Zöldellő rizsteraszok, virágkoszorúk, ezernyi szentély, színes kultúra. Bali okkal kapta az “Istenek szigete” nevet.

Balit trópusi éghajlatának köszönhetően buja természet veszi körbe. Az indonéz sziget korallzátonyokkal övezett világa csábító úti cél a nászutasoknak. A megannyi kulturális élmény mellett természetesen a romantikus mézesheteknek is tökéletes helyszín, ha csak a tengerparti sétákra gondolunk az ezernyi színben pompázó égbolt alatt. Azt azonban fontos kiemelni, hogy a többi egzotikus nászúttal ellentétben, itt inkább a balinézek kulturális örökségére érdemes időt szánni, a szállodák övezte partok és wellness központok szolgáltatásai inkább csak megpihenés célját szolgálják, ne a teljes nyaralásunkat töltsük egy helyben. Talán nincs is még egy olyan térség, ahol annyi látnivaló lenne összesűrítve, mint Balin.
Elhelyezkedését tekintve Jávától keletre, Lombontól nyugatra fekszik a Kis-Szunda-szigetek tagjaként. Körülbelül 3 millió lakosa van, fővárosa Denpasar, amely gazdaságilag is a legfontosabb területe Balinak, hiszen itt található a Bali Ngurah Rai Nemzetközi Repülőtér is.
Történelme
A hollandok a 16. században fedezték fel maguknak először Balit, amikoregy bizonyos Cornelis de Houtman kikötött a szigeten. A 19. században a hollandok hadjáratot indítottak szárazföldön és vízen egyaránt a bali őslakosok ellen, akik ahelyett, hogy a túlerőtől megrökönyödve feladták volna a küzdelmet, tovább harcoltak a betolakodók ellen. Végül a hollandok, látva az elnyomás elleni hajthatatlan akaraterőt, lazítottak a megszorításokon és nem tiporták el a bali kultúrát és vallást. A II. világháborúban a japánok elfoglalták a szigetet, majd 1945-ben kapituláltak. A hollandok azon nyomban újra igényt tartottak a térségre. 1946-ban megalakult a Kelet-indonéziai Köztártaság. Hollandia azonban csak 1949. december 29-én ismerte el Indonézia függetlenségét. Bali az Indonéz Egyesült Államok Köztársaságának része lett.
Hasznos tudnivalók
Az előbb már említett trópusi éghajlat ugyan csodás paradicsommá varázsolja a szigetet, jobb előre felkészülni a sokszor özönvíz-szerű esőzésekre, mely az októbertől-áprilisig tartó időszakban gyakori időjárási jelenség. Szárazabb hónapokat áprilistól-szeptemberig élvezhetnek a turisták, de záporok akkor is bármikor kialakulhatnak. Cserébe azonban átlagosan 30 fok körüli a hőmérséklet és valószínűleg senkit nem lep meg, hogy az esőzések miatt a páratartalom majdnem eléri a 90%-ot. Esténként kellemes, 20 fok körüli hőmérsékletek vannak, fázósabbak vékony pulóvert is csomagoljanak a bőröndbe. Ha már a fontosabb tudnivalóknál járunk, érdemes néhány információval a zsebünkben neki indulni Bali izgalmas városkáiba:
- Amennyiben 30 napnál több időt szeretnénk Balin tartózkodni vízumot kell igényelni az indonéz nagykövetségen vagy Balin (de inkább még itthon), amelynek kiállítása általában öt munkanapot vesz igénybe.
- Nem kötelező a védooltás, mint egyes ázsiai országok esetében, de azért nem árt előre érdeklődni abban az esetben, ha rejtett térségeket szeretnénk felfedezni a fel-felbukkanó malária miatt.
- Európától ilyen távolságra érdemes házipatikát csomagolni a legfontosabb gyógyszerekkel, mivel az ottani készletben biztosan nem találni megszokott szereket.
- A hivatalos pénznem a rúpia (IDR) 1Ft – 46 rúpia, 1 euro – 14 513 rúpia
- Balin nincsen vasút. Aki kirándulni szeretne, felfedezni a városokat, érdemes robogót vagy autót bérelnie. Az autókat sofőrrel együtt is lehet kérni, sőt, célszerűbb is, mivel jól ismerik a járást és sokat mesélhetnek kultúráról, művészetről, minthaegy privát idegenvezetőnk lenne. A taxik alkuképesek.
- A balinézek szerint 30 hét egy év, amely 210 napból áll. Emellett van a Nap-Hold év is, ahol 29-30 naposak a hónapok, egyik újholdtól a másik újholdig tartanak.
- Az időeltolódás 7 óra (nyáron 6 óra)
Bali kulturális öröksége
A balinézekre a hindu hitvilág egy különleges ága jellemző. Naponta háromszor imádkoznak, amely már önmagában egy látványosság a turistáknak. Nagyon fontosak számukra az isteneik, így gyakorlatilag az egész sziget telis-tele van szentélyekkel és templomokkal. Közel 20 ezer templom és 100 ezer szentély található Balin, amelyeket gyönyörűen gondoznak a helyiek, virágokkal és szobrokkal díszítik azokat. Isteneiket nem freskókon vagy szobrokon jelenítik meg, hanem történeteikben mesélnek róluk. A legnagyobb kegyeleti hely, a Besakih-i anyatemplom közel 1000 méter magasan található, a Gunung Agung hegycsúcson. Balin vannak turistaközpontok, búvárkodásra alkalmas strandok, motorbiciklis, kalandos látnivalók és természetesen vásárlásra alkalmas városok is. Egyszóval minden megtalálható, amiért egy turista ilyen messzire elrepül. Sanur és Kuta környékén számos szálloda, étterem és szórakozásvárja a bulizni vágyókat, míg Ubud városa a nők egyik kedvenc kikapcsolódási övezete a vásárlási lehetőségekmiatt. Replikák és szuvenírek, amíg a szem ellát, az értékekre azonban fokozottan érdemes vigyázni. Ha kishoppingoltuk magunkat, érdemes ellátogatni a szintén Ubudban található Monkey Forest-be, ahol a fő látványosságok a vicces és csibész majmok. Fotózkodni is lehet velük, de talán ők a legügyesebb tolvajok az egész szigeten, úgyhogy a fényképezőgépeket nyakba akasztva érdemes tartani.Akik pedig vízközelbe és a csodás korallzátonyokhoz vágynak a legjobb úti célok Amed, Pemuteran, Tulam és Pedang Bai.
Balin egy pillanatra sem maradunk látnivaló nélkül. Vulkanikus hegyek, dzsungelek, rizsföldek, tengerpartok, frangipáni virágoskertek és hindu építmények bőven megtelítenek majd egy nászutas fotóalbumot.