Ha már olyen messzire utazik az ember, mint Thaiföld, próbáljon ki minél több kalandot. Ilyen lehetőségek egyike az ázsiai konyha megismerése. Turistáknak szervezett főzőtanfolyamokon lehet elsajátítani a thai konyha remekeit, mint a Tom Kha Kai, azaz kókusztejes csirkeleves vagy épp a curry-s csirke.
Kevés előkészület, de annál több élmény! Egyfajta jelmondatom is lehetne ez, amely utazásaimat végigkíséri. Kivételek természetesen vannak és lesznek is, de még nem adódott alkalmam olyan térségbe utazni, ahol esetleges vízumigénylések, kötelező oltások elengedhetetlenek lettek volna.Szeretem, amikor sodor az élet és minden úgy történik, ahogy az meg van írva. Nem jó semmire rágörcsölni, mert ha valami nem úgy sül el, ahogyan terveztük, akkor csalódunk. Thaiföldnek is hasonlóképpen vágtam neki, olyan tervekkel a tarsolyomban, melyek először csak körvonalazódtak, majd a vakáció végére valósággá váltak.
Programötleteim százai között megbújt egy régóta dédelgetett vágyam, egy igazi thai főzőkurzus. Természetesen több útikönyvet és utazási blogot átolvasva tudtam, hogy vannak lehetőségeim, viszont nem mertem semmit előre lefoglalni, a korábban írt “az lesz, amit a sors hoz” mottóm miatt.
Koh Pagnan szigetén – amit Surat Thani tartományból komppalmásfél óra alatt könnyen meg tudunk közelíteni – a vártnál több időt eltöltve kezdtem magam kicsit hasznavehetetlennek érezni. Mivel nem vagyok az a típus, aki a nap járását követve változtatja napozóágyának helyzetét, így elérkezettnek láttam az időt, hogy a főzésre összpontosítsak. Rövid időn belül megtaláltam a hozzám legközelebb eső főzőiskola honlapját, amely kevés információval ugyan, de arra késztetett, hogy hívjam fel a megadott telefonszámot és egyeztessek időpontot. (https://www.facebook.com/My-Wok-and-Me-146999882047571/) Korábbi belföldi telefonbeszélgetésekre gondolván felkészültem, hogy nehéz lesz megértenem a vonal másik végén ülő mondatait, és kellemetlenkedve kell majd mindenre visszakérdeznem. Csodával határos módon, egy szépen, érthetően, angolul beszélő hölggyel sikerült egy másnap reggeli időpontot egyeztetnünk.
Az eddig tapasztalt útszéli kis ételárusok, éttermek után nem számítottam hatalmas, fényűző tankonyhára, sem tökéletes higiéniára. Viszont a kapcsolattartó – és mint később kiderült séf hölgy – személye már az első pillanatban megnyugtatott. Gyors bemutatkozás után elfoglaltuk helyünket egy nagy asztal körül, ahol mindenkinek ki volt készítve egy vágódeszka, kés és konyharuha. Kiscsoportos foglalkozásnak köszönhetőenkönnyen kiválasztottuk azokat az ételeket, melyeket közösen, de mégis önállóan, személyre szabottan szeretnénk elkészíteni.
Az előző cikkemben taglalt friss alapanyagok beszerzése is a mi feladatunk volt, így biciklikre pattantunk, és egy helyi piac felé vettük az irányt, ahová séfünk robogóval vezetett minket.A megszokott és már barátként ismert eladókat vettünk célba, ahol minden összetevőt megvásároltunk a korábban leadott étellista alapján. Ahogyan a nagy könyvben meg van írva, minden vásárolt áru mellé kaptunk egy-két extra információt, melyek segítették a thai konyha alapjait, ha csak szóban is.Kérdést kérdés követett, így kezdtem elveszíteni a fonalat a jegyzetelés és a folyamatos fotózás közben, mikor megtudtam, hogy a tanfolyam végén kapunk egy leírást az összes elhangzott dologról. Visszatérve a bázisra neki is láttunk a főzésnek, közös előkészületek után mindenki elfoglalta a saját főzőpultját és elkezdődött az illatok és az ízek csatája.
Tom Kha Kai (kókusztejes csirkeleves)
Ha igazán tradícionális, fűszeres, de mégis krémes levesre vágyunk, akkora Tom Kha Kaitökéletes választás. Frissítő, 15 perc alatt elkészíthető, szinte egytálétel. A kókusztejet helyettesíthetjük egyszerű zöldségalaplével, de akkor azt már Tom Yum levesnek hívják.
Kókusztejes csirkeleves hozzávalók:
- csirkemellfilé
- cseresznye paradicsom
- gomba
- kókusztej
- lime levél
- galangál gyökér
- lilahagyma, vöröshagyma
- citromnád
- chili paprika
- koriander levele és gyökere
- újhagyma
- halszósz
- lime lé
1. A lime leveleket széttépkedjük, a citromnádat a kés nyelével, a koriander gyökerét a kés élével összezúzzuk, a galangál gyökeret felszeleteljük. A csirkemellet, paradicsomot, hagymát, gombát, újhagymát nagyobb darabokra vágjuk.
2. Felhevítjük a kókusztejet, amikor forrni kezd, elsőként hozzáadjuk a leves lelkét: lilahagyma, galangál gyökér, citromnád, koriandergyökér. Öt percig főzzük, majd úgy 2-3 percenként egyesével mehet bele a többi hozzávaló a következő sorrendben: csirkemell, gomba, hagyma, paradicsom.
3. A legvégén adjunk hozzá halszószt, ami nagyos sós, ezért vigyázzunk az ízesítésnél. Friss chili paprikával tegyük igazán, számunkra elviselhetően csípőssé a levesünket.
4. Tálaláskor öntsük a friss lime levet a tányérunk aljára és merjük rá a forró levest. Szórjuk meg friss koriander levéllel és újhagymával.
Zöld curry csirkével és zöldségekkel
A curry szónál mi európaiak rögtön a fűszerre gondolunk, ami szép sárga színével és megszokott ízével teszi kerekké ételünket. A thai konyha egyik jellegzetessége viszont a curry pasta, amit minden család saját maga készít el, egy titkos recept alapján. Színük szerint kategorizálhatjuk, melyek csípősségükre is utalnak, sárga, zöld, piros. Ezt a fűszerkeveréket használják többek között egytálételükhöz, amit elkészíthetünk hús nélkül is, rengeteg zöldséggel.
Hozzávalók:
- csirkemellfilé (opcionális)
- padlizsán
- répa
- bébi kukorica
- hosszú bab
- sütőtök
- bazsalikom
- curry pasta
- chili paprika
- lime levél
- kókusztej
- halszósz
- szójaszósz
- cukor
1. A hozzávalókat vágjuk egyforma darabokra, ízlésünkre van bízva, hogy mekkora nagyságú zöldségeket szeretnénk látni tányérunkban.
2. Hevítsük fel a kókusztejet, és ahogy a Tom Kha Kai levesnél, adjunk időt kipattogni az erősebb fűszereknek, mint a curry pasta, chili paprika és a lime levél. Kicsit később mehet bele a kockákra vágott csirkemell, amit kb. 30 másodperc alatt főzzünk meg.
3. Az összes zöldség hozzáadásával folytassuk a főzést, ami 5 percnél ne legyen hosszabb.
4. Utolsó lépésként adjunk hozzá halszószt, szójaszót és ízlés szerint cukrot.
5. Forrón, bazsalikom levéllel és rizzsel tálaljuk.
Jogosan merül fel bennünk a kérdés, hogy ezeket a különleges hozzávalókat honnan tudjuk itthon, Magyarországon beszerezni. Egyre több ázsiai jellegű bolt nyílik Budapesten, és talán a kókusztej minden nagyobb szupermarketben már kapható. A receptekben szereplő összes hozzávaló elérhető az én kedvenc távolkeleti üzletemben, a Vámház körúton található Ázsia Bt-ben. http://www.azsiabt.hu/ Friss fűszernövények mindig kaphatóak, ha esetleg nem járnánk szerencsével, akkor nyugodtan használjunk pl. szárított galangál gyökeret is.
Merjük új ételekkel, ízekkel gazdagítani a mindennapjainkat, és formáljuk saját ízlésünkre azokat, hiszen a konyhai kísérletezésekből általában csak szuper dolgok születhetnek.
Következő cikkemben még mindig maradunk Thaiföldön, és a tengerpartról a dzsungelbe vesszük az irányt, ahol egy izgalmas barlangtúra után, egy hatalmas tavon ingó-bingó házakban töltjük majd az éjszakát.