Gondolkodtál már azon, milyen típusú házasságban élsz? A legtöbben a hagyományos és az egyenrangú forma között tesznek különbséget, ami némileg félrevezető, mert jó esetben a hagyományos felállásban is egyenrangúak a felek. Még akkor is, ha a nő otthon van, a férfi pedig dolgozik. Ha pedig nem egyenlő jogokon alapul egy házasság, akkor az aligha nevezhető jónak. Egyes pszichológusok azonban nemcsak ezt a két formát, de sokkal többet is megkülönböztetnek az alapján, hogy a házasságot alkotó két fél között milyen a viszony. Íme a leggyakoribb házasságtípusok!
Judith Wallerstein pszichológus, aki többek között a jó házasság ismérveiről is írt könyvet, az alábbi kategóriákat különbözteti meg az alapján, hogy a házastársak hogyan viszonyulnak egymáshoz.
A tradicionális házasságtípus
Ahogy a bevezetőben is említettük, ez a klasszikus családmodell, amelyben szüleink és nagyszüleink generációjának tagjai általában éltek. A férfi a kenyérkereső, a nő pedig otthon van, és a gyerekeket neveli, illetve a háztartást látja el. Manapság egyre ritkább ez az együttélési forma, kevés nő van, aki ne szeretné magát megvalósítani a munkaerőpiacon is – az már más kérdés, hogy sajnos ezzel párhuzamban nem gyarapodott olyan ütemben azon férfiak száma, akik a munka mellett a családi életben is a nőkhöz hasonló módon szeretnék magukat megvalósítani.
Wallerstein szerint ennek a típusú házasságnak a gyenge pontja, hogy túlságos a gyerekek felnevelésére fókuszál, így a felek sokkal inkább szülőként, mint társként tekintenek a másikra. Ha ennyire nem hangsúlyos a házastársak egymással való, intim kapcsolata, az gyengítheti a köztük lévő köteléket, és ahhoz vezethet, hogy mire a gyerekek kirepülnek, ráébrednek, hogy elhidegültek egymástól.
A társkapcsolat
Ez a mai világban a leggyakoribb házassági forma, különösen fiataloknál. Egyenlőség, a másik jogainak tiszteletben tartása, munkamegosztás, barátság jellemzi ezeket a házasságokat. Az ilyen kapcsolatokban a felek egymás legjobb barátai, akik nagy odafigyeléssel egyensúlyoznak a munkahelyi követelmények és az otthoni elvárások között. Ennek a házasságnak a gyenge pontja éppen a túlzott baráti érzések felerősödése lehet. Előfordulhat, hogy elvész az erotika, a szexuális energia, és a két fél testvérként él egymás mellett.
A mentőöv
“Az effajta házasságok központi eleme egy traumából való gyógyulás igénye” – mondja Wallerstein. Ha két olyan ember házasodik össze, akik feldolgozatlan traumákat hordoznak, és a kapcsolatukkal akarják meggyógyítani magukat, akkor egy nagyon sérülékeny szövetséget kötnek, amelyben sajnos általában a korábbi traumák újrajátszása történik, és ahelyett, hogy a másik valódi mentőövet nyújtana, inkább bántalmaz és traumatizál.
A romantikus házasságtípus
Ezekben a kapcsolatokban az elejétől fogva nagyon fontos mindkét félnek az egymás iránit erőteljes vonzódás. Az ilyen szerelmek évekig, évtizedekig loboghatnak, és a pár szexuális élete sem laposodik el. Erre mondják sokszor a kívülállók, hogy ezt a két embert egymásnak teremtették. Wallerstein szerint azonban, ha a szerelem és a szenvedély a legfontosabb az életünkben, akkor minden más szükségszerűen háttérbe szorul, ez pedig gyakran okoz problémát az ilyen házasságokban. „Egy ilyen házasság eljuthat oda, hogy a pár tagjai egyfajta burokban léteznek, mely elhatárolja őket mindenki mástól, még akár a saját gyerekeiktől is”.
E. Mavis Hetherington párkapcsolati szakértő kiterjesztette Wallerstein modelljét, és az alábbi házasságtípusokat különböztette meg:
Tradicionális házasságtípus
Mindkét félnek megvan a pontosan körül határolt szerepe a házasságban. A kapcsolat addig jól működik, amíg ebben kölcsönösen jól érzik magukat, de azonnal veszélybe kerül, amint az egyik fél meg szeretné változtatni a szerepét.
Kohézív-individualista
A kölcsönös tisztelet, az egyenlőség és az egyenrangúság jellemzi az ilyen házasságokat. A pár tagjai elegendő szabadságot adnak egymásnak, de az intimitás is fontos számukra. Egymás támogatása, szeretet és odaadás jellemzi ezeket a házasságokat, amelyek esetében ritka a válás.
Nyomuló-távolodó
A szakértő szerint ez a leggyakoribb házasságtípus, ahol jellemzően az egyik fél erősebb érzelmekkel viseltetik a másik iránt, mint az ő iránta. Előbbi fél több intimitásra vágyik, míg a másik igyekszik elkerülni azt. Ezek a házasságok végződnek a legnagyobb arányban válással – de ez nem is meglepő.
Intimitáshiányos
Ebben a házasságban rengeteg szabad teret adnak egymásnak a felek, de a másik oldalon nincs semmi, ami ezt ellensúlyozná, nincs köztük szövetség és intimitás. Így tulajdonképpen olyan, mintha két független ember élne egy fedél alatt, akiknek nincs sok közük egymáshoz. Éppen ezért általában ez a fajta házasság sem tart sokáig.
Szenvedélyes házasságtípus
Hangos veszekedések, szenvedélyes szeretkezések, túlfűtött érzelmi viszonyulások jellemzik az ilyen házasságokat. Klasszikus se veled, se nélküled kapcsolatok, amelyekben sajnos nem ritka egymás érzelmi, vagy akár fizikális bántalmazása, így ezek sem tartósságukról híresek.
Cikkünk a Brides magazin írása alapján készült. A cikk forrása itt található. Ha inspirálódnál az esküvődre, nézz körül Inspirációk rovatunkban, illetve Pinterest és Instagram oldalainkon is!