Számos indoka van annak, miért kap egy gyermek egy bizonyos nevet a szüleitől. Szerzőnk a magyarországi utónévadás szabályai mellett arra is kitért, hogy a gyakorlatban hogyan és milyen szempontok szerint választunk keresztnevet leendő gyermekeinknek.
A magyar utónévadás szabályai
Amíg például az Egyesült Államokban bárki bármilyen nevet adhat gyermekének, addig Magyarországon élő magyar állampolgárságú szülők csak olyan utónevet adhatnak gyermeküknek, amely szerepel a hivatalos utónévjegyzékben. Minden gyerek legfeljebb két utónevet kaphat, lányok csak lánynevet, fiúk csak fiúnevet. Ha egy fantázianevet bejegyez az Akadémia, akkor kijelöli, hogy fiúk vagy lányok részére javasolja-e, és onnantól csak annak a nemnek a számára adható. Ha a bejegyzett utónevek közül sem tudnak a szülők választani, akkor kérvényezhetik az általuk választott név bejegyzését az MTA Nyelvtudományi Intézetétől, ahol a nyelvészekből álló Utónévbizottság készít szakvéleményt az adott névről. Itt rengeteg szempontot figyelembe vesznek, többek között azt, hogy a névnek nincs-e pejoratív jelentése, nem sérti-e a születendő gyermek méltóságát, nincs-e itthon jobban meghonosodott magyar alakja, illetve, hogy mennyire illeszthető az be az európai és magyar névadási hagyományok közé.
Általános alapelv, hogy minden magyar utónevet a magyar helyesírás szabályainak megfelelően kell betűzni, ez alól a külföldről átvett nevek, például a Dzsenifer sem kivételek. Csak akkor írhatók az eredeti írásmód szerint ezek a nevek, ha az egyik szülő külföldinek vallja magát. A nemzetiségek esetében is ez a szabály érvényesül, ha egy szülő egy adott nemzetiséghez tartozónak vallja magát, akkor gyermeke kaphatja az adott nemzetiség körében használatos nevet, és ilyenkor azt az adott nemzetiségi nyelv helyesírása szerint is írhatják.
Az MTA ugyanis 30 napos átfutási idővel engedélyez vagy utasít el egy új nevet – ezt érdemes figyelembe vennie annak, aki egy eddig még nem használatosat szeretne elfogadtatni. Az nytud.mta.hu oldalon lehet megtalálni az összes magyar lány- illetve fiúnevet. 2020-ban a legtöbb fiúgyermek az évtizedek óta nagyon népszerű Bence nevet kapta, aztán következik a szintén évtizedek óta befutó Máté, és a Dominik a sorban. Lányoknál a Hanna volt a leggyakoribb tavaly, azt követi az örök kedvenc Anna és a Zoé.
A legnépszerűbb lánynevek 2020-ban
- Hanna
- Anna
- Zoé
- Léna
- Luca
- Emma
- Zsófia
- Boglárka
- Lili
- Mira
A legnépszerűbb fiúnevek 2020-ban
- Bence
- Máté
- Dominik
- Levente
- Noel
- Dániel
- Zalán
- Marcell
- Olivér
- Ádám
A névadás pszichológiája
Számos indoka van annak, miért kap egy gyermek egy bizonyos nevet a szüleitől. Vannak családok, ahol hagyomány egy adott név továbbvitele generációkon keresztül, vagy az, hogy az elsőszülött apja vagy anyja keresztnevét kapja. Ilyenkor túl sok gondolkodni való nincs a dolgon, a név jó előre meg van határozva. A leggyakoribb azonban az érzelmi alapú névadás, vagyis, amikor azért választunk egy adott utónevet a gyerekünknek, mert bizonyos érzelmi okok miatt fontos számunkra, hogy gyerekünk azt az adott nevet viselje. (Ez persze kimerülhet pusztán annyiban is, hogy rettentően tetszik nekünk az adott név hangzása.)
Ha csak a saját családomból, baráti körömből nézek példákat, nevezte el már valaki a gyerekét legjobb barátnőjéről, szeretett testvéréről, nagymamáról, a várandósság alatt olvasott regény szimpatikus szereplőjéről, vagy egy általa nagyra becsült művészről is. Nagyon sokaknál szempont lett újabban az is, hogy a név különleges legyen, olyan, amilyet „nem visel minden második gyerek a játszótéren”, illetve az is, hogy a név hangzásában egyedi, szokatlan legyen. Nyilván emögött az a vágy is meghúzódik, hogy a szülő a szeretné, ha gyermeke is éppen olyan különleges, egyedi lenne, mint amilyen nevet kapott. Sokszor pedig – még ha tudattalanul is – a névadással azt is jelezni kívánja a szülő a külvilág felé, hogy ő maga sem tucatember.
Évről évre olvasni arról, hogy milyen sok újszülött kapta egy adott évben ugyanazt a keresztnevet. Ez sokakban ellenszenvet vált ki, fantáziátlannak bélyegzik a szülőket, akik már megint Bencének vagy Hannának nevezték el a csecsemőjüket. Azért ezt a két nevet emeltem ki, mert szerintem például mindkettő szép, és személy szerint nem tartom olyan rettenetesnek, ha nem nagyítóval kell keresni a Hannákat az országban. Sokan azért nincsenek tisztában azzal sem, hogy gyakori keresztnévvel élni nem azt jelenti, hogy öt gyereket is ugyanúgy hívnak a játszótéren. Én magam közel 42 éve élek az egyik leggyakoribb női utónévvel, de sem óvodában, sem általánosban, sem középiskolában nem volt ilyen nevű társam, de még a szűk baráti körömben sem. Az előző munkahelyemen volt egy másik Anna, és az egyetemen is egy-kettő, de sohasem éreztem azt, hogy egy tucatnévvel élek. (Pedig a szó szoros értelmében véve igen).
A nevemet mindig is nagyon szerettem, hálás vagyok a szüleimnek, hogy ezt választották számomra, abszolút tudok azonosulni velem, identitásom fontos része, és meglepő módon annak ellenére érzem különlegesnek és egyedinek, hogy számtalan más Anna szaladgál még az országban, a legkülönbözőbb korosztályokból. Szóval szerintem nem kell félni a népszerű nevektől sem, attól, hogy valami sokaknak tetszik, még lehet valóban szép, és viselője érezheti egyedinek a maga számára. Kétnyelvű családokban gyakori a praktikus szempont is – a szülők ilyenkor igyekeznek olyan nevet találni a gyerekük számára, amely mindkét nyelven könnyen kiejthető, sőt, amely mindkét nyelven használatos keresztnév is. Ilyen lehet fiúknál az Ádám vagy a Dávid, lányoknál a Laura vagy a Flóra.
Gyakran már az is nehéz, hogy a két szülő által kedvelt nevek közül sikerüljön olyat találni, amely mindkettőjüknek tetszik, de vannak, akik még a lehetséges becézéseket is alaposan megvizsgálják Vannak, akik már alapvetően a becenév alapján nevezik el a gyereküket például Mikiben vagy Daniban gondolkodnak, és valóban, a hivatalos szerveken kívül nem is fogja soha senki Dánielnek és Miklósnak hívni még felnőtt korában sem a gyereküket. Vannak, akik viszont direkt olyan keresztnevet keresnek, amit nem lehet becézni, elkerülve ezzel, hogy gyereküket – akár akarata ellenére is – mindenfajta becenevekkel illessék később.
A névadás mögötti egyéb megfontolások
Nagy vita van a társadalomban azokról a nevekről is, amelyek eleve úgy hangzanak, mintha egy másik név becézett alakjai lennének. Sokan komolytalannak tartják őket, és felvetik a kérdést, mi lesz egy Dittivel vagy Micivel, ha már nem cuki kis óvodás, hanem az Alkotmánybíróság tagja lesz. A lehetséges beceneveknél pedig azt is, hogy van-e olyan kínos becézési formája az adott névnek, amellyel a gyereket kedvükre zaklathatják majd osztálytársaik. Ez utóbbi esetében a vezetéknévre is érdemes odafigyelni, hiszen sajnos az is fontos, hogy az adott keresztnév passzoljon hozzá.
Itt az is lehet szempont, hogy egy hosszabb vezetéknévhez egy rövidebb keresztnevet társítsanak és vice versa. Bár utóbbi esetében a manapság újra nagyon divatos dupla keresztnevek is tökéletesek. (Illetve hát az sem gond, ha egy gyereknek nagyon hosszú vagy éppen nagyon rövid a teljes neve). Visszatérve a dupla keresztnevekre – amelyet egyébként a lányom is visel – ezeknek rengeteg előnyük és hátrányuk is lehet. Előny, amikor két név közül nem tudnak a szülők dönteni, vagy amikor a gyerek felnőve jobban kedveli egyiket a másiknál. Hátrány, amikor felnőttként valaki csak egyiket használja – ami általában így történik -, és minduntalan elfelejti aláíráskor vagy hivatalos iratok kitöltése esetén, hogy neki bizony van még egy másik neve is. A dupla keresztnevek akkor is tudnak zavarók lenni, amikor később, házasodáskor valaki fel szeretné venni a férje vagy a felesége nevét.
Vezetéknév-adási lehetőségek a születendő gyerek számára:
- A gyerek az apa vagy anya családi nevét kapja születése után, de a legtöbbször az apa családnevét viseli.
- A közös házassági nevet viselő házastársak gyereke viszont csak a szülők közös házassági nevét viselheti, pl. Kiss-Tóth Dániel.
- A gyermek az apa és az anya családi nevét együtt is viselheti, így, ha az anya maradt Kiss Noémi az apa pedig Tóth Ferenc, akkor Kiss Tóth Dániel is lehet a neve. Viszont a születendő gyerek esetében is kritérium, hogy a családi neve a fentiek szerint legfeljebb csak kéttagú lehet.
- Névváltoztatás kisokos : variációk friss házasoknak – További tippek ebben a cikkünkben.
A névválasztás gyakorlata
A gyermeket váró pároknál tehát mindig izgalmas kérdés a névválasztás. Még akkor is, ha öröklődő névről van szó, hiszen az jó eséllyel csak az egyik családból ered, tehát a másik szülőnek is el kell azt fogadnia, sőt, komfortosnak éreznie. Nincs annál rémesebb, mint amikor valaki a nem kedvelt apósának vagy anyósának a nevét kénytelen adni párja nyomására a saját gyerekének. Bár ilyenkor is nagyon kreatívak tudnak lenni az emberek. Ismerek olyan családokat, ahol a nevet ellenszenvesnek találó fél babakorától következetesen második nevén vagy becenéven szólította a gyerekét. Azért persze a legjobb, ha a szülők olyan nevet találnak, amely mindkettőjük számára értékes és szerethető. Olyanról is hallottam egyébként, hogy egy pár csak a baba születését követő napokban véglegesítette a keresztnevet. Addig figyelték a kicsit, és próbáltak egy igazán a személyiségéhez illő nevet találni.
A leggyakoribb persze az, hogy mindkét szülő hosszú listákkal ül össze, és igyekeznek megkeresni a közös metszetet. Az én lányom például így kapta a nevét. Több keresztnév is versenyben volt, nekem fontos volt, hogy mennyire találom szép hangzásúnak az adott nevet, és hogy mit jelent számomra érzelmileg. A névadásban ilyen formában mindenképpen benne van egy olyan titkolt vagy nem titkolt vágy is a szülő részéről, hogy gyermeke rendelkezzen annak a személynek néhány tulajdonságával, aki inspirálta a névadását. Azért az jó lenne, ha arra már tudatosan figyelnénk, hogy ne várjuk el gyermekünktől, hogy valakire hasonlítson, ne csalódjunk benne azért, mert teljesen más lesz adott esetben, mint amilyennek elképzeltük. (A legjobb persze, ha nem is képzeljük el semmilyennek sem, hanem úgy szeretjük, ahogy van, feltétel nélkül).
Szóval sok mindent végig kell gondolnia a szülőknek névadáskor, és akkor még könnyen kiderülhet az is, hogy minden igyekezetük ellenére a választott név nem passzol a gyerek személyiségéhez, és szinte kiskora óta – vagy attól fogva, hogy saját maga dönthet erről – egy becenévvel, vagy nem az anyakönyvezett keresztnevével él. Nem egy olyan családról hallottam, ahol már a szülők számára is kiderült gyerekük pár hónapos korában, hogy hozzá sokkal jobban illik második keresztneve, vagy egy becenév, és bár a hivatalos iratokban az eredeti neve szerepel, azzal már senki sem azonosítja őt.
Nomen est omen? Avagy a név intő jel?
Minden névadással óhatatlanul hozzájárulunk gyermekünk identitásának alakulásához is, hiszen a név fontos része személyiségünknek. Nincs ebben semmi ezotéria – a saját névről és a névadás körülményeiről való tudásunk befolyásolja azt, ahogyan saját magunkra, a helyünkre a világban, vagy szüleink hozzánk való viszonyára gondolunk. Ezért érdemes átgondolni az olyan döntéseket, minthogy nevezzük-e el a gyerekünket egy, a fogantatás vagy terhesség környékén elhunyt kedves családtagról. Még extrémebb, ha valaki elhunyt testvére nevét kapja. Ilyen estekben a szülőknek fontos lenne végig gondolni, nem raknak-e pusztán a nevével hatalmas terhet a gyerekre?
Az tehát biztos, hogy a névvel együtt átadjuk a gyermekünknek azt az értéket is, amit az adott név számunkra képvisel. Ez pedig része lesz a felnövekvő gyerek identitásának, és jó esetben tud majd vele azonosulni, büszke lesz rá, nem egy nyomasztó árnyként lebeg majd felette. Ezért érdemes a szülőknek átgondolni, hogy milyen történetet kap a gyerek a nevével.
Egy egyszerű keresztnév tehát nagyon sokat jelenthet mind a viselője, mind annak szülei számára, és erről nagyon izgalmas már kisgyerekkorban beszélgetni. Ezáltal a gyerekünk kapcsolódhat a gyökereihez, a kultúrához, amelyből származik, az értékekhez, amelyek fontosak a tágabb családja vagy a szülei számára, egyben pedig kialakíthatja a saját narratíváját is arról, hogyan és miért azonosul a nevével.
- Inspirálódj velünk még többet az esküvőről ebben a rovatban vagy kattints ide és nézegess valódi esküvői beszámolókat!
- Névváltoztatás kisokos – Variációk friss házasoknak
- Kövess minket Pinterest és Instagram oldalainkon is!