Magyar kastélyok. Aligha lehetne ideálisabb környezetet teremteni esküvőre. Ezúttal hat impozáns épületet mutatunk be, amelyek méltó helyszínek lehetnek.
Magyarország minden régiója bővelkedik mesebeli kastélyokban, amelyek magával ragadó helyszínként szolgálnak az ott tartandó esküvőkhöz. Legtöbbjük falai több évszázadnyi történetet tudnának mesélni, a körülöttük lévő parkból megfoghatatlan nyugalom árad, ahonnan számtalan fa magasodik az ég felé, a csendet pedig a szökőkút zaja töri csak meg. Aligha lehetne ideálisabb környezetet teremteni. Ezúttal hat impozáns épületet mutatunk be, amelyek méltó helyszínek lehetnek egy esküvőnek.
Az esküvő szervezése során az egyik legsarkalatosabb pont a helyszín kiválasztása – ez határozza meg a nagy nap stílusát, a dekorációt, de például magát a menyasszonyi ruhát is. Ünnep lévén sokszor impozáns épületek, helyszínek világába kalandozunk, a saját stílusunkat, vágyainkat keressük a parkokra, patinás falakra, termekre csodálkozva, és a pillanatba belefeledkezve képzeljük magunk elé, hogy milyen is lenne ott az esküvőnk. Életünk egyik legfontosabb napjához szeretünk magasztos és mesébe illő helyet választani, és talán olykor-olykor legbelül azt sem bánjuk, ha életre kelnek a gyermekkorunk hercegnőkről szóló meséi, amelynek ezúttal mi magunk vagyunk a főszereplői. Magyarországon számos olyan hely akad, amely helyet teremt az álmaink megvalósításához, és ezáltal az esküvőnknek is otthonául szolgálhat egy napra. Ennek okán cikkünkben időutazásra invitálunk az elmúlt évszázadokba, és hat szebbnél-szebb kastély világába kalauzolunk el.
Nádasdy-kastély, Nádasdladány
A Nádasdy-kastély valóban egy olyan mesebeli épület, ami gyerekkorunk hercegnőit idézi fel – nem véletlenül, hiszen a kastély skót és angol kastélyok mintájára épült 1873 és 1880 között tudorok korabeli stílusban. Az épület tervezése és készítése a kor legnevesebb mesterembereihez fűződik, amelynek nemcsak a gyönyörű megjelenést, hanem a korabeli technológia vívmányait is köszönheti. Az épület fel volt ruházva légfűtéssel, vízvezetékkel, gázlámpákkal, majd később villanylámpákkal is, de rendelkezett például beszélőcső hálózattal és egy gyönyörű vascsillárral is. Az épület azonban nem csak erről híres – a Nádasdy-kastélyt “örök szerelem kastélynak” is nevezik. Az építtető, Nádasdy Ferenc 1868-ban vette feleségül szerelmét, gróf Zichy Ilonát, akivel közös hálószobát is terveztetett maguknak, ami akkoriban merész újításként tartottak számon. Házasságukból négy gyerek született, az asszony azonban a bécsi kolerajárvány alatt megbetegedett, és 24 éves korában elhunyt. A gróf soha többé nem nősült meg, sőt felújította a kastélyt és úgy rendezte be annak szobáit, mintha még felesége mindig vele együtt lakna.Még több infó a helyszínről ide kattintva.
Festetics kastély, Keszthely
A ma múzeumként és rendezvényközpontként működő keszthelyiFestetics-kastélyMagyarország harmadik legnagyobb, és egyben leglátogatottabb kastélya. ÉpítésétFestetics Kristófkezdte el 1745-ben, majd a barokk kastélyt később többször átépítették, bővítették. Mai formáját az 1880-as évekbenFestetics Taszilóidején nyerte el. A gróf feleségének, az angolHamilton hercegnő hozományának – a számos Angliából hozott műtárgynak – köszönhetően a kastély hamar európai színvonalúvá vált.
Parkja természetvédelmi terület. Az épületet franciakert veszi körül, mögötte angolpark húzódik, amelyeket több száz éves fák, színes virágágyások, szökőkutak, kerti tó és az oroszlános kútépítménye tesz különlegessé.
Az esküvői ceremónia megtartható a parkban, illetve a kastély tükörtermében, továbbá az északi szárny velencei tükörtermében is. A fogadásnak pedig a bálterem ad otthont, amelynek befogadóképessége 150-200 fő között mozog. Még több infó a helyszínről ide kattintva.
