A nászutasok egyik kedvenc európai szigete, mivel sok fejtörést nem okoz, mikor érdemes odautazni. Kevés a csapadék, a szubtrópusi éghajlatnak köszönhetően pedig örökké tavasz van. Így a friss házasok nem vesznek zsákbamacskát, ha Madeira-ra foglalják le a mézesheteket.
Romantikus séta, kalandos gyalogtúra, andalító borkóstolás és örök napfény. Madeira, a tavaszi nászutas paradicsom, ahol a pihenés és a sport kéz a kézben járnak.
A szikrázó nap sugaraitól ragyog az óceán hűvös kék víze, árnyékot vet a robosztus sziklaszirteken, élettel tölti meg a fák buja zöld lombjait és a virágmezők megannyi árnyalatát teszik még inkább feledhetetlenné. Legyen nyár vagy tél, a szigeten örök tavasz uralkodik, időről-időre visszacsalogatva az ember szívét. Madeira minden szeglete más természeti csodát rejt, vadregényes tengerpart, vulkanikus fürdőkomplexum, levadák menti dzsungelsétányok és mesebeli kisvárosok várják, hogy időről-időre felfedezzék őket.
Portugália legnagyobb szigete 700 kilométerre Afrika partjaitól, Európa legdélebbi csücskénél fekszik. Központja a 118 ezer lakost számláló Funchal városa, legmagasabb hegycsúcsa a Pico Ruiro 1862 méterrel. Gyakorlatilag nincsen olyan ember, aki ne lelné örömét valamilyen látványosságban vagy a sziget nyújtotta természeti lehetőségekben. A hőmérséklet örökké tavaszias (nyáron 20-25 fok, télen 18-23 fok között van), így az óceánparti séták és a sütkérezés minden időszakban adott. Emellett Madeira-nak számtalan olyan kisvárosa van, ahol a turisták kedvükre vásárolhatnak, elvegyülhetnek a helyi szokások között, például szétnézhetnek a piacokon, kóstolhatnak portugál étel- és italkülönlegességeket és megismerkedhetnek a sziget történelmével.
Akik a kirándulást választják, Madeira néhány nap alatt körbeutazható. Ennek a legkényelmesebb módjaaz autóbérlés. Mivel a szigetet minden oldalról hegyek és sziklák veszik körbe, jó előre felkészülni, hogy több látványosság eléréséhez bizony néha a parkolóban kell hagyni az autót és gyalogolni. A robogó ebben az esetben nem megoldás, a hajtűkanyarok és a szerpentinek nem átlagos vezetői képességeket vonnak maguk után.A sziget egy-egy részére jobb külön napokat szánni és gondosan megtervezni az útvonalat.
Funchal
A főváros, Funchal délen található. Érdemes egy reggeli sétát tenni a központban, ahol az egyik legérdekesebb esemény a Mercado dos Lavradosres, azaz a piac. A hal- és gyümölcsválaszték pazar, de a virágok mámorító illatfelhőjét sem szabad említés nélkül hagyni. Magyar ember ritkán lát abroncshalat vagy kóstol ezüstbanánt, de még számtalan olyan étel kapható, amelyről idehaza nem hallani.
A virágok bárhol megcsodálhatóak a szigeten. Korabeli portugál felfedezők Dél-Afrikától Dél-Amerikáig hoztak ide növényeket. Rododendron, mikulásvirág, begónia, dália, jázmin vagy épp hortenziabokrok keresztezik a sétákat, kiváló nászutas fotókat biztosítva a pároknak. A botanikus kertek közül a Funchal-nál található Sao Francisco Park az egyik legszebb, a világ minden tájáról vannak itt növények, fák és virágok.
Gasztronómia
Madeira híres a borairól. A Blandy Wine House a sziget legrégebbi borpincéje, ahol a vásárlás mellett gyorstalpalót és kóstolást is biztosítanak az arra tévedőknek. Az édes desszertboroktól a száraz aperitifekig lehet válogatni. Az eredeti Madeira borok cimkézetlenek, zöld palackokban tárolják és fehér festékkel (korábban kézzel, ma már gépek segítségével) feliratozzák azokat.
Funchal-nál található a Cabo da Girao kilátó is, ahova lehetőség szerint nem becsípve és tériszony nélkül érdemes fellátogatni. A kilátót ugyanis átlátszó üveglappal tették még izgalmasabbá, 600 méter magasról lehet letekinteni általa a mélybe.
