Október 11-én, a lánygyermekek nemzetközi napja alkalmából a Daalarna – Benes Anita vezetésével – és az UNICEF Magyarország ismét összefogott, hogy közösen kiálljanak a lányok jogaiért és egyenlő esélyeikért. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a lánygyermekek helyzetére világszerte, és arra ösztönözzön mindenkit, hogy tegyen a lányok jövőjéért.
A lánygyermekek helyzete ma
A világ sok pontján a lányok mindennapi életét jelentősen befolyásolják a nemek közötti egyenlőtlenségek. Ezek az igazságtalanságok már a gyerekkor korai éveiben elkezdődnek, és gyakran a lányok egész életére kihatnak. Míg a lányok fejlődése kezdetben kiegyensúlyozottabbnak tűnik a fiúkéval szemben, az idő múlásával egyre inkább előtérbe kerülnek a nemi alapú korlátaik. Az iskolai lemorzsolódástól a gyerekkorban köttetett, kényszerű házasságokig számos tényező akadályozza, hogy a lányok teljes mértékben kibontakozhassanak és megvalósíthassák álmaikat.
Az adatok megrendítőek:
- minden harmadik serdülő lány vérszegénységben szenved, ami az alultápláltság egyik jele
- a fiúkhoz képest csaknem kétszer annyi serdülő lány (minden negyedik, összesen 119 millió lány) nem részesül semmilyen oktatásban, foglalkoztatásban vagy képzésben,
- minden ötödik 20 és 24 év közötti fiatal nő gyermekként házasodott meg,
- majdnem minden negyedik élettársi/házastársi kapcsolatban élő serdülő lány tapasztalt szexuális vagy fizikai bántalmazást,
- a serdülők körében megjelenő új HIV-fertőzések 75%-a lányoknál fordul elő,
- világszerte több mint 230 millió áldozata van a nemi szerv-csonkításnak.
Az ilyen statisztikák jól mutatják, hogy mennyire sürgős cselekvésre van szükség a lányok helyzetének javításáért világszerte.
Az UNICEF és a Daalarna közös küzdelme
Az UNICEF globálisan és Magyarországon is aktívan dolgozik azon, hogy a lánygyermekek életét pozitív irányba terelje. Ennek fontos része a gyermekházasság elleni küzdelem, amelynek célja, hogy a lányok ne kényszerüljenek kiskorúként feleséggé és anyává válni, hanem élhessenek a tanulás és önállóság lehetőségével.
Az elmúlt évtizedben az UNICEF erőfeszítéseinek köszönhetően több mint 25 millió gyermekházasságot sikerült megelőzni, de a küzdelem korántsem ért véget.
A szervezet célja, hogy 2025-ig további 137 millió lány életét javítsa, többek között oktatási és egészségügyi programokkal.
A Daalarna, mint Magyarország egyik vezető divatmárkája, elkötelezett a társadalmi felelősségvállalás iránt. Benes Anita, a márka alapítója és tervezője, hisz abban, hogy minden lánynak joga van a szabad élethez, ahol saját döntéseit hozhatja meg.
A Daalarna és az UNICEF közös célja, hogy minden lány számára megadja az esélyt, hogy szabadon fejlődhessen és álmait valóra válthassa.

Hogyan segíthetsz te is?
Mindannyian tehetünk valamit azért, hogy változást hozzunk a lányok életébe. Október 11-én, a lánygyermekek napján a Daalarna és az UNICEF arra kér mindenkit, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, és támogassák az UNICEF-et a lányok jogaiért való küzdelemben.
Oszd meg a közösségi médiában, hogy gyermekként mi volt az álmod, és bátorítsd a környezetedben élő lányokat is arra, hogy merjenek nagyot álmodni!
Segíts te is – tegyünk közösen a lányok jövőjéért szerte a világon!