Külföldön már régóta virágkorát éli, és egyre gyakoribbá válik itthon is a saját fogadalom írása a nagy napra. A témával kapcsolatban Lendvai Niki szertartásvezetőt kérdeztük, aki a tökéletes esküvői fogadalom titkaiba is beavat titeket.
Házassági eskü, nyilatkozat és fogadalom
Először is fontos leszögezni, hogy az esküvői fogadalom nem keverendő össze a házassági esküvel, amelyet kizárólag egyházi szertartás során fogtok mondani (ennek felekezettől és vallástól függően változó, de ezen belül fix szövege van általában), illetve a polgári szertartáson tett házassági nyilatkozattal sem.
„Az, hogy a házassági nyilatkozatnak van-e fix, állandó szövege, szertartásvezetőnként változhat. Tudok olyan szertartásvezetőről, aki gyakorlatilag ugyanazokat az általános érvényű kapcsolati normákat ígérteti meg a párokkal, mindezt úgy, hogy ő maga olvassa fel. Nyilván ennek is van létjogosultsága, hisz az az ígéret, hogy “örökké szeretni foglak”, hogy “minden nehéz helyzetben melletted állok”, és “hűséges leszek hozzád” egy házasság teljesen elfogadható alappillérei” – magyarázza Lendvai Niki.
Mi számít esküvői fogadalomnak?
Mivel a házassági fogadalom nem része a kultúránknak, ez inkább a filmekből, és a nyugati szokásokból kezdett elterjedni Európában is, így egységesen kialakult forma sincsen rá. Niki szerint ez így a legjobb, hiszen mindenki úgy alakíthatja ki a ceremónia ezen részét, amilyen a saját stílusa, s amilyen igényei vannak a párnak.
„A hagyományos, anyakönyvvezetős esküvőkön jelenleg sem része a szertartásnak a fogadalom, bár azt tapasztalom, hogy az anyakönyvvezetők is kezdenek egyre rugalmasabbá válni, és van olyan, akivel megbeszélhető, hogy ez is szerepeljen a forgatókönyvben. Szertartásvezető felkérése esetén, ahogy szoktam mondani, mivel nem ez a hivatalos ceremónia, így bármilyen elem betehető, és bármi elhagyható. Így a fogadalom is.”
Mennyire elterjedt itthon az esküvői fogadalom?
Niki szertartásvezetői tapasztalatai alapján a párok nagyjából 20-25 százaléka önmagától jelzi, hogy szeretne fogadalmat mondani. Körülbelül 40-45 százalékuk esetén az egyikük szeretne mondani, a másik nem, de végül a tartózkodó fél is beadja a derekát, vagy csak bizonytalanok ezzel kapcsolatban mindketten, de meggyőzhetőek. A fennmaradó 30-40 százalék nem szeretne beszélni a szertartás alatt, mert vagy túl intimnek tartják kitárni ezeket az érzéseket, vagy nem szeretnek szerepelni, vagy csak szimplán attól tart valamelyik fél, hogy elsírja magát, és nem fogja tudni elmondani a fogadalmát.
“Manapság már nagyon ritka, hogy valaki kényszermegoldásból válasszon szertartásvezetőt, így elmondható, hogy a legtöbben azért teszik ezt, mert igényük van egy személyessé alakított ceremóniára. Ennek okán azt gondolom, hogy a fogadalom bárkinek való, aki személyesebbé és saját érzésekkel tarkítottabbá szeretné tenni a saját esküvői szertartását.”
Niki szerint mindemellett az a legfontosabb, hogy a pár mindkét tagja igazán jól érezze magát a saját esküvőjén, így tehát a komfortzónából kirángatni senkit sem ajánlott. Tehát ha valaki azt mondja, teljesen elzárkózik a fogadalomtétel elől, akkor azt tiszteletben kell tartani.
Baj, ha meghatódtok közben?
„Hogy sírni fogtok-e az esküvői fogadalom alatt? Hát persze. De ez teljesen normális. Én azzal szoktam nyugtatni a párokat, hogy szerencsére ez nem egy céges prezentáció, ahol ott ül minden kolléga plusz a teljes vezérkar. Ez egy családi rendezvény. Csak azokat hívják meg, akiket szeretnek, és csak azok jönnek el, akik viszontszeretik őket.”
Ebből pedig az következik, hogy néhány könnycsepp, egy pillanatnyi orrfújás szünet, vagy csak néhány nagyobb lélegzetvétel, hogy újra olvasni tudjatok, a világon semmit nem ront el ennek a varázsából. Sőt! Ettől még igazibbá válik a pillanat.
Vers vagy saját szöveg?
„Azokon az esküvőkön, ahol én vagyok a szertartásvezető, nagyon ritka a kötött esküvői fogadalom felolvasása. Talán egyszer volt ilyen. Egy verset olvasott fel a menyasszony. S bár szerelmese vagyok a verseknek, én mindig inkább arra ösztönzöm őket, hogy írjuk meg a fogadalmat saját szavakkal.”
Üljetek le egyedül (!) egy órára, és gondolják át, hogy mik azok a dolgok, amiket reálisan be tudtok tartani, és szívesen megtesztek azért, hogy a párotokat boldoggá tegyétek.
Ha mégis a vers felé húz a szívetek, akkor szeretettel ajánljuk nektek Vers és kép rovatunkat inspirálódásra.
A tökéletes esküvői fogadalom nyomában
Niki szerint nagyon fontos, hogy csak vállalható dolgokat ígérjetek meg, és ne legyen benne semmi olyan teátrális, pátoszos gondolat, amiből érezhető, hogy a pillanat hatásának fokozása miatt íródtak, és abszolút kivitelezhetetlenek egy évtizedekig tartó házasság során. (Például „sosem fogok veszekedni veled”. Ki tud ilyet betartani?)
„El szoktam mondani azt is, hogy amikor fogalmazzák a gondolataikat, elképzelhető, hogy lesznek olyan ígéretek, amik ott és akkor nagyon vicces tűnnek. Mert az, hogy “kiviszem a zoknim a szennyesbe, és nem csak szimplán ledobom az ágy mellé”, vagy hogy “évente csak két-három árván maradt kiscicát viszek haza, és amikor gazdit találok nekik, örömömben csak egy pár új cipőt veszek” valóban vidámságot kelt az ember szívében. De amikor ott állsz életed szerelmével szemben, és a könnyáztatta arcát nézve megpróbálod elmondani ezeket a sorokat, még a legviccesebb mondat is képes végtelenül meghatóvá válni.”
Niki úgy véli, hogy az esküvői fogadalom legszebb része nem az, hogy nekünk ígéretet tesz a párunk, hanem az, hogy kimondhatjuk, mi magunk mit fogunk tenni azért, hogy ez a házasság működőképes legyen a mindennapokban.
Egy jó esküvői fogadalom érzésekkel tarkított. Elmondják benne egymásnak, hogy miért is szeretik a párjukat, és épp ezeket figyelembe véve mit ígérnek a másiknak. Néhány példa:
“Szeretem, hogy olyan hangulatosan feldíszíted az otthonunkat minden ünnep előtt, ezért ígérem, hogy mindig elviszlek majd a Kreatív-Hobbi boltba, és megvárom, amíg órákig válogatsz a kincsek között.”
“Szeretem, hogy az életben is olyan kitartó és fegyelmezett vagy, mint a sportban, és ígérem, hogy minden meccsedre megpróbálok kimenni, és amíg csak játszol, a legnagyobb szurkolód én leszek.”
Ki mondja el a fogadalmat, és ki segít megírni?
Niki egyértelműen állást foglal amellett, hogy a saját fogadalmadat neked kell elmondani/felolvasni, nem érdemes más alternatívákat keresni. „Én nem mondok fogadalmat a pár helyett, és nem is olvasom fel nekik. A fogadalomban pont az a szép, hogy egymásnak mondják, és az én számból nagyon furán hangzana, hogy “vasárnaponként majd felporszívózom”, és “évente csak kétszer megyek haza vízhólyagos ujjakkal a Play Station maratonról”. Ha nem szeretnének fogadalmat mondani, akkor más elemekkel tarkítom a gyűrűhúzás előtti részt. Az, hogy mivel, mindig attól függ, hogy milyen igényei vannak a párnak.”
”Ilyenkor mindig azt kérem, hogy felsorolás jelleggel írjatok egy listát nekem arról, hogy alapvetően mi az, amit szeretnének megfogadni, és én nagyon szívesen mondatokba foglalom ezeket a gondolatokat. Szívesen adok ötleteket, inspirációkat, és ha kell, akkor cenzúrázok is, mert bár a való életben egy világi torllnak tartom magam, az esküvőkön pontosan tudom, hogy mi az a határ, amelyen belül mozoghatunk.”
Szabad felolvasni, vagy fejből kell elmondani?
„Az esküvői fogadalmat sosem kell fejből mondani. De mobileszközről szigorúan tilos” – figyelmeztet Niki. „Meg szoktam kérni a párokat, hogy ha maguk is fogalmazzák, és nem igényelnek segítséget benne, akkor is küldjék el nekem a fogadalmukat, és én elviszem nekik kinyomtatva.”
Ennek több oka is van. Egyrészt az ígéreteiket külön-külön küldik el a szertartásvezetőnek, így egymásét nem láthatják. Időnként előfordul, hogy az egyik fél túl hosszúra fogalmazza, a másik fél pedig túlságosan rövidre. Ilyenkor egyeztetve a párral egyensúlyba lehet hozni a két fogadalmat, hogy senki ne érezze magát kellemetlenül a szertartás ezen részében (sem).
„Másrészről, az esküvő előtti órák/napok nagyon zaklatottak szoktak lenni, hogy minden meglegyen, hogy semmit ne felejtsenek el. Ezért én szeretem a vállukról levenni azt terhet, hogy “elhoztam, nem hoztam, nincs zsebem, hova tegyem” stb. Így az a biztos, hogy én elviszem, és akkor egy gonddal kevesebb marad.”
Niki szerint senki nem várja el a pároktól, hogy ott állva, meghatódottan, fejből rögtönözzenek valamit, és szerinte a fotókon is szépen mutat, ahogy a papírt tartva, kezükben mikrofonnal, egymásra nézve sírnak vagy nevetnek.
- Kövess minket az Instagramon és a Pinteresten is!
- Egyházi esküvő – 20 tanács, hogy megéld és a fotókon is jól mutass
- “Csak a papírért tényleg nem érdemes” – A rítus ereje a házasságkötésben
- Dr. Almási Kitti: Akik boldog házasok, azok nem kérkednek vele
- 10 jel, amiből tudhatod, hogy ő az igazi
- Szöktetéses esküvő – Így valósítsd meg a gyakorlatban