Bármibe is vágsz bele kezdőként, értelemszerűen el fogsz követni hibákat. Nem lesz ez másként friss házasként sem. A házasság különbözik az együtt járástól és a párkapcsolattól: még akkor is, ha korábban együtt éltél valakivel. Lesli Doares coach szerint az alábbi hibák legtöbbje nem szándékos és nem a partner iránti tiszteletlenségből, hanem sokkal inkább abból fakad, hogy a friss házasok nem pontosan tudják, mit is várhatnak el a társuktól, és ő mit várhat el tőlük egy házasságban. Íme azok a hiedelmek és viselkedésformák, amelyek a legtöbb konfliktust okozhatják, ha friss házas vagy.
Túl magasak az elvárásaid
Nem árt, ha még az esküvőd előtt rájössz, hogy a romantikus filmek szerelemideálja messze van a valóságtól. Sőt, a legtöbb meglehetősen káros, hiszen azt sugallja, az igaz szerelemért nem kell küzdeni, ha valaki megtalálta a lelki társát, akkor onnantól boldogan él, amíg meg nem hal.
Ezek a filmek azt akarják elhitetni velünk, hogy a szerelem az egyetlen fontos tényező egy házasság szempontjából, a lelki társak sosem bántják meg egymást, kitalálják a másik gondolatait, és éppen ezért nincs is szükségük semmiféle útmutatásra azt illetően, hogyan tegyék boldoggá egymást.
Ha valaki mindezt elhiszi, akkor nagyot fog csalódni a házasság intézményében. Hogyan kerülheted el a csalódást? Kezdd azzal, hogy szembenézel a saját elvárásaiddal, és nyíltan megbeszéled azokat a partnereddel. Akkor is, ha cikinek érzed őket, és tudod, hogy nem is mindegyik reális. Ezután pedig hallgasd meg a párodat is az ő elvárásairól. A nyílt és folyamatos kommunikáció kulcsfontosságú egy kapcsolatban.
Elvárod, hogy a párod változzon meg csak azért, mert házasok vagytok
A coach szerint ez egy nagyon gyakori hiba. Együtt élsz valakivel, akinek ismered a hibáit, és vannak olyan tulajdonságai, amelyeket nem tudsz elfogadni, vagy éppen úgy érzed, egy párkapcsolatba még belefér, de a házasságba már nem. Anélkül azonban, hogy mindezt megbeszélnéd vele, abban reménykedsz, hogy az esküvőt követően a párod magától fog jobb irányba változni.
„Nem azzal van a baj, hogy úgy érzed, egy házasságban bizonyos dolgokat másképp kell csinálni, mint élettársként, hanem azzal, ha azt hiszed, mindezt nem kell a másikkal megbeszélned” – figyelmeztet Doares.
Nincs válaszotok a kényes kérdésekre
A legtöbb kapcsolatban van olyasmi, amiről nagyon nehezen lehet beszélni, és ami a szőnyeg alá söpörve később komoly gondot is okozhat. Lehet, hogy nem jössz ki a párod szüleivel, barátaival, vagy valamelyikőtök mindent a munkájának rendel alá, esetleg te szuper extravertált vagy, míg a párod inkább otthonülő típus.
Elképzelhető, hogy évekig éltek úgy, hogy ezeket az olykor bosszantó problémákat a szőnyeg alá söpörtétek, de egy házasságban ezerszeres erővel kerülhetnek felszínre – különösen akkor, ha gyerekeket is terveztek. Doares szerint alapvető, hogy megtanuljatok hatékonyan, a másikat tiszteletben tartva, haragtól mentesen kommunikálni még a legkényesebb témákról is, és sohase várjátok el azt, hogy a másik kitalálja a gondolataitokat, vagy a problémák maguktól megoldódjanak. Nem fognak.
