A Németh Karikagyűrű egy nagypolgári hangulatú, koncepcionális boutique márka saját, ékszerész műhellyel egybekötött, Budapest belvárosi miniszalonnal. Interjúnkban a tulajdonost, Németh Bálintot kérdeztük karrierjének és vállalkozásának mérföldköveiről, valamint azt is elárulta, mi a közös azokban a párokban, akik őt kérik fel a karikagyűrűk megálmodására.
Mesélj picit a hátteredről!
Németh Bálint: A gyerekkoromat átszőtte a varázslat a szüleimnek köszönhetően. Édesanyám lámpaernyőket készít kézzel évtizedek óta. Édesapám pedig szerszámkészítő. Két világ találkozását nézhettem premier plánból: az egyik egy nagyon érzéki és finom selymekkel teli, míg a másik a kemény anyagok megmunkálásáról szól. Már ekkor elkezdett érdekelni az alkotás folyamata. Előfordult, hogy besegítettem anyukámnak a munkájában. Apukám a fémek megmunkálása mellett postagalambász is. Innen ered a madarak iránti szeretetem. Emlékszem, hogy a szüleim a gyerekszobám falát égszínkékre festették. Erre pedig fecskék és galambok kerültek fel.
Hogy találtál rá az ékszerész szakmára? Hogyan kezdtél el ezzel foglalkozni?
NB: Apukám idővel felfigyelt az érdeklődésemre a művészetek iránt. Az egyik beszélgetésünkkor pedig felvetette, mi lenne, ha ékszerésznek tanulnék. Mai napig hálás vagyok neki, hogy elültette a fejemben ezt a gondolatot. Így már gimnázium utolsó évében, 16 évesen elkezdtem járni Szentendrére, Jermakov Katalin ékszerkészítő tanfolyamára. Teljesen beleszeretettem a szakmába. Aztán pedig a Budai Rajziskolában tanultam ki az ékszerész szakmát.
Milyen fontosabb állomásaid voltak ezen a pályán?
NB: A történetek mesés világa már kisgyerekként vonzott. Az antik ékszerek pedig rengeteg mindenről mesélnek. Így az ékszerész szakma kitanulása után következett az ékszerbecsüs iskola, amit esti tagozaton végeztem el. Mindeközben egy belvárosi ékszerész műhelyében kezdtem el a pályafutásomat. Tudtam, hogy egyszer létre szeretném hozni a saját márkámat és közben vissza is adni valamit a szakmának a tudásomból.
Mindig is önállóan jártam az utam, így elég korán már azon kezdtem el gondolkozni, hogyan hozhatom létre a saját márkámat. Öt évvel ezelőtt, 2018-ban valósítottam meg ezt az álmom. Még mindig mosolyt csal az arcomra ez a mondat. Csodás érzés. 2020-ban pedig az a megtiszteltetés ért, hogy a Nemesfémművesek és Kapcsolódó Szakmák Országos Egyesületének elnökségi tagja lettem.
Milyen stílusok hatottak rád a legerőteljesebben?
NB: Ha behunyom a szemem és erre gondolok, egy olyan világ vesz körbe, ami pezseg a változástól és az újdonságoktól. Számomra ezt a világot az 1800-as évek és az első világháború vége közötti időszak jelenti. Olyan művészeti korszakok alkotásai inspirálnak, amelyek számomra a kifinomultságot, az átgondoltságot és az összetettséget képviselik. Ide sorolhatóak a szecessziós hullámok, az avantgárd egészen az art décóig. Ezeknek a korszakoknak a Nyugat-Európában található összművészeti alkotásai azok, amikért rajongok. Ha időutazni lehetne, a századfordulót élném újra, hogy részese lehessek a pezsgő kulturális életnek és végig követhessem a világháború társadalmi hatását a művészetekre.
Van olyan művész, aki erőteljesen hatott rád a munkásságával? Ha igen, ki és miért?
NB: A híres francia ékszermárkát megalkotó Cartier család munkássága rendkívül inspirál. Az apjáról fiaira szálló brand először Párizst, majd New Yorkot, végül pedig az egész világot meghódította. Loius Cartier rendkívüli tehetségű ékszerész volt. Érdekelte a világ és minden, ami benne él. Ez pedig meg is ihlette őt. Ez a fajta kíváncsiság és felfedezési vágy bennem is elég erős. Az új impulzusok mindig ösztönzőleg hatnak rám. A feleségemmel, Nórival egyik kedvelt időtöltésünk az aktuális kiállítások körbejárása, legyen szó festészetről, iparművészetről vagy ékszerészekről.
A tanulmányaim során is sok olyan emberrel találkoztam a szakmából, akiket csodálok. Közülük a legnagyobb hatással egyik tanárom, Jermakov Katalin volt rám. Neki köszönhetem azt a tervezői látásmódot, amely a mai napig vezet az alkotás során.
Ékszerbecsüsként pedig Oberfrank Ferenc páratlan szakmai meglátásai és magával ragadó személyisége még most is élénken élnek bennem.
Milyen stílusvilágot képviselsz a munkáiddal?
NB: A karikagyűrűk megalkotásánál három irányelv irányít: időtállóság, letisztultság és kényelem. Olyan ékszereket készítek, amelyek minden alkalomhoz és korszakhoz passzolnak: az esküvői ruhától a hétköznapi szettekig.
Mesélj kicsit az alkotófolyamatodról! Hogyan születik meg egy-egy gyűrű a kezeid között?
NB: A tervezést és az alkotást egy személyes, kötetlen tanácsadás előzi meg. A karikagyűrűkbe a párok személyiségét és közös történetüket „foglalom” bele. Így a megismerkedés, a beszélgetés és a találkozás mind elválaszthatatlan részei a munkafolyamatomnak. A gyűrűpáron egy egész csapat dolgozik a háttérben. Magyarország legkiválóbb szakembereivel működöm együtt. A gyémántokat hozzáértő drágakő foglaló illeszti be a gyűrűkbe. A nagyobb méretűek egyenesen Antwerpenből érkeznek. A gyűrűk még különlegesebbé tételén a legprecízebb szakember dolgozik, a gravírozó. A párok titkos, személyes jelei a legmodernebb CNC technológiát alkalmazva kerülnek a gyűrűk belsejébe. A folyamat történhet kézzel vagy 3D nyomtatási technikával, de a legbiztosabb kezeknek kell végeznie a tökéletes pontosság miatt.
Ha egy pár téged bíz meg a jegygyűrűk elkészítésével, milyen lépésekből áll a közös munka és a tervezés folyamata?
NB: A közös munkánk legelső lépése a személyes tanácsadás. Mivel ekkor találkozom először általában a párokkal, előtte e-mailben tájékoztatom őket arról, mi is fog történni. Itt leginkább arra kell gondolni, ha vannak elképzeléseik, ötleteik vagy akár kész terveik – akár Pinterest-ről – a gyűrűket illetően, bátran hozzák el és osszák meg velem. Minden apró információval csak közelebb jutunk a tökéletes karikagyűrűpár megalkotásához. Természetesen van inspirációs kollekcióm, ami a Németh Karikagyűrű stílusáról ad képet. A párok ezt előzetesen akár a honlapon is megnézhetik, de a szalonban is van rá mindig lehetőség. Utóbbi azért jobb, mert fel tudják próbálni, meg tudják nézni a saját és a párjuk ujján is.
Vannak az alapfazonú gyűrűk – féldomború és szögletes. Az egyedi megrendelésekkor ez a kiinduló pontunk. A festővászonhoz tudom ezt a legjobban hasonlítani. Erre kerülnek „fel” a további rétegek: a belső vésések és a gyémántok.
A gyűrűpár elkészítésének ideje mindig az összetettségüktől függ. Tehát az egyedi kialakításoktól, igényektől általában 6-8 hét alatt készülnek el.
Mi volt az eddigi legemlékezetesebb projekted?
NB: Az elmúlt években számtalan emlékezetes emberrel, történettel és ötlettel találkoztam, mégis valahogy a családi dolgok, amik a legközelebb állnak hozzám. A testvéremnek és a szüleimnek is készítettem karikagyűrűt. A testvérem karikagyűrű párjának a belsejébe 2-2 darab zöld gyémántot foglaltam bele. Két szempárt, ami egymást a párjuk zöld szemére emlékezteti. A szüleimnek pedig a 25. házassági évfordulójára készítettem karikagyűrű párt.
Nem meglepő módon magam terveztem és alkottam meg a feleségem eljegyzési gyűrűjét is. A gyűrű 12 részre van osztva, ezek mindegyikében 1-1 gyémánt van foglalva. Minden gyémánt az addig eltöltött hónapokat szimbolizálja.
Milyen arányban készítesz eljegyzési gyűrűket, jegygyűrűket és egyéb gyűrűket? Melyiket kedveled a legjobban?
NB: A fő profilom a karikagyűrű. A megrendeléseim döntő többsége így ez, de előfordul az eljegyzési gyűrű is. Ez azért hálás folyamat, mert stílusban egymáshoz illő gyűrűk készülnek. Sokan hordják az eljegyzési gyűrűjüket is a karika mellett. Akiknek eddig készítettem karikagyűrűt, közülük többen tértek vissza már a szalonomba további családi események miatt. Például évforduló, születésnap vagy akár babaváró alkalmából készítettem nekik ékszert.
Ezek mellett más megbízások is szoktak érkezni. Ilyen a Karinthy-gyűrű, amelynek elkészítésével már a hatodik éve bíztak meg. Rendkívül megtisztelő feladat szakmai és művészetkedvelői oldalról egyaránt. Két évvel ezelőtt pedig Enyedi Ildikó Oscar-díjas romantikus drámájába, A feleségem története című filmjébe készítettem el a karikagyűrűket. De szerencsém volt egyszer Keira Knightley fejdíszét is átalakítani.
Hogyan látod az aktuális esküvői trendeket itthon? Mennyire dominál a személyre szabottság és mennyire a trendkövetés az esküvőkön, ha gyűrűkről van szó?
NB: A Németh Karikagyűrűnél kizárólag örökérvényű, időtlen darabok készülnek. Az elmúlt öt évből az a tapasztalatom, hogy a személyes dolgok egyre inkább a dominálnak a trendkövetés helyett. Az embereket most már mindinkább a személyes történeteket mesélő darabok érdeklik.
Neked személy szerint melyik a legkedvesebb alapanyagod, ha gyűrűről van szó?
NB: Az arany. Ez a legidőtállóbb, mivel az örökkévaló szerelemért dolgozik. A színében is a 18 karátos sárga arany a kedvencem. Van benne valami varázslatos, ami elbűvöl. Alapanyagként tekintek a drágakövekre is. Itt a favorit nem meglepő módon a gyémánt. A szilárdsága a szerelem erősségét, a csillogása pedig annak szikrázó tisztaságát szimbolizálja számomra.
Hogyan képzeljük el azokat a menyasszonyokat/párokat, akik téged kérnek fel az gyűrűk megálmodására? Szerinted van ezeknek az embereknek egy közös nevezője, ami összeköti őket?
NB: Az ügyfeleim izgalmas, sokszínű személyiségek egyedi történetekkel. Az évek során egyre több alkalmazott művész vagy a művészetekre fogékony, érzékeny párok keresnek meg. A kifinomultság és az apró részletek a legfontosabb számukra a tudatosság mellett. Művésznek tartom magamat is, így az ilyen beállítottságú emberekkel rendkívül gyorsan megtaláljuk a közös hangot. Ez pedig megkönnyíti az alkotómunkát is, hogy a tökéletesen hozzájuk illő gyűrűt elkészítsem.
Több korábbi ügyfelemmel baráti viszony alakult ki, ami számomra az egyik legnagyobb kincs. Elég erős és egyedi stílust képviselek a hazai szakmában. A márkám Én vagyok, engem fejez ki. Azt tapasztalom, hogy aki tud azonosulni ezzel a világgal, az megtalál és továbbajánl a baráti körében. Ez pedig, úgy gondolom, a legjobb marketing, mert a legőszintébb. Innen van a legtöbb ügyfelem.
Mi az a plusz, amit ez a hivatás ad neked? Miért érzed azt, hogy ebben találtad meg önmagad?
NB: Egyfajta általános érzékenységet ad a világra. Az élet, a környezet és a közeg mind inspirálnak. A hivatásom segít, hogy nyitott szemmel járjak és meglássam mindazt a sok-sok rejtett szépséget a természetben, épített környezetben és az emberekben, amit aztán gyűrűk formájában új életre kelthetek. Az új emberek, történetek megismerésével és az új barátságok kialakulásával pedig új gondolati perspektívát is kapok. Ez felbecsülhetetlen kincs számomra, hiszen folyamatosan formálja, csiszolja a saját személyiségemet is. A párok sugárzó szerelme minden egyes alkalommal feltölt és élteti a hitet bennem: a szerelem örökkévaló.
További információk a Németh Karikagyűrű weboldalán.