Churchill egyik kedvenc városaCamara de Lobos volt, amelyFunchal-tól nyugatra fekszik. A brit miniszterelnök itt festegetett és ide járt vissza rendszeresen pihenni. Innen nem messze található a világ második legnagyobb tengerparti sziklája, a Cabo da Girao.
Északra, a Paul da Serra felföldön 1300 méterig lehet autóval utazni, az utolsó száz méter viszont csak gyalog érhető el. Itt csodálható meg a 120 méter mély Risco vízezés. Ezek a gyalogtúrák lehetnek rövidebbek és hosszabbak, akár 10-12 kilométeresek is. Az úgynevezett levadák vonalán kiépített ösvények vannak, azok mentén lehet egyre beljebb és beljebb haladni. A levadák Madeira 2200 kilométer hosszú csatornarendszerei a sziget teljes területén. Ezek gyűjtik össze a vizet és vezetik el a termőföldekre, szőlőkbe és szárazabb területekre.
Február 15-22 között rendezik a Madeira karnevált, amely hasonlít a Riói karneválhoz. Brazil szambatáncosok kápráztatják el a helyeieket és a turistákat egyaránt. A sziget egy hétre átalakul egy össznépi buliközponttá.
Tovább utazva észak felé Sao Vicente terül el, amely kisváros egyik fő jellegzetessége egy gyönyörű barlangrendszer. A fényjátékkal misztikus hatást keltő mélység a fotósok mekkája. Sao Vicente-től nyugatra Porto Moniz vulkanikus fürdőkomplexuma Európa egyik legérdekesebb strandja. A láva utat vájt magának az óceán felé, ahol beleömlött a vízbe.A megszilárdult kis öblöt több ezer évvel később betonnal egészítették ki, így lett élvezhető a turisták körében is. Ugyan az óceán vízhőmérséklete (20 fok körül) nem éppen lubickolásra alkalmas, a bátrabbak azért be szoktak merészkedni.
Santana és Ponta de Sao Lourenco
Északon Santana városához érdemes még ellátogatni. Hagyományos zsupfedeles, A betűre emlékeztető házikói Madeira egyik kincsesdoboza. Van, amelyikben élnek is, de a legtöbb inkább már csak látványosság vagymúzeumként szolgál. Santana-tól délre a Curral das Freiras, vagyis az Apácák völgye húzódik. Ide menekültek az apácák és a lakosok a kalózok elől a 16. században. A meredek völgyet az 1950-es években kezdték megközelíthetőbbé átalakítani, alagút rendszereket építettek ki, de még így is félelmetes szerpentineken át vezet az út.
Madeira keleti csücske is rejt szépséges tájakat, például a Ponta de Sao Lourenco félszigetet, egy igazi vadregényes tengerpartot. Azoknak, akik szeretnek egy kicsit elvonulni a világ zaja elől és élvezik a kietlen messzeség látványát mindenképp érdemes ideutazni.A csöndes feltöltődést követően a közeli Ribeira Seca városától alig 10 kilométerre tornyosodik a Boca do Risco 350 méteres kilátója, ahonnan a sziget ismét egy újabb arcát mutatja.
A kirándulós napok után a pihenésre is jusson egy kis idő. Mivel Madeira nem rendelkezik homokos partszakasszal és az előbb említett óceáni víz sem a fürdőzők álma, a szállodák igyekeznek minden lehetséges módon kedveskedni a vendégeknek. Az épületek többsége hegyoldalakra épültek, ahonnan pazar kilátás nyílik a sziget mindegyik oldalán. A szabadtéri medencék pótolják a strandolás élményét, a gasztronómiai ínyencségekért viszont érdemes a környező városokba ellátogatni.
A Bolo de Caco egy fokhagymás, fűszervajas sütött lapos kenyér, helyi specialitás. Ahogyan az Espada és az Esperada is. Az Espada maracujaszósszal tálalt nemzeti halétel sült banánnal, míg az Esperada nyárson marhasültet jelent. Ezekhez az ételekhez a helyi borok mellett ízletes kísérő lehet a Poncha, egy cukornádból készült citromos alkoholos ital. Desszertnek pedig akár a piacon vásárolt néhány szem egzotikus gyümölcs is tökéletes választás.