Köves vagy minimál? Fehér vagy színes drágakövekkel díszített? Kérdések, amelyekre legbelül mindenki tudja a választ, és titkon reméli, hogy a párja is ugyanarra gondol. Nemrég az idei eljegyzési gyűrű trendekről írtunk nektek, most pedig abban szeretnénk segíteni, hogy a szerelmetek szimbólumának megtalálása egy romantikus közös kaland legyen! Ehhez egy profi ékszerészt is segítségül hívtunk: Németh Bálint, a Németh Karikagyűrű tulajdonosa osztotta meg velünk a tapasztalatait a nagy gyűrűkérdésekben.
ELJEGYZÉSI GYŰRŰ, JEGYGYŰRŰ, KÍSÉRŐGYŰRŰ – MELYIK MIT JELENT?
Az eljegyzési gyűrű az az ékszer, amellyel megkérik a nő kezét. Ez a gyűrű a legtöbbször egyköves (szoliter), de lehet többköves vagy kő nélküli is. A mátka gyűrűt a menyasszony az etikett szerint a bal gyűrűsujján hordja, aminek az az oka, hogy ebből az ujjból közvetlenül a szívhez vezet egy ér, így a hamonyány szerint a szerelmi zálog viselésére ez az ujj az alkalmas.
A jegygyűrűt vagy karikagyűrűt a menyasszony és a vőlegény közösen választja ki, de az esküvőig nem viselik. Ahogy a karikagyűrű elnevezés is mutatja, ez az ékszer általában a legtöbb esetben egy egyszerűbb, drágakő nélküli darab, de az ellenkezőjére is akad példa.
A szertartás után a hagyomány szerint mindketten a jobb kéz gyűrűsujján viselik, szakértőnk azonban ebben is megengedőbb: szerinte a lényeg, hogy oda készüljön a gyűrű, ahol a legkényelmesebb a viselőjének.
Kísérőgyűrűt hagyományosan akkor kap a menyasszony, ha az eljegyzés nem eljegyzési gyűrűvel, hanem karikagyűrűvel történt. Ez manapság kevéssé elterjedt, de a hagyomány szerint vagy rögtön a karikagyűrű átnyújtásakor, vagy később, de még az esküvő előtt kapja meg a menyasszony. Funkciója, kialakítása is sokban hasonlít az eljegyzési gyűrűéhez, valamilyen köves ékszer.
A MISZTIKUS GYŰRŰ
Tudtátok, hogy ma a házasságkötéskor nem kötelező a gyűrűhúzás? Mégis, a házasulandók ragaszkodnak ezekhez a kerek ékszerekhez, amelyek az összetartozást, a végtelenséget szimbolizálják. Sőt, Németh Bálint tapasztalatai szerint gyakran előfordul, hogy saját magukat is meglepik az elkészült gyűrűhöz való ragaszkodásukkal:
“Az emberek évezredek óta ragaszkodnak ehhez a tárgyhoz, még az is, aki először azt mondja, hogy ő bizony nem fog gyűrűt hordani. Kötődésünk van hozzá, van benne valami mágikus. Gondoljunk csak Salamon király gyűrűjére, amely a mondák szerint az uralkodó tudásának és varázserejének kulcsa volt. Könyves Kálmán gyűrűje pedig a mai napig megosztja a tudósokat – pontosan mi is volt belevésve, milyen írással? -, de abban biztosak, hogy a gyűrű egyfajta amulett volt” – meséli az ékszerész.
Hasonló, már-már szakrális érzéseket kelthetnek bennünk a felmenőink ékszerei. Mennyit időztünk kislányként a nagymama, dédmama ékszeres dobozánál! Nézegettük, próbálgattuk a gyűrűket, megfejtettük a minták jelentését, találgattuk a drágakövek típusát. Ezekből a dobozokból rengeteg eljegyzési gyűrű kerül ki és kel új életre, ugyanis sokan családi ereklyével szeretnék megkérni szerelmük kezét. Ennek elsősorban nem esztétikai, hanem érzelmi értéke van, hiszen ezekhez az ékszerekhez megannyi boldog emlék társul, és a vőlegény számára rendkívül fontos, hogy azt az értékrendet és boldogságot, amit az ékszer jelképez számára, átvigye a saját házasságába.
AZ ELJEGYZÉSI GYŰRŰ KIVÁLASZTÁSA
A méret és a kezdő lépések
“Örökérvényű igazság, hogy a női szív sokkal jobban értékeli a személyes ajándékot és a közös emlékeket, mint a drága gyűrűket. Az ékszer befektetés, de a gyűrű ajándékozása legyen őszinte, szeretetteljes gesztus.” – tanácsolja Németh Bálint. Szerinte érdemes a hatalmas drágakövek helyett egyedi megoldásban gondolkodni, a leendő menyasszony ízlését megfigyelni, a gyűrűméretét kideríteni, hiszen az ékszer elkészítéskor ezek lesznek az igazán fontos szempontok. Azt meséli, hogy néha egészen meglepő dolgok vezethetnek rá a megfelelő forma megtalálására: egy kedvenc fülbevaló, könyvillusztráció, vagy éppen egy (ruhafogas kampójának) polckonzol dizájnja.
“A férfiak nagyon jól szokták tudni, hogy a párjuknak az átlagosnál kissé vékonyabb vagy erősebb a keze, milyen formájúak az ujjai. Ha nem biztosak a gyűrűméretben és nem tudják elcsenni a párjuk egy gyűrűjét, a szakemberek már egy kézfotóból vagy egész alakos képről is nagyon jól tudnak tippelni.” – nyugtatja meg a bizonytalan vőlegény jelölteket az ékszerész.
Szerencsére manapság már nyíltan lehet beszélni egy párkapcsolatban arról, hogy ki milyen eljegyzési gyűrűre vágyik, de ha a leendő menyasszony nem szeretne ennyire nyílt lapokkal játszani, az is tökéletes, ha egy harmadik féllel, barátnővel vagy közeli rokonnal megosztja az elképzeléseit.
“Az ékszerész valahol az ügyvéd és a nőgyógyász között félúton helyezkedik el. Néha egyszerűen csak máshogy kell feltenni egy kérdést ahhoz, hogy a gyűrű készítéséhez fontos információt mondjon el a férfi a párjáról, illetve a megérzésekre, az empátiára is szükség van. Később, a karikagyűrű készítésénél sokszor egy szemvillanásból tudom, hogy a fiúnak vagy a lánynak mi tetszik és mi nem, ez alapján próbálom finoman a jó irányba terelni a beszélgetést” – meséli szakértőnk.
A bűvös gyémánt és más drágakövek
Németh Bálint szerint az eljegyzési gyűrűt választó férfiak nagy része ragaszkodik ahhoz, hogy a gyűrűben legyen drágakő, s legtöbbször gyémántot szeretnének. “A legtöbbeknek van egy vágyódása a gyémántra, talán a követ körüllengő mítosz és a keménysége, tartóssága miatt (a Mohs-féle keménységi skálán ez a legkeményebb drágakő). Kicsit olyan, mint egy státuszszimbólum, de a jó értelemben, hiszen ez egy tartós drágakő és a szerelmi kapcsolatban komoly szándékot jelképez.”
A gyémántnak négy alaptulajdonsága van, a “4C”: cut, colour, clarity, carat weight. A cut a csiszolást jelöli, ez lehet kerek, briliáns, négyzet, (hegyes) ovális, körte, csepp, szív, smaragd és egyéb “fantázia csiszolások”. Színskálájának egyik végpontján a kékesfehér, míg a másikon az egészen sárgás árnyalatú drágakő helyezkedik el. A clarity a zárványosság mértékét adja meg: a legtökéletesebb gyémánt esetében tízszeres nagyításban sem látható semmilyen (anyaghiba) zárvány, míg más darabok jóval tökéletlenebbek, bennük szabad szemmel is jól látható eltérések vannak. A karát a kő súlyát jelöli.
A gyémántnak is vannak színes változatai – kék, zöld, sárga, piros, rózsaszín, narancssárga -, de népszerű a zafír, rubin, smaragd, opál is. Ezek közül a zafír a legtartósabb, ez is többféle színben létezik, de a legkedveltebb a klasszikus sötétkék változat, amelyet Diana hercegnő viselt, és menyének, Katalin hercegnének ujját is díszíti.
HOGYAN VÁLASSZUNK JEGYGYŰRŰT?
A klasszikus jegygyűrű aranyból készül. Ez általában nem színarany, hanem más fémet is tartalmaz, akár többfélét is. Az aranyötvözet finomsági fokát egy viszonyszámmal, a karátszámmal jelölik. Ha egy jegygyűrű csak aranyat tartalmazna, akkor 24 karátos lenne.
Magyarországon jellemzően 14 karátos aranyból készülnek a jegygyűrűk, ennél ritkább, de szintén gyakori a 18 karátos gyűrű, míg például Olaszországban és Angliában utóbbit kérik a párok a leggyakrabban. A magasabb karátszámú azért nem praktikus, mert túlságosan puha lesz a gyűrű és könnyen kopik. (Ez a kopásállóság viszont nem a karcállóságot jelenti, a gyűrű hordásának természetes velejárója, hogy hozzáér, hozzáütődik valamihez, ezáltal tele lesz apró kis karcokkal, ütődésekkel, de ez teljesen természetes és cseppet sem csökkenti az értékét.)
Mit jelentenek ezek a számok a gyakorlatban? Az említett 14 karátos aranygyűrűben 24 egységből 14 egység, azaz az ékszer 58,5 %-a az arany, a többi pedig más nemesfém. Ugyanígy, a 18 karátosban 24 egységből 18-at, 75%-ot tesz ki az arany, míg a maradék 25% ötvözőanyag. Így jön létre a jól ismert fehérarany és a rozéarany is, ötvözőanyagok különféle variációinak használatával. Leggyakrabban ezüsttel és rézzel ötvöznek az ékszerészek, de számtalan lehetőség van. A fémek pontos összetételét spektrográf segítségével lehet megállapítani.
Választhatjuk a platinát, “a nemesfémek királyát”, ami egy rendkívül tartós, az aranynál nagyobb kopásállóságú fém, csak fehér színben létezik. Népszerű az ezüst karikagyűrű is, amely esetében a jól ismert 925-ös változatból készülnek karikagyűrűk, tehát az ékszer 92,5 %-át teszi ki az ezüst, míg a fennmaradó néhány százalékot az ötvözőanyag.
Emellett acélból, fából is készülnek jegygyűrűk, tulajdonképpen csak a fantázia szabhat határt az alternatív megoldásoknak. Mindenki másra esküszik, de a legfontosabb szempont, hogy a gyűrű a pár ízlését tükrözze, őket szimbolizálja, számukra hordozzon jelentést. Bálint ugyanakkor elsősorban az aranyat és platinát javasolja, mivel az ezüst, fa és egyéb anyagok nem időtállók, ami szerinte szimbolikus értelemben rossz ómen lehet egy házasságnak.
Az örök kérdés: hogyan hangoljuk össze a menyasszony és a vőlegény karikagyűrűjét?
Németh Bálint rengeteg olyan szerelmespárral találkozik, akik már jegyben járnak és az esküvőjüket tervezik. Számukra nagyon fontos és izgalmas feladat a karikagyűrűk kiválasztása, ami bizony nem mindig könnyű feladat. “Sokszor előfordul, hogy az egyik fél például sárga arany, míg a másik fehérarany jegygyűrűt szeretne hordani. Mivel a párok kompromisszumra törekszenek, ilyenkor sokszor felmerül az a javaslat, hogy a gyűrű egyik fele ilyen, a másik olyan fémből készüljön. Én azt szoktam nekik sugallni, hogy mindketten azt válasszák, ami az ő ízlésüknek megfelelő, ne akarjanak a megfelelni sem a környezetük elvárásainak, sem annak a szabálynak, hogy csakis pontosan egyforma ékszerük lehet. A részletekkel is tudunk harmóniát vinni a gyűrűkbe” – javasolja Bálint.
Vannak, akik számára az jelenti a közösséget, hogy teljesen egyforma gyűrűt hordanak, de a legtöbbször még akkor is van egy kis eltérés a két karikagyűrű között, ha ugyanabból a nemesfémből készül. A férfi gyűrűknek mindig egy kicsivel szélesebb, erőteljesebb megjelenése van, mint a női daraboknak. A vőlegény és a menyasszony ujjmérete is eltérő, különböző nagyságú átmérő esetén pedig trükközni kell a gyűrű szélességével, ha azt szeretnénk, hogy a két darab optikailag ugyanolyan szélesnek tűnjön. Míg a nők többnyire a klasszikus féldomború formát és polírozott felületet részesítik előnyben, a férfiaknál nagy divat a “letört szélű” négyzetes kialakítás és a szálcsiszolt felület.
“Sokan nem gondolnak erre, de a karikagyűrűnek a belső oldala körülbelül ugyanakkora, mint a külső, és ez a felület kiválóan alkalmas arra, hogy a személyes üzenetek játéktere legyen. Kőbe van vésve, szól a mondás, és ez a gyűrűkre is igaz: amit belevésünk, az mindig emlékeztetni fog az örök szerelem ígéretére” – említi Bálint. Szerinte a gyűrűből varázsgyűrű lesz, ha személyes információkat vésünk bele. Ez lehet egy dátum, egy közös kifejezés vagy emlék, idézet vagy más személyes üzenet is, akár a párunk kézírásával. Az teszi mágikussá, hogy ha rápillantunk, visszarepít titeket az közös emlékekhez, és emlékeztet arra, hogy örökre összetartoztok.
Kell-e passzolnia a menyasszony eljegyzési gyűrűjének a karikagyűrűhöz?
Röviden: stílusában nem, viszont kialakításában igen. Az ékszerész szerint manapság már sokkal szabadabban, kreatívabban állnak hozzá a párok ehhez a kérdéshez, tehát könnyen előfordulhat, hogy például egy fehérarany eljegyzési gyűrű egy rozéarany karikagyűrűvel társul. Amit viszont fontos számításba venni, az az, hogy ha a karikagyűrűt a leendő feleség az eljegyzési gyűrűvel együtt fogja-e hordani. Ha igen, akkor az eljegyzési gyűrűben lévő drágakőnek zárt foglalatot válasszunk, máskülönben a két ékszer súrlódásától könnyen letörnek a követ tartó kis karmok, így pedig kieshet a kő! Érdemes arra is figyelni, hogy a gyűrűkön hagyjunk egy kis kopó felületet, hogy az évek során ne vásson el a felszínük.
KEDVENC GYŰRŰ- ÉS ÉKSZERSZOLGÁLTATÓINK
Íme néhány javaslat, ha inspirálódni szeretnétek eljegyzési és jegygyűrű témában!
Szolgáltató: Németh Karikagyűrű
Őt válasszátok, ha a klasszikus és értékálló darabokban hisztek, minimál stílusú és minőségi karikagyűrűkre vágytok.
Szolgáltató: Fruzsi Fekete Jewelry
Őt válasszátok, ha: a rusztikus hatású ékszereket kedvelitek, vagy az ezüst a kedvencetek.
Szolgáltató: Wessely Jewel
Őt válasszátok, ha a karakteres, kissé szoborszerű gyűrűk hoznak lázba.
Szolgáltató: Sophie Molnar Design
Őt válasszátok, ha a színes drágakövek szerelmesei vagytok.
Szolgáltató: Barka Jewelry
Őt válasszátok, ha vonzanak a különleges amulettek.
Szolgáltató: Ruszkai Jewellery
Őt válasszátok, ha igazán karakteres, királynői darabot választanátok.
Szolgáltató: Bakos Kitti fémműves
Őt válasszátok, ha modern köntösbe bújtatott, hagyományos fémműves darabokat kerestek.
A cikk szerzője: Fülöp Enikő
- A tökéletes szolgáltatókat keresed az esküvődre? Nézz körül esküvői szolgáltatóajánlónkban!
- Ezek a legizgalmasabb eljegyzési gyűrű trendek 2022-ben
- A 17 legszebb gyémántgyűrű, amelyeket hírességeken láttunk
- 6 élethelyzet, amikor jobb, ha nem viselsz gyűrűt
- Valentin-napi álmodozás – A legszebb eljegyzési gyűrűk
- Vintage gyűrű eljegyzésre? 7 fontos tanács a vásárlás előtt
- A tökéletes jegygyűrű titkai az eljegyzésre és az esküvőre