Többször írtunk már arról, hogy milyen cselekedetekkel lehet sikeresen fenntartani egy házasságot, és melyek azok, amelyekkel veszélybe sodorhatjuk kapcsolatunkat. Most valódi pszichológiai kutatásokból válogattunk, hogy megfejtsük, milyen faktorok játsszák a legnagyobb szerepet abban, hogy egy házasság hosszan tartó lesz-e, vagy sem. Íme a jó házasság 4 titka a szakértők szerint!
1. A sok stressz nem tesz jót
Demográfiai, szocioökonómiai státuszt érintő, de még etnikai jellegzetességeink is számítanak, ha statisztikai szempontok szerint szeretnénk megvizsgálni, mennyi esélyünk van együtt maradni partnerünkkel. Kutatások szerint az ideális életkor a házasságkötéskor a késői húszas-korai harmincas éveink. Talán meglepő, de a diplomások sokkal nagyobb valószínűséggel jutnak el a huszadik házassági évfordulójukig, mint a csak középiskolát végzettek.
Szomorú, de talán nem mondunk újat azzal sem, hogy a rosszabb anyagi körülmények bizony kedvezőtlenebb kimenetelt jelentenek a házasság szempontjából is. Ennek több oka is lehet a kutatók szerint.
Az egyik mindenképpen az, hogy a pénzügyi kérdések sok pár esetében neuralgikus pontoknak számítanak. Egy vizsgálat szerint tíz párból hét a pénzügyeket nevezi meg, mint egyik olyan faktort, amely problémákat szokott okozni a házasságukban. A válások tetemes rész is a pénzügyekkel kapcsolatos egyet nem értés miatt történik elsősorban. Ha pedig kevés a pénz, akkor értelemszerűen sokkal több vita is adódhat abból, hogy mire költsön, mennyit spóroljon egy házaspár.
A másik ok, ami miatt az anyagi nehézségek is szerepet játszhatnak a válásokban, már a stresszel függ össze, ami önmagában is negatívan hat a párkapcsolati elégedettségre. Minél több ugyanis a napi szintű stressz egy pár életében, annál rosszabb minőségű a kapcsolatuk egy idő után. A stresszszint általában eleve magasabb egy olyan házasságban, ahol anyagi gondok vannak, emellett pedig pénz nélkül nehéz is kipihenni a stresszes élethelyzeteket. Kutatók szerint a folyamatos stressz elveszi az energiát is, amelyet a pár arra fordíthatna, hogy megerősítse a kapcsolatát. A jobb anyagi helyzet nemcsak közvetlenül, hanem közvetetten is pozitívan hat a házasság minőségére. Aki biztonságosabb környéken laknak, jobb intézményekbe járhatnak a gyerekeik, több szabadidőt és fizetett segítséget engedhetnek meg maguknak, azok általában a házasságukkal is elégedettebbek.
2. Ha rosszul kezdődik, rosszul végződik
Érdekes módon, ha a házasságot megelőző időszakban a nő elbizonytalanodott abban, hogy elköteleződjön-e végleg partnere felé, akkor sokkal nagyobb eséllyel ment tönkre egy későbbi házasság, az elkövetkező években. mint akkor, ha a férfi fél bizonytalanodott el. A kutatások szerint ez utóbbi egyébként is sokkal gyakoribb volt, és nem volt kimutatható hatása a későbbi házasság sikerére. Az talán nem meglepő, hogy azok a párok, akik már eleve kevésbé voltak elégedettek a kapcsolatukkal, a későbbiekben is sokkal rosszabb színben látták a házasságukat, mint azok, akik nagyon boldogan esküdtek meg.
Egy kutatás eredményei azt sugallják, hogy az eleve problémás kapcsolat a házasság alatt valószínűleg még problémásabbá válik, és végül váláshoz vezet.
A kutatásban megvizsgálták, hogy az egyes párok hogyan értékelték a házasságban tapasztalt boldogságukat az idő múlásával, és azt találták, hogy a párok két csoportba sorolhatók: az egyik, aki nagyon boldog volt a házassága elején, és aztán az is maradt, a másik, akinek az elégedettsége közepes vagy alacsony volt már a házasság előtt is, és egyre rosszabb lett. Szóval úgy tűnik, egy rossz kapcsolaton nem fog javítani a házasság, sőt, nagy valószínűséggel csak ront a helyzeten.
