Ha van bakancslistád és Marokkó eddig nem szerepelt rajta, a nászutad lehet a tökéletes alkalom, hogy megkoronázd azt a bizonyos listát. Északnyugat-Afrika egzotikus, történelmi helyszíneivel, felfedezve az arab kultúra rejtélyeit.
Rabat, a sokszínű főváros
Marokkó csodás fővárosa az Atlanti-óceán mellett, a Bou-Regreg folyó bal partján fekszik. Érdekesség a várossal kapcsolatban, hogy van egy úgynevezett ikervárosa, Salé, a folyó túlpartján. Rabat jellemzően mediterrán éghajlatú város, egyike a négy királyi városnak, melyek nem mellesleg kedvelt helyszínei a kirándulni vágyó turistáknak.
A főváros különlegessége abból fakad, hogy kultúrája és építészeti sajátosságai arab és részben európai gyökerekhez nyúlnak vissza. A város két részre osztható : Medinára, az óvárosra és az Újvárosra, aminek köszönhetően a múlt és a jelen egyaránt ötvöződik az építészetben, hagyományokban.
Rabat egyik legnevezetesebb látványossága – ami mellett garantáltan nem sétálunk csak úgy el – a Világörökség részeként nyilvántartott Hassan–torony, a maga 44 méteres magasságával, melynek megépítése egészen a XII. század végéhez nyúl vissza. A megálmodója, Yaqub al-Mansur szultán eredetileg 80 méter magasra tervezte a minaretet, aminek építési munkálatai hirtelen megtorpantak 1199-ben, a szultán halálával.
A befejezetlen minaret hatalmas márvány padlója, a fennmaradt falai és mintegy 200 oszlopa mutatja, hogy milyen óriási méretei lettek volna a toronynak, ha elkészül. A minaret látogatható turisták számára is, természetesen megfelelő öltözetben.
A fővároson kívül
Ahova mindenképpen érdemes ellátogatnunk, a szintén királyvárosnak nevezett Marakesh, amely az ország kulturális központja és emellett számos híres fesztivál helyszíne is egyben.
A város Marokkó negyedik legnagyobb, és egyben a legjellegzetesebb berber városa, az ő vörösessárga színével, és építészeti stílusával. Az óváros központjában találhatjuk a Jemaa el-Fna teret, ami kedvelt színtere a kígyóbűvölők, varázslók, akrobaták műsorának. Emellett bejárhatjuk Marokkó egyik legnagyobb piacát, a Szukot, ahol számunka különleges fűszerekkel gazdagíthatjuk szuvenírkészletünket.
Ezen kívül népszerű turistacélpont Ouarzazate városa, az amerikai filmipar kedvelt forgatási helyszíne. Különleges “kősivatagi”kinézetével, valamint az Atlasz-hegység nyúlványával a háttérben egészen egyedi hangulatot teremt mind a filmekben, mind a valóságban. A több mint 1000 méteres sivatagi fennsíkon álló, élénk forgalmú várost a franciák alapították 1928-ban. Egyik jellegzetessége az itt árusított ouzguita-szőnyeg, melynek alapszíne fekete, a mintái rombusz alakúak, élénkvörös, sárga és narancsszínekben.
Ha nagy bőrönddel készültünk, és szeretnénk igazán helyi ajándékkal hazatérni, a dekorációként funkcionáló marokkói szőnyeg mindenképpen jó választás lehet.
Ouarzazate városa a hatalmas méretével és rengeteg látványosságával bizony idő igényes, ezért érdemes rászámolnunk pár napot az itt töltött időre. Ha elég bevállalósak vagyunk, béreljünk autót vagy kerékpárt, annak érdekében, hogy, minnél több pontját bejárhassuk a városnak, hiszen ki tudja, mikor lesz alkalmunk bepótolni ezt a felejthetetlen élményt!
A történelmet kedvelő párok számára különleges élmény lehet Marokkó legrégebbi királyvárosa, Fez, melynek kacskaringós utcái, valamint a mór építészet fehér házai és díszes oszlopai lenyűgöző látványt nyújtanak a látogatóknak. A város modernebb kerületei francia hatást tükröznek, széles sugárutakkal, hívogató üzletekkel, ahol bátran kielégíthetjük vásárlási igényeinket. Medina, az óváros rész az évszázados hagyományokat őrzi, hiszen a világ legnagyobb ma is élő középkori városrésze. Itt aztán teljesen átélhetjük az arab középkor hangulatát, amit a ma is fennálló városfal, valamint a hatalmas oszlopok hűen tükröznek. Gyalogosan is könnyedén bejárható, de akár idegenvezető segítségét is kérhetitek, ha szeretnétek jobban átlátni a zegzugos óváros részeit.
A legnevezetesebb épület az óvárosban, az 1350-ben épített Medersa Bou Inania, az egyházi főiskola, mely kiváló példája a Marinid építészetnek. A Bou Inania név a szultán Abou Inan első részéből származik. Az épület mind oktatási intézményként, mind gyülekezeti mecsetként működött.
A marokkói konyha
Az ínyenc ételek rajongóinak kifejezetten érdekes utazást jelenthet a marokkói konyha ízvilága, amely talán a legváltozatosabb egész Észak-Afrikában. Hatással volt rá a spanyol, a francia és a szenegáli konyha is –amihez a fűszerek egy részét Szenegálból szerzik be – s mivel az országban egész évben meleg van, sok gyümölcsöt és zöldséget termesztenek, a tenger pedig halban igen gazdag. A helyiek nagyon vendégszeretőek, így ha vacsora meghívást kaptok, készüljetek fel rá testben és lélekben is, mert akár tíz fogás is feltálalhatnak!
A legismertebb berber étel a kuszkusz, amivel már itthon is találkozhatunk a boltokban, sokan rízs helyett tálalják köretként, a semleges íze miatt. Marokkóban egzotikus, kúp alakú cserépedényben készítve, lassan főzött birka vagy csirkehússal és zöldségekkel kínálják, aminek már a látványa meghozza az étvágyat! A tagine – nevét a speciális edényről kapta, amelyben készítik – szintén jellemzi az arab konyha menü sorát, amely valójában egy fűszerekkel ízesített, paradicsom szószos, húsgolyókból álló egytálétel.
Ha nem csak kóstolni szeretnénk a marokkói különlegességeket, de kedvet kapunk az elkészítésükhöz is, akár be is iratkozhatunk egy főzőtanfolyamra! A beirtakozási folyamat sem okoz majd problémát, hiszen szinte minden Riad – a marokkói szállások alapegysége (egy 5-10 szobás, családi, de olykor négycsillagos szálloda) – kínál gyors főzőtanfolyamot a vendégeinek, 200-600 Dh áron, természetesen ebéddel egybekötve.
Valódi esküvői beszámolókért kattints ide, ha pedig még több nászutas tippet olvasnál, ezen a linken teheted meg. Lájkolj minket a Facebookon, az Instagramon és a Pinteresten is, hogy mostantól minden friss cikkünkről értesülj!