Míg azt gondolnánk, hogy mindenki, aki az esküvőjét szervezi, már alaposan átbeszélte a párjával azt, hogy mit jelent számára a házasság, mit vár el a másiktól, ez egyáltalán nem olyan gyakori, mint lennie kellene. Sőt, nem ritka, hogy komoly problémák maradnak a szőnyeg alá söpörve, csak hogy ne rontsa el semmi a nagy napot. Belátható, hogy ez milyen veszélyes a házasság stabilitására nézve, ezért nagyon fontos a sok-sok beszélgetés, mielőtt meghozzátok azt a döntést, ami mellett jó eséllyel életetek végéig kitartotok. Az alábbi tizenkét kérdés jó kiindulópont lehet ahhoz, miről beszélgessetek házasságkötés előtt – ez ugyanis ideális esetben mindkettőtök sorsát egy egész életre meghatározza majd.
Az nem baj, ha nem vagytok minden, a közös életeteket érintő dologban ugyanazon az állásponton, de az igen, ha erről nem tudtok őszintén beszélgetni. Mert ha egy fontos téma nincs alaposan átbeszélve, az nem fog eltűnni: éppen ellenkezőleg, hatalmas erővel fog felszínre törni a házasságban. Hiába éltetek korábban is együtt, a házassággal rengeteg olyasmi, ami eddig a felek magánügye volt – karriercélok, szabadidő eltöltése – közös üggyé válik, ez pedig még a legszerelmesebb partnerek között is okozhat konfliktust. Ha van olyasmi, ami nyomja a szívedet, vagy amit még nem tudsz a párodról, de nagyon kíváncsi vagy rá, akkor azzal elő kell rukkolnod még a házasságkötés előtt – akkor is, ha ez kellemetlen. Minél inkább az, annál kínosabb, ha később bukkan fel. Az alábbiakban Hatty J. Lee házasságterapeuta tanácsait olvashatod.
1. Hogyan képzeled el pénzügyi szempontból a jövőnket, és ehhez hogyan tudnánk egyenként hozzájárulni?
A pénz nagyon gyakori problémaforrás a párkapcsolatokban, amikortól pedig jogilag is gazdasági közösségre lép két ember, a korábbi problémák ezerszeres nagyításban fognak feltűnni e téren. A válások is sokszor a pénzügyek miatti megoldhatatlan feszültség miatt történnek, ezért a pénz az egyik legfontosabb, amiről beszélni kell.
Ha már a kezdetektől fogva nem értetek egyet a pénzügyekben, az rengeteg feszültséget fog okozni a kapcsolatotokban.
Ha már van is miért aggódnod – mondjuk, feltűnt, hogy a párod akkor is szereti szórni a pénzt, amikor nincs olyan sok, vagy nincs semmilyen megtakarítása -, akkor se egyből ajtóstól ronts a házba, hanem inkább egy általános kérdéssel indíts. A beszélgetés végére tisztázzátok, hogy közös számlátok lesz-e, vagy a keresetetek arányában akarjátok elosztani a felmerülő költségeket, lesz-e közös megtakarításotok, és azt is, hogy a kiadásokban milyen prioritásaitok vannak.
Kötni vagy nem kötni? Kisokos a házassági szerződésről – kattints ide írásunkért.

2. Hogyan tudok segíteni neked, amikor rossz kedved van?
Egy-egy rossz hírre, stresszes napra eltérő módon reagálunk, és nincs is azzal semmi gond, ha te és a partnered másképp szeretitek levezetni a feszültséget. Az azonban fontos, hogy tudd, mire van szüksége a másiknak ilyen helyzetekben, és hogy ő is tudja, mit tehet azért, hogy jobban érezd magad. Van, akin egy kiadós beszélgetés segít, van, akinek térre van szüksége, más egy kis kényeztetésre vágyik. Negatív lelkiállapotban azonban nem mindig tudjuk megfelelően kommunikálni, mi lenne jó a másiktól, és mire nem vágyunk most, ezért nagyon hasznos ezeket előre megbeszélni.
3. Szeretnél gyerekeket? Ha igen mikor, és mit tennél, ha nem jönne össze a baba?
Azt gondolhatnánk, hogy a gyerekvállalás kérdését minden pár alaposan átrágja a házasságkötés előtt, de ez nem feltétlenül van így. Különösen, amikor még fiatalabbak, és nem rögtön a házasságkötés után szeretnének belevágni a családalapításba. Azt persze talán tudod, hogy a másik akar-e vagy sem gyereket, de az már fogósabb kérdés, hogy mikor és mit áldozna föl ezért – egyáltalán tudjátok-e, milyen áldozatokkal jár a gyerekvállalás, és milyen változásokat hoz az egy kapcsolatban?
Amit szintén nagyon fontos átbeszélni az az, hogy ki mit gondol arról, ha esetleg nem vagy nem könnyen érkezik a várva várt gyerek.
A stressz, a reményvesztettség, a kilátástalanság, az önbizalom megrendülése, a beszűkült tudatállapot mind-mind olyasmi, ami kísérheti a gyermekáldás nehezítettségét vagy elmaradását. Ez pedig igencsak próbára teszi még a legstabilabb házasságot is. Persze nem kell egyből úgy nekiindulni, hogy biztosan lesz valami gond, de nagyon sokat jelent, ha előre tudjátok, milyen állásponton van a másik ez ügyben. Van, aki a lombikot sem szeretné, van, aki az örökbefogadást is reális opciónak tartja – fontos, hogy ismerjétek a másik gondolatait.

4. Ha lesznek gyerekeink, hogyan szeretnénk őket felnevelni?
Ha mindketten szeretnétek gyereket, akkor jöhet annak alapos megbeszélése, hogyan tervezitek megvalósítani a szülői lét gyakorlati kérdéseit. Melyikőtök marad otthon? Ki mit gondol egyáltalán arról, hogy melyikőtöknek kellene, és pontosan meddig? Nagyszülői segítség, bébiszitter, bölcsőde szóba jöhet? Milyen nevelési elveitek vannak? Van olyasmi, amiben nem értetek egyet, vagy ami bármelyikőtök számára elfogadhatatlan? Ti hogyan nőttetek fel, milyen nevelésben részesültetek, és erről mi a véleményetek?
5. Beszélgetünk a beszélgetésről?
Azt már biztosan fölismerted, ha nagyon eltérő a kommunikációs stílusotok. Erről mégis érdemes mélyebben beszélni, ugyanis a pénzhez hasonlóan nagyon sok konfliktus forrása lehet az, ha nem értitek meg egymást. Nem mindegy, hogy valaki hányszor szereti hallani a másiktól, hogy „szeretlek”, milyen gyakran és milyen formában akar a partnerével kapcsolatot tartani, amikor nincsenek együtt napközben, hogyan vitázik, mennyire tud nyíltan beszélni arról, ha valami bántja. Ha ismeritek és tiszteletben tartjátok egymás stílusát, emellett pedig az egészséges mértékig alkalmazkodni is tudtok a másik elvárásaihoz, az nagyon sok nézeteltérést megelőzhet.
6. Mi az, amiben nem tudnál kompromisszumot kötni?
Ez lehet az egyik legijesztőbb téma, hiszen egy őszinte beszélgetés során olyan dolgok is föltárulhatnak, amelyekkel talán nem szerettél volna szembenézni. Mi van, ha a másik sohasem akarna vidéken élni, miközben neked ez a titkos hosszútávra szóló vágyad? Esetleg kiderül, hogy ő jelentős időt szeretne szentelni a munkájának és a hobbijának, miközben te a családi életet tartod a legfontosabbnak, és minden csak ezután jöhet? Ha kiderül, hogy a legfontosabb dolgokban megegyezik a véleményetek, az nagyon nagy erőt ad a kapcsolatnak is.

7. Mennyi egyedül töltött időre van szükséged?
Mindenkinek szüksége van magányos időtöltésekre, de van, akinek többre, mint a párjának. Ha nem tudod, mik a partnered igényei ezen a téren, akkor könnyen sértőnek, elutasítónak tarthatod őt olyankor, amikor tulajdonképpen csak egy kis térre lenne szüksége. Ez persze fordítva is igaz: ha nem tudja, te mennyi magányra vágysz, akkor földühíthet azzal, hogy a közelségedet keresi akkor is, amikor te csak egy kis nyugalomra vágysz, hogy feltöltődj.
8. Mitől félsz a legjobban?
Ez sem egy könnyű kérdés, de nagyon sokat segíthet abban, hogy mélyen megismerd azt az embert, akivel nem kevesebbet tervezel, mint összekötni az életedet. A házasság egymás megértéséről szól – és nem csak a másik álmait, terveit, ambícióit kell megértened, de a félelmeit, nehézségeit is. Különösképpen, ha utóbbiak a házasságotokkal kapcsolatosak. Nagyon gyakori, hogy egy pár tagjai eltérő mintát láttak felnőve arról, miről is szól a házasság – lehet, hogy valamelyikőtök kifejezetten negatív példát látott, és sok ebből fakadó félelme lehet.
9. Milyen a viszonyod a családoddal, és hogyan fog ez hatni a mi kapcsolatunkra?
Ha valaki nagyon közel áll a származási családjához még felnőttként is, az remek dolog, de egyes helyzetekben okozhat konfliktust is a házasságában. Bizonyos emberek felnőtt korukban is gyermeki módon viszonyulnak a szüleikhez, és igyekeznek mindenben a kedvükre tenni.
Ha azonban a szülők elvárása nem egyezik a házastárséval, akkor választani kell, és súlyos gondokat okozhat, ha valaki olyankor mindig inkább a szülei pártját fogja.
Azt tehát fontos előre megbeszélni, hogy mindketten úgy gondoljátok-e, a ti családi egységetek előbbre való, mind mindenben megfelelni a szüleiteknek. Azt is vitassátok meg, ki milyen gyakran szeretne találkozni a családjával, és mennyire fontos neki az, hogy a házastársa is részt vegyen, mondjuk, a közös ünnepeken.

10. Mik az elképzeléseid a házassággal kapcsolatban?
Sok embernek van egy határozott elképzelése arról, hogyan változik az élete, ha megházasodik: lehet, hogy ő közös Facebook oldalról és baráti körről ábrándozik, de te szeretnéd megtartani bizonyos mértékig a függetlenségedet, és esetleg nélküle is eljárni néha. Ismerjétek meg egymás vágyait, hogy elkerüljétek később a kellemetlen meglepetéseket és az esetleges csalódást.
11. Mik az elvárásaid a szex terén?
Egyes emberek nem gondolnak semmi rosszra, ha olykor hosszabb idő is kimarad intim együttlét nélkül, másoknak ez már aggodalomra ad okot, és az egymás iránti vonzalom csökkenéseként fogják fel. Ezért sem árt, ha tisztában vagytok azzal, ki mit gondol erről a témáról, kinek mennyi együttlét számít elégnek, soknak vagy kevésnek, és mit gondol arról, ha a másik elutasítja, vagy éppen túlságosan forszírozza a szexet.
12. Mit jelent számodra a házasság?
Nem mindenkinek ugyanazt! Van, aki egy testi-lelki összefonódást ért alatta, más egy jogi formalitást. Ha megismered a párod gondolatait a témában, és te is őszintén meg tudod fogalmazni, mit vársz el a házasságtól, miben lesz ez más neked, mint egy párkapcsolat, akkor sikerrel kerülhetitek el, hogy csalódjatok egymásban.
Semmi sem tesz egyértelműen örökéletűvé egy házasságot, történhetnek olyan dolgok, amelyeket nem láttok előre és nem tudtok befolyásolni.
Azonban minél őszintébbek vagytok egymással, és minél többet beszélgettek, minél inkább meghallgatod, mit vár el tőled és mit tud adni neked a másik, és te is elmondod neki ugyanezt, annál több esélyetek van egy tartós, jó házasságra. Ha pedig bármikor felüti a fejét egy krízis, beszéljetek, kérdezzetek, és hallgassátok meg a másikat!
Cikkünk az amerikai Brides magazin írása alapján készült. Ha inspirálódnál az esküvődre, nézz körül Inspirációk rovatunkban, illetve Pinterest és Instagram oldalainkon is!