A hagyományos, száz-százötven fős, éjféli töltött káposztás, hajnalig tartó lakodalmak mellett egyre gyakoribbak a kis létszámú esküvők, amelyeknek több változata van elterjedőben. Vajon mi a különbség a mikroesküvő, a minimenyegző, a folytatásos és a szöktetéses esküvő között? Lássuk, mit is takarnak ezek – és azt is, hogy a tavalyi évet uraló koronavírus-járvány hogyan befolyásolta az esküvőpiacot.
Szöktetéses esküvő (elopement)
Korábban is írtunk már arról a házasodási formáról, amikor a pár csupán kettesben vesz részt az esküvőn, és a rokonsággal, barátokkal csak a fotókat, videót osztják meg utólag. Ez egy izgalmas alternatíva lehet azok számára, akik szeretnék a házasságkötést egy különleges helyszínen megvalósítani. Az ilyesmi azonban rendkívül költséges lenne hatalmas vendégsereggel és a szervezés is rettentő bonyolult. Tehát míg egy százfős magyar esküvő Balin szinte kivitelezhetetlen lenne átlagos földi halandók számára, addig egy szöktetéses esküvő könnyebben tető alá hozható ugyanott (és reméljük, hogy hamarosan ismét az lesz, ha újra utazhatunk).
Rengeteg egzotikus helyszín van, ahol ez már önálló üzletág, és fotóst, tanúkat is szerveznek megfizethető áron. A boldogító igen pedig garantáltan életre szóló élmény lesz ebben formában. Manapság pedig már nem is megy ritkaságszámba az ilyesmi, így a rokonok, barátok is könnyebben elfogadják, hogy le kell mondaniuk a hagyományos lagziról.
A koronavírus-járvány ugyanakkor arra is megtanított minket, hogy nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy csodákat lássunk.
Ha szöktetéses esküvő az álmotok, érdemes elolvasni korábbi cikkünket, amelyben sok-sok tippet adunk hozzá – ide kattintva.
Mikroesküvő (microwedding)
A mikroesküvő hasonlít a hagyományos lagzikhoz, de a meghívottak csak a legjobb barátok és a szűk rokonság tagjai közül kerülnek ki. Általában harminc, maximum ötven fővel számol egy ilyen esemény, ami éppen emiatt a Covid-járvány idején is nagyon népszerű lett.
A pár így eldöntheti, hogy a felszabaduló költségeket egy exkluzívabb cateringre vagy helyszínre fordítja, esetleg arra, hogy a menyasszony egy felsőbb kategóriás dizájnerruhát viselhessen.
Minimenyegző (minimony)
Ez a házasodási forma régebben takarékosságból volt népszerű, vagy azok választották, akik nem először házasodtak, és nem akartak nagy hűhót csapni az esküvő körül. A minimenyegző leggyakoribb módja, hogy egy pár két tanú és néhány közvetlen családtag, esetleg barátok társaságában elmegy az anyakönyvvezetőhöz, és ott egy rövid szertartás során kimondja a boldogító igent. Utána még egy könnyed ebéd vagy vacsora is belefér, de az ennyire kis létszámú esküvők nem a nagy buliról szólnak. Ez persze semmit sem von le az értékéből, sőt, sokan úgy érzik, az a szépsége, hogy a lényegre összpontosít: két ember szerelemből örök hűséget esküszik egymásnak.
Nehéz megemészteni azt, hogy egy régóta tervezett menyegzőt akár egy évvel is el kell halasztani, így sokan inkább változtattak a terveiken, és az exkluzívabb, kis létszámú esküvők felé húznak a nagy lagzi helyett.
Folytatásos esküvő, avagy esküvő kétszer (sequel wedding)
Ez különösen kedvelt lett az elmúlt évben, hiszen sokan a járványügyi korlátozások miatt választották a fentebb bemutatott minimenyegzőt (hogy meglegyen „a papír”), azonban semmi esetre sem szerettek volna örökre búcsút mondani a nagy bulinak, amelyről álmodoztak.
