Vajon milyen lesz az életed, miután megházasodtál? Ha erről a kérdésről esik szó, a legtöbb ember a párkapcsolata alakulását tartja szem előtt. Jó okkal: egy szerelmi kapcsolat ugyanis a fejlődése új fokára lép a házasságot követően, amely rengeteg kihívással és örömmel is együtt jár. Érdemes azonban azon is elgondolkodni, más emberi kapcsolatainkat hogyan befolyásolja az, hogy házasok vagyunk. Egy barátság például meglehetősen átalakulhat az esküvőd után.
Ideális esetben egy jó házasságban két olyan ember él, akik szeretnek együtt lenni, de van egy a másiktól független, önálló életük is. Ez pedig a hivatást, az izgalmas hobbikat és a barátságokat is jelenti. Ha valaki ezekben ki tud teljesedni, az abból származó örömöket be tudja vinni a házasságába, így is erősítve azt. Sajnos azonban gyakori jelenség, hogy az esküvő után hirtelen drasztikusan átalakulnak a barátságok, némelyik pedig meg is szűnik. Mi lehet ennek az oka?
Minden átalakul, a barátság is
Ma már ritka, hogy a házasság előtt egy pár ne élne együtt, de még ha látszólag nem is változik semmi az esküvőt követően, a dinamika akkor is jelentősen átalakul a pár tagjai között, ez pedig kihatással lehet egyéb emberi kapcsolataikra.
„A társadalomban hatalmas értéknek számít, ha az ember megtalálta élete párját” – mondja Sara Nasserzadeh, párkapcsolati tanácsadó. “Ha pedig megtalálta, akkor nagyon gyakran az is egyfajta kimondatlan elvárás, hogy minden idejét töltse annak az értékes kapcsolatnak az ápolásával.”
Ez a hozzáállás pedig gyakran elvezet ahhoz, hogy a házasságban élő két ember csak egymásra fókuszál, és elkopnak mellőlük a barátok. Pedig ez még az ő kapcsolatuknak sem tesz jót általában.

Mindenkinek nehéz
Gyakori probléma az is, ha két barát közül az egyik még egyedülálló, míg a másik friss házas – ilyenkor csak az tarthatja egyben a kapcsolatot, ha a felek képesek elfogadni és megérteni, hogy különböző életszakaszokban vannak éppen. Sajnos egy ilyen helyzetben nem mindig sikerül fenntartani a barátságot, egyszerűen azért, mert egészen más dolgok foglalkoztatják a benne részt vevőket. Ezt akkor kerülheted el, ha megérted – és a barátod is! -, hogy a házasságoddal valami véget ért: mégpedig a szingli éveid, ezt pedig el kell gyászolni, ahogyan azt is, hogy ez a barátaiddal való kapcsolatodat is befolyásolni fogja.
Azt is szem előtt kell tartani, hogy az életkor – a késő húszas és a kora harmincas évek -, amelyben a legtöbb házasság köttetik, önmagában is a változások kora, amikor egyre inkább a párkapcsolat és a hivatás kerül előtérbe, a barátságok kárára. Elképzelhető tehát, hogy a kétfajta krízis együtt éri a barátságodat, így még nagyobb teher kerül rá. Hatty J. Lee házassági terapeuta szerint az is gyakori jelenség, hogy maga a házasság puszta ténye válik zavaróvá a facér barát számára, mert hirtelen sokkal nagyobbnak érzékeli a rá nehezedő társadalmi nyomást azt illetően, hogy ő is megházasodjon. Ez nézeteltérésekhez vezethet, főleg, ha idealizáltan látja a barátja helyzetét, és úgy érzi, az ő élete sehova sem halad, míg a másiknak minden csodásan zajlik az életében.

Harcolj érte!
A nyílt kommunikáció nagyon fontos ezekben a helyzetekben. Nem szabad hagyni, hogy úgy távolodjatok el egy barátoddal egymástól, hogy nem beszélitek meg, mi nyomja a lelketeket. Ha például őt az zavarja, hogy neked mostantól mesébe illő életed van, míg neki sehova sem halad a szerelmi élete, mondd el neki, hogy a házasélet is rengeteg nehézséggel és kihívással jár, és emlékeztesd rá, hogy a szinglilétnek – amellett, hogy nem egy bebetonozott állapotról van szó – ugyancsak rengeteg olyan előnye van, amiktől pedig neked kellett búcsút venni.
Lehet, hogy a végén rájöttök, hogy épp annyi jó van a facérságban, mint amennyi a házasságban. Mindemellett természetesen fontos, hogy meghallgasd őt, és ne bagatellizáld az érzéseit. Az sem lenen őszinte, ha hirtelen úgy tennél, mintha nem életed egyik kitüntetett pillanata lenne az esküvőd, aminek hatására madarat lehetne fogatni veled. Inkább arról beszélj, hogy a te életednek is megvannak azok a szeletei, amikben úgy érzed, más szerencsésebb vagy jobban teljesít – sok olyasmi, amiben te irigyled a barátodat.
Az őszinte beszélgetések mellett erőfeszítéseket is tennetek kell. Minden emberi kapcsolatra igaz, hogyha nem ápolják, akkor egy idő után elhal.
Tehát miután tisztáztatok mindent, és nem maradtak olyan kimondatlan ellentétek, amelyek alááshatnák a köztetek lévő szereteten alapuló viszonyt, föl kell állítanotok az életetekben egy prioritási sorrendet – különösen a házas fél számára fontos ez -, amelyben elhelyezitek a barátságotokat, és annak megfelelő mennyiségű energiát fektettek belé.
Ez lehet a napi rendszeres chatelés az ebédszünetben, a heti egyszeri találkozó vagy telefonhívás. A legfontosabb pedig, hogy továbbra is megosszátok egymással életetek fontos részleteit, és ott legyetek a másik számára, amikor a szükség úgy kívánja. Egy igaz barátságért megéri küzdeni, mert olyan sok örömet hozhat az életünkbe, amilyet nagyon kevés emberi kapcsolat.
Cikkünk a Brides magazin írása alapján készült. A cikk forrása itt található.Ha inspirálódnál az esküvődre, nézz körül Inspirációk rovatunkban, illetve Pinterest és Instagram oldalainkon is!