindeközben a munkájukat végzik. Ezért szükségtelen alkohollal készülnötök – sőt, javasoljuk is, hogy felülírva valamennyi udvariassági kört, csak alkoholmentes italokkal fogadjátok őket.

Programötletek
Az italok köré számos aktivitást tudtok építeni, amellyel tovább színesíthetitek az esküvőtöket. Rendezzetek be egy szivarszobát és szervezzetek whiskey kóstolót a világ minden pontjáról; készítsetek egy kifejezetten nektek dedikált koktélt; várjátok a vendégeket egy champagne bárral a szertartás után; vagy válasszatok olyan hosszú italokat, amelyeket egy-egy jellegzetes filmhez párosítotok, és építsetek köré egy játékot.
Ha inspirálódnál az esküvődre, nézz körül a Pinterest és az Instagram oldalainkon is!