Azt hiszitek, a házasságkötés puszta ténye megváltoztatja a kapcsolatotokat
Tegnap még csak együtt jártatok vagy együtt éltetek, ma pedig már férj és feleség vagytok. Hát nem izgalmas? De! Azt viszont ne gondold, hogy ezen kívül bármi más is változott csak úgy, magától egyik napról a másikra. Ha te házasként már mást vársz el, mint egy párkapcsolatban, arról beszélni kell!
„Sokszor fordul elő, hogy valaki természetesnek veszi, hogy házastársával már együtt ünneplik majd a nagy ünnepeket, vagy éppen ellenkezőleg: mindkettőjük családjával közösen, még akkor is, ha ez korábban nem így volt. Az is gyakori, hogy valaki megbeszélés nélkül elvárja, hogy a partnere kövesse az ő vallását” – mondja Doares. A coach szerint még az esküvő előtt ajánlatos megbeszélni, hogy ki mit gondol arról, hogy egy családként mit kellene másképp csinálni, mint ahogyan azt eddig megszoktátok.
Feláldozod magad vagy komoly kompromisszumot kötsz
Nagyon szép az, hogy jóban-rosszban kitartasz a másik mellett, de a házasság jó esetben nem a totális önfeladást jelenti, de még csak azt sem, hogy valaki rendre maga elé sorolja a párját. Doares szerint hatalmas hiba az önfeláldozás, mert elfojtott haragot, elégedetlenséget szül, amely idővel aláássa a házasságot. Ehelyett ismét csak a nyílt kommunikációra kell helyezni a hangsúlyt, és úgy megegyezésre jutni a vitás kérdésekben, hogy senki sem érezze azt, ő nem nyert semmit, az ő vágyai sosem teljesülnek.
Sértésnek veszed, ha a párod egyedül is szeretne lenni
Egy házasságnak kifejezetten jót tesz, ha a felek egyedül is töltenek időt. Sokak azonban úgy képzelik a házasságot, hogy azt követően mindig mindent együtt csinálnak, közösek a barátaik, az összes szabadidejüket együtt töltik. Ez működhet akkor, ha mindig, mindkét fél elégedett ezzel, de általában ez nem így van. Ha pedig valaki szeretne egy kis saját időt, a másik azonban túlságosan rátapad, az kellemetlen érzéseket, és idővel érzelmi eltávolodást is eredményezhet. Persze az is problémát okozhat, ha az egyik fél folyton külön akar eljárni, ezért eltérő igények esetén meg kell állapodni az együtt és a külön töltött idő mennyiségében úgy, hogy az mindkét fél számára elfogadható legyen.
Nem ápolod a kapcsolatot
„Kifogott halat nem kell etetni”- szól a megehetősen cinikus és viccnek is rossz mondás. Sajnos, még ha ilyen nyíltan ki sem mondják, sokan beleesnek a házasságot követően abba a hibába, hogy elhiszik: a nehezén már túl vannak, a kapcsolat most már magától is örökké fog tartani. Ez pedig szépen lassan – vagy egyeseknél rapid sebességgel – tönkre fogja tenni a házasságot. Nem fásuljatok bele a hétköznapokba, ne soroljátok a kapcsolat ápolását minden más teendő mögé. Doares azt javasolja, hogy továbbra is járjatok el randevúzni, legyetek tiszteletteljesek egymással, és naponta emlékeztessétek magatokat arra, mit szerettek a másikban és miért éppen vele kötöttétek össze az életeteket.
Cikkünk a Brides magazin írása alapján készült. A cikk forrása itt található. Ha inspirálódnál az esküvődre, nézz körül Inspirációk rovatunkban, illetve Pinterest és Instagram oldalainkon is!
- Ezek lesznek az esküvői ruhatrendek 2025-ben a Daalarna szerint
- Urbánus stílusú álomesküvő Budapest szívében – Alexa és Nándi nagy napja
- Tökéletes menyasszonyi ruhák téli esküvőkre
- 5 csodás ötlet, amivel örökre megőrizheted az esküvői csokrodat
- Ajándékozz stílust és minőséget: különleges karácsonyi ajándékötletek