A könyv megírásával az volt a célom, hogy gyakorlott konyhatündérek és kezdő kukták egyaránt inspirálódhassanak a kötetből – meséli Steiner Kristóf, akinek a napokban debütált a szakácskönyve. Vajon milyen Steiner Kristóf konyhája?
Steiner Kristóf volt már televíziós riporter, újságíró, könyvíró. Legutóbbi munkájaazonban némileg eltér az eddigiektől. Decemberben jelent meg legújabb kötete, a téma azonban új fejezetet nyitott a karrierjében: szakácskönyvet készített. A Kristóf konyhája 108 illusztrált, mesélő receptet tartalmaz. Mondhatjuk azt is, hogy bepillantást enged Kristóf mindennapjaiba, a konyhájába és a Tel Aviv-i életébe egyaránt.
108 mesélő recept, ezt a címet láttam az egyik kiírásodban a Facebookon. Mesélő, vagyis nem csupán egy receptkönyvről van szó, hanem történetekről is? – Valóban nem klasszikus recepteskönyvről van szó, ugyanis minden egyes fogást egy történettel vezetek fel – ezek közül némelyik személyes anekdóta, akad, amelyik könnyed gasztro-történelemlecke, és persze olyan is, ami Tel Aviv, Budapest, London – azaz a “három otthonom” kulináris kalandjait meséli el. Azt szerettem volna, hogy a korábbi könyveim olvasói is könnyedén azonosuljanak a kötettel – akkor is, ha a vegán étkezés, vagy a konyhaművészet alapjában véve nem kötné le őket. Ugyanakkor a receptek mégis a lelkét képezik a könyvnek,így végül garantáltan kedvet kap a főzéshez az is, aki csak “olvasgatni” tervezett.

Kiknek szól a könyv? – Bárkinek, aki azt hiszi, hogy nem tud főzni, mindenkinek, aki azt gondolja, hogy nem szeret sütni, azoknak, akik imádnak a konyhában sürögni, olyanoknak, akik elkötelezett vegánok, és azoknak is, akik mit sem tudnak a vegán életmódról. Azaz egyszóval: mindenkinek. A könyv megírásával az volt a célom, hogy gyakorlott konyhatündérek és kezdő kukták egyaránt inspirálódhassanak a kötetből.
Annak, aki nem ismerné, kérlek, jellemezd, mit jelent a vegán életmódot! -Vegánnak lenni annyit jelent, hogy nem fogyasztunk semmilyen állati eredetű ételt – legyen szó húsról, sajtról, tojásról, vagy épp mézről. Semmi olyasmit, ami állatok használatával jár. Sok húsevő, sőt vegetáriánusok is azt gondolják: azért, hogy tejtermék vagy a tojás kerüljön az asztalra nem kell szenvednie az állatnak, ám a valóságban a tojásipar és a tejipar is rengeteg fájdalmat okoz a jószágoknak – nem szeretnék sokkolni senkit, ezért csupán annyit mondok, mindenki a maga tempójában ássa bele magát kicsit az állattartás és a farmgazdálkodás árába, és idővel gondolja át, biztosan támogatni akarja -e ezt az ipart. Egy cseppnyi odafigyeléssel, és egy kis kreativitással fergeteges vegán ételek készülhetnek, anélkül., hogy le kellene mondanunk bármiről – legyen szó pörköltről, rakottkrumpliról, vagy akár hamburgerről.
Steiner Kristóf konyhája
Milyen előkészítési folyamat előzte meg a könyv megjelenését, hogyan kell elképzelni egy ilyen kötet megszületését? -A könyvbe az a több, mint 100 receptem került be, amit gyakran és szívesen készítek itthon a családomnak, kiegészítve kedvenc konyháim fogásaival, amelyeket előszeretettel rendelek, amikor naphosszat írok valamelyik kedvelt kis kávézómban. Így az ételsor összeállítása nem volt nehézkes – a 10 nap azonban, amit a fotózással töltöttünk nem volt piskóta. Napi öt ételt készítettem el, reggel 9 és este 9 közt folyamatosan dolgoztunk a fotósokkal, és az egész otthonunk úgy festett, mint egy kreativ főző workshop és egy fotós szakkör találkozója. Ugyanakkor fergeteges kaland volt, mert a fotósok – Czabán Máté, Salamon Sára, és Ron Itzhaki – mind közeli barátaim. Ezt követte a grafika kialakítása, amely szintén közel egy hetes éjjel-nappali munka volt a tördelő grafikussal, Dániel Zsófiával. Életem egyik legintenzivebb munkaperiodusa volt, de minden pillanatát imádtam.
