Egy hercegnő lemond címéről, minden ezzel járó tisztségéről és pénzéről, csak hogy feleségül mehessen szerelméhez, az egyszerű átlagpolgárhoz. Az esküvő után pedig az eddig jómódban, kényeztetésben élő nő úgy fogja életét vezetni, mint bárki más. Milyen romantikus, nem igaz? Mint egy vasárnap esti limonádé a tévében. Az igazság azonban az, hogy Mako japán hercegnő és közember szerelme, Komuro Kei története ennél sokkal árnyaltabb és ellentmondásosabb.
A japán császári ház
Hirohito császár ma is élő leszármazottai japán uralkodó rétegét képezik, melynek jelenleg tizenkilenc tagja van. 1947 előtt sokkal többen voltak, de ezt követően a család több ága is elveszítette a címét. A szűkülő uralkodói réteg pedig néhány évtized múlva akár a monarchia végét is jelentheti – hacsak nem változtatnak a törvényeken. Azok ugyanis női ágon nem engedik a trón öröklését.
Korábban elrendezett házasságokkal igyekeztek biztosítani, hogy a női leszármazottak is az uralkodói rétegből találjanak férjet – általában rokonok személyében –, jelenleg azonban ez még, ha akarnák, sem lenne lehetséges, nincs ugyanis megfelelő férfi, akihez hozzámehetnének a család facér nőtagjai.
Különben is, még ha akadna is, ki is akarna 2020-ban elrendezett házasságot, csak azért, hogy fenntartsa a monarchiát?

A jelenlegi uralkodó a hatvanéves Naruhito. Neki azonban egyetlen lánya van, a tizenkilenc éves Aiko hercegnő. Testvére, az ötvenöt éves Fumihito, akinek két lánya és egy tizennégy éves fia van. A kamasz Hisahito tehát jelenleg az egyetlen fiú, akire támaszkodhat a monarchia, az ő vállán nyugszik annak sorsa. Ha valamilyen okból nem viszi tovább a vérvonalat – mondjuk, nem születnek gyermekei, vagy csak lányai, akkor kihal az uralkodói réteg Japánban.
Persze ehhez még nagy valószínűség szerint sok idő kell, és ezalatt nem elképzelhetetlen annak a reformnak a tető alá hozása, amely végre engedélyezné, hogy női ágon is öröklődjön a trón. Úgy tűnik, a közvélemény többsége támogatná azt az elképzelést. Addig azonban a hercegnőknek sorra kell meghozniuk azt a fájdalmas döntést, hogy búcsút mondanak addigi életüknek, ha szeretnének házasságban élni. Azzal ugyanis, hogy egy „átlagemberhez” mennek feleségül, nem csak a trónról, de hercegnői címükről és az ezzel járó kiváltságokról is lemondanak.
Mako japán hercegnő, aki a szívére hallgatott

A jelenlegi császár testvérének lánya, a nagyon népszerű Mako japán hercegnő 2017-ben jelentette be eljegyzését egy jogi cég alkalmazottjával, Komuro Kei-jel, ezzel pedig tulajdonképpen azt is, hogy hamarosan búcsút int az uralkodói családnak.
Nagynénje, Sayako hercegnő 2005-ben ugyancsak egy civilhez ment hozzá, így ki is került a családból, és most átlagos állampolgárként él. Mako döntése azonban újra fölerősítette azokat a hangokat, amelyek szerint reformra lenne szükség a japán császárság intézményében. Úgy tűnik, a közvélemény döntő többsége egyetértene azzal, hogy női ágon is öröklődhessen az uralkodói cím.
A döntés ára
Úgy tűnik, Mako japán hercegnő és kedvese meghozták döntésüket, ám az esküvőt az ígéretekkel ellentétben idén végül nem tartották meg. Állítólag a vőlegény édesanyjának anyagi problémái állnak a háttérben. Ráadásul mindezt japán bulvárlapok szivárogtatták ki, azon spekulálva, hogy a vőlegény, Komuro Kei lehet, hogy csak menyasszonya pénzére pályázik.

Mindebből az is kitűnik, hogy a kapcsolat, bármennyire is meseszerű, hogy valaki a szerelemért feladja hercegnői címét, meglehetősen terhelt. Mako apja, a trónörökös Fumihito a születésnapján, november 20-án kiadott közleményében ugyan hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja lánya döntését, de az egyértelmű, hogy nem örül neki. Ahogyan a közvélemény sem, hiszen Mako hercegnő népszerű tagja az uralkodó családnak, és apja megjegyzése szerint igen bajos lenne megtartani a hivatalos ceremóniát, ha a közvélemény nem áll a fiatalok pártján.
Persze a történetből az is könnyedén kikerekedhet, hogy mindezek után a szerelmesek még inkább vágyat éreznek arra, hogy maguk mögött hagyják a nyilvánosság előtt élt élet minden nyűgét, és a hercegnő még azt sem fogja bánni, hogy kiváltságairól is le kell mondania.
Az uralkodócsaládnak pedig tényleg időszerű lenne átgondolnia, hogy változtat-e évszázados hagyományain, vagy azt kockáztatja, hogy pár évtized múlva összeomlik a monarchia.
A cikk forrásai: itt és itt
- Minden idők legszebb esküvői ruhái – Diana hercegné
- Diana vs. Katalin – Esküvői hagyományok uralkodói stílusban
- A Daalarna legújabb kollekcióját, a BUDAPEST-et itt nézheted meg.
- Kövess minket az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért!