Ha egy házasságban vagy kapcsolatban az egyik vagy mindkét fél félrelépett, akkor vagy véget ér a kapcsolat, vagy új időszámítás kezdődik. Nem egyértelmű ugyanis, hogy a hűtlenség válóok, és nem igaz, hogy egy ilyen eset után örökre elvész két ember között a bizalom. Túljutni azonban csak akkor lehet a megcsaláson, ha a pár szembenéz a történtekkel. Az alábbiak betartása feltétlenül szükséges ahhoz, hogy egy házasságot/kapcsolatot hűtlenség után megmentsenek az összeomlástól a félrelépés után.
1. A félrelépő fél felelősséget vállal azért, amit tett
Elképzelhető, hogy valaki nem tud megbocsátani egy félrelépést még akkor sem, ha az egy alapvetően jó és megmentésre érdemes házasságban történik. Az is lehetséges, hogy valaki valós párkapcsolati problémák miatt menekül egy harmadik fél karjaiba. Mindezektől függetlenül azért, ahová jut egy házasság a megcsalást követően, alapvetően a félrelépő fél a felelős, és ezt fel kell vállalnia.
2. Mindkét fél őszinte a másikkal
Hűtlenség után nyílt lapokkal kell játszani, különben semmi esély nincs a kapcsolat hosszú távú megmentésére. Ez azt jelenti, hogy a félrelépőnek a párja minden kérdésére őszintén kell válaszolnia a hűtlenség okaival kapcsolatban, még akkor is, ha ezek neki kínosak.
A megcsalt félnek pedig arról kell őszintén beszélnie, hogy meg tud-e bocsátani vagy sem.
Nem szabad elhallgatnia, ha úgy érzi, hogy bármi történik, örökre elveszítette a házastársába vetett bizalmát – ez egyébként idővel akár változhat is, és megtanulhat újra bízni a másikban, de ha nem változik, akkor sajnos minden egyéb erőfeszítés hiábavaló, a bizalom ugyanis elengedhetetlen egy házasságban. Ez az az időszak, amikor tényleg minden felmerülő érzést meg kell osztania egymással a házasfeleknek, és semmit sem szabad takargatni. Ilyenkor egy párterápia is nagyon sokat segíthet.
3. A hűtlenség okairól nyíltan beszélnek
Ha valaki szereti és tiszteli párját, mégis megcsalta, nagy valószínűséggel nem tudott nyíltan kommunikálni a párkapcsolati vagy egyéb problémáiról a másik félnek, és ezért hozott meg egy rossz döntést. ha tehát megtörtént a felelősség felvállalása és mindkét fél hajlandó arra, hogy megmentsék a házasságot – vagy legalábbis beleegyezik abba, hogy ezt megpróbálják -, akkor egy adott ponton le kell ülni, és megbeszélni, miért történt, ami történt. Itt pedig már a másik félnek is felelősséget kell tudnia vállalni a kapcsolatért, és aktívan részt kell vennie abban, hogy megoldják azokat a problémákat, amelyeket eddig a szőnyeg alá söpörtek.
4. A megcsalt fél megbocsát
Megbocsátás nélkül nem lehet továbblépni egy megcsalás után. Van, akinek könnyebben, és van, akinek nehezebben megy, hogy megértse, miért tette azt a párja, amit tett, és képes legyen neki megbocsátani. Itt is nagyon sokat segíthet egy párterápia, mert a bizalmat újra kell építeni, ami nem mindig megy egyedül. Nem mindegy azonban, hogy lassan megy-e a megbocsátás, vagy valójában nem is történik előrelépés, hanem a két fél beleragad egy mérgező játszmába, amelyben egyikük az bűnös, a másikuk a büntető.
A megbocsátás felé vezető út nem a másik büntetése, hanem ellenkezőleg: a megértésen és a szereteten alapul.
Ehhez nagyon őszintének kell lenni egymással, azt is el kell tudni mondani, ha nem megy a megbocsátás, ha túl sok a felgyülemlett harag, vagy ha a félrelépő fél belefáradt a vezeklésbe – minden érzelmet meg kell osztani a másikkal, és őt is meg kell hallgatni.
5. Megfelelően kezelik a gyanakvást
Ha valaki megtudja, hogy a párja hűtlen volt hozzá, az amellett, hogy hatalmas fájdalmat érez, a bizalmát is elveszíti a másikban, aminek az újjáépítéséhez időre van szükség. Ez alatt az idő alatt előfordulhat, hogy a korábban megcsalt fél túlságosan gyanakvó lesz. Ezen sokat segíthet az, ha a partnere ezt türelemmel és empátiával kezeli, miközben megpróbál annyira transzparens lenni, amennyire csak tud. Sokat segíthetnek a látványos gesztusok, mint az, ha hagyja, hogy párja vegye fel a telefonját, vagy csekkoljon valamit az e-mail fiókjában. Itt nem arról van szó, hogy akit megcsaltak, annak ezentúl már szabad bejárása lesz párja életének minden szegletébe, és akkor nézi meg az üzeneteit vagy a közösségi média profilját, amikor csak kedve tartja.
Ugyanakkor be kell látni, hogy ami történt, az hatalmas bizalomvesztéssel járt, és ezen sokat segíthet, ha a megcsalt fél látja, hogy párja most semmit sem takargat előle – így egyébként idővel megszűnik a kényszer is, hogy rápillantgasson a másik telefonjára, ha pittyeg, hogy új üzenet jött. Ez a fajta „szaglászási” kényszer egyébként is épp elég megalázó annak, aki nem tud szabadulni tőle, így fontos, hogy párja ezt megértse és elfogadással kezelje. Ha azonban ok nélkül tart már túl régóta, vagy extrém mértéket ölt a gyanakvás, beszélni kell róla, mert az is mérgezően hathat a házasságra. Ráadásul azt is jelezheti, hogy a megcsalt fél nem tudott még megbocsátani.
Olvasd el ezeket az írásokat is:
- Miért leszünk valakibe szerelmesek, másba pedig miért nem?
- Ghosting – Hogyan dolgozzuk fel, ha valaki felszívódik az életünkből?
- Társfüggő vagy? Így lépj ki az ördögi körből
- Az öt szeretetnyelv – Te melyiket beszéled?
- 5 mindennapi szokás, ami elmélyíti a párkapcsolatot
- Létezik ideális életkor a házasságra?
- 12 kérdés, amit érdemes megbeszélni házasságkötés előtt
- Olvasgass izgalmas eljegyzési történeteket ebben a rovatunkban.
- Kövess minket Pinterest és Instagram oldalainkon is.