Azt írod,‘egy kattintással megvásárolhatóak a hozzávalók’, ’11 online kisfilm’, ‘rengeteg fotó’. Hogyanáll akkor pontosan össze ez a projekted? – Így van, a könyv nem csupán egy szakácskönyv és gasztro-novelláskötet, hanem egy interaktiv katalogus is, amelyből QR kódok, vagy webcímek segítségével minden különlegesebb, nehebben beszerezhető hozzávalót házhoz lehet rendelni a kiadótól. Emellett 11 rövid mozit is rögzítettünk Wertheimer Kinga barátnőmmel, akivel még a VIVA tévés időszakban lettünk elválaszthatatlan kollégák és barátok – ezekben a sütés-főzés azon lépéseit mutatom be, amelyeket nehezebb követni leírás alapján.
Steiner Kristóf konyhája
Most arra kérnélek, írd le nekem egy napodat, mit reggeliztél, ebédeltél és vacsoráztál az interjút megelőző egyik napon, amikor te készítetted el az ételeket otthon! -Akkor vegyük például a ma reggelt – a mandulatejes kávém mellé csokoládés-banános muffint reggeliztem, ebédre wok zöldsékeket ettünk pirított üvegtésztával, mogyoróvajas-szójaszószos mázban. Vacsorára pedig vegán burgert készítettem, amelyhez a zsemlét is magam sütöttem meg, mellé pedig héjában sült burgonyát és citromos-fokhagymás ceruzababot nassoltam. Ugye nem úgy tűnik, mintha szegény vegánoknak nem lenne mit enniük…
Egyáltalán, ha vendégségbe érkeznek hozzátok, bárhol is legyél a világban, elfogadják, hogy vegán ételek várják őket vagy szoktál esetleg nem vegán fogásokat is készíteni nekik? – Sosem készítek nem vegán ételeket, mert míg egy húsevő számára nyilván nem ütközik ideologiai problémába, hogy zöldséget főzzön, egy vegán számára önmaga szembeköpése lenne, ha húst készítene. Emellett őszintén hiszek benne, hogy tisztelhetem a vendégeim ízlését és a saját választott életmódomat egyszerre. Rengeteg barátom van, aki azt mondja: ha ilyen ételeket ehetne nap mint nap, sosem hiányozna neki a hús. A sajttól a rántottán át a burgundi raguig bármit elkészítek vegán módon, így a húsevő barátok sosem élik meg lemondásképpen, hogy nálam vacsoráznak. Sokan közülük elhagyták, vagy moderálták a húsfogyasztást, és olyan is akad, aki 100%-ig vegán lett – nem is annyira az én hatásomra, hanem mert érezték, hogy milyen hálás a szervezetük a változásért.

Steiner Kristóf konyhája
Mesélj kicsit Tel-Aviv gasztrokultúrájáról! Étel- és italkülönlegességek, kedves kávézó stb. – Mindig azt szoktam mondani, hogy Tel Avivba utazni már csak az ételkultúra miatt is megéri: az arab és mediterrán konyha fúziója fergeteges fogásokban csúcsosodik ki, vegánnak lenni pedig végtelenül könnyű. Minden kávézóban akad többfogásos vegán menü, emellett számos nemzeti fogás – mint a humusz vagy a falafel – egyébként is teljes mértékben növényi eredetű. A kedvenc éttermem a Zakaim, amely egy perzsa családé, és a konyha egy térben van az asztalokkal, így nyomon követhetik a vendégek, ahogy sisteregnek a mennyei étkek a serpenyőkben, a kedvenc kávézóm pedig a LoveEat Jaffa város kikötőjében, ahol olyan finom avokádósalátát készítenek, hogy még a könyvembe is bekerült a receptje.