Vikki S. Ziegler válóperes ügyvéd látott már egyet és mást a karrierje során. Az biztos, hogy tudja, melyek azok a hibák, amelyeket elkövetve egy pár könnyen ott találhatja magát az irodájában. Ziegler The Pre-Marital Planner című könyvében hasznos tanácsokkal látja el a jegyben járókat, amelyeket megfogadva sokat tehetnek a tartós házasság érdekében. Ezekből válogattunk most.
Tiszteld a párodat
Abban a pillanatban, hogy tiszteletlen vagy a pároddal, elindítod a kapcsolatot egy rossz irányba. Szerencsére még innen is van visszatérés, de jobb el sem indulni ezen a pokoli ösvényen. Még ha nem is értesz egyet mindenben vele, sőt, vannak olyan dolgok, amelyekben teljesen ellentétes nézeteket vallotok, akkor is empatikusan és megértően kell hozzá viszonyulnod. Ne sértegesd, ne forgasd a szemedet, hanem őszinte érdeklődéssel és tisztelettel hallgasd meg, mi a véleménye, mit érez, miért szeretné azt, amit.
Beszéljetek őszintén a pénzről
Amíg két ember nem házas, addig könnyen figyelmen kívül hagyhatja az anyagiakkal kapcsolatos kérdéseket. Az esküvő után azonban a legtöbb pár közös kasszán van, közös a megtakarításuk. Ilyenkor már konfliktusokat okozhat az, ha a két fél teljesen másképp gondolkodik a pénzről. Lehet, hogy egyiküknek fontosabb az, hogy a mindennapokban szórhassa a pénz, míg a másik nem szeret túl nagy lábon élni, mert fontosnak tartja, hogy legyen kellő megtakarítása, ha szűkösebb idők jönnek.
Ez nem azt jelenti, hogy egy ilyen pár mindenképpen össze fog veszni az anyagiakon, ha azonban nem foglalkoznak azzal, hogy ennyire eltérően állnak hozzá, ha nem beszélik meg még az esküvő előtt, hogy kinek mi fér bele, és mi nem az anyagiakkal kapcsolatban, akkor bizony kellemetlen meglepetések érhetik őket a házasságban.
Egy nagyobb esküvő megszervezésekor már elég jól körvonalazódik, hogy ki mire költ szívesen és mire nem, de a házasságban sok előre nem látott dologra is föl kell készülni. Az elvárások tisztázása mellett fontos, hogy bármilyen nagyobb összegű, kifizetetlen tartozásotok van, arról tudjon a jövendőbelitek, hiszen később őt is érinteni fogja.
Tudd, mi fér bele neked, és mi nem
„Amikor randevúzol valakivel, tartsd jó nagyra nyitva mindkét szemed, amikor összeházasodsz vele, csukd le az egyiket” – mondja Ziegler.
„Ezzel csak arra utalok, hogy nagyon fontos még a randevúzás, együttélés időszakában valóban megfigyelni a másikat, és ha olyasmit tapasztalsz a kapcsolatban, ami neked hosszú távon nem fog beleférni, akkor azt még vagy az esküvő előtt tisztázd, vagy szakíts, ugyanis senki sem fog magától megváltozni pusztán amiatt, hogy házas lett – főleg, ha nem is tud arról, miben kellene változnia.”
Amikor azonban már házas vagy, akkor ne keresd folyton nagyítóval a hibákat a másikban, mert mindenkiben lehet találni olyasmit, ami kifogásolható, és vélhetően minden embernél van szebb, okosabb és izgalmasabb is – csak hát a tartós házasság elköteleződést jelent valaki mellett, akit szeretsz.
Légy tisztában a múltaddal
Mindenkinek volt olyan kapcsolata, amelyet utólag már megbánt. A legtöbb embert hozta már össze a sors olyan alakokkal, akik nem érdemelték meg, vagy akik nem tisztelték. Ha azonban képes vagy a helyükre tenni ezeket a kapcsolatokat a múltadban, akkor egyfelől sokkal jobban fogod tudni értékelni a jelenlegi partneredet. Másfelől ha elkövet egy-egy hibát, nem fogod azonnal azonosítani őt egy korábbi partnereddel, akiben folyton csalódtál.
Lásd reálisan a szüleid házasságát
Van, akinek a szülei mintaházasságban éltek, és van, aki egy veszekedésekkel teli válást volt kénytelen végigasszisztálni gyerekként. Bármilyen is volt a szüleid házassága, nem alapvető, hogy te is hasonlóban fogsz majd élni. A saját életedet te irányítod, ehhez azonban szükséges, hogy ne rózsaszín vagy éppen túl sötét szemüvegen keresztül szemléld a szüleidet és egymáshoz való viszonyukat, hanem képes legyél megérteni, mit csináltak jól és mit rosszul. Mert ha ezt tudod, akkor ebből tényleg tanulhatsz, hogy a te házasságod a lehető legjobb legyen,
Tanulj meg megfelelően kommunikálni
Ez egyfelől azt jelenti, hogy hogy tisztességesen vitázol: nem abból indulsz ki, hogy mindenképpen neked legyen igazad, hanem abból, hogy szeretnéd megismerni a párod álláspontját is. Még akkor is, ha nem értesz egyet vele. Ha szereted, akkor tiszteled, és elfogadod őt olyannak, amilyen. Ez minden vita esetén ott kell, hogy lebegjen a szemed előtt. Akkor tudtok megfelelően vitázni, ha nem emelitek fel a hangotokat, ha nem mondtok bántó dolgokat a másiknak, és ha mindig arról beszéltek csak, ami a kiindulási pont volt a vitában, nem kevertek bele egyéb sérelmeket.
Fókuszálj a házasságra, amelyben élni szeretnél
A legjobb házasságban is lehetnek komoly nézeteltérések vagy krízisek. A lényeg az, hogy mindig a szeretet és az elfogadás vezéreljen, amikor nehéz időszakon mentek keresztül. Sose felejtsd el, hogy miért házasodtatok össze, hogy mi az, amit szeretsz a partneredben, és hogy ti sosem ellenségek, hanem mindig egy csapat vagytok. Az pedig nem csak a párod, hanem a te javadra is válik, ha mindig a legjobbat próbálod kihozni magadból, és évek alatt sem felejted el, hogy egy házasságban a szeretet, a tisztelet, a hála és az elfogadás a legfontosabbak.
Cikkünk a Brides magazin írása alapján készült. A cikk forrása itt található.Ha inspirálódnál az esküvődre, nézz körül Inspirációk rovatunkban, illetve Pinterest és Instagram oldalainkon is!