Egy szuper kiállításra szeretnénk felhívni a figyelmeteket, amelynek a Daalarna is támogatója, valamint kiállítója is egyben. A Nemzeti Múzeum Magyar Menyasszony című kiállításán 500 évre visszamenően láthattok esküvői ruhákat és juthattok a nők korabeli társadalmi helyzetéhez, szerepéhez kapcsolódó információkhoz személyes történetek és változatos házasságok bemutatásán keresztül.
Magyar Menyasszony – A kiállítás
Az egyedülálló kiállításon, amelynek ötletgazdája és kurátora dr. Simonovics Ildikó művészettörténész, több száz ismert és ismeretlen nő története elevenedik meg: féltve őrzött ruháik, kellékeik, szerelmes leveleik, mind a női szerepek és az esküvőhöz, házassághoz fűződő viszony változásáról mesélnek. A kiállítás a Múzeum saját gyűjteményére és a közösségi gyűjtés nyomán érkezett felajánlásokra építkezve jött létre.
A Magyar Nemzeti Múzeum több száz párválasztással és esküvővel kapcsolatos műtárgyat őriz a kora újkortól egészen a jelenkorig. A Textilgyűjtemény legkorábbi, Európa második legrégebbi menyasszonyi öltözete a 16. század elejéről való, melyet a hagyomány szerint Mária királyné viselt Lajos királlyal való házasságkötésekor, 1522-ben. Ez a nemzetközi viszonylatban is páratlanul értékes darab jelöli ki a kiállítás által felölelt korszak kezdő dátumát.
De nemcsak a gyönyörű ruhát csodálhatják majd meg a látogatók, hanem megismerhetik Habsburg Mária és II. Lajos frigyének történetét is, amely például azon ritka elrendezett középkori házasság volt, melyet szerelem pecsételt meg. A két fiatal a király korai haláláig (1526) rajongva szerette egymást.
Uralkodó dinasztiák és arisztokrata asszonyok történetei mellett a kiállítás foglalkozik családja előrejutását mindenekelőtt ambicionáló polgárnővel, korabeli társadalmi és öltözködési normákat felrúgó múzsával, holokauszt árnyékában igent mondó arával, vagy online társkereső oldalon párját megtaláló asszonnyal, és még sok izgalmas és tanulságos női sorssal.
A bemutatott tárgyak, ruhák igen nagy részét elkötelezett és lelkes embereknek köszönheti a múzeum. A közösségi felajánlásoknak hála válik igazán egyedivé és különlegessé ez tárlat, hisz a történelmi személyek mellett megjelennek a jelenkor emberei és az ő történeteik is.
A világban az elmúlt 500 évben szinte minden megváltozott, néhány szerep viszont ugyanaz maradt. 500 éve is voltak menyasszonyok, és ma is vannak. A kérdés az, hogy vajon miben egyezik a menyasszony és a nő szerepéről alkotott képünk, miben más, hogyan gondolkodtak róla a múltban és hogyan állunk hozzá most, mi minden befolyásolta ezt a viszonyulást időben, térben és egy adott helyzetben. A válaszokat közösen kutatjuk ebben a kiállításban, de biztosan mindenki magában találja majd meg a sajátját.
A házasságkötést szentesítő esküvő a ma embere számára a szerelem ünnepe, a menyasszony pedig ennek az ünnepnek a főszereplője. Nem volt viszont ez mindig így, és ahhoz, hogy ma a nők esküvőjük tudatos, ünnepelt szereplői lehessenek, rengeteg gazdasági, társadalmi, politikai, mentalitásbéli átalakulásnak és tudományos fejlődésnek kellett végbe mennie, nem beszélve a nők egyenjogúsági küzdelmeinek eredményeiről. A kiállítás ezt az utat mutatja be, és több száz év házasságtörténetén túl társadalom- és nőtörténet is egyben.
Magyar Menyasszony X Daalarna
Benes Anita, a Daalarna tulajdonosa és tervezője, valamint Simonovics Ildikó, a Magyar Menyasszony kiállítás kurátora egyetemista koruk óta ismerik egymást. „Ildi szakmája a divattörténet, az enyém pedig a tervezés, így az elmúlt években nagyon sok szálon kapcsolódtunk egymáshoz. Külön büszkeség, hogy a menyasszonyi ruháját is én tervezhettem meg annak idején. Az, hogy a Magyar Menyasszony kiállítás kapcsán most újra együtt dolgozhattunk, igazi megkoronázása a több mint harminc évre visszanyúló barátságunknak” – meséli Benes Anita.
„Az esküvői ruha és a viselettörténet mindkettőnknek közös szívügye. Rengeteget beszélgettünk arról a kiállítás kapcsán, hogy az esküvők és a menyasszonyok világa mennyire túlmutat a felszínen. Az esküvőnek komoly társadalmi hagyományai vannak, sőt, talán az egyik legösszetettebb ünnep a kultúrkörünkben, amelynek a menyasszonyi ruha a jelképe. Méltán, hiszen a ruhán keresztül az egyes korok, valamint társadalmai rétegek öltözködésébe is betekintést nyerhetünk. A Daalarnánál 2002 óta készítünk esküvői ruhákat, és bár húsz év nem tűnik soknak a divattörténelemben, mégis érdekes megfigyelni a trendek változását, amelyre például a különféle ismert emberek menyasszonyi ruhái voltak nagy hatással. Ennek apropóján a Magyar Menyasszony kiállításon egy válogatás is látható azokból a Daalarna ruhákból, amelyeket hazai hírességek számára készítettünk az elmúlt években.”
A Magyar Menyasszony című kiállítás 2023. december 14-től 2024. augusztus 25-ig látható, hétfő kivételével mindennap 10 óráról 18 óráig.
Olvasd el ezeket a cikkeket is:
- Magyar Menyasszony – 150 év esküvői fotóit keresi egy nagyszabású projekt
- Amerikai pár, texasi esküvő, magyar menyasszonyi ruha
- Menyasszonyfektetés és felkontyolás: Régi magyar esküvői szokások, amelyek feledésbe merültek
- A menyasszonyi ruhától a lakodalmi menüsorig – Így változtak a magyar esküvői szokások
- Retró esküvők – Így házasodtak szüleink & nagyszüleink idejében
- Esküvő régen – Archív fotók az 1900 és 1950 közötti Magyarországról
- Milyen esküvői ruha illik az alma testalkathoz? Tippek és ötletek
- Mennyibe kerül egy Daalarna ruha?
- Esküvőd lesz? Hasznos tanácsok az első ruhapróba előtt
- Íme a teljes Daalarna BREATHE esküvői kollekció
- Íme a teljes Daalarna ETERNITY esküvői kollekció