Valószínűleg te is nagyon jól tudod, melyik ujjon hordjuk a karikagyűrűt. Ám biztos, hogy tényleg ez az igazság? És vajon miért alakult ki a bal gyűrűsujj hagyománya? Mindennek utánajártunk.
Hamis hagyományon alapszik a gyűrűsujj tradíciója
A legtöbb nyugati kultúrában a bal kéz negyedik ujját nevezzük gyűrűsujjnak. Az elnevezés miértje a testünk működéséhez köthető: régen úgy tartották, hogy ebből az ujjból egy ér fut közvetlenül a szív felé. A rómaiak ezt el is nevezték Vena Amorisnak, azaz a szerelem erének. Ugyan ez rendkívül romantikusan hangzik, sajnos egyáltalán nem igaz. A mai anatómiai ismereteink szerint, minden ujjunknak van vénás kapcsolata a szívünkkel.
Nemcsak most, de az idők során sem mindig bizonyult ez az összefüggés meggyőző alapnak, így szinte nincs olyan ujj, amely valamelyik korszakban ne lett volna gyűrűsujjnak kikiáltva. Sőt, Indiában, Németországban, Spanyolországban, Norvégiában és Oroszországban a mai napig a jobb kéz negyedik ujján viselik a gyűrűt a szerelmesek.
Eljegyzési gyűrű vs. karikagyűrű
Manapság Magyarországon az eljegyzési gyűrűvel történik a lánykérés, később pedig a pár közösen kiválasztja a karikagyűrűt, amelyet majd a házasságkötés alkalmával felhúznak egymás jobb kezének gyűrűsujjára. Az is előfordulhat persze, hogy a lánykérés eleve a karikagyűrűvel történik, amely így először a bal kéz gyűrűsujjára kerül, majd a házasságkötéskor a jobbra, és ebben az esetben jegygyűrűnek nevezzük a házasságkötésig az ékszert.
Hova kerül a karikagyűrű, ha a gyűrűsujj már foglalt?
A mai trendek szerint mégis bal negyedik ujj a legnépszerűbb választás a gyűrűket illetően. Na de mi a helyzet akkor, amikor már az eljegyzési gyűrű mellett a karikagyűrű is helyet követel? Egyesek egymásra helyezik a kettőt, és már a kiválasztásnál egymáshoz passzoló, vagy összetartozó ékszereket választanak. De vannak olyanok is, akik nem szeretnék egy ujjon halmozni a kiegészítőket, így az esküvőtől kezdve az eljegyzési gyűrű a jobb kéz negyedik ujjára kerül, a karikagyűrű pedig a bal gyűrűsujjra.
Ma már lehetőség van arra is, hogy fizikailag egy ékszert csináljanak a két gyűrűből, rengetegen döntenek így. Ebben az esetben összekapcsolják, vagy összeforrasztják gyűrűket, és örökre összetartoznak majd.
Szabad-e más gyűrűt hordani a bal gyűrűsujjon?
A babona szerint nincs szerencséje annak a nőnek, aki a bal gyűrűsujjon más ékszert hord, valami olyat, ami nem a szerelméhez köthető. Egyesek úgy tartják, soha nem megy majd férjhez, ám ez az állítás sokszor meg dőlt már, aggodalomra semmi ok.
Jó döntés-e éjjel-nappal viselni a karikagyűrűt?
Vannak, akik érzelmi kérdést csinálnak ebből, és nem hajlandóak még az alváshoz sem levenni a gyűrűt. Pedig ez nem a legjobb döntés, ugyanis így csökken a gyűrű élettartama. A gyűrűk éjszakai eltávolítása két okból is fontos: alvás közben is tehetsz hirtelen mozdulatokat, megkarcolhatod az ékszert, sőt, akár az ujjaidon duzzanat is keletkezhet. A legjobb tehát, ha éjszaka nem viseled. De ugyanígy nem ajánlott takarításhoz vagy edzéshez sem viselni. Ott már nem csupán a gyűrű, hanem a tested épsége is a tét.
Milyen gyakran kell tisztítani a karikagyűrűt?
Évente kétszer ajánlott, hogy szakszerűen megtisztítsák a karikagyűrűt. Ez nem csupán azért fontos, hogy az ékszer minél tovább csillogjon, és ragyogása tovább tartson, de azért is, hogy minél tovább strapabíró és ellenálló tudjon maradni, így növeled az élettartamát.
Mire figyeljünk, amikor gyűrűméretet veszünk?
Nagyon fontos, hogy nem elég, ha megméred az ujjad kerületét. Vedd figyelembe az életmódodat, a mindennapi tevékenységeidet is. Ha például végzel olyan tevékenységet, amelytől megduzzadhat az ujjad, érdemes nagyobbat választani. Sokszor ehhez elég egy hosszú utazás vagy fizikai megerőltetés, esetleg éghajlatváltozás. Az ujjak nyáron nagyobb eséllyel duzzadnak meg, míg télen ez nagyon ritka. Sok múlik azon is, mennyire vastag a gyűrű. A vastagabb ékszerek általában hajlamosak szorítani, míg a vékony ékszereknél nem ritka, hogy véletlenül bővebbet választanak.
Muszáj gyűrűt hordanunk?
Nem, ma már sokan választanak más alternatívát arra, hogy kifejezzék összetartozásukat. Vannak, akik egyáltalán nem tudják elviselni magukon az ékszereket, ezért inkább páros tetoválást készítenek, ezzel fejezik ki összetartozásukat.
Olvasd el ezeket is:
- Eljegyzési gyűrű, jegygyűrű, kísérőgyűrű – Hogyan válaszd ki a tökéleteset?
- Időtállóság, letisztultság és kényelem – A Németh Karikagyűrű története
- A 17 legszebb gyémántgyűrű, amelyeket hírességeken láttunk
- 6 élethelyzet, amikor jobb, ha nem viselsz gyűrűt
- Vintage gyűrű eljegyzésre? 7 fontos tanács a vásárlás előtt
- Kövess minket Pinterest és Instagram oldalainkon is!