3. Ami igazán számít
Szerencsére apróságok is sokat számítanak, amikor arról van szó, hogyan tehetnénk sikeresebbé a házasságunkat. Az egyik ilyen a pozitív megerősítés. Kutatások szerint azok a párok, akik rendszeresen dicsérték, támogatásukról biztosították egymást, kétszer akkora eséllyel maradtak együtt, mint azok, akik ezt nem tették. akiknek pedig igazán szükségük van ezekre a rendszeres megerősítésekre, azok a férfiak.
Azok a férfiak, akik nem érezték magukat támogatva a feleségük által, kétszer akkora valószínűséggel váltak el, mint azok, akik érezték a támogatást. A kutatók szerint ez azért van, mert a nők nagyobb valószínűséggel kapnak ilyen megerősítéseket másoktól – egy ölelést egy baráttól vagy egy bókot egy idegentől. A férfiak viszont nem gyakran kapnak ilyet más emberektől, ezért különösen szükségük van rá, hogy a partnerüktől megkapják.
Nagyon sokat jelent az is, ha egy házaspár tudja, hogyan kell tisztességesen vitázni.
Azok a párok, akik kedvesen, tisztelettel és finoman mondják el a másiknak panaszaikat, sokkal nagyobb valószínűséggel maradnak együtt, mint a csúnyán vitázó párok. Egy kutatásban 136 pár adatait vizsgálták meg az esküvőjük óta eltelt tíz év alatt. A legszembetűnőbb különbség az elvált és az együtt maradt párok között az volt, hogy hogyan kezelték a konfliktusokat a házasság első évében. Azok a párok, akik friss házasként haraggal és pesszimizmussal léptek fel a nehéz kapcsolati kérdések megvitatása során, nagyobb valószínűséggel váltak el tíz évvel később.
A párok kommunikációs szokásai jobban előre jelezték a válást, mint az elkötelezettség, a személyiségjegyeik vagy a stressz szintjük. A jó kommunikáció mellett az is sokat számít, miről beszélget egy pár. Azoknak sokkal sikeresebbnek mutatkozott a házassága, akik álmaikat, félelmeiket, reményeiket is megosztották egymással, és rendszeresen beszélgettek mély és intim dolgokról.
4. A jó házasság rajtunk is múlik
Több kutatás is azt találta, hogy a boldog életesemények megünneplése jót tesz a házasságnak. Érdekes módon a házassági elégedettséget sokkal inkább növelte, ha valaki támogatva érezte magát a partnere által egy pozitív életeseménnyel kapcsolatban, mintha egy negatív élethelyzetben támogatták volna. Fontos tehát, hogy párunk ne csak kisírni tudja magát a vállunkon, de akkor is legyünk elérhetők számára, ha valami jó dolgot szeretne megünnepelni. Ez az unalom ellen is hatásos, ami ugyancsak a jó házasság ellensége.
A pszichológusok szerint új és izgalmas tevékenységek közös kipróbálásával a párok újraéleszthetik a szerelmük kezdetén tapasztalt érzéseiket.
Azok a házastársak elégedettebbek voltak a kapcsolatukkal, akik izgalmasabb randevúkra, például túrázni vagy bulizni mentek együtt, mint azok, akik otthon töltötték az időt. Az egyik legfontosabb tanács pedig, amit a kutatásokból leszűrhetünk az, hogy a szerelem nem magától marad fenn. Egy jó házasság mindkét fél részéről befektetett munkát igényel: értékelni kell a másikat, őszintén beszélni a vágyainkról és problémáinkról, és megpróbálni változtatni, ha arra van szükség.
A jó házasság titkainak felkutatásához az Americal Psychological Association (APA) szakmai weboldaláról inspirálódtunk.
- Még több pszichológiai tárgyú cikket olvashatsz ebben a rovatunkban.
- Egy tartós kapcsolat öt szakasza
- A pszichológus válaszol: Esküvő helyett szakítás
- Társfüggő vagy? Így lépj ki az ördögi körből
- Mit jelent számodra a házasság? 11 Secret Stories olvasó válaszolt
- Kövess minket Pinterest és Instagram oldalainkon is!