La contessa, Szilvásvárad
A festői környezetben fekvőLa Contessa Kastélyhotel Szilvásváradon, egy közel 7 hektáros ősparkban fekvő neobarokk kastélyszálló, mely a rég eltűnt idők eleganciáját és nyugalmát kínálja látogatói számára. A több száz éves múltra visszatekintő egykori Pallavicini-kastély 2009-es megújulása óta –régi pompáját megőrizve – várja vendégeit, továbbá alkalmat kínál a gyönyörű környezetben való esküvők megtartására. Ahogy mondják– már a Kastélyhotel története is bővelkedik a romantikában, a szájhagyomány szerint ugyanis az egykori szilvási kastélyt őrgróf Pallavicini Alfonz Károly jegyajándékként vásárolta hitvesének.Még több infó a helyszínről ide kattintva.
Teleki-Degenfeld Kastélyszálló, Szirák
A kastély építéstörténetére levéltári adat nem áll rendelkezésünkre, mindösszesen csak a bejárat fölötti díszítésen lévő latin felirat árulkodik arról, hogy az épületet Kiralyfalvi Roth Tamás és felesége, Wattay Borbála emeltette 1748-ban. A pár egyetlen gyermeke, Johanna házasságát követően került a kastély a Teleki család birtokába, majd Teleki László halála után – úgyszintén házasság révén–az épület már a Degenfeld grófok vagyonát erősítette 1944-ig. A ház később katonai kórházként funkcionált, melyből az értékes bútorokat mind kidobálták és felgyújtották, csakúgy mint a 4000 kötetet tartalmazó könyvtárat, a dísztermet pedig lovak tartására használták. A II. világháborút követően a kastély romlásnak indult, melynek az 1977-ben történő renoválás vetett véget. A kastélyszálló ódon falai és a hozzá tartozó hatalmas park ideális választás esküvők számára, a szálloda személyzete pedig igyekszik eleget tenni minden egyedi kérésnek is. Még több infó a helyszínről ide kattintva.
Károlyi-kastély, Fehérvárcsurgó
A fehérvárcsurgói kastély története az 1800-as évek közepére nyúlik vissza, amikor a kastély – a Perényi Család általi elzálogosítását követően véglegesen – a Károlyiak kezébe került. A második világháború alatt katonák használták, majd a kastélyt és birtokot államosították, ezt követően pedig először üdülőként, majd gyermekotthonként üzemelt. 1980-ban kezdődtek meg az állagmegóvási munkafolyamatok, 2007-ig helyreállították a két pavilont és két szárnyat, végül 2011-ben a főépület is átadásra került.
A festői környezetben lévő nemesi kastély és az 50 hektáros történelmi angolpark kitűnő lehetőséget kínál egyházi és polgári szertartások, valamint az esküvő teljes körű megrendezésére. Mindemellett a kastély saját, 120 fő befogadására alkalmas katolikus kápolnával is rendelkezik, valamint legfeljebb 180 fő befogadására alkalmas rendezvényterem, kültéri Csipketerasz és a gyertyafénnyel díszített Díszudvar szolgál az esküvői vacsorák helyszínéül.Még több infó a helyszínről ide kattintva.
Esterházy-kastély, Fertőd
A mai kastély helyén – Esterházy József irányításával – 1720-ban megépíttetett sarródi vadászkastély állt. A jelenlegi kastély felemelése Esterházy Fényes Miklós nevéhez fűződik, aki 1762-ben a korábbi épület átalakításával, átformálásával egy főúri pompájú kastélyt alakított ki. A kastély a herceg szívügye volt, és Esterháza (amely ma Fertőd településrésze) is közel állt hozzá. Eredetileg nyári laknak tervezte, de későbbre már az év legnagyobb részét itt töltötte. 1790-ben azonban elhallgatott a kastélyban a zene, meghalt az épületegyüttes megteremtője. Az örökösök nem törődtek a kastéllyal, a parkot elfedte a gyom, a tetőkön beesett az eső, a falak pedig romlásnak indultak, csakúgy mint a mindenki által csodált szobrok és szökőkutak. Az épület romlását a második világháború teljesítette be. A kastély felújítása 1959-ben kezdődött csak el, amely megteremtette az idegenforgalmi hasznosítás lehetőségét, és a kastély, amelyet „magyar Versailles”-nek is neveznek, hamar kedvelt turisztikai célponttá vált.
A kastély korhű dísztermei lehetőséget kínálnak az esküvői ceremónia megtartására, a díszudvar, a park, illetve az épület pedig gyönyörű háttérként szolgál a fotók elkészítéséhez.Még több infó a helyszínről ide kattintva.
Szívesen tartanád egy kastélyban az esküvőd? Korábbi cikkünkben ilyen környezetbe illő dekorációkhoz kínált számos ötletet Gyenes Szilvi. Lájkold a Secret Stories Facebook oldalát, hogy mostantól még több titkos történetről értesüljaz esküvők világából!