Legyen szó extravagáns fejdíszekről, színes vagy erősen mintás ruhakölteményekről, test- illetve arcfestésről, minden esküvői szokásnak jelentősége és persze üzenete van. Hét ország és hét esküvői hagyomány következik.
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány Fotó: Jaksa Tímea
Talán pár hete söpört végig az üzenőfalamon egy válogatás olyan témában, amely kapcsán pont elkezdtem kutatni pár nappal az említett összeállítás megjelenése előtt. A téma az esküvői viseletkultúra volt, mégpedig a világ különböző országaiban. A cikkben összeválogatott 15 országból én kiválasztottam hetet, melyek a leginkább megfogtak különleges részleteik, illetve tradícióik által. Míg a nyugati kultúrákban elsősorban fehéret viselnek a menyasszonyok, az országhatárok jelentősebb átlépésével bizony megannyi ajtó nyílik meg előttünk, ha esküvői szokásokról van szó. Legyen szó extravagáns fejdíszekről, színes vagy erősen mintás ruhakölteményekről, test- illetve arcfestésről, minden szokásnak jelentősége és persze üzenete van.
Esküvő Indiában
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány Fotó:decor.traveltoyatra.com
Az indai menyasszonyok ruhái általában piros vagy pink színekben pompáznak, az ország északi részén pedig gyakori, hogy a házas nők homlokát egy-egy piros pont díszíti. Talán sokaknak kicsit furának tűnhet, de a pár a szertartás előtt semmit sem ehet, hiszen a rituális táncokat és a családi köszöntéseket követően egy nagyon fontos pillanat következik, mégpedig a sárga szín üdvözlése, amely az indiai kultúrában a hűség színe. Ekkor minden jelenlévő sárgára festi homlokát, majd azonos színű port szórnak egymásra. Az esküvő időpontjának kiválasztása szintén izgalmas, hiszen a pár szülei a horoszkóp és a csillagok legkedvezőbb állásának megfelelően tűzik ki a nagy napot. Habár a legtöbb fotón az ara ékszerei a legszembetűnőbbek, a vőlegény is számtalan darabbal büszkélkedhet. A gazdagságuk kifejezése mellett ezek a kiegészítők jelképezik összetartozásukat. (Indiai esküvő egy magyar tanyán – nézd meg a képeket ide kattintva.)
Esküvő Nigériában
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány Fotó: apis.xogrp.com
Nigéria meglehetősen nagy ország, így nem csoda, hogy közel 250 etnikai csoport található benne, illetve több mint 500 nyelvet beszélnek a lakosok összességében. Éppen azért az esküvői öltözködési kultúra is sokkal változatosabb. A nigériai menyasszonyok gyakran viselnek rendkívül élénk színű ruhákat, illetve egy “Gele” nevezetű fejkendőt (fejdíszt). Ruháikon az arany és sárga színeket variálják leginkább, illetve előszeretettel hímeznek keresztet vagy virágokat a selyem alsó részbe. Alapvetően három típusú esküvő közül választ egyet az ifjú pár, így például vallásos, önkormányzati vagy hagyományos szertartás. Nem ritka, hogy egy-egy esküvő két vagy akár hét napig tart.
Esküvő Ghánában
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány, Fotó: omgvoice.com
A hagyományos ghánai esküvői szintén fokozottan színes és mintákban gazdag. Utóbbi nem véletlen, hiszen minden családnak saját mintája van, amely egyszerre jelenik meg az ara és a vőlegény öltözékén. Ami az esküvői szokásokat illeti, a “kopogtatás” egy nagyon fontos momentum, amely lényegében az itthon is népszerű kikérés megfelelője. Kisebb érdekesség, hogy a pénzt, illetve ajándékokat már a menyegző előtt átadják a leendő vőlegénynek. Ezzel a “fizetéssel” pedig azt szeretnék kifejezni, hogy a friss férj készen áll arra, hogy családot alapítson. Nem mellesleg a leendő feleség pár hónappal az esküvő előtt már “el van zárva” idősebb hölgy rokonaihoz, hogy aztán a nagy napon férjhez mehessen.