Ez azért is jó, mert mindössze egy aprócska kompromisszumra van szükség, és minden, amit a pár előre megtervezett, megvalósulhat.
A kis létszámú esküvők praktikus oldala: esküvő otthon
Az események intimebb megélése miatt sokan döntenek amellett, hogy a saját házuk kertjében vagy akár egy saját, bérelt vagy barátoktól kölcsön kapott balatoni nyaralóban házasodnak össze, egy sokkal meghittebb és elvárásoktól mentes esküvőn. Ez főleg azért is jó, mert a jelenlegi bizonytalan, folyton változó helyzetben így nem kell alkudozni a helyszínnel egy esetleges időpontmódosítás miatt, elég csak tudatni a vendégekkel az új dátumot. Ugye hogy mennyivel egyszerűbb így a szervezés?
Kis esküvő vagy nagy esküvő? Ebben a cikkünkben sorra vettük az érveket és ellenérveket.
A kis létszámú esküvők az új trend? Mit mond az esküvőszervező?
Madarász Zsuzsi, a Green Wedding alapítója és tulajdonosa tíz éve dolgozik esküvőszervezőként, fő profilja a zöld esküvők szervezése. Zsuzsi szerint a folytatásos esküvők egyértelműen népszerűbbek lettek a koronavírus-járvány miatt, és szerinte ez a trend még idén is folytatódni fog. „Korábban főleg külföldön élő magyarok, vagy olyan párok választották ezt az esküvőformát, akik közül az egyik fél külföldi. Ilyen esetekben a szűk körű menyegzőnek nincs túl sok romantikus része, és általában a barátok sem vesznek részt rajta, ezért szervezőként mindig fontosnak tartottam, hogy a második, nagyobb volumenű eseménybe minél több romantikus részt csempésszünk.
Erre rengeteg ötlet van: megtarthatják az egyházi esküvőt, ha a minimenyegzőn elmaradt, de olyan második szertartáson is részt vettem már, ahol az örömanyák voltak a tanúk, és megható beszédet mondtak. Volt gyertyafényes, késő esti szertartás, ahol fogadalmat tett egymásnak a férj és a feleség, vagy a barátok mondtak egy-egy beszédet. Nagyon ötletes megoldásokat lehet erre is kitalálni.”
Kattintsatok ide a tökéletes esküvői fogadalom titkaiért.
Esküvő napközben?
Végül pedig jöjjön egy olyan trend, ami az elmúlt években kezdett egyre népszerűbbé válni: a napközbeni esküvő. Madarász Zsuzsi szerint a járvány a hétköznapi esküvők mellett ezt is népszerűbbé tette, hiszen a kijárási korlátozások miatt tavaly ősszel és télen nem lehetett hajnalig tartó lakodalmakat tartani. Az új trendnek azonban nem csak ebben az időszakban lehet létjogosultsága.
„Volt olyan esküvőm, amelyet eredetileg hagyományosra terveztünk, de a korlátozások miatt át kellett szervezni, és remekül működött. Minden előre tervezett programot meg tudtunk valósítani – csak éppen mindent pár órával előbbre hoztunk. Délben volt az ebéd, aztán a „buli”, és este hétkor érkezett a torta. Fantasztikus hangulat volt. Szerintem ebben az esküvőformában van potenciál, ha megfigyeljük a filmeket, sorozatokat, Amerikában például nagyon gyakori.”
Ebben a cikkünkben esküvői ruhákat ajánlunk kis létszámú esküvőkre – nézzetek körül, és inspirálódjatok!
Maradjatok velünk, mert a Daalarnánál egy izgalmas meglepetéssel készülünk azoknak a menyasszonyoknak, akiknek kis létszámú esküvő az álmuk – hamarosan jelentkezünk a részletekkel! Addig is kövessetek minket az Instagramon és a Pinteresten még több inspirációért, és nézzetek körül a Daalarna weboldalán is!