Általában az esküvőszervezésnél a ruhára, a menüre és a helyszínre helyezik a legnagyobb hangsúlyt a párok. Pedig a zene is legfontosabb tényezők között kellene, hogy szerepeljen, ugyanis a legtöbb rossz esküvőért a nem jól megválasztott zenészek és DJ-k felelnek. De milyen szempontokat kell figyelembe vennünk, hogy a zenére ne érkezhessen panasz a nagy napon? És milyen más dolgokra kérhetünk még egy esküvői DJ-t, amire soha nem is gondolnánk magunktól? Kérdéseinkre Ekler Sándor, az Ecler Wedding DJ – Ecler Wedding And Event Crew megálmodója, tulajdonosa válaszol, aki 1999 óta DJ-zik, és 2012 óta csak esküvőket vállal.
Mit kell szem előtt tartania egy párnak, amikor esküvői zenészt keresnek?
Az első és legfontosabb, hogy a szolgáltató lefedje a párok ízlésvilágát. Érdemes azonban kompromisszumot kötni. A saját zenei világ ugyanúgy helyet kaphat a nagy napon, de nyitottan kell hozzáállni a szakértő véleményéhez is. Az ideális zenész képben van a zenei trendekkel egészen 1950-től napjainkig. Minden nagy slágert ismer, minden stílusban képben van. Ám nem elég a szakmai tájékozottság. Szükséges egy hatalmas adag helyzetfelismerő képesség is, hogy semmin ne csúszhasson el a remek hangulat.
Mi a különbség a hagyományos lemezlovas és az esküvői DJ között?
Egy esküvői DJ egész nap biztosítja a technikai hátteret. Nem csupán a bulin, hanem a ceremónia alatt is.
Milyen dalokat tartalmaz a jó esküvői DJ tracklistje?
Akkor jó egy esküvői DJ, ha csak slágert játszik. Ha nincsenek próbálkozások, ha nem a nagy napon kísérletezik az új zenékkel. Csak a jól bevált dallamokhoz érdemes nyúlni, különben az esküvő hangulata egy pillanat alatt elromolhat. Ebben a szakmában nagyon is számít a benne eltöltött idő: egy esküvői DJ minél több bulit látott már, annál jobban teszi majd a dolgát.
Mennyire spórolhatunk az esküvői DJ-n?
Az esküvői DJ-k esetében nagyon oda kell figyelni az árra, hiszen árulkodó lehet. Aki régóta van a szakmában Magyarországon, az magasabb árat fog kérni, és ez tökéletes szempont a szűréshez. A szakértő szerint ezen nem érdemes spórolni, ugyanis akár már 2-3 rosszul választott dalon is múlhat a buli sikere.
Az esküvői DJ csak a zenékért felel? Mit bízhatunk még rá a nagy napon?
Egy profi DJ nem csupán a zenét szolgáltatja, számtalan dologban segíti a párt. Ahhoz, hogy a zene jól szóljon, kell a profi hangtechnika. Ha valaki az olcsóságra törekszik, azt sokszor a minőség bánhatja. Az olcsóbb, kezdő DJ-k még nem rendelkeznek annyira profi felszereléssel. A zenén kívül fontos tényező a tánctér is. A hangulathoz a fények is hozzáadnak, de ebből is csak a tapasztalt DJ-k rendelkeznek olyan felszereléssel, amely tényleg képes egy egyszerű lakodalomból professzionális bulit csinálni. Akkor van jó kézben, a buli, ha olyan szolgáltatót választ a pár, aki mindent megold, még a technika biztonsági hátteréért is felel. Ezen kívül, ha ezek a szolgáltatások egy kézben vannak, a hibalehetőség is sokkal kisebb.
Mennyire kell együttműködnie a szolgáltatóknak?
Egy sima esküvő DJ egymaga működik. Ő felel a zenéért, és mellette van egy nagyon alapszintű fénytechnikája is. Úgy van felépítve az eszközparkja, hogy ugyan a minimum szinten, de a zenélésen kívül más szerepet is el tud látni. Érdemes olyan esküvői DJ-t választani, aki több szolgáltatóval együtt, egy csapatban dolgozik. Ebben az esetben a zenei szolgáltatás és a többi tényező (a helyszín, a látvány, a fények) egy komplex egységet alkotnak. Nem csupán a zenét és a fényeket hangolják össze, de egyeztetnek akár a dekorossal és a fotóssal is, hogy hogyan lehet a fényjátékkal szebb a fotók minősége vagy az enteriőr hangulata.
Melyek idén a trendszínek a fényfestést tekintve?
2023-ban nagyon divatosak a natúr, természethez köthető színek, mint a zöld vagy a fehér. De a púder és a bézs is nagyon gyakori kérés a pároktól. Ha egy esküvőn például sok a púderszínű virág, akkor az esküvő DJ és csapata gondoskodnak róla, hogy ez a falak színében is megjelenjen. Így máris sokkal komplexebb lesz a látványvilág is. Ez persze akár a vacsora után azonnal cserélhető, és a bulin már más, merészebb színek is megjelenhetnek.
Mi van akkor, ha a helyszín felel ezekért a dolgokért?
Sokszor hallani, hogy a helyszín biztosítja a szertartás hangosítását. Ám ha ugyanaz az ember felel a pultozásért és a hangosításért is, az sok veszélyt rejthet magában.
Mennyire szabad engedni a vendégek kéréseinek?
Meg kell találni az arany középutat, ám ez egyáltalán nem egyszerű. Mivel egy esküvői DJ a párokból és a vendégekből él, természetesen őket kell kiszolgálnia. De mint már mondtuk, attól jó egy DJ, hogy a legnagyobb slágereket játssza egymás után. Ezekből pedig ma már van annyi, hogy egy egész éjszakát bőven megtöltsenek mindenféle megalkuvás nélkül. Minél több sláger csendül fel, annál kevesebb az esélye annak, hogy zenét kérnek majd a vendégek. Általában a legtöbbször követelt dallamokat a jó esküvői DJ magától is beteszi a repertoárba. Ha olyan zenét kérnek, ami illik a hangulathoz, akkor azt érdemes lejátszani. Lehet, hogy csak fél óra múlva, de ilyenkor meg kell ígérni, hogy elhangzik. Ha viszont abszolút nem erősíti az eddig elhangzottakat, akkor sajnos nemet kell mondani. Amint a vendégek kiszagolják, hogy szabad zenéket kérni, szinte véget is érhetne az este, csak rossz irányba haladhat.
Bármit le tud játszani az esküvői DJ?
Azt is fontos tudatosítani a vendégekben, hogy az esküvői DJ nem rendelkezik az összes, a YouTube-ra feltöltött zenével. Van egy bizonyos lista, amelyből dolgozik, így az is előfordulhat, hogy lehetőség sem lenne a lejátszásra.
Meghatározhatja egy pár, milyen zenék menjenek?
A jó esküvői DJ elég rendezvényen járt már ahhoz, hogy tudja, mely daloktól, milyen ívben lejátszva lesz egy este sikeres. Sajnos, ha a pár és a zenész között nincs meg a kémia, és a két zenei világ összeegyeztethetetlen, érdemes inkább búcsút venni egymástól.
Arra azonban mindig kell, hogy lehetőséget biztosítsanak, hogy egy-egy, a társaság számára fontos dal lejátszásra kerüljön. Ezeket érdemes például a torta felvágása utánra időzíteni, amikor nem történik túl sok minden, de mindenkiben megvan az elégedettség érzése, hogy elhangzott. Alapvetően a jó esküvői DJ-nek a 15 kérésből 10-12-nek benne kell lennie a saját listájában. Innen már tudható, hogy sikeres lesz az együttműködés.
Milyen arányban csendüljenek fel gyors és lassú dalok?
A szakértő szerint a lassú zene az esküvőkön nem azt jelenti, mint a hétköznapi életben. A szertartást követő bulin maximum a Represent Cuba, vagy Rihannától az Umbrella, esetleg a Dancing Queen számíthat lassúnak, különben pillanatok alatt kiürülhet a tánctér. Az összesimulós RnB daloknál nagyszerűen megélik az intimebb perceket a párok. A fiatalabb generáció már nem igényel ennél lassabb ritmusokat. Természetesen egy 50-60 éves párnál már más a helyzet, ott kellenek valóban lassú slágerek is.
Miért jobb döntés, ha esküvői DJ-t választunk, nem pedig zenekart?
Én esküvői DJ-ként nyilván hazabeszélek, de az egyik alapvető különbség, hogy egy zenekar egy 100-120 zenés repertoárból dolgozik, míg egy lemezlovasnak ennél lényegesebb nagyobb merítése van. Ráadásul az élmény is csorbulhat az élőzenével, mert nem az eredetit halljuk vissza. Emellett pedig lényegesen nehezebb a stílusokat váltani, amíg az esküvői DJ-knél pillanatok alatt más-más stílus kaphat főszerepet. Pénzügyileg is sokkal takarékosabb az esküvői DJ felkérése, hiszen az ő tarifájuk még a technikai háttérrel (súrlófénnyel, vetítéssel, szikragéppel) is sokkal olcsóbb, mint egy zenekar, és annak technikai igénye. Mindegyikünk mellett szól pro és kontra is érv is természetesen, a döntés tehát inkább a pár preferenciáján és ízlésén múlik.
Olvasd el ezeket is:
- Így válaszd ki a tökéletes esküvői DJ-t – 5+1 tipp
- DJ vagy zenekar? Segítünk a döntésben
- Zene esküvőre – 6 stílus, 6 megoldás a vonósnégyestől a DJ-ig
- My Secret Wedding Diary #7 – Az esküvő lelke: a zene és a tánc
- Zenék a kifutóról – A Daalarna Fashion Show 2022 tracklistája
- Kövesd a Secret Stories-t az Instagramon és a Pinteresten is.