Az esküvői trendek évről-évre megújulnak, aztán ezek az újdonságok szépen lassan belesimulnak a hagyományokba. Ma már nem furcsa, ha halványrózsaszínű a menyasszonyi ruhád, vagy ha férjeddel kettesben, egy egzotikus szigeten töltitek a lakodalmat. Vannak azonban olyan szokások, amelyek teljesen feleslegesek vagy éppenséggel pazarlók, károsak. Az alábbiaktól nyugodtan megszabadulhatsz, ha szeretnéd felszabadultan élvezni életed egyik legemlékezetesseb napját. Íme hat esküvői szokás, amely szerzőnk szerint ma már túlhaladott. Te mit vennél fel a listára?
Esküvői szokás #1: Lánykérésre várni
A személyes véleményem elég sarkalatos: igazából egyáltalán nem értem, hogy ha két ember a 21. században össze szeretne házasodni, akkor arról miért nem a témát alaposan átbeszélve, közös egyetértésben döntenek. Ugyanakkor tudom, hogy sokak számára az a tradíció szent és sérthetetlen, hogy a férfi meglepetésszerűen ereszkedjen fél térdre. Tehát, bár én magam nem igényelném, az teljesen oké, ha egy pár sokat beszél a témáról, egyértelmű, hogy mindketten össze kívánják kötni az életüket, aztán a férfi keres egy alkalmas időpontot, amikor felteszi a nagy kérdést. Azt azonban teljesen feleslegesnek, sőt kicsit infantilisnek tartom, hogy a nő, aki már nagyon vágyna a házasságra, tűkön ülve várja, mikor kéri már meg a kezét a párja.
Esküvői szokás #2: Mindenkit meghívni, aki téged meghívott
Van, aki kétszáz fős lakodalmat tart, van, aki csak a szűk családot hívja meg. Hogy a kettő közül melyiket választja, elsősorban az ideális esküvőről alkotott elképzelései, és anyagi keretei határozzák meg. Igazából egy százfős esküvő már nagynak és általában költségesnek számít, pedig, ha belegondolunk, ez azt jelenti, hogy a menyasszony és a vőlegény egyenként mindössze huszonöt főt, és azok partnereit hívja csak meg.
Aki szervezett már esküvőt, az tudja, hogy gyakran milyen nehéz eldönteni, kit hívjunk meg, és kit ne. Ideális esetben – a szűk család mellett – azokat az embereket, akikkel valóban szeretnénk együtt ünnepelni. Tehát szerintem ma már túlhaladott az a nézet, hogy mindenkit meg kell hívni a saját esküvőnkre, aki valaha meghívott minket az övére. Egyfelől sajnos előfordul, hogy egykor fontos barátságok idővel az enyészeté lesznek, ahogyan a rokoni kapcsolatok is válhatnak az évek alatt kevésbé szorossá. Semmiképpen sem vall hát önzőségre vagy udvariatlanságra, ha azt szeretnénk, hogy olyanok vegyenek részt az esküvőnkön, akikkel szoros a kapcsolatunk, és szeretnénk velük ünnepelni.
Kattints ide cikkünkért, amelyben az öt legkellemetlenebb esküvői vendéget vesszük sorra.
Esküvői szokás #3: Degeszre etetni a vendégeket
Van, aki a hagyományos, húsleveses, éjféli töltött káposztás lagzit preferálja, van, aki a kézműves hamburgeres food truckot. Az azonban általában erős elvárás a vendégek részéről, hogy annyit ehessenek egy esküvőn, amennyi beléjük fér – és még egy kicsit többet. Pedig szerintem nem ördögtől való, ha egy pár nem feltétlenül a nagy zabálásra szeretné kihegyezni egybekelésük megünneplését.
Szóval szerintem nyugodtan elő lehet rukkolni a vegán fogásoktól kezdve a falatkákon át a kizárólag egészséges fogásokig bármivel, hiszen egy esküvő alapvetően a házasodó párért van, és nem a vendégekért, ezért szerintem illik elsősorban előbbiek igényeit figyelembe venni. Természetesen jó, ha a meghívón jelezzük, hogy milyen ételekre számíthatnak a vendégek, így nem ér senkit kellemetlen meglepetés.
Esküvői szokás #4: Konfetti és rizsszórás
Amellett, hogy mindkettő környezetszennyezés, hiszen szinte képtelenség maradéktalanul feltakarítani, a rizzsel szórás még ételpazarlás is. Ha már mindenképpen ragaszkodsz ahhoz, hogy a templomból kilépve valamit szórjon rátok a násznép, akkor fontold meg Madarász Zsuzsi, a Green Wedding esküvőszervező cég tulajdonosának tippjét, aki egy korábbi cikkünkben rizs helyett a kölesszórást ajánlotta, azt a gabonát ugyanis a madarak felcsipegetik. Itt jegyezném meg, hogy egyre nagyobb trend az, hogy az esküvőnknek minél kisebb ökológiai lábnyoma legyen, ami valóban követendő.
Esküvői szokás #5: Túl nagy elvárások a vendégek felé
Fent már írtam, és továbbra is úgy gondolom, hogy az esküvő első sorban a házasodó párért van, a legfontosabb, hogy ők jól érezzék magukat. Ugyanakkor az sem szerencsés, ha ez a vendégek jó kedvének a kárára történik, hiszen nyilván ez sem cél. Szóval szerintem érdemes hanyagolni a szigorú dresszkódot, különösen az olyanokat, hogy minden vendég egy adott stílust vagy színt öltsön magára. Lehet, hogy ezért sokan haragszanak rám, de én ide sorolom a nyílt pénzkérést is. Tudom, hogy egy esküvő drága, és hogy senki sem szeretne negyvenöt kenyérpiritót kapni ajándékba, mégis azt gondolom, jobb lenne elegánsabban a vendégek tudtára adni, hogy egy húszezrest kérünk borítékban, minthogy leírjuk azt a meghívóra (még akkor sem, ha egy játékos versikébe foglaljuk kérésünket).
Az ajándéklista jó alternatíva lehet, de ha tényleg nincs semmi, amire szükségetek van, akkor talán lehet abban bízni, hogy mindenki tudja, hogy illik adni valamit az ifjú párnak, ha pedig nem kapnak ehhez iránymutatást, akkor valószínűleg pénzt szeretnének. Aki pedig mégsem veszi a lapot, és mégis becsomagol egy kenyérpirítót, arra se haragudjunk.
Esküvői szokás #6: A ruha tönkretétele (trash the dress)
A végére hagytam a számomra legelképesztőbb trendet, amely reményeim szerint tényleg egyre kevesebb embert érdekel most, amikor a globális felmelegedés és pazarlás már olyan méreteket öltött, hogy az is kérdéses, van-e még kiút belőlük? Ez pedig a menyasszonyi ruha szétáztatása vízben, összefestékezése, szétszabdalása, menthetetlenül összekoszolása és ehhez hasonlók.
Igazából nekem a legjobban az tetszik, ha valaki olyan ruhát választ, amit – esetleg kicsit átalakítva – más eseményre is fel tud venni később, vagy tovább örökíti egy családtagjának barátjának. Bárhogyan is legyen, a lehető legrosszabb, amit tehetünk, ha tengernyi pénzt kiadunk egy csodás ruhára, majd pár óra viselés után szánt szándékkal tönkretesszük.
- A pszichológus válaszol: Esküvő helyett szakítás
- Kövess minket Pinterest és Instagram oldalainkon is.