Esküvő Japánban
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány, Fotó:www.flickr.com
A japán kultúrában szintén előszeretettel viselnek fehéret a menyasszonyok, azonban kimonó formájában, amely egyúttal a hajadon létet és a tisztaságot szimbolizálja. Majd idővel következik a második ruha, ahol megjelenik a piros kimonó, mely a jó szerencsét hozza el a friss házasságba. A párválasztás szintén érdekes. A fiatalok házasodhatnak szerelemből, párjukat választhatják a szüleik is, de az sem ritka, hogy egy külön megbízott azon dolgozik, hogy megtalálja az adott illetőnek a tökéletes párt néhány információval a birtokában megbízójáról. A menyasszony összes értékét és ruháját már az esküvő előtt pár nappal átszállítják a vőlegény házába, ahol mindenki megtekintheti és dicsérheti azokat, szintén a család kedvező anyagi helyzetére utalva. Azonban a mai fiatalok több mint 80 százaléka nem a tradicionális szertartást választja, leginkább annak hossza és súlyos költségei miatt.
Esküvő Skóciában
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány, Fotó: wilsonmcsheffrey.co.uk
Szerintem nem kell sokaknak bemutatnom a skót hagyományokat! A vőlegény egy skót szoknyát visel saját klánja mintájával. A friss feleség pedig szintén egy azonos mintázatú kendőt visel ruhája felett, ezzel jelképezve a férj családjához való kötődését. A 13. századig is visszanyúló hagyományok sora meglehetősen hosszú, 21. századi verziójuk pedig olykor meglehetősen “ütősnek” tűnhet. Így például a lánybúcsú nagyjából a nálunk is megszokott módon történik, míg a legénybúcsú sokszor eléggé durva alkoholmámorba fullad, így nem ritka, hogy olykor a vőlegényt meztelenül egy villanyoszlophoz kötözik. A tradíciók formálisabb metódusát szem előtt tartva – még mindig népszerű az a szokás, miszerint az esküvő pontos dátumát és helyét az anyakönyvi hivatal táblájára tűzik, pontosan 15 nappal az esemény előtt. (Kattints ide és nézz meg egy skót-magyar esküvőt a szentendrei Skanzenben.)
Esküvő Mongóliában
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány
A mongol menyegzők tekintetében nagyon érdekes, hogy a pár mindkét tagja egy „Deel” elnevezésű kreációt visel. Ez egyfajta mintás ruha, melyet már évszázadok óta viselnek a mongolok és további nomád törzsek Közép-Ázsiában. Amikor a pár úgy dönt, hogy összeházasodnak, a vőlegény szüleinek kötelező elmondania a leendő párnak a kötelességeit és sok sikert kívánni nekik, majd a régi szokásoknak megfelelően megvitatják a ceremónia pontos menetét. Az eljegyzési eseményen a vőlegény édesapja egy különleges selyem anyaggal, illetve egy csésze tejjel (mindezt egy ezüst tálcán) üdvözli a lányt családjukban.
Esküvő Indonéziában
Ahány ország, annyi esküvői hagyomány
Ha valahol, akkor talán Indonéziában a leggazdagabb az esküvői viseletek kultúrája. A több ezer szigettel rendelkező országban 300 felett van az etnikai csoportok száma, így nagyban függ minden az adott közösség lakóitól. Az indonéz esküvők szintén a népes vendégseregről ismertek. A rokonok mellett gyakran meghívják rég látott ismerőseiket, összes munkatársukat, illetve szomszédot. Ez a típusú nyitottság azonban nem vonatkozik a vallási szokásokra. A hagyományos balinéz esküvők meglehetősen hosszúak és rengeteg gyaloglással járnak, ráadásul nagyon jelentős szimbolizmusuk. Az ünneplésnek eltérő szakaszai vannak, ilyen például a hindu istentisztelet.
Neked melyik esküvői hagyomány a legszimpatikusabb? Kattints ide még esküvői történetért! Lájkold a Secret Stories Facebook oldalát, hogy mostantól még több titkos történetről értesülj az esküvők világából!