Ági és Peti világkörüli nászútjáról olvashattatok nálunk néhány héttel ezelőtt, amelynek során 76 nap alatt 13 állomást útba ejtve kerülték meg a Földet 2019 őszén. Egy ilyen utazásra természetesen nem árt alaposan előre készülni – a beszámoló második részében számba vettük velük, hogy melyek voltak a legfontosabb elintéznivalók a világkörüli utazás előtt. Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy Ágival és Petivel még a mostani utazási korlátozások bevezetése előtt beszélgettünk. Azóta nagyon sok minden megváltozott, de őszintén reméljük, hogy hamarosan újra utazhatunk. Addig is, egy kis inspiráció sosem árt, álmodozni mindig jó. 🙂
Távol az otthontól
Egy hosszabb utazás előtt ne csak a külföldi út részleteit szervezd le; gondolj az itthoni ügyintézésre és a lakásod, házikedvenceid fölötti felügyeletre is. Kérd meg egy családtagod vagy barátod, hogy időnként ellenőrizze az otthonod, továbbítsa számodra a számláidat, öntözze a növényeket és gondoskodjon a háziállataidról.
Az utazás megtervezése
Meglátod, az utazás során hálás leszel magadnak, ha már előre gondolsz az út egyes részleteinek megtervezésére – erre biztat Ági is. “A mi nászutunk elég intenzív volt; egyedül Balin töltöttünk el 12 napot, a többi helyen ennél kevesebb idő állt csak rendelkezésünkre. Ezért előre tudnunk kellett, hogy mennyi időt töltünk majd egy-egy lokáción, milyen nevezetességet merre találunk, milyen feltételek kellenek a beutazáshoz. Számunkra az egész szervezés körülbelül egy féléves intervallumot ölelt fel – persze nem folyamatosan, közben készülődtünk az esküvőre is.”
Hogy minél hatékonyabban felkészülj, vásárolj megbízható és naprakész útikönyvet, tájékozódj utazási portálokon, blogokon, videómegosztókon, a célország honlapján, és persze ne feledkezz meg az adott régió időjárási körülményeinek, kulturális szokásainak, viselkedési szabályainak, jogi sajátosságainak feltérképezéséről sem.
Ha repülővel utazol, készülj arra, hogy egyes területeken, például Ázsiában, hosszabb utazási idővel kell készülnöd – derül ki Ágival és Petivel való beszélgetésünkből –, hiszen több ponton építettek be biztonsági, ellenőrző pontokat.
Plusz tipp a repülőúthoz: Érdemes alaposan megnézni, hogy a repülőkön hova foglalunk ülőhelyet. Nekünk például volt olyan utunk, ahol a vészkijárat előtti sorban volt foglalásunk. Mögöttünk extra lábtér volt, viszont a mi ülésünket nem lehetett hátradönteni, ráadásul ablak sem volt mellettünk – ez nagyon kényelmetlen volt egy többórás repülőút során. Az is hasznos, ha készülsz valamivel, amivel lekötheted magad a hosszú úton. Nálunk például előfordult olyan járat, ahol 9 órát kellett egy helyben ülnünk, úgy, hogy nem volt monitor biztosítva a gépen” – mondja Peti.
Vízum, utazási engedélyek
A vízum egy ország területére történő belépésre, ott tartózkodásra, kiutazásra, valamint egy ország területén való átutazásra jogosító engedély, mely lehet külön okmány, vagy a kérelmező útlevelébe beütött pecsét. A vízumot kibocsátó ország különböző feltételeket szabhat, és bármikor visszavonható.
Az utazásotok előtt a kormány konzuli szolgálatának honlapján, valamint az adott ország hivatalos weboldalán tájákozódjatok arról, hogy az adott országba milyen beutazási feltételek megléte után utazhattok be, és ha szükséges, ezen a linken (https://konzuliszolgalat.kormany.hu/vizum-beszerzese) indítsátok el a vízum beszerzésére vonatkozó kérelmeteket.
Ági egyúttal emlékezet arra is, hogy fontos az útlevél ellenőrzése is, “egyes országok ugyanis kiköthetik, hogy az okmánynak a belépés idejétől számítva legalább hat hónapig érvényesnek kell lennie. Ezután jött a többi engedéllyel járó procedúra. Az Amerikába való belépésre például ESTA-t kellett igényelnünk, a vízumot Ausztráliába és Indiába pedig előre kellett kérni. Utóbbihoz legyen minél több kitartásotok; legalább 10 oldalnyi kérdés, és rengeteg kritérium vár rátok. Például több szempont figyelembevételével kell fotót csatolnod magadról, vagy válaszolnod kell olyan kérdésre, hogy mely országokban jártál az elmúlt 10 évben. Ha lehetőségetek van rá, ezt a dokumentációt elsősorban ne online, hanem személyesen töltsétek ki.”
Csakugyan fontos, hogy minden úti okmányodról és -engedélyedről legyen nálad másolat – elsődlegesen papíralapon, nyomtatva – és az eredeti igazolvány helyett ez legyen nálad nap mint nap.
Nagykövetség, konzuli szolgálat
“Mi nem voltunk olyan helyen, ahol különösebb veszély lett volna, igaz Ausztáliában épp akkor voltunk, mikor a bozóttüzek már elkezdődtek, a Fülöp-szigetekről úgy jöttünk el, hogy utánunk egy földrengés sújtott le a területre, Japánban pedig a tájfun után érkeztünk egy nappal. Nekünk végig szerencsénk volt, de ettől függetlenül érdemes tájékozódni a legközelebbi nagykövetségekről és konzuli képviseletekről” – tanácsolja Ági.
A vonatkozó külképiseletekről ezen az oldalon kaphatsz bővebb információt. Amennyiben az adott országban magyar nagykövetség vagy főkonzulátus nem működik, konzuli védelem iránti igényeddel a tiszteletbeli magyar konzulhoz, vagy pedig bármely európai uniós tagállam ott működő képviseletéhez fordulhatsz.
Ha veszélyes időszakban, vagy nem biztonságos desztinációra utazol, ne feledkezz meg külföldi utazásod regisztrálásáról sem, amelyet itt tudsz megtenni.
Tudatos pakolás
Hiszünk abban, hogy fontos a jó megjelenés és a szép öltözék, de a világkörüli nászúton nem létszükséglet, hogy a fél gardróbszekrényed a poggyászod legyen. Amennyire csak lehet, térképezd fel az úticéljaid időjárási körülményeit, gondolj minden éghajlati viszonyra, pakolj átgondoltan – de ne ess túlzásba. Peti például a szállások foglalásakor figyelemmel volt arra is, hogy ebben a tekintetben is tudatosak legyenek: “Mi sok esetben úgy választottunk szállodákat, airbnb-ket, hogy legyen benne mosógép, vagy a közelben el tudjunk menni egy nyilvános mosodába. Így nem volt szükség arra, hogy minden egyes napra külön kelljen ruhát vinnünk.”
Plusz tipp az utazáshoz: “Ázsiában nagyrészt fapados légitársaságokkal repültünk, és bár megvettük a csomagot, de ott csupán 20 kiló volt a súlyhatár, nem a szokásos 23. Ezeket nagyon szigorú mércével mérik, és ha csak egy kilóval is többet mutat a mérleg, már fizetned kell. Ugyanez vonatkozik a kézipoggyászra is, ami maximum 5-7 kilogramm lehet. Japánból például ezért több olyan dolgunkat is haza kellett postáznunk, amire már nem volt szükségünk” – teszi hozzá Ági.
Egészségügy, szükséges oltások
“A hosszabb utazásaink előtt mi mindig elmegyünk egy konzultációra, amelyhez több oltóközpont is segítségül szolgál – mondja Ági. – Az alapoltások közé tartozik általában a Hepatitis A és B, a tífusz és a tetanusz elleni védőoltás.”
Hogy elkerüld a lehetséges fertőzéseket és betegségeket, tegyél meg valamennyi óvintézkedést, amelyet itthonról elintézhetsz, és mindig legyen nálad gyógyszer. “Ez azért is fontos – teszi hozzá Peti –, mert sok kis szigeten nincs kórház, ügyelet vagy megfelelő egészségügyi ellátás, akihez első körben fordulhatsz, ha valamilyen sérülést szenvedsz.”
Az oltások elintézéséhez keresd fel az Országos Epidemológiai Központ honlapját, és érdeklődj a szükséges védőoltásokról, és az általad szedett gyógyszerek kiviteléhez szükséges engedélyekről.
Ha az EU-n belül utazol, ingyenesen kiválthatod az Európai Egészségbiztosítási Kártyát is, amellyel ideigelenes tartózkodásod alatt igénybe veheted az adott ország sürgősségi egészségügyi szolgáltatásait is.
Biztosítás
A világkörüli útnál különösen vedd figyelembe a szükséges utas-, baleset- és poggyászbiztosításokat, és térképezd fel azt is, hogy a biztosításod kiterjed-e a tervezett tevékenységekkel kapcsolatos kockázatokra is. Ha például hegyet szeretnél mászni, vagy búvárkodást tervezel az óceán mélye felé, gondolj a speciális és széleskörű segítségnyújtás lehetőségére is.
“Mivel sokfelé jártunk és 15 repülőutunk volt, így mindneképp szerettünk volna biztosítást kötni. Arra érdemes figyelni, hogy sok biztosítás maximum 30 napig érvényes és korlátozott, hogy mit fedey (pl. Ilyenek a hitelkártzákhoz járó biztosítások) – jegyzi meg Ági. Egy szintén világutazó barátnőm javaslatára a Globelink online felületén nagyon jó áron kötöttunk biztosítást a három hónapra, de szerncsére nem kellett igénybe vennünk egyszer sem.”
Valuta
“Készüljetek arra, hogy legyen nálatok elegendő készpénz a bankkártyán kívül is – tanácsolja Peti. – Mi eurót és dollárt vittünk magunkkal, illetve kiváltottuk a Revolut kártyát, ami azért jó tipp, mert csak annyi pénzt teszel rá, amennyit egyébként szeretnél kivenni róla. Sajnos a készpénzt egyébként viszonylag hamar feléltük, ezt ma már másképpen csinálnánk. Sajnos előfordulhat a legfejlettebb régióban is, hogy nem fogsz tudni kártyával fizetni. Például Japánban a metróautomata egyik kártyánkat sem fogadta el, ezért a nászajándékba kapott, kávézásra szánt, gesztusértékű japán jennel tudtunk csak fizetni.”
“Hasznos tanács az is – teszi hozzá Ági –, ha csak épületen belül vesztek ki bankautomatából pénzt. Malajziában például sajnos lelopták az adataikat a bankkártyáról egy készpénzfelvétel során. De a pénzzel való gazdálkodás során az is tanulságos volt, hogy a szállással kapcsolatos kifizetéseinket célszerűbb lett volna pontosabban vezetnünk. Nem minden szállás díját vonták le akkor, amikor azt foglaltuk, és egy idő után belekavarodtunk abba, hogy ki kellett fizetnünk olyanokat is, amiről azt hittük, hogy korábban már megtettük, ezért nem tettünk külön félre rá.”
Nyelvtudás
“Aki egy világkörüli útba vág bele, készülnie kell azzal, hogy legalább angolul minimális szinten beszéljen. Oszakában például a világ legjobb dolga activity-zni, mert minden erejükkel azon vannak, hogy segítsenek neked, még ha ők nem is beszélik annyira az angol nyelvet. Te viszont megnehezíted az utad, ha csak ilyen módszerrel szeretnél kommunikálni. Nem fontos, hogy perfekt legyél, lehet anélkül is boldogulni, de akkor sokkal több előkészülettel, és pontos útitervvel kell számolnod” – mondja Peti.
Telefon és internet
“Volt, amire mi sem voltunk felkészülve – kezdi Peti. “Például az én telefonos szolgáltatómnál volt olyan opció, amellyel automatikusan igénybe vehettem egy csomagot, ami napi 2000 forintos díjjal gyakorlatilag “bármennyi” adatforgalmat tett lehetővé, olyan feltételekkel, mintha itthon lennék. Ezt bármilyen, akár egy másodperces adatforgalom is aktiválta. Utóbbi adott esetben lehetett volna 40-50 forint, nekem viszont automatikusan 2000 forintot számláztak arra a napra. Meglepő számlát kaptam kézhez, mikor hazajöttem.”
“Ezért is éri meg több helyen SIM kártyát vásárolni, amely körülbelül 10 dollártól indul. Ennek a procedúrája sokkal egyszerűbb, mint itthon: sok helyen akár a reptéren megveheted a kártyát, esetleg rögzítik az útleveled adatait, és már mehetsz is. És a vannak több országban is használható SIM-kártyák, amiket előre megrendelhetsz online és a szükségleteidnek megfelelően feltöltheted. A telefonra és az internetre egyébként végig szükséged van: szinte mindenhol volt egy minimális kapcsolattartás a szállással, hasznos volt az autóbérlés során a GPS használatakor, de például akkor is elengedhetetlen, ha dolgoznod kell az úton, vagy elektronikusan szeretnéd befizetni az otthoni számláidat” – teszi hozzá Ági.
Ne csak útikönyvvel utazz!
“Szuper lehetőség egy utazás során, ha kicsit integrálódhatsz a helyiek életébe. Például az airbnb-nek van egy olyan szolgáltatása, aminek az igénybevételével helyiek visznek el kirándulásokra; mi így ismertük meg San Franciscoban a vörösfenyő erdőt. Ezentúl rengeteg témába vágó videót néztünk meg Ágival. Van például egy srác, aki Hawaii-on született, és minden évben visszajár a szülőföldjére; ő rengeteg hasznos tippet ad a kíváncsi turistáknak. De az is jó, ha beszélgettek kicsit az über-, bolt- vagy taxi sofőrökkel. Mi Sydney-ben sosem fedeztük volna fel a görögdinnye tortát, ha a sofőrünk nem ajánlja, pedig az egyik legjobb süti volt, amit valaha ettünk” – Peti.
Autóbérlés és közlekedés
Ha szeretnétek autót bérelni, első körben győződjetek meg arról, hogy a jogosítványotok érvényes. Európán kívüli országokban ezentúl szükségetek lesz nemzetközi jogosítványra is, amelyet az illetékes okmányirodában vagy kormányablakban válthattok ki 2300 forintos díjon.
“Az autóbérlés mellett mi többször használtunk közösségi taxikat – jegyzi meg Peti. Letöltöttük az Uber, Grab és Bolt alkalmazásokat a telefonjainkra, így mindig volt legalább egy alkalmazás, amit tudtunk használni az adott országban. Nagy előnye ezeknek a felületeknek, hogy mindig tudod, mennyibe kerül a fuvar, mikor érkezik a sofőröd, illetve készpénz nélkül is tudsz fizetni, viszont a megrendeléshez online elérhetőség szükséges.”
Utazás kisállattal
Ha kisállattal szeretnétek utazni, feltétlenül keressétek fel az állatorvosotokat, aki segíthet nektek valamennyi okmány és védőoltás biztosításában.*
Ági és Peti így foglalják össze a világ körüli út állomásait:
2019. szeptember 20-án 05:45-kor indultunk el Budapestről Lisszabonba, és 2019. december 4-én 01:55-kor érkeztünk meg Dubaiból a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérre. Az útvonal, amit bejártunk ennyi idő alatt:
Budapest -> Lisszabon -> New York (-> Washington DC -> New York) -> San Francisco -> Honolulu -> Oszaka -> Manila (-> Coron -> Manila) -> Bali -> Szingapúr -> Sydney -> Kuala Lumpur -> Kochi -> Dubai -> Budapest
Ebből Lisszabonban 4, Washingtonban – ahol az egyik barátunkat látogattuk meg – 2, New Yorkban 4, San Franciscóban 5, Oahun 8, Oszakában 4, Fülöp-szigeteken 6, Balin 11, Szingapúrban 4, Sydneyben 6, Kuala Lumpurban 4, Indiában 5 és Dubajban szintén 5 éjszakát töltöttünk. Összesen hetvenhét és fél órát utaztunk repülővel, nyolc órát busszal és vonattal, és körülbelül 52760 kilométert tettünk meg.
- Tökéletes menyasszonyi ruhák téli esküvőkre
- 5 csodás ötlet, amivel örökre megőrizheted az esküvői csokrodat
- Ajándékozz stílust és minőséget: különleges karácsonyi ajándékötletek
- Az első pillanatban beleszerettem a Daalarna ruhámba – Brooke és Ryan olaszországi esküvője
- Daalarna Ruhákban tündökölt Törőcsik Franciska, Rujder Vivien és Hermányi Mariann a Hunyadi sorozat világpremierjén
Ha tetszett nektek a világkörüli nászút élménybeszámolója, és további képekre vagytok kíváncsiak, azokat itt megtaláljátok: @hanandleiaaroundtheworld